Štúdia zistila, že niektoré druhy vína nahradia aj hodinu cvičenia


Print Friendly, PDF & Email

Povedzme si pravdu.

Ísť do posilovne alebo telocvične nie je každého obľúbeným koníčkom. Na druhej strane, pitie vína dozaista pôžitkom byť dokáže.

Pre milovníkov vína tu máme výbornú správu: Podľa nedávnej štúdie, konzumácia vína vyvoláva v tele tie isté prínosy ako návšteva telocvične.

Výskum uskutočnený na Univerzite v Alberte v Kanade zistil, že látka obsiahnutá vo víne pod názvom resveratrol ponúka účinky, ktoré sa vyrovnajú hodine krížového tréningu (zmiešané cvičenie zamerané tak na silu, ako aj kondíciu).

S vašim obľúbeným nápojom tak získate fyzickú výkonnosť, svalovú silu a zlepšenú funkciu srdca.

Kto bude profitovať z tohto objavu?

Štúdia publikovaná v Žurnále fyziológie (Journal of Physiology) zistila, že resveratrol vie zlepšiť tréning a výkon.

Ak však nie ste fyzicky schopní cvičiť alebo nechcete cvičiť, lebo jednoducho preferujete návštevu baru, vôbec vás to trápiť nemusí.

Podľa hlavného výskumníka uvedenej štúdie, Jasona Dycka, vypitie jedného pohára vína denne vám aspoň čiastočne vynahradí pozitívne prínosy, ktoré by ste inak získali len cvičením.

Pacienti, ktorých stav neumožňuje fyzické cvičenie, sa tak môžu obrátiť k pravidelnej konzumácii vína.

Týka sa to tiež tých, ktorí majú problém striktne dodržiavať cvičiaci režim – či už kvôli hektickému životnému štýlu, únave alebo prostej lenivosti.

Prírodná liečba osteoartritídy

Sú tu však 2 veci, na ktoré by ste mali pamätať:

1. Počíta sa len červené víno

Ak ste fanúšikom bieleho vína, máte smolu.

Biele víno vám prínosy cvičenia nezabezpečí, pretože neobsahuje resveratrol. Podobne sú na tom aj ostatné druhy alkoholických nápojov.

2. Účinná dávka resveratrolu

Celé to má ešte jeden malý háčik. Ak by ste chceli dosiahnuť výkon nielen rekreačného, ale vrcholového športovca, potrebovali by ste vypiť niekoľko fliaš červeného vína za deň.

To by však nebolo práve ideálne a zrejme by sa potom stratil aj jeho celkový pozitívny prínos kvôli množstvu alkoholu.

Riešením sa preto javí užívanie resveratrolu v jeho koncentrovanej forme ako doplnok stravy.

Okrem už spomínaného vplyvu na zvýšenie kondície je resveratrol zároveň veľmi silným antioxidantom s celou paletou dokázaných klinických účinkov:

 • predlžuje život
 • ničí rakovinové bunky (výskum ukázal jeho vplyv na útlm množenia buniek agresívnej rakoviny pankreasu)
 • predchádza degenerácii neurónových buniek
 • pôsobí ako prevencia ochorení srdca
 • stimuluje produkciu testosterónu
 • znižuje oxidatívny stres u fajčiarov
 • podporuje aktivitu bunkových mitochondrií (výroba energie)
 • mnohé ďalšie

Záver

Tieto nepodstatné maličkosti by vás však nemali odpútať od hlavnej myšlienky a to, že: Konzumácia červeného vína zlepší vašu fyzickú silu a výkon.

Takže na zdravie a samozrejme, aj na dobrú kondíciu!

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zdroje: stethnews.com,  wikipedia.org

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Prečo dodávateľ na Slovensku – Vivantis pri tomto produkte uvádza… že ide o dokonalú starostlivosť o pokožku zvnútra… nič viac. Váš článok je o úplne niečom inom. Pri prečítaní účinku zo stránku Vivantis by som si nikdy produkt neplánovala kúpiť… v článku však uvádzate širokospektrálny účinok na zdravie.. komu mám veriť? dosť zavádzajúce… ak som predajca, tak sa snažím o predávanom produkte ponúkať čo najviac informácií… alebo nič nie je podložené výsledkami?

  • Nové zákony EÚ povoľujú predajcom výživových doplnkov uvádzať len vopred schválené tvrdenia byrokratmi EÚ. Čiže, ak nejaká vlastnosť tam nie je uvedená, tak to neznamená, že ju daný produkt nemá. Znamená to len, že zatiaľ nejaký byrokrat EÚ takéto tvrdenie neschválil. Je to podobné, ako keď dávnejšie EÚ prikázala, aké má byť správne zakrivenie banánov či uhoriek.

 2. Ďakujem za reakciu. Chudák spotrebiteľ pri takejto legislatíve… viem, že to nie je Vaša chyba , ale naozaj je to doslova „choré“… Práve, čo by mal byť čo najpresnejšie popísaný produkt, jeho účinky, tak si ich mám sama domyslieť… v zmysle Vašej vety „ak nejaká vlastnosť tam nie je uvedená, tak to neznamená, že ju daný produkt nemá“… lotéria. Ozaj ideme z dažďa pod odkvap. Pekný den.

 3. Mňa by zaujímalo, či je jedno, z čoho to červené víno je. Či má také účinky iba víno z hrozna alebo napr. aj z čiernych ríbezlí… ?

 4. akykolvek alkohol je extremne skodlivy i ked nepomerne popularny v pseudokulture je to neurotoxicky jed uz v minimalnom mnozstve dost nechapem ako tato celkom fajn stranka moze propagovat alkohol viac o jeho skutocnych ucinkoch si mozete te pre citat tu;http://m.leva-net.webnode.cz/products/alkohol/

 5. Vino je dar Boží.

Pridajte komentár

*