Aktuálne po dovolenkách: Jednoduchý trik ako odstrániť pigmentové škvrny


Print Friendly, PDF & Email

trik-na-pigmentove-skvrny

Nie je nič hrozné na tom, ak máte na tele pár pigmentových škvŕn. Situácia sa však mení, ak začnú nabúravať vaše sebavedomie.

Pigmentové škvrny sa častejšie vyskytujú na tvári, pažiach, pleciach a rukách – teda tých miestach, ktoré sú vo zvýšenej miere vystavené slnečnému žiareniu.

Škvrny sa zvyknú časom zväčšovať, preto im niekedy hovoríme aj starecké škvrny. S vekom však súvisia málo, pretože sa nezraz vyskytujú aj u mladých ľudí.

Závisia viac od typu pokožky a množstva slnenia, preto sa najčastejšie objavujú po lete a dovolenkách, kedy sa ľudia viac opaľujú na slnku. Ak hľadáte spôsob, ako ich výskyt alebo vzhľad zredukovať, potom čítajte ďalej.

Dnes vám prezradíme jednoduchý trik, ako ich z vašej pokožky odstrániť, prípadne výrazne zmierniť ich viditeľnosť.

Jediné, čo budete potrebovať, sú dve bežné domáce suroviny.

Najprv si však povedzme trocha viac o tom, prečo sa objavujú, ako sa prejavujú a aký vplyv na vaše zdravie môžu mať. No a napokon prejdeme k návodu na ich odstránenie.

Čo aktivuje vznik pigmentových škvŕn?

Hlavnými vinníkmi, ktoré sú zodpovedné za vznik pigmentových škvŕn, sú typ pokožky a miera jej vystavenie slnečnému žiareniu, zvlášť jeho UV (ultrafialovej) zložke.

Vznikajú bez ohľadu na to, či používate ochranné krémy s UV filtrom alebo nie. Je tiež jedno, či ide o prirodzené slnečné žiarenie alebo o opaľovanie sa v soláriu.

Kým UV lúče v rozumnej miere sú pre nás veľmi dôležité, pretože prispievajú k tvorbe vitamínu D, nadmerná expozícia už môže mať škodlivé účinky.

Čím viac sa opaľujete, tým viac sa v pokožke tvorí melanín. Ide o farbivo, ktoré je zodpovedné za jej tmavšie sfarbenie, ale tiež napríklad za prirodzenú farbu vašich vlasov.

Spočiatku po opaľovaní pigmentové škvrny nie sú viditeľné. Avšak časom, keď väčšina opálenia vybledne, zostávajú na pokožke miesta, ktoré nevyblednú. Ide o melanín, ktorý je v daných miestach až príliš aktívny.

Výsledkom je potom objavenie sa a vznik pigmentových škvŕn, ktoré už nezmiznú a na pokožke ostávajú aj do budúcna.

Môžu pigmentové škvrny škodiť zdraviu?

Existencia pigmentových škvŕn neznamená hneď, že zo všetkých sa neskôr rozvinie zákerná rakovina kože známa pod názvom melanóm.

Je tu však zopár faktov, ktorých by ste si mali byť vedomí:

 • Sledujte svoje pigmentové škvrny, či nemenia tvar alebo sfarbenie, zvlášť vtedy, ak niektoré sú oveľa tmavšie než ostatné.
 • Hľadajte nepravidelné ohraničenia okolo škvŕn.
 • Venujte pozornosť zväčšujúcim sa alebo meniacim sa škvrnám.
 • Ak spozorujete, že hnedé miesta začervenali alebo zmenili tuhosť, vyhľadajte odbornú radu lekára.

V prípade, že zaznamenáte akékoľvek z uvedených zmien, navštívte pre istotu kožného lekára, nech vám ich skontroluje.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Najlepším spôsobom prevencie je pravidelné samovyšetrenie a pozorovanie možných zmien na pigmentových škvrnách, aby ste predišli vážnejším komplikáciám.

Zbavte sa pigmentových škvŕn

Aby ste sa pigmentových škvŕn zbavili, môžete použiť jeden veľmi jednoduchý trik.

Vyskúšajte tento recept skladajúci sa z dvoch bežných surovín, ktoré určite máte doma. Príprava vám zaberie iba pár minút. Základom receptu sú čerstvá cibuľová šťava a jablčný ocot, ktoré dokážu s pokožkou urobiť malé zázraky.

Cibuľová šťava je tradičným liekom proti vráskam. Jej obsah antioxidantov znižujú poškodenia voľnými radikálmi a chránia jednotlivé vrstvy pokožky.

Na druhej strane, kyselina alfahydroxylová v jablčnom octe pôsobí ako prírodný exfoliant pri odstraňovaní odumretých vrstiev pokožky.

Ak tieto dve látky skombinujete, výsledkom budete veľmi milo prekvapení.

Postup aplikácie

Pri odstraňovaní pigmentových škvŕn postupujte nasledovne:

1. Nakrájajte čerstvú cibuľu na kocky, potom ich vložte do igelitového sáčku a pomliaždite (napríklad medzi dvoma kuchynskými doskami).

2. Následne premiestnite cibuľu aj so šťavou do mixéra, zalejte 1 dcl jablčného octu a rozmixujte na jemnú hmotu.

3. Pomocou vatových chumáčikov nanášajte túto zmes na pigmentové škvrny, nechajte chvíľu pôsobiť a nakoniec si miesto umyte čistou vodou. Nespotrebovanú zmes môžete skladovať v chladničke do 7 dní.

Pre dosiahnutie optimálneho výsledku opakujte tento proces každý deň po dobu 2 až 4 týždňov. Výsledok sa nedostaví hneď, musíte byť trpezliví.

Po dvoch týždňoch by ste mali zaznamenať prvé výsledky. V kúre pokračujte až dovtedy, kým nebudete s výsledkom spokojní.

Existuje nejaký spôsob na prevenciu tvorby stareckých škvŕn?

Ak by ste chceli úplne zabrániť ich tvorbe, to by ste museli byť stále doma a nechodiť von na slnko. Je to však nielen nereálne, ale aj nezdravé, keďže slnko všetci z nás potrebujeme pre zdravie.

Jediným spôsobom, ako zmierniť ich tvorbu, ak máte na ne sklony, je kontrolovať množstvo času, ktoré trávite na slnku. Snažte sa tiež nosiť odev s dlhými rukávmi a dlhé nohavice či sukne.

Sčasti pomôže aj používanie krému na opaľovanie. Ten však musí byť prírodný, nie bežné chemické koktejly. Recept na jeho výrobu nájdete napríklad v tomto článku.

No a napokon, vyhýbajte sa soláriám. Posledné výskumy totiž ukazujú, že výrazne poškodzujú pokožku a navyše predstavujú extrémne veľké riziko pre vznik rakoviny kože.

Zbohom vysoký krvný tlak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Bambušková Hana

  Prosím, pomáhá tato kúra i na znaménka? Děkuji Bambušková

 2. chcem vediet ci sa odstranuju starecke skvrny dusíkom??

 3. jirka sirka

  Tyto skvrny jsou protestem nějakého vnitřního orgánu. Pomocí přístroje EAV, lze zjistit který je oslaben a zaměřit se ně něj. Nějaké obklady pomocí jablečného octa apod, NENÍ dobrá a úspěšná lečba. Z naší praxe je to způsobeno nedostatkem selénu, který pokud dodáte jak ve stravě, ale i v látkách, které ho obsahují tolik a v té formě, aby se dostal k našim buňkám, skvrny mizí, nebo se skoro samy zesvětlí natolik, že kosmeticky nemohou nikomu vadit.

 4. krasne pomaha kolagén … mne pomohol collalloc zmiernit skvrnu na krku a je to minimálne 100 násobne lepšie než nejaký krémik z lekárne

Pridajte komentár

*