Táto futuristická nemocnica úspešne používa prírodu ako liek


Print Friendly, PDF & Email

Táto futuristická nemocnica predstavila ako liek prírodu

Výhľady na bujné záhrady a prírodné scenérie nie sú zvyčajne to prvé, čo si predstavíte, keď pomyslíte na nemocnice, no nemocnica Khoo Teck Puat v Singapure to všetko mení.

Čo sa týka nových predstáv o zdravotnej starostlivosti a duševnom stave pacientov, je nemocnica Khoo Teck Puat skutočne pokroková v tom, ako sa stará o tých, ktorí do nej boli prijatí.

Či už sa tak stalo v dôsledku nedostatku predchádzajúcej patričnej starostlivosti, stravovania a životného štýlu človeka, alebo stagnáciou jeho energie vytvárajúcou bloky – a následne ochorenie – dôležité je, aby sme sa na toto odvetvie a priemysel (liečebno-zdravotnícky) pozerali ako na jedno z najdôležitejších pre ďalší posun ľudstva.

Zelená liečba

Ako uvádza stránka MindBodyGreen:

„V roku 2005 dostala v Singapure sídliaca projekčná firma CPG Corporate za úlohu vytvoriť nemocnicu, ktorá skutočne znižuje krvný tlak návštevníkov.

´Ako sa postavíme k predstave deinštitucionalizácie nemocnice a zabezpečeniu toho, aby nevyzerala, nepáchla a nepôsobila ako nemocnica?´ povedal pre MBG o úvodnej výzve Jerry Ong Chin-Po, architekt, ktorý na projekte pracoval.

´Mali sme pocit, že najlepšie to dosiahneme, keď do priestoru začleníme prírodu.“

Nemocnica, ktorá otvorila svoje brány v roku 2010 a teraz slúži 800 000 obyvateľom severného Singapuru, prekryla pach liekov a chemikálií viac ako 700 druhmi vonných miestnych rastlín.

Vo vestibule prehlušujú zvuky strojov hlasy vtákov na centrálnom nádvorí. A namiesto chôdze po sterilných bielych chodbách sú pacienti, poskytovatelia zdravotnej starostlivosti a príležitostný motýľ vedení priestorom po vonkajších mostoch pokrytých zeleňou.

V Singapure majú nemocničné budovy početné rady izieb pre pacientov (súčasť toho, ako krajina udržiava svoju dobre známu lacnú zdravotnú starostlivosť).

Niektoré sú súkromné a majú klimatizáciu; iné majú do päť postelí a spoliehajú sa na prírodné vetranie. Aby sa všetci pacienti cítili príjemne – bez ohľadu na to, koľko za svoj tamojší pobyt platia – Chin-Poov tím sa opäť spoľahol na prírodu.

Nainštalovali nové okná, aby sa dali viac otvoriť a vpustiť viac vzduchu a postarali sa aj o to, aby každý pacient videl zo svojej postele zeleň, aj keby to mal byť len kvetináč za oknom.

V čase jedla podávajú pacientom organickú stravu dopestovanú v obrovskej strešnej záhrade a počas bezmäsitých pondelkov si všetci napĺňajú taniere ovocím a zeleninou.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

„Vždy prichádzame s touto ideou vytvorenia totálne liečivého prostredia,“ hovorí Chin-Po. „Nielen pre pacientov, ale aj pre poskytovateľov zdravotnej  starostlivosti a personál. Je to všetko súčasť celého systému.“

Toto je liečivá sila prírody a komunity

A tak ďalšou otázkou je, či sa v tejto futuristickej nemocnici pri všetkej tej zeleni, komunite a prirodzenom svetle liečia pacienti rýchlejšie?

Nuž, uvádza sa, hovorí Chin-Po, hoci na podporu tohto tvrdenia ešte nie je dosť dôkazov, že pacienti zrejme oceňujú jedinečné riešenie nemocnice a v skutočnosti sú ochotní zaplatiť viac, len aby sa tam dostali, radšej než do iných nemocníc v oblasti.

A hoci ešte nie je rozsiahly, existuje výskum dokazujúci, že zeleň a prirodzené svetlo naozaj pomáhajú pri uzdravovaní.

Jedna štúdia z roku 2008 zistila, že pacienti, ktorí mali vo svojich izbách rastliny, mali nižší krvný tlak a udávali menšiu bolesť, úzkosť a únavu než pacienti, ktorí ich nemali.

Ďalšia z roku 2008 dospela k záveru, že nemocničné izby, ktoré mali okná s výhľadom do prírody, napomáhali rýchlejšiemu zotaveniu pacientov po operácii v porovnaní s tými, z ktorých okien bol výhľad len na tehlové múry.

Mimo nemocničných priestorov bolo dokázané, že trávenie času v prírode znižuje riziko cukrovky 2. typu, kardiovaskulárnych ochorení a stresu.

Záver

Zdá sa, že okolo nás chorie čoraz viac ľudí, a tak je dôležité hľadať alternatívne spôsoby liečby. Či už je holistická, alternatívna, alebo je ňou sama príroda, kroky, ako je táto nemocnica, skutočne vytvoria posun, ktorý kolektívne potrebujeme.

Svojím založením sme milovníci prírody a hoci sme v našej súčasnej spoločnosti a systéme zrejme zabudli vychádzať von a spájať sa so zemou, pre naše dlhodobé zotrvanie na tejto planéte je to kľúčové.

Počnúc Slnkom, ktoré je naším najlepším zdrojom vitamínu D, až po samotný kyslík, ktorý dýchame a ktorý nám darujú stromy, prírode sme veľmi zaviazaní.

Či už chorí sme, alebo nie sme, majte na pamäti, že je v našom najlepšom záujme vyjsť si do prírody a poskytnúť výživu našej duši a telu.

Táto nemocnica je len začiatkom veľkého pripomenutia si toho, čo znamená skutočne sa o seba starať.

Stop Candida

Zdroj: collective-evolution.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. jednoduchá

    Zaujímavá nemocnica,
    s mimoriadne úžasným prostredím! 🙂
    Áno, aj ja si myslím, že kvety, rastliny a celkovo príroda
    napomáha ku lepšej a vyrovnanej psychike ľudí……

  2. V súčasnej „pokrokovej“ dobe aj v našej „pokrokovej“ krajine s „pokrokovou“ technikou je TOP v čoraz väčšej miere budovať pevné okná a čerstvý vzduch nahrádzať nedomyslenou klimatizáciou nielen vo verejných dopravných prostriedkoch, ale všade, kde sa len dá. Samozrejme, že aj v nemocniciach, tam predovšetkým. My potrebujeme dlhodobo (pokiaľ možno navždy) ľudí „liečiť“. A nie ich vyliečiť.

Pridajte komentár

*