Prečo sú dnes ľudia tučnejší ako pred 30 rokmi (nie je to stravou ani cvičením)


Print Friendly, PDF & Email

Prečo sú dnes ľudia tučnejší ako pred 30 rokmi (nie je to stravou ani cvičením)

Pred 30 rokmi to boli staré dobré časy, keď došlo na jedenie, cvičenie a chudnutie. Prečo?

Podľa autorov najnovšej štúdie, je pre dnešných dospelých oveľa zložitejšie udržať si tú istú váhu ako našim náprotivkom pred dvoma či troma dekádami. A to aj vtedy, ak sú množstvo a druh stravy či pohybu rovnaké.

Inými slovami, dospelý človek okolo tridsiatky, ktorý dnes skonzumuje denne 2000 kalórií a cvičí 2 hodiny týždenne, bude o 10% ťažší ako rovnako starý dospelý v rokoch 1980.

Ako je to možné?

Toto zistenie bolo prekvapením pre výskumný tím z Yorkovej Univerzity v Toronte, ktorý sa podujal preskúmať, ako sa vyvíjal vzťah medzi prijímanými kalóriami v strave, fyzickým cvičením a obezitou v čase.

Na zistenie týchto informácii analyzovali stravovacie údaje o 36.400 Američanoch medzi rokmi 1971 až 2008 a tiež údaje o cvičení 14.419 indivíduí medzi rokmi 1988 až 2006.

Dospeli k záveru, že pri rovnakých podmienkach v stravovaní a fyzickej aktivite bude súčasný človek mať index telesnej hmotnosti o 2,3 bodu vyšší než pred 30 rokmi, čiže bude vážiť o 10% viac ako v roku 1988.

Ide o dosť pochmúrnu správu a to obzvlášť pre ľudí, ktorí sa snažia schudnúť alebo si udržať zdravú váhu.

Otázkou preto je, aké iné faktory než strava a cvičenie prispievajú k nárastu obezity?

Výskumný tím je presvedčený, že za tento stav môžu 3 faktory:

1. Vystavenie tela chemikáliám

Pesticídy a niektoré ďalšie chemikálie v plastoch, potravinách, kozmetike, nábytku a ďalších predmetoch každodennej potreby (BPA, ftaláty) prispievajú k priberaniu.

Ide hlavne o ich schopnosť narúšať hormonálnu rovnováhu a metabolizmus.

2. Zmena črevnej mikroflóry

Črevná mikroflóra dnes nie je tou, čím bývala pred 30 rokmi.

Keďže je známe, že niektoré baktérie žijúce v črevách majú vplyv na telesnú váhu, ich zmena môže byť určujúcim faktorom.

Výskumný tím predpokladá, že k tejto zmene črevnej mikroflóry prispeli tri zmeny v stravovacích návykoch.

Prvou zmenou je to, že dnes ľudia konzumujú viac mäsa ako pred 30 rokmi a navyše, toto mäso obsahuje antibiotiká, hormóny a steroidy.

Druhou zmenou je zvýšené používanie umelých sladidiel, ktoré, ako bolo dokázané, vedú u ľudí k obezite, pretože narúšajú metabolizmus, znižujú inzulínovú rezistenciu tela a vyvolávajú ďalšie poruchy v organizme.

Treťou zmenou je naša obľuba v konzumovaní rafinovaných, spracovaných potravín, ktoré sa ukázalo, že dokážu meniť zloženie našej črevnej mikroflóry.

3. Zvýšené užívanie liekov proti depresii

Posledné štatistiky ukazujú, že medzi rokom 1988 a súčasnosťou došlo k 400% zvýšeniu užívaniu antidepresív.

Len v USA dnes berie tieto lieky 11% ľudí nad 12 rokov. Najčastejšie predpisovanými antidepresívami sú takzvané selektívne inhibítory znižovačov serotonínu (SSRI).

Tieto, ale aj iné druhy antidepresív, majú jeden nepríjemný vedľajší účinok – priberanie na váhe.

Liečba osteoporózy

Experti tvrdia, že 25% ľudí užívajúcich antidepresíva môže očakávať pribratie aspoň 5 extra kíl navyše.

Čo môžete proti tomuto robiť?

Záver výskumníkov teda nie je veľmi pozitívny: Aby ste si udržali tú istú váhu ako pred rokmi, musíte jesť menej a cvičiť viac.

Okrem toho je potrebné sa zamerať aj na hore uvedené príčiny zvýšeného priberania.

Konkrétne, výskumný tím odporúča nasledovné:

Odporúčanie č.1: Vyhýbajte sa škodlivým chemikáliám vždy, keď je to možné a zvlášť tým, ktoré narúšajú hormonálnu rovnováhu, ako sú BPH, flaláty, olovo, ortuť a orgánofosfátové pesticídy.

Odporúčanie č.2: Podporujte zdravú črevnú mikroflóru tým, že budete konzumovať potraviny bohaté na probiotiká (jogurty, kombucha, kyslá kapusta) a uprednostňovať stravu obsahujúcu celostné (nie polotovary) a surové potraviny.

Odporúčanie č.3: Ak užívate lieky ako antidepresíva, kortikosteroidy, lieky na cukrovku, beta-blokátory, potom sa pokúste zistiť u vášho lekára, či k nim neexistujú prírodné alternatívy (bylinky, špeciálne potraviny a podobne).

Aj keď to nepôjde, stále je dobré, že o týchto faktoroch spôsobujúcich priberanie budete vedieť a tak môžete učiniť iné protiopatrenia.

Ďalšie príčiny nadmerného priberania

Okrem uvedených faktorov sa autori štúdie domnievajú, že príčinou zvýšeného priberania u ľudí v súčasnosti môžu byť aj 3 ďalšie faktory.

Stres

Vzťah medzi stresom a priberaním je ten, že stres vedie k zníženiu hladiny serotonínu, čo vyvoláva zvýšenú žiadostivosť po sacharidoch (sušienky, čokoláda, čipsy, zmrzlina a podobne).

Pri chronickom strese sa zvyšuje hladina stresového hormónu kortizolu, s čím je spájaná akumulácia tuku, čo potom zasa zvyšuje kortizol a nastáva tak začarovaný cyklus.

Je zrejmé, že za posledných 30 rokov množstvo stresu v spoločnosti vzrástlo. Viaceré výskumy odhadujú jeho nárast vo všetkých sociálnych kategóriách v rozmedzí 10 až 30%.

Spánok a expozícia svetla

Nedostatok spánku a obezita je veľmi nezdravá kombinácia.

Štúdia amerického Centra pre kontrolu chorôb (CDC) na 14.000 dospelých zistila, že ľudia, ktorí spia denne menej ako 6 hodín, budú pravdepodobnejšie obéznejší než ľudia so spánkom 7 až 9 hodín denne.

Na nedostatok spánku vplýva aj neustály nárast expozícii umelého osvetlenia či už zvonku z ulice, alebo z domácich zdrojov ako sú televízory, mobily alebo počítače.

Nadmerná svetelná expozícia potláča produkciu spánkového hormónu melatonínu.

Elektromagnetické polia

Je evidentné, že za posledných 30 rokov došlo k neúmernému nárastu kontaminácie nášho prostredia rôznymi druhmi elektromagnetických polí – mobilné vysielače, wi-fi, televízne vysielanie a podobne.

Štúdia z roku 2012 poukázala na to, že ľudia, ktorí žili 6 rokov vo vzdialenosti menšej ako 100 metrov od vysielača pre mobilné telefóny, mali oveľa menšie množstvo vyplavovaných hormónov do krvi.

Týka sa to hlavne hormónov štítnej žľazy.

To potom u nich viedlo k hypotyreóze, čiže zníženej funkcii štítnej žľazy, ktorá sa prejavuje práve priberaním a zvýšenou únavou.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Pokud jime vice masa, asi to bude trochu v rozporu s nadpisem. Pohyb mame taky menši, než lidé dříve. Více aut a dopravních prostředku. Dříve lidé více chodili i sklízeli zemědělské výrobky ručně. Společnost zpohodlněla. A máme daleko více jídla a tučného. Zeptejte se babiček narozenych v letech 1945-50, kolikrát si mohli maso dovolit. Že jime více chemie? Jasně, co jsme dovolili to mame. Každý kupuje, co mu předhodí a když se napíše sleva, tak sežerem i dvojnasobek. Za prášky na nervy si muze kazdy sam. Pokud neunesu situaci, závist a mamon, radeji se udřu k smrti, než abych zvolnil a odpustil si to, co má jiný. Proč se porad vsechno háže na něco? Hledá se vina na něčem jinem, ale vše začína v každém z nás. Odříkáni a střídmost, to je dlouhověkost a zdraví. Omlouvám se, že jsem se tak „rozjel“. Nejsem tlustý a prásky nejím. A vinu, že za to můžou oni v sobě nepěstuji. Chemii vynechavam. A taky žiji. Lékaře jsem neviděl několik desetileti. Tak se obézní jedinci vzpamatujte a začněte u sebe. Budete se cítit pak lépe a nebudete naštvaní na cely svet, zvlaste ženy o ktere nema nikdo zájem, protoze proste porad jí a pak mají nervy a po těch jeste tloustnou. Uzavreny kruh. Vystupte z něj.

  • Ivan Herda

   Trefný komentár k jadru veci,nie vedecko-psychologické zdôvodnenie našej pohodlnosti a neochote sa zapierať, normálny život človeka je 90% povinnosti a práce a iba 10% je zábava a relax, podobne aj žrádlo a potom priberanie, 90% odriekania ,zapierania ,skromnosti a 10 % hýrenia a dopriania si a potom je to v poriadku a riešime podstatnejšie veci, nie sádlo pod kožou.

 2. Ďakujeme za ďalší veľmi dobrý článok. Aj ja si poslednú dobu všímam, že koľko ľudí u nás trpí nadváhou. Ja na šťastie nie.
  Ale napr. aj v mojom okolí veľa ľudí užíva psychiatrické lieky, majú zväčša nadváhu.
  Moje „hobby“ je spanie – možno že preto som štíhla.

 3. Lucia Selčáni

  Celkom pravda to nebude, lebo úpravou stravy som zhodila 8 kil.

  • Samozrejme, že aj strava vie ovplyvniť váhu. Tento článok je o všeobecnom trende, nie o konkrétnych ľuďoch.

 4. Definitiva

  Článok je úplne mimo. Príčinou obezity je na prvom miesrte strava. Tá sa výrazne zmenila smerom ku priemyselne spracovaným produktom a tie sa vyznačujú koncentráciou živín /tuky, škroby, cukry, bielkoviny/ a zmenou kvality potravín, odstránenie vlákniny, vitamínov, minerálov. Ľudia sa prestali hýbať, fyzicky pracovať, ale za to prijímajú rovnaké, alebo väčšie množstvo potravín, ako v minulosti. Priemyselne spracovaná strava predstavuje energetické a bielkovinové bomby, telo je zaplavené prebytkom všetkého a prebytok je škodlivý, telo sa ho nevie zbaviť.
  Dôkazom je prudký nárast civilizačných ochorení, ktoré všetky!!! sú spôsobené nezdravou stravou a nedostatkom pohynu a táto informácia je ľudstvu zatajovaná, školy to neučia, rodičia to nevedia, lebo to nie je v záujme korporácií, tie potrebujú chronicky chorých a nevyliečiteľných pacientov doživotne požierajúcich lieky, ktoré neliečia. Spotreba liekov rastie, štatistiky vyliečených neexistujú, lebo choroba sa dá liečiť len odstránením príčiny a tou je nezdravá strava!!! Doktori sa to neučia, sú to len díleri farma firiem, určiť príznak a predpísať liek, čím viac, tým lepšie.
  Telo má samoliečiace schopnosti, nie doktor, ak mu vytvoríte vhodné podmienky prírodnou stravou, vid makrobiotika. Mlieko, mäso, tuky a výrobky z nich do ľudskej výživy nepatria. Učil o tom už Ježiš a popisoval choroby zhodné s dnešnými civilizačnými chorobami, dokument je len vo Vatikánskej a Habsburskej knižnici a verejnosti nedostupný!!!
  Campbell, Čínska štúdia. Kushi, Makrobiotikou ke skutečnému zdraví.
  Druhou príčinou je nedostatok pohybu, ale pozor! Ak nezmeníte stravovacie návyky, tak niet takého pohybu, ktorý vás zachrání pred chorobami a smutnou starobou.

  • Milá Definitíva, kde sa dozviem o tom čo do ľudskej výživy nepatrí , ktoré učil a popisoval Ježiš , tiež o chorobách ? Kde ste sa to dozvedela ? Prosím o odpoveď. Ďakujem

 5. Jednoduchá

  Pre ctenara…

  …súhlasím s Vami, v tom, že mnohí možno jedia viac mäsa, niekt. preto, že majú autá, majú tým aj menej pohybu, ak je niekde výpredaj dák.potraviny, niekto kúpi viac ako mu treba, len preto, že je to lacné, a potom samozrejme aj zje / možno, už aj po záruke / viac ako treba / a možno práve nie úplne vhodnú potravinu, aáále však hlavné je, že bola v zľave…/ :-(((…súhlasím s Vami, že striedmosť a odriekanie
  vedú k dlhovekosti a zdraviu, no samozrejme NIELEN TO.
  V čom by som Vám oponovala sú práve Vami spomínané ,,prášky na nervy“.
  Presne ako ste povedal, niekto neunesie situáciu. AVŠAK! nemusí to byť práve z toho dôvodu, zo závisti a mamonu, čo druhý má a ja nie ! niekedy to môžu byť práve situácie, kt.Vám psychicky narušia Vašu harmóniu organizmu a Vy nie ste jednoducho schopný fungovať ! / napr.smrť príbuzného, rozvod a pod. …./ Práve vtedy ,,Vám tieto prášky majú pomôcť “ ! Vy potrebujete chodiť do práce, starať sa o rodinu, o dom, chod domácnosti….ja osobne som veľmi proti chémii a liekom, no sama som si prešla urč život..situáciou, kedy som ich tiež jedla, bez nich by som nebola schopná chodiť do práce a fungovať tak, ako treba, starať sa o deti, domácnosť a pod………… Čo sa týka toho chudnutia, v 1.rade by sa mali ľudia zaujímať o zdr.život.štýl, patrí k tomu aj správna strava, presne tak ako nižšie spomenul p.Definitíva.A hlavne, musia to chcieť sami od seba ! nikto to za nich nemôže ani urobiť, ani sa HLAVNE ROZHODNÚŤ ! no a na margo tých žien, o kt.podľa Vás nikto nemá záujem, preto sa potom prejedajú a aj priberajú :-(…..nie všetky ženy bez partnerov a priateľov to takto riešia ! tie niekt .našťastie pochopili, že ich šťastie závisí HLAVNE od nich samých, a nie od toho, či niekoho majú alebo nie! je síce pravda, že spolužitie páru, v kt.si 2 ľudia rozumejú duševne, duchovne a fyzicky je ozaj pekné, aj tam môžu byť urč.chybičky, no musia tak chcieť obaja……. ………..
  Teraz sa ,,pristavím“ ešte pri Vás p.Definitíva:
  úplne zdieľam Vaše názory, súhlasím s Vami s tou zdrav.stravou, človek by mal dobre ,,pretriediť“ to, čo naozaj zje a čo už nie……aj s tým pohybom s Vami súhlasím, úplne, je to súčasť zdrav.život.štýlu…áno, aj Ježiš už hovoril o chorobách…aj literatúru, kt.ste uviedol, je skutočne veľmi vhodná k tomuto zdrav.štýlu….no troška nesúhlasím s Vami, že dokt.sú diléri firiem, že určia príznak, predpíšu lieky, čím viac, tým lepšie a bodka ! Áno sú takí, no sú aj takí, čo sa Vám skutočne snažia pomôcť a pýtajú sa aj na bližšie súvislosti, ako sa stravujete, ako odpočívate, či cvičíte a pod. Mne sa to už stalo. Áno, nie všetci budú ako známy výbor.lekár Valerij Sineľnikov, no možno sa časom vypracujú na schop.lekárov, OZAJ POMÁHAŤ ĽuĎOM ! A zasa na tých podľa Vás ,,tabletkárov“ musím prezradiť, že vďaka nim som sa po 14 – tich rokoch dostala ku sv.správ.diagn.! celých 14 r.som svoj kožný výsyp liečila masťami, vodičkami, návštevami rôz.bylinkárov a až ,,tabletkári – na gastroenter.“ mi našli pravú príčinu – celiakiu. Do 2 týždň. pri prís. bezl.diéte sa výsyp stratil ! To bolo šťastia a radosti ! aspoň pre mňa, neskutočne ! .-)))……
  No a čo sa zasa nás ľudí, ako pacient.týka, poukážem na to z 2.strany.
  1moja známa je cukrovkárka. Kým nejde na kontrolu, zje koláčik, buchty, biele pečivo a pod. Keď ide na kontr., vtedy to neje, lebo, čo ak bude mať zlé výsledky? :-(((…….Moja mama napr.prežila nedávno mozg.príhodu, a priznám sa, nebyť šikov.lekárov – ,,tabletkárov“, neviem, neviem, ako by to bolo dopadlo .Má 77ročkov a teraz sa celkom drží. 🙂 toto tu spomínala aj 1 pani, p.Jean, no tá pani, neviem, koľko má ročkov, no verím tomu, že tiež sa má teraz dobre a zrejme sa o svoje zdravie stará najviac ako sa len dá. :-)……a ak sa také dačo stane ešte mladším ľuďom, tak je ozaj výborné, že im títo lekári dokážu pomôcť a takíto mladší ľudia majú tak možnosť zaradiť sa do bež.života :-), nech sa im v tom všetkým darí, veľmi fandím takýmto ľuďom, ,,skúšaných“ rôz. diagnózami, a HLAVNE! ak sa nevzdávajú a zachovajú si pri tom pozitív.myslenie a úsmev na tvári ! klobúk dolu ! :-)))…………
  Všetko, aj naše zdravie, závisí hlavne od NÁS SAMÝCH, ako sa my rozhodneme, ako to my budeme robiť, či sa nedáme ovplyvniť inými a pod……ale to je tak zrejme v každej oblasti nášho života……………………
  Nech sa nám vždy darí čo najlepšie sa SPRÁVNE ROZHODNÚŤ :-)……………..

 6. videli ste na montaznej linke prezrate vykrmene prasa?, no na statnych a vladnych uradoch sa im dari, asi tam je niekde pravda, alebo slovakmi rasovo diskriminovana mansina, niekde uz vetsina pomali napodobnuju ich amickych chranencov aspon v objeme

 7. Moja úcta i obdiv veľkorysému Bádateľovi za to, že pod drobnohľadom nás čitateľov neprestajne musí čeliť kritike za každé svoje slovko, a napriek tomu ďalej neúnavne pri nás stojí a snaží sa chrániť nás. Verím, že aj tentoraz našu verbálnu (možno aj nie celkom opodstatnenú) paľbu strávi a nevzdá to s nami. Na druhej strane obdivujem i komentátorov-opozičníkov – tých, ktorí aj napriek svojmu nesúhlasnému názoru s redakciou dokážu vďaka svojmu postrehu a inteligentnému humoru hoci aj vážnu tému odľahčiť bez invektív. Skrátka, mám rada tento investigatívny a zároveň celkom zábavný portál, ktorý z celkového hľadiska nám čitateľom určite x-násobne viac dá, ako vezme. A budem veľmi rada, keď to tak zostane.

  Dnešný odborný príspevok redakcie si v jednom bode dovolím máličko rozšíriť – z dôvodu, že niekomu to môže pomôcť pri jeho naskytujúcej sa novopracovnej dileme.
  Jednotlivé vnútorné orgány (všetkých živočíchov) podliehajú presne nastavenému biorytmu celého organizmu. Každý náš vnútorný orgán má aj svoj VLASTNÝ biorytmus, pričom sa striedajú jeho pozitívne a negatívne fázy. Všetky orgány postupne prechádzajú 2-hodinovou pozitívnou a hneď po nej 2-hodinovou negatívnou fázou. Napr. medzi 9. a 11. (počas LČ medzi medzi 10. a 12.) hodinou by sme nemali jesť nič sladké ani ťažké, pretože náš žalúdok je v negatívnej fáze. Správny čas na raňajky je v jeho pozitívnej fáze – t. j. medzi 7. a 9. (v zime medzi 8. a 10. ) hodinou, lebo hneď po tomto čase (teda s nástupom negatívnej fázy žalúdka) po 9. hodine nastupuje (rovnako 2-hodinová) pozitívna fáza sleziny a pankreasu, vďaka čomu je zabezpečené optimálne trávenie potravy. No a negatívna fáza týchto dvoch orgánov (sleziny a pankreasu) trvá od 11. do 13. hodiny (v zime od 12. do 14. h), kedy by sme nemali jesť nič.
  Teraz späť k jadru dnešnej témy. Každý náš orgán teda prechádza 2-hodinovou pozitívnou a vzápätí 2-hodinovou negatívnou fázou. A tak zdravý metabolizmus závisí nielen od dĺžky spánku, ale aj od času nášho odchodu na odpočinok. Životne dôležitý a nami ťažko skúšaný orgán žlčník a veľký detoxikačný orgán pečeň majú svoj čas medzi 11. a 3. hodinou v noci. Mastné večere zaťažujú tieto orgány a bránia im optimálne fungovať. Pečeň sa môže regenerovať a vykonávať svoju životne dôležitú detoxikačnú činnosť len v spánku. Nie vždy to vieme dodržať. No pravidelné nočné pracovné zmeny, s ktorými sa po prevrate u nás „roztrhlo vrece“ (a to aj v odvetviach, kde makať na úkor spánku naozaj nie je nevyhnutné), kruto zasiahli do metabolizmu ľudského organizmu. Obedovanie uprostred noci človeku viac energie vezme, než mu dodá. Ak k tomu pripočítame celonočné žiarivkové osvetlenie, „filtrovaný“ vzduch namiesto čerstvého a vo viacerých prevádzkach aj prach, zápach či neúnosný hluk, je len otázkou času, kedy sa naša imunita s nami rozlúči navždy a vrhne nás do náručia lekárov. No ani tí najzodpovednejší z nich ani pri svojej najlepšej vôli nedokážu zvrátiť náš zdravotný stav naspäť tam, kde sme si ho mali dávno zastabilizovať my sami. A, žiaľ, naša spoločnosť nám na to ponúka čím ďalej, tým menej možností.

  Naše zdravie nie je len o strave. Nie je len o pohybe. Nie je len o spánku… Je aj o psychike, ktorá mimochodom vyplýva aj zo súhrnu práve menovaných faktorov. My ľudia robíme pravdepodobne chybu v tom, že raz pravdu a lož posudzujeme ako dva protichodné celky, inokedy sa zas v dôsledku rôznych udalostí či pod vplyvom vlastných predstáv zlievajú v našom vnímaní tieto dva pojmy dohromady a nevidíme z toho chaosu východisko. My ľudia už dlhší čas (a čím ďalej viac) postupne smerujeme k totálnemu narcizmu a k schizofrénii.

  Vzdávam hold textárovi asi najpopulárnejšej českej rockovej kapely Kabát a jeho výstižnej charakteristike odjakživa najhľadanejšieho, a pritom nami ľuďmi neurčito a svojsky ponímaného slova pravda: „…je flekatá jak dalmatin, je černo-bílá…“

  Myslím, že nám všetkým nezostáva asi nič iné, než skromne sa znížiť k Sokratovmu „Viem, že nič neviem“.

  • Vážená pani Emily, veľmi dobrý blog. Veru aj orgánové hodiny sú dôležité. Ja dnes trochu ovládam ajurvédu, TČM. Ale veľa hovorím o zdravom spôsobe života a aj tak robím chyby (nedostatočná pevná vôľa).
   Aj to je pravda: V očiach druhých vidíme smietku a vo svojom nevidíme brvno. – Je to citát z Biblie
   Veru aj kolektív Bádateľa má s nami „strpenie“. Napr. ja obeť očkovania, som teraz veľmi citlivá na tú vakcínu čo sa pripravuje proti Covidu-19 a keď vidím aká je nevedomosť medzi ľuďmi tak som z toho „hotová“.

 8. Jednoduchá

  Dobrý deň p.Emily,
  vďaka za výborný príspevok, máte veľmi rozumné názory a mnohé poznatky
  z danej problematiky, podobne ako p.Definitíva.
  ,,Nevedomosť ľudí“ nie je pre ľudí dobrá :-(…..všetci, v každ.veku by sa podľa možnosti mali zaujímať o dianie okolo seba, hlavne sami kvôli sebe, a tak by predchádzali mnohým nedorozumeniam a zbytoč.chaosu, ako je napr.teraz ,,nafukovanie nebezpečnosti “ covidu 19…..nie tento vírus, ale MY ĽUDIA z neho robíme ,,väčšieho strašiaka “ ako je :-(…..a prečo? aj na toto som už odpovedala – je vidina ,,rýchl.zbohatnutia urč.skupiniek ľudí, aj na úkor zdravia či dokonca života iných“….veľmi smutné a úbohé…. ono bolo aj povedané : ,,Čo človek zaseje, to bude žať“…..verím tomu, že každý raz bude za svoje konanie zodpovedať a to v súlade s Božími zákonmi……takže sa snažme robiť dobre v 1.rade sami od seba, možno naše konanie s dobrým úmyslom ,,zapáli“ ďalších ľudí a tým bude tých, kt.to skutočne dobre myslia bez kadejakých bočných vymožeností čoraz viac :-)….pretože ak aj chcem, aby ten 2.človek dobre voči mne robil, musím sa o to v 1.rade ja sama, či sám snažiť, a potom sa to môže ,,preniesť“ aj na toho 2. ….
  Želám všetkým peknú požehnanú nedeľu :-)…………….

 9. Jednoduchá

  …ešte som sa chcela vyjadriť k Vášmu článku….
  máte úplnú pravdu, veľa robí strava, spánok, odpočinok…..no a véééľmo dôležitá je psychika, tá vie človeka niekedy ,,preniesť až do neba“ :-)alebo s ním ,,riadne zamáva“
  :-(……veľa robí prostredie, v kt.človek žije a tiež práca, kt.vykonáva….ak je človek v súlade v týchto oblastiach, dokáže ,,ustáť“ aj ťažšie obd., no nie vždy to ide tak, ako by človek chcel, tak sa treba o to pokúšať a tú harmóniu tela aj duše sa snažiť udržať :-)….
  ,,viem, že nič neviem“ je moje obľúb.motto? :-)….denne sa presviedčam, ako dôležité je zaujímať sa o dianie okolo a chcieť sa ,,učiť novým veciam“. Pretože celý náš život je zmena, a kto sa nechce prispôsobovať týmto zmenám / tým prospeš.pre naše telo, z duch., dušev.a fyzic.stránky / ten podľa mňa ani nežije:-(….
  Takže áno, Život je aj zmena ! :-)…………………………..

 10. Vďaka za spolupatričnosť, milé panie Jean a Jednoduchá, úprimné slová podobne zmýšľajúcich ľudí vždy potešia. Čo nás však istotne neteší, je to, že sa naši vládnuci činitelia rozhodli nakúpiť vakcíny proti COVIDu 19; zaujímalo by ma, či vedia, čo robia, alebo či to nevedia…a či sa pre tento donebavolajúci nonsens rozhodli dobrovoľne, alebo pod nátlakom. (Ak my rodičia vieme, čo narobili povinné očkovania so zdravím našich detí, mohli by to vedieť aj oni…) Uf! Nechcela by som byť v ich koži.
  Už len dúfať, že súčasne s vakcináciou naša vrchnosť nezaktivuje aj vopred pripravené, od júla 2019 u nás budované 5G siete… obávam sa, že hneď potom sa môžu naše kancelárie aj výrobné haly začať prebudovávať na psychiatrické ústavy.

  Harmónia tela a duše, pani Jednoduchá, to musí byť úžasný pocit… zatiaľ sa mi ešte nepodarilo tam dospieť…no pokúšam sa o to.

  Ten Vami spomenutý biblický citát o smietke a brvne samozrejme poznám, drahá Jean, bibliu som ako dieťa prečítala celú. A nie raz. Vďaka jej kontradiktorickému obsahu som sa nikdy nestala členkou žiadnej cirkvi. Obdivujem však Ježišove dokonalé vlastnosti a jeho heroické správanie (pokiaľ viem, ani On nikdy nefiguroval v žiadnej cirkvi – narozdiel od židovského krista).
  Po pravde musíme pátrať sami, ak ju chceme spoznať, pretože dosiaľ nám ju nikto nepovedal. Jedine Ježiš sa o to pokúsil…a ako dopadol!

  • Prepáčte pani Emily , máte pravdu vo svetských veciach ale s Ježišom aj s Kristom ste zaťali riadne vedľa , len Vás prosím , skôr ako mi začnete dávať otázky skúste a veľmi sa snažte správne pochopiť Ježišovo poslanie na zemi , aj so všetkým čo k tomu patrí . Akúkoľvek otázku v tomto smere adresujte najskôr dobrému a vzdelanému kňazovi. Prajem požehnaný deň. P.M.

   • Pán Peter,
    ja ani nemám v úmysle dávať Vám otázky, pretože by som na ne nedostala tú pravú odpoveď. A rovnako nebudem adresovať akékoľvek otázky ani „dobrému a vzdelanému kňazovi“ – z presne toho istého dôvodu.
    „Ja som Svetlo sveta“, hovoril Ježiš.
    „Svetlo prišlo na svet, ale ľudia viac milovali tmu“ – aj to sú slová Ježiša, a opodstatnené: Tá tma (duchovná) tu trvá dodnes…
    Teda On, Svetlo sveta, nám priniesol pravdu o svojom Otcovi – no a stálo ho to život… zaujímavé je, že na umlčaní Ježišovej pravdy sa zhodli Rimania, aj Židia: Pilát Pontský ho odsúdil a Židia svorne pod krížom kričali: „Ukrižovať!“

    Ak niekto „zatína riadne vedľa“, pán Peter, tak sú to tí, ktorí spochybňujú Ježišove slová adresované nám všetkým: „Hľadajte pravdu, a pravda vás vyslobodí.“ Na základe výrokovej logiky teda tá pravda musela byť (aj stále ešte je) skrytá – načo inak by bol pricestoval Ježiš z inej planéty na Zem a kázal nám hľadať ju?
    Ježišova výzva „HĽADAJTE PRAVDU“ – TO bolo jeho poslaním na tejto Zemi. No a ja sa týmto jeho odkazom riadim. A či sa ním riadi aj cirkev…to si už musí zodpovedať ona sama.

    Uvažujme:
    1. Ježiš nikdy NIKOHO (!) nepotrestal (ani jeho Otec). Odpustil všetkým, aj vrahom. A čo robí „boh“ jediného vyvoleného národa od 1. knihy Mojžišovej až dodnes?
    2. Ježiš bol – citujem – „od prvopočiatku“. Mohla byť Mária jeho matkou, keď on žil dávno pred ňou? No nemohla.

    Slovami „…prídu v mojom mene falošní kristovia, ktorí budú robiť divy a zázraky a ZVEDÚ MNOHÝCH“ Ježiš vopred na túto očakávanú skutočnosť upozorňoval. Koniec predo dvermi, už len to čipovanie „666“ chýba – no a kde sú tí falošní kristovia? O jednom konkrétnom biblia hovorí. No a zviedol celý kresťanský národ…

    Na záver jedna otázka: Ktorá vlastná matka by bola schopná ísť sa pozerať na tú najkrutejšiu smrť svojho vlastného dieťaťa??
    Mária nebola Ježišovou Matkou, Ježiš matku nemal. Mária bola matka Kristova. Najvernejší Ježišov učeník Tomáš to pochopil.

    Pán Peter, na porozumenie pravdy nepotrebujeme „odborníkov“ ani žiadne vzdelanie (ani Ježišovi učeníci ho nemali) – chce to len úprimný záujem Pravdu spoznať. Pravda je jednoduchá, priamočiara a prehľadná, takže ju dokáže pochopiť úplne každý – teda ak ju pochopiť chce.

 11. Jednoduchá

  Dobrý deň p. Emily,

  toto dúfam aj ja, že tieto 5G siete nebudú zaktivované……bolo by to pre nás všetkých veľmi ,,nedobré riešenie“ a HLAVNE ! zdraviu a životu nebezpečné ….treba už len veriť, že k tomu nedôjde.
  …áno tá harmónia tela a duše je jednoducho úžasný pocit, no nie vždy sa dá udržať na tejto úrovni, nie ste v tom sama, no určite sa o ňu treba usilovať, potom sa určite dostaví :-)…..
  Čo sa týka cirkvi, v 1 som bola a už tam nie som :-(…..áno, tú pravdu treba hľadať, súhlasím s Vami, aj ja som takto ,,tápala“, no verím tomu, že som už na tej správ.ceste, a treba sa jej len ,,držať“…….
  p.Emily skúste na nete nájsť ,,Vo Svetle Pravdy“, možno Vás to osloví …..
  Ja sama som voľakedy dostala takýto tip od 1 neznám.osoby cez net, tá ma k tomu doviedla a 1 moja príébuzná mi to ,,potvrdila“ . Som im obom za to vďačná,
  ak keď to už tej nezn.osobe nemám ako povedať………
  A ako Ježiš dopadol? …presne tak, ako keď niekt.ľuďom hovoríte pravdu, kt.môže ,,bolieť“- takí by Vás niekedy aj ako sa hovorí ,,v lyžičke vody utopili“ :-(……
  Tí ,,pri moci“ sa o ňu veľmi báli, vytvorili ,,davov.psychózu“, ,,naočkovali“ aj takých, kt.ani možno nevedeli, čo poriadne Ježiš hovorí a ,,dielo“ bolo dokonané :-(……..
  A my ľudia sme sa vôbec, ale vôbec nepoučili…veľmi smutné a úbohé……ale boli sme zobratí ,,na milosť“ a bola nám ponúknutá ,,ďalš.šanca“ ! :-)……..
  Skúste si nájsť mnou spomínané ,,Dielo“ a možno pochopíte :-)…………
  Želám pekný deň :-)……………………….

 12. Dobrý deň Jednoduchá , čo je v diele ktoré propagujete viac ako so sv. Písme ?
  Pýtam sa preto , lebo sv. Písmo som čítal ( to nehovorím že si všetko pamätám , viem alebo rozumiem ) Vami spomínané dielo som nečítal . Požehnaný deň prajem.

 13. dobrý deň pani Jednoduchá , čo je viac napísané vo Vami spomínanej “ Vo Svetle Pravdy “ ako vo sv. Písme ?

 14. Jednoduchá

  Dobrý deň p.Peter,

  spomín.dielo mňa osobne veľmi oslovilo,
  nakoľko už počas mojich návštev v kostoloch – v rímsko – katol.
  som sa s mnohými vecami nestotožňovala.
  Moje pochybnosti sa potvrdili v čase mojej ťažk.život.situácie, kedy som
  sa v nádeji obrátila na Vám podob., teda Vašim kolegom,
  a oni mi vôbec, teda aby som bola presnejšia 2 z 3 mi tak poradili,
  že ma ešte viac zneistili vo viere,. kt.som voči tejto inšt.ako je cirkev mala :-)……
  Mnohé zo Slov, kt.nám Ježiš po svoj.životom tu na Zemi povedal,
  sme úplne ináč pochopili, ako sme mali ! :-(….
  Napr.taká samot.cirkev, p.ježiš vôbec nepotreboval veľké chrámy a kostoly,
  On sám v jedn.oblečení chodil za ľuďmi a rozprával….kázal Slová pravdy,
  kt.by sme sa my mali držať, aby sme raz mohli prejsť, ako sa v cirkvi hovorí do neba. No my ľudia sme to úplne zle pochopili! už len to, že naši predchocovia ukrižovali Ježiša za tieto slová, si mnohí z nás, aspoń v tej ríms.kast.cirkvi nás tak
  učili, že stačí oľutovať a budeme spasení ! je to veľký omyl!je 1 zákon, je to Boží – prír.zákon a ten hovorí,,Čo človek zaseješ, to budeš žať“.Takže nestačí oľutovať, človek by sa mal stále snažiť robiť dobre ľuďom oklo, potom mu to ,,dobro“ bude nápomocné v jeho duchov.vzostupe. Kdežto ked robí opak, namotávajú sa na neho ,,vlákna“ presne takéhoto charakteru, a tým si človek vytvára osud? karmu? celkovo svoj život…..ak ho nežije v súlade s Božími zákonmi, vráti sa na túto zem opäť ! / pozor, je tu zásad.rozdiel- do urč.stor.aj cirkev uznávala reinkarnáciu, potom to ZAKÁZALA! / A prečo? no aby mali ,,poslušné, s prepáčením hlúpe ovečky“, kt.ak si chceli raz zabezbečiť raj, mali nosiť milodary, peniažky a poslúchať na slovo, čo im p.v sutanoch povedia:-( / Iste sú aj dobrí kňazi, kt.majú ten najlepší úmysel pomáhať ľu´dom, no vo vlast.nevedomosti? alebo pohodlnosti? alebo neschopnosti poznať PRAVDU, konajú podľa toho, ako tí na čele cirkvi povedia!
  A Ježiš toto nechcel.On nepotreboval žiadnu ,,inštitúciu“, kt.by ho zastupovala.
  A práve uplatňovaním týchto Božích zákonov, sú tam 3 a mimo nich je 1 najhlavnejší ,,Udržujte krb svojich myšlienok , tým založíte mier a budete šťastní“….mnohí z nás si ani len neuvedomujeme, že už samotná myšlienka m á veľk.váhu…po myšlienkach nasledujú naše slová a po slovách naše skutky…..je to také jednoduché, a pritom niekedy dosť ťažké, mať len tie dobré myšlienky = len tie dobré slová = len tie dobré skutky …….no ak má človek pev.vôľu, bude sa o to aspoň snažiť, čím viac tým lepšie :-)….práve takýmto počínaním si človek zabezpečuje svoju vnút.zrelosť, svoje odhodlanie ,,duchovne dozrievať do čo najviac duch.úrovne „….preto je aj táto možnosť reinkarnácie, ak nerobím dostat.dobre počas svojho života, je mi ,,umožnenené“ opäť sa vrátiť na zem, avšak! aby som si odčinil svoje zlé skutky, tak ak som bol na niekoho ponovačný a povýšenecký, presne toto môže ,,postihnúť“ mňa v tom ďalš.živote.A až po odčinení respekt.,,nadobudnutí tejto skúsenosti, ako som ja jednal s inými“ mi môžu byť ,,zmazané urč.previnenia z predošl.života ! Toto a mnohé iné rímsko katol.cirkev vôbec ,,neučí“ ani o tom nehovorí“ ! ani kńaz nám nemôže odpustiť naše hriechy, jedine dotyčný človek, kt.sme ublížili, a potom nám aj tam zhora ,,bude odpustené“! a je tam kopec iných udalostí zo života Ježiša, napr.jeho ,,nezmysel.smrť na kríži“ ! Však on vôbec nemusel zomrieť, bolo by stačilo, aby sme mu my ľudia uverili a riadili sa podľa jeho slov ! a pritom mnohí z nás opakovane prežíva ,,pôstne aj veľkon.udalosti“, priam ako keby to bolo naozaj ! celé je to zle pochpené ! napr.také rozvody! v cirkvi sú neprípustné, a pritom tu sa píše, ak tieto manželstvá nespĺňajú svoju úlohu tak ako by mali, s úctou, láskou s celkovo harmonickým vývojom s úplnou vážnosťou, tak to nie sú ani manželstvo ! je to len amkési spojenectvo…zo zvyku, lebo…1čo by povedali ľudia…2.lebo sa mi ,,zmenší majetok“….3.lebo som lenivý urobiť zmenu …4.lebo máme deti….5.LEBO SOM SOBÁŠENÝ V KOSTOLE…..lebo a x tisíc dôvodov, prečo sa 2 nesmú rozviesť a tu v tomto dieleje to tak jasné, akože je dnes pondelok ! aj to že ľudia si ,,zjavenie p.Ježiša“ po smrti úpne zle vysvetlili! však to nebol on. A pritom to aj p.Ježiš sám povedal, že po ňom ešte niekto príde……a ten niekto aj ozaj prišiel. Ale prežil tu na Zemi inak ako Ježiš. Ten niekto napísal pre nás toto dielo, kde je to krásne všetko vysvetlené, tu som spomenula to, čo mi akurát najviac napadlo…..biblia ako taká sa stále rokmi menila a prepisovala, podľa toho, ako sa tým ,,hore v cirkvi“ hodilo. A na omšach sa čítalo len to, čo sa uznalo za vhodné :-(….veľmi smutné, veľmi pravdivé a veľmi kruté voči všetkým ostat.ľuďom :_(….ešte 1 vec by som rada spomenula, tá možnosť reinkarnácie, teda nášho možného ,,lepš.života tu na zemi“ nebude stále možný….začne sa átať čas 1000 roč.ríše, kt.už nastal a potom už nikto nebude mať možnosť nápravy……..,,Buďte ako deti“ hovorieval p.Ježiš.
  Aké stručné a výstižné ! Ľudia viac rozmýšľajú, ako cítia a vnímajú:-(……Pri opač.verzii by ich život na Zemi bol oveľa krajší, jednoduchší a ľahší, bol by viac úprimný, radostný, menej ,,prekalkulovaný“…..skrátka brať si príklad z detí, kt.sa tešia a dokážu sa vôbec ešte tešiť napr. len z rozkv.púpav, letného dažda či čerstvo napad.snehu , tak potom by sa nám všetkým skutočne oveľa lepšie žilo a tak by aj ten náš prechod na 2.breh by bol raz aj o to ľahší :-)…….. knižku jednoznačne odporúčam, potom sa Vám možno stane sprievodcom Vášho každodenn.života :-)………………………………

 15. Milá pani Jednoduchá,
  vážim si ľudí, ako ste Vy, teda takých, ktorí bezmyšlienkovite nepapagájujú to, čo majú nahučané, ale hľadajú, premýšľajú a nachádzajú – to, čo potrebujú nájsť, aby boli spokojní a vyrovnaní. A neváhajú posunúť to ďalej.
  Máte veľa dobrých postrehov. Okrem toho, človek neraz viac ako radu potrebuje vyjadrenie spolupatričnosti, možno s jemným usmernením, vychádzajúcim z vlastných pocitov či osobných skúseností, a to je presne to, čo smerom k ľuďom robíte.
  Celú pravdu nepoznáme hádam nikto (teda okrem vyvolených, ktorí sa zrejme „vyvolili“ sami), keďže nám pravdu vrchnosť zatajila a podsúva nám samé polopravdy a nezmysly…ale aspoň sa z nej pokúšame čo-to poodhaliť; hádam sa nám to raz celé podarí rozlúsknuť do zdarného konca.
  …Aj biblia je pšenica s kúkoľom…presnejšie povedané kúkoľ so pšenicou (tej lži je tam viac) – aj na to Ježiš upozornil, že sa to stane. Ale však my ten kúkoľ z nej vyšklbeme! Už začína pretŕčať…len keby nás takých bolo viac, čo ho chcú vidieť. A trhať.
  Aj Ježiš vyčítal farizejom: „Vzali ste kľúče poznania.“ Zrejme mal na to dôvod.
  Lož už viacmenej poznáme. No a pravda – tá je dodnes pribitá na kríž…teda zatiaľ. Veď práve o to samovyvoleným šlo. Žiaľ.

  ,,Vo svetle Pravdy“ som čítala; je to dobrý tip na premýšľanie pre tých, ktorí nie sú stádový typ a majú analytického „ducha“.
  Pokračujte v tom, čo robíte, pani Jednoduchá.

 16. Jednoduchá

  Dobrý deň p.Emily,

  vážim si Vaše slová, kt.ste mi adresovali :-).
  A vážim si aj ja Vás za Vaše názory, sú ,,podob.zmýšľania“ ako tie moje, a čo je PODSTATNÉ, nemáte s tým problém to aj povedať a poviete priamo k veci ! 🙂
  Už keď som čítala Vašu odpoveď pre p.Petra, tipovala som, že aj Vy poznáte toto výnimočné dielo a to ste mi aj Vy sama, v príspevku adresovanom mne, aj o chvíľu potvrdila :-)…..
  Tú pravdu celú nepozná nikto, z nás ľudí tu na Zemi, no verím tomu, že keď sa o to človek bude úprimne a aj skutočne snažiť, bude sa k nej pomaličky, ale isto približovať :-)…..spoznávať ju a konať podľa Slov Ježiša, to je tá naša najhlav.úloha tu na Zemi, tým budeme ,,pomáhať napĺňať Ježišovu misiu „a budeme čoraz viac ,,duchovne stúpať“………….tak sa nám aj ten ,,kúkoľ bude od tej pšenice lepšie rozoznávať“ a my ho už budeme len trhať…………
  P.Emily ďakujem Vám za podporu, veľmi si to vážim, milo ste ma prekvapili :-)……
  Som rada, že je nás takých viac a verím tomu, že nás tých ,,nestádovito rozmýšľ.“ bude tiež čoraz viac :-)…….
  Želám Vám pekný požehnaný deň :-).

Pridajte komentár

*