(Lannce D. Johnson, Natural News) Zatiaľ čo farmaceutickí giganti investujú miliardy do neúspešných liekov na Alzheimerovu chorobu, 4 000 rokov v ľudovej medicíne používaná liečivá huba sa potichu ukazuje ako silná, viacúčelová obrana proti kognitívnemu poklesu.
Huba reishi (Ganoderma lucidum) sa v tradičnej čínskej medicíne uctieva ako „elixír nesmrteľnosti“. Dnes je modernou vedou uznávaná pre svoju schopnosť bojovať proti Alzheimerovej chorobe prostredníctvom mechanizmov, ktoré syntetické lieky nedokážu replikovať.
Na rozdiel od liekov zameriavajúcich sa len na jeden účinok, ktoré v klinických skúškach opakovane zlyhali, bioaktívne zlúčeniny reishi, najmä polysacharidy a triterpény, pôsobia synergicky. Ich účinky sú nasledovné:
- bránia vzniku toxických spletí tau proteínov, ktoré sú charakteristickým znakom Alzheimerovej choroby
- znižujú tvorbu amyloidných beta plakov
- upokojujú zápaly nervov prostredníctvom regulácie hyperaktívnych mikroglií (primárne imunitné bunky v nervovom systéme)
- posilňujú antioxidačnú obranyschopnosť na ochranu mozgových buniek
- inhibujú acetylcholínesterázu, teda enzým rozkladajúci neurotransmiter acetylcholín (rovnaký účinok ako liek donepezil)
Kľúčové zistenia štúdie o reishi a Alzheimerovej chorobe
Kyseliny ganoderové (GAA, GAB) z huby reishi blokujú hyperfosforyláciu tau proteínu inhibíciou GSK-3, kľúčového enzýmu, ktorý riadi progresiu Alzheimerovej choroby.
Pilotné štúdie na ľuďoch ukazujú, že prášok zo spór reishi v kombinácii s konvenčnými liekmi zlepšuje kognitívne funkcie a celkovú kvalitu života.
Protizápalové účinky tejto huby konkurujú liekom, ale nemajú žiadne vedľajšie účinky, teda nepôsobia toxicky na pečeň ani krvácanie do mozgu.
Staroveké texty sa nemýlili – neuroprotektívne účinky Reishi sú najsilnejšie pri preventívnom použití, čo znamená desaťročia predtým, ako sa objavia prvé príznaky.
Ako reishi prekonáva zlyhania veľkých farmaceutických spoločností
Posadnutosť farmaceutického priemyslu cieleným bojom proti amyloidným plakom viedla k 99,6% miere zlyhania klinických štúdií liekov na Alzheimerovu chorobu.
Reishi na druhej strane rieši viacero patologických dráh ochorenia súčasne:
1. Bránenie vzniku spletencov Tau proteínov
Kyselina ganoderová B potláča glykogénsyntázu kinázu-3, čo je enzým, ktorý hyperfosforyluje tau proteíny a mení ich na neurofibrilárne spleti, ktoré škrtia neuróny.
Laboratórne štúdie potvrdzujú, že extrakty z reishi znižujú fosforyláciu tau proteínu na kritických miestach (S199, T231) spojených s kognitívnym poklesom.
2. Prevencia tvorby plakov
Polysacharidy z huby reishi zvyšujú autofágiu (čistiacu jednotku mozgu), aby sa odstránil amyloidný beta proteín (Aβ) skôr, než sa vytvoria plaky.
V myších modeloch kyselina ganoderová A (GAA) zvýšila čistenie o 40% prostredníctvom dráhy Axl/Pak1, čím prekonala experimentálne lieky, ako je adukanumab.
3. Neutralizácia zápalov nervov
Chronický zápal mozgu podporuje progresiu Alzheimerovej choroby. Triterpény z reishi presúvajú mikroglie z deštruktívneho stavu M1 (prozápalového) do ochranného M2 (protizápalového).
Štúdie na ľuďoch ukazujú, že prášok zo spór reishi znižuje zápalové markery (IL-6, TNF) v priebehu už niekoľkých týždňov užívania.
Cisárovo tajomstvo, teraz podložené vedou
Čínski cisári po stáročia konzumovali hubu reishi na predĺženie vlastnej dlhovekosti. Pospolitý ľud však mal jej konzumáciu zakázanú a tresty za porušenie boli prísne. Reishi bola jednoducho výsadou cisárskeho dvora.
Moderný výskum potvrdzuje historické vedomosti o reishi. Šesťtýždňová pilotná štúdia pacientov s Alzheimerovou chorobou užívajúcich prášok zo spór preukázala zlepšenú pamäť a stabilitu nálady.
V kombinácii s memantínom (štandardným liekom na Alzheimerovu chorobu) sa za pomoci reishi dosiahlo dvojnásobné zlepšenie kognitívnych funkcií v porovnaní so samotným memantínom.
Na rozdiel od rizikových látok narušujúcich hematoencefalickú bariéru (napríklad liek adukanumab), zlúčeniny reishi prirodzene prenikajú do nervových tkanív bez toho, aby spôsobovali mozgový edém.
Háčik? Začnite s užívaním reishi zavčasu
Najväčšou silou reishi je jej preventívny potenciál. Ten je zároveň aj jej najmenej využívanou výhodou. Reishi funguje najlepšie, keď sa užíva v strednom veku na zastavenie tichej neurodegenerácie.
Podporou mitochondriálnych funkcií a znížením oxidačného stresu pomáha chrániť mozgové bunky pred poklesom ich aktivity súvisiacim s vekom.
Štúdie naznačujú, že pravidelný príjem reishi spomaľuje zhoršovanie kognitívnych funkcií moduláciou zápalov nervov a zvýšením synaptickej plasticity.
Kto z užívania reushi najviac pofituje?
1. Sú to hlavne osoby s miernou kognitívnou poruchou v ranom štádiu. Neuroprotektívne zlúčeniny v reishi, ako sú triterpény a polysacharidy, zlepšujú pamäť a sústredenie prostredníctvom zníženia akumulácie amyloidných beta proteínov.
2. Ďalšou skupinou sú nositelia génu APOE4 (vysoké riziko Alzheimerovej choroby). Protizápalové účinky reishi pomáhajú pôsobiť proti genetickej predispozícii znižovaním chronického zápalu mozgu.
3. Každý, kto má viac ako 40 rokov a má chronický zápal alebo inzulínovú rezistenciu. Reishi reguluje hladinu cukru v krvi, znižuje systémový zápal a podporuje zdravie ciev, čo sú kľúčové faktory v prevencii poklesu kognitívnych funkcií.
Pre optimálne výsledky je kľúčové konzistentné a dlhodobé užívanie.Ochranné účinky na zdravie mozgu a dlhovekosť sa maximalizujú vtedy, keď sa reishi začne užívať v strednom veku, teda ešte predtým, ako sa objavia prvé príznaky útlmu mozgu.
Reishi je viac než huba: Holistická obrana
Hoci je reishi mocnou bylinkou, porazenie Alzheimerovej choroby si vyžaduje viacstranný prístup:
1. Strava: Ideálne ketogénna alebo stredomorská diéta, ktorá znižuje produkciu amyloidných beta proteínov.
2. Detoxikácia: Hlavne ťažké kovy (hliník, ortuť), ktoré urýchľujú patológiu tau proteínu.
3. Spánok: Hlboký spánok odstraňuje amyloid prostredníctvom glymfatického systému.
Záver
Lieky od veľkých farmaceutických spoločností neustále zlyhávajú, pretože Alzheimerova choroba predstavuje multisystémový kolaps.
Reishi s jej viac ako 117 bioaktívnymi zlúčeninami ponúka časom overené a dnes už aj vedecky podložené riešenie, ktoré rešpektuje komplexnosť mozgu.
Autor: Lannce D. Johnson, Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
- Ovplyvniteľné faktory, ktoré zvyšujú riziko demencie a čo robiť pri jej prevencii
- Vitamíny D a B12 sa ukazujú ako chýbajúce články pri prevencii demencie
- 3 menej známe bylinky môžu zvrátiť demenciu, Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu
- Protizápalová diéta pomáha liečiť kardiovaskulárne a metabolické choroby. Riziko demencie znižuje až o 31%
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Pridajte komentár