V USA otvárajú prvé školy, kde podávajú 100% bio jedlá bez GMO


Print Friendly, PDF & Email

Zoznámte sa s prvými americkými školami, kde podávajú 100 % organické jedlá bez obsahu GMO

Keď sa školy v kalifornskom mestskom obvode Sausalito Marin vrátia na svoje prvé stretnutie v novom školskom roku, budú prvými školami v krajine, kde svojim študentom poskytnú 100% bio (organické) jedlá.

Budú to jedlá, ktoré sú z hľadiska trvalej udržateľnosti bezchybné a navyše neobsahujú žiadne geneticky modifikované organizmy (GMO).

Bio potraviny dopestované lokálne

Viac ako 500 študentov na Bayside MLK Jr. Academy v Marin City a na Akadémii Willow Creek v Sausalito, bude jesť čerstvé jedlo, vyprodukované miestnymi pestovateľmi a chovateľmi.

Dodávky surovín sú zabezpečené na celý rok vďaka partnerstvu s Conscious Kitchen (Uvedomelá kuchyňa), a vďaka spoločnému projektu neziskového environmentálneho vzdelávania Turning Green.

Judi Shils, zakladateľka spoločnosti Turning Green uviedla:

„Študenti na celom svete sú vystavení rezíduám pesticídov a nebezpečným environmentálnym toxínom.

Tento program nielenže prevyšuje výživové normy stanovené úradmi, ale zároveň prepája aj zdravie našich detí so zdravím celej našej planéty.

Je to prvý program, v ktorom sa deklarovalo, že principiálne jedno bez druhého nemôže existovať.“

Organizácia hovorí, že jedlá budú sprevádzané vzdelávaním v oblasti výživy a záhradníctva. Partnerstvo s názvom Uvedomelá kuchyňa v minulosti pripravovalo stravu pre 156 študentov na Akadémii Bayside MLK Jr., ktorá od augusta 2013 ako prvá testovala tento program.

Prínosy bio stravy sa už stihli na žiakoch prejaviť

Po dvojročnej prevádzke zakladatelia uviedli, že počet prípadov žiakov, ktoré spadali pod disciplinárne opatrenia poklesol a návštevnosť školského stravovacieho zariadenia sa zvýšila.

Program sa navyše zaoberá aj kontroverznou problematikou GMO v školskom stravovaní. Správa publikovaná v  environmentálnych novinách EcoWatch uvádza nasledovné:

Tento program je prvý svojho druhu, ktorý sa postavil proti GMO potravinám.

Liečba osteoporózy

Zatiaľ čo dlhodobé účinky GMO sú stále neisté a nepotvrdené, narastajúci počet dôkazov ich spája s rôznymi zdravotnými rizikami a škodami, ktoré GMO pácha na životnom prostredí.

Odhaduje sa, že 80% výrobkov na väčšine regálov supermarketov obsahuje geneticky modifikované organizmy (GMO) a v školských stravovacích programoch sú úplne všade.“

Experti v oblasti výživy už dlho poukazujú na to, že potraviny a nápoje podávané a dostupné v školách, majú dlhodobý dopad na zdravie a celkový pocit pohody detí.

„Zákon o zdravých deťoch, ktoré nepoznajú hlad“ z roku 2010 požadoval, aby školy v USA aktualizovali svoje režimy zásobovania potravinami, aby tak splnili nové štandardy výživy USDA a deťom, ktorým sú poskytované dotované školské obedy ponúkli viac celozrnných výrobkov, čerstvého ovocia, zeleniny a bielkovín.

Ako sa však vysvetľuje v neziskovom projekte „Školský dvor, ktorý sa dá jesť“, zameranom na výživu, ktorý bol vytvorený v Berkeley, rovnako dôležité je venovať pozornosť aj vzdelávaniu v oblasti výživy.

Vyjadrenia zainteresovaných

Liza Siegler, vedúca partnerstva sa vyjadrila takto:

„Školy, ktoré si osvojili integrovaný prístup k vzdelávaniu o strave, na zabezpečenie potravín využívajú stratégie verejného obstarávania, v podmienkach ktorých kombinujú miestnych a sezónnych dodávateľov.

Súčasťou týchto stratégií sú aj praktické cvičenia vyučované v triede, v kuchyni a na záhrade. Tak je oveľa pravdepodobnejšie, že zdravé stravovanie sa v školských jedálňach stane trvalo udržateľným.“

Justin Everett, konzultant šéfkuchára z partnerstva Uvedomelá kuchyňa uviedol toto:

„Prostredníctvom zásobovania čerstvými, miestnymi, organickými potravinami, ktoré nie sú geneticky modifikované, tento program úspešne konfrontuje kolotoč nezdravých, predbalených, tepelne upravených a predservírovaných jedál, ktoré dominujú v školských kuchyniach.“

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*