Varovanie od lekára, ktorý podal tisíce injekcií do kĺbov pri artritíde


Print Friendly, PDF & Email

Varovanie od lekára, ktorý podal tisíce steroidových injekcií na artritídu

Lekári z Bostonskej univerzity zdvíhajú varovný prst pri nových lekárskych obavách kvôli steroidovým injekciám.

Štúdia uverejnená prvýkrát v októbri 2019 v odbornom časopise Radiology ukazuje, že komplikácie zažíva množstvo pacientov dostávajúcich do bedier alebo kolien steroidové injekcie.

Tím, ktorý dospel k týmto výsledkom, sa vyjadril pre médiá, aby sa s nimi podelil o presný dôvod svojich obáv a o to, čo tieto zistenia znamenajú pre mnohých pacientov, ktorí dostávajú steroidové injekcie.

Najlepší spôsob liečby bolesti kĺbov?

Steroidové injekcie sú lekármi na západe dlho používané a vnímané ako bezpečná metóda zvládania bolesti kĺbov.

Za obzvlášť obľúbené sa považujú u pacientov s osteoartritídou, stavom charakterizovaným bolesťou kĺbov v dôsledku ich mechanického opotrebovania.

Rozhodujúcou liečbou osteoartritídy však nie je steroidová injekcia, ale skôr výmena kĺbu.

Mnohí pacienti však pre výmenu kĺbu neprichádzajú do úvahy, či už kvôli zdravotnej histórii obezity, takže im potom zostávajú len neoperačné možnosti, ako sú lieky na tlmenie bolesti.

Steroidové injekcie sú lekárom často podávané v ambulancii zdravotnej starostlivosti, nemocnici alebo v priestore kliniky.

Steroid používaný v týchto injekciách je syntetickou verziou prírodného steroidu, ktorý si vytvárajú všetci ľudia. Lekár, ktorý pacientom najprv podá anestetikum, potom injekčne zavedie steroid do intraartikulárneho priestoru (kĺbu) pacienta.

Obvyklými miestami vpichu sú kolená a bedrové kĺby, no v závislosti od stavu pacienta a dostupných liečebných možností nimi môžu byť aj plecia a členky.

Znepokojujúci výsledok

Za hnaciu silu nových obáv zo steroidových injekcií je považovaný Dr. Guermazi, lekár z Bostonskej univerzity.

Pred nejakým časom novinárom povedal, že osobne podal steroidovú injekciu novopečenej matke trpiacej popôrodnou bolesťou kĺbov.

Liečba osteoporózy

O šesť mesiacov sa k nemu vrátila so zhoršujúcou sa bolesťou a on zistil, že má úplne zničený kĺb. Žena potrebovala jeho rýchlu výmenu, a to bez akejkoľvek zjavnej príčiny.

Táto skúsenosť Dr. Guermaziho znepokojila, a tak spolu s niekoľkými ďalšími kolegami z Bostonskej univerzity inicioval vykonanie štúdie.

Skupina chcela pochopiť presné riziká steroidných injekcií a ako bežne k týmto komplikáciám dochádza.

Novoobjavené riziká

V štúdii Dr. Guermaziho zažilo zdravotné komplikácie po steroidovej injekcii 36 zo 459 zúčastnených pacientov. Pri skúmaní miesta vpichu bolo 10% komplikácií zistených v bedrách a 4% v kolene.

Všetky komplikácie zhoršili stav pacientovho kĺbu buď prostredníctvom drobných fraktúr, pozmenením zásobovania kosti, urýchlením artritídy a v niektorých prípadoch dokonca úplným zničením kĺbu.

Medzi ďalšie komplikácie steroidových injekcií obsiahnutých v predošlých štúdiách patrili infekcie mäkkých tkanív v mieste vpichu, toxicita z anestetík podaných pred zákrokom a deštrukcia kĺbovej chrupavky.

Na stanovenie plného rozsahu komplikácií zažívaných pacientmi, ktorým sú podávané steroidové injekcie, je rozhodne potrebný ešte ďalší výskum.

Odporúčanie: O prírodnej liečbe osteoartritídy sme napísali samostatnú e-knihu. Viac informácii o nej nájdete TU.

Záver

Kým tento výskum nebude ukončený, mali by pacienti o svojich obavách otvorene hovoriť s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a pozorne zvažovať plusy a mínusy steroidových injekcií ako možnosti liečby.

Pre bezpečné vyriešenie bolesti kĺbu by mohlo byť viac než kedykoľvek predtým dôležité splnenie podmienok na operačné riešenie ochorenia.

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdroj: healthy-holistic-living.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*