3 dôvody, prečo sme dnes tučnejší ako pred 30 rokmi (nie je to strava, ani cvičenie)

Print Friendly, PDF & Email

tucnejsi-nez-kedysi

Pred 30 rokmi to boli staré dobré časy, keď došlo na jedenie, cvičenie a chudnutie. Prečo?

Podľa autorov najnovšej štúdie, je pre dnešných dospelých oveľa zložitejšie udržať si tú istú váhu ako našim náprotivkom pred dvoma či troma dekádami. A to aj vtedy, ak je množstvo stravy a cvičenia rovnaké.

Inými slovami, dospelý človek okolo tridsiatky, ktorý dnes skonzumuje denne 2000 kalórií a cvičí 2 hodiny týždenne, bude o 10% ťažší ako rovnako starý dospelý v rokoch 1980.

Ako je to možné?

Toto zistenie bolo prekvapením pre výskumný tím z Yorkovej Univerzity v Toronte, ktorý sa podujal preskúmať, ako sa vyvíjal vzťah medzi prijímanými kalóriami v strave, fyzickým cvičením a obezitou v čase.

Na zistenie týchto informácii analyzovali stravovacie údaje o 36.400 Američanoch medzi rokmi 1971 až 2008 a tiež údaje o cvičení 14.419 indivíduí medzi rokmi 1988 až 2006.

Dospeli k záveru, že pri rovnakých podmienkach v stravovaní a fyzickej aktivite bude súčasný človek mať index telesnej hmotnosti o 2,3 bodu vyšší než pred 30 rokmi, čiže bude vážiť o 10% viac ako v roku 1988.

Ide o dosť pochmúrnu správu a to obzvlášť pre ľudí, ktorí sa snažia schudnúť alebo si udržať zdravú váhu.

Otázkou preto je, aké iné faktory než strava a cvičenie prispievajú k nárastu obezity?

Výskumný tím je presvedčený, že za tento stav môžu 3 faktory:

1. Vystavenie tela chemikáliám

Pesticídy a niektoré ďalšie chemikálie v plastoch, potravinách, kozmetike, nábytku a ďalších predmetoch každodennej potreby (BPA, ftaláty) prispievajú k priberaniu.

Ide hlavne o ich schopnosť narúšať hormonálnu rovnováhu a metabolizmus.

2. Zmena črevnej mikroflóry

Črevná mikroflóra dnes nie je tou, čím bývala pred 30 rokmi.

Keďže je známe, že niektoré baktérie žijúce v črevách majú vplyv na telesnú váhu, ich zmena môže byť určujúcim faktorom.

Výskumný tím predpokladá, že k tejto zmene črevnej mikroflóry prispeli tri zmeny v stravovacích návykoch.

Prvou zmenou je to, že dnes ľudia konzumujú viac mäsa ako pred 30 rokmi a navyše, toto mäso obsahuje antibiotiká, hormóny a steroidy.

Druhou zmenou je zvýšené používanie umelých sladidiel, ktoré, ako bolo dokázané, vedú u ľudí k obezite, pretože narúšajú metabolizmus, znižujú inzulínovú rezistenciu tela a vyvolávajú ďalšie poruchy v organizme.

Treťou zmenou je naša obľuba v konzumovaní rafinovaných, spracovaných potravín, ktoré sa ukázalo, že dokážu meniť zloženie našej črevnej mikroflóry.

3. Zvýšené užívanie liekov proti depresii

Posledné štatistiky ukazujú, že medzi rokom 1988 a súčasnosťou došlo k 400% zvýšeniu užívaniu antidepresív.

Len v USA dnes berie tieto lieky 11% ľudí nad 12 rokov. Najčastejšie predpisovanými antidepresívami sú takzvané selektívne inhibítory znižovačov serotonínu (SSRI).

Tieto, ale aj iné druhy antidepresív, majú jeden nepríjemný vedľajší účinok – priberanie na váhe.

Experti tvrdia, že 25% ľudí užívajúcich antidepresíva môže očakávať pribratie aspoň 5 extra kíl navyše.

Čo môžete proti tomuto robiť?

Záver výskumníkov teda nie je veľmi pozitívny: Aby ste si udržali tú istú váhu ako pred rokmi, musíte jesť menej a cvičiť viac.

Okrem toho je potrebné sa zamerať aj na hore uvedené príčiny zvýšeného priberania.

Konkrétne, výskumný tím odporúča nasledovné:

  • Vyhýbajte sa škodlivým chemikáliám vždy, keď je to možné a zvlášť tým, ktoré narúšajú hormonálnu rovnováhu, ako sú BPH, flaláty, olovo, ortuť a orgánofosfátové pesticídy.
  • Podporujte zdravú črevnú mikroflóru tým, že budete konzumovať potraviny bohaté na probiotiká (jogurty, kombucha, kyslá kapusta) a uprednostňovať stravu obsahujúcu celostné (nie polotovary) a surové potraviny.
  • Ak užívate lieky ako antidepresíva, kortikosteroidy, lieky na cukrovku, beta-blokátory, potom sa pokúste zistiť u vášho lekára, či k nim neexistujú prírodné alternatívy (bylinky, špeciálne potraviny a podobne). Aj keď to nepôjde, stále je dobré, že o týchto faktoroch spôsobujúcich priberanie budete vedieť a tak môžete učiniť iné protiopatrenia.

Ďalšie príčiny nadmerného priberania

Okrem uvedených faktorov sa autori štúdie domnievajú, že príčinou zvýšeného priberania u ľudí v súčasnosti môžu byť aj 3 ďalšie faktory.

Stres

Vzťah medzi stresom a priberaním je ten, že stres vedie k zníženiu hladiny serotonínu, čo vyvoláva zvýšenú žiadostivosť po sacharidoch (sušienky, čokoláda, čipsy, zmrzlina a podobne).

Pri chronickom strese sa zvyšuje hladina stresového hormónu kortizolu, s čím je spájaná akumulácia tuku, čo potom zasa zvyšuje kortizol a nastáva tak začarovaný cyklus.

Je zrejmé, že za posledných 30 rokov množstvo stresu v spoločnosti vzrástlo. Viaceré výskumy odhadujú jeho nárast vo všetkých sociálnych kategóriách v rozmedzí 10 až 30%.

Spánok a expozícia svetla

Nedostatok spánku a obezita je veľmi nezdravá kombinácia.

Štúdia amerického Centra pre kontrolu chorôb (CDC) na 14.000 dospelých zistila, že ľudia, ktorí spia denne menej ako 6 hodín, budú pravdepodobnejšie obéznejší než ľudia so spánkom 7 až 9 hodín denne.

Na nedostatok spánku vplýva aj neustály nárast expozícii umelého osvetlenia či už zvonku z ulice, alebo z domácich zdrojov ako sú televízory, mobily alebo počítače.

Nadmerná svetelná expozícia potláča produkciu spánkového hormónu melatonínu.

Elektromagnetické polia

Je evidentné, že za posledných 30 rokov došlo k neúmernému nárastu kontaminácie nášho prostredia rôznymi druhmi elektromagnetických polí – mobilné vysielače, wi-fi, televízne vysielanie a podobne.

Štúdia z roku 2012 poukázala na to, že ľudia, ktorí žili 6 rokov vo vzdialenosti menšej ako 100 metrov od vysielača pre mobilné telefóny, mali oveľa menšie množstvo vyplavovaných hormónov do krvi.

Týka sa to hlavne hormónov štítnej žľazy.

To potom u nich viedlo k hypotyreóze, čiže zníženej funkcii štítnej žľazy, ktorá sa prejavuje práve priberaním a zvýšenou únavou.

Spracoval: Badatel.netPodobné články

Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky môžu vyjadrovať názory, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie.

 

Pridajte komentár

*