Teraz budú najdôležitejšie eurovoľby v histórii. Určite choďte voliť a zabráňte progresívnym fašistom navoziť tu státisíce migrantov, zaviesť povinné očkovanie, zakázať autá na benzín, zdražiť energie a potraviny, zaviesť digitálnu totalitu, zatiahnuť nás do vojny a inak vám zničiť život!

Recept na prírodný deodorant s probiotikami, čo naozaj funguje


Print Friendly, PDF & Email

probiotický deodorant

Probiotiká. V komunite vyznávajúcej zdravie z prírody ide o pomerne trendové slovo. A z dobrého dôvodu!

Väčšina zdravotne uvedomelých ľudí rozumie pozitívnym účinkom na trávenie, ktoré ponúkajú jedlá alebo doplnky s obsahom probiotických kultúr.

Prínosy probiotík sú dnes už pomerne dobre preskúmané. Preto tu máme aj ten ošiaľ ohľadne ich užívania. Ak ste ešte o nich príliš veľa nepočuli, tak v najbližšej dobe sa tak určite stane.

Probiotické baktérie sú vlastne také malé továrne na nutričné látky. Predstavujú nevyhnutný predpoklad zdravého životného štýlu a výkonného tráviaci systému.

Najnovší výskum však naznačuje, že probiotiká nie sú prospešné len pre naše črevá. Ukazuje sa, že majú pozoruhodný potenciál aj pre povrchovú aplikáciu na pokožku.

Ako probiotiká pomáhajú pokožke

Ide o myšlienku, že probiotiká napomáhajú vyrovnávať bakteriálnu rovnováhu na našej koži podobným spôsobom, ako vyrovnávajú bakteriálnu rovnováhu v črevách.

Dokážu zmierňovať kožné ochorenia, ako napríklad:

 • ekzém
 • psoriáza
 • viaceré druhy vyrážok
 • kožné alergie
 • nerovnomernú pigmentáciu kože a rôzne fľaky
 • vrásky a starnutie pokožky

Naša pokožka je najväčším orgánom. Vyžaduje si adekvátnu starostlivosť, pretože sa jedná o prvú obrannú líniu tela pred vonkajšími patogénmi.

Niekedy zabúdame na to, že sa na nej nachádzajú miliardy baktérií, známe aj pod názvom mikroflóra. Táto mikroflóra vytvára prostredie, ktoré bráni, aby sa na pokožke rozmnožovali škodlivé baktérie.

Toto je aj hlavným dôvodom, prečo naše podpazušia zapáchajú.

Totižto, všetky tie konvenčné chemické deodoranty zabíjajú nielen zlé baktérie, ale odstránia aj tie dobré.

Takto sa naše podpazušia stávajú zraniteľnými. Ak čo i len na chvíľu prestaneme používať spomínané komerčné produkty, zlé baktérie sa rýchlo vrátia a nepríjemný pach je na svete.

Prečo by ste mali zvážiť používanie komerčných prípravkov

Ak by sme to mali zhrnúť, existujú 3 hlavné dôvody pre obavy pri používaní tradičných deodorantov a antiperspirantov:

1. Nebezpečné ingrediencie

Existujú riziká niektorých zložiek v týchto produktoch, ako napríklad hliník, parabény, propylén glykol, ftaláty či triklosan.

Súčasný výskum poukazuje na silné prepojenie medzi antiperspirantami obsahujúcimi hliník a rakovinou prsníka, pôrodnými defektmi, alergiami a narušením hormonálnej rovnováhy.

Preto by tieto hazardné chemikálie nemali mať žiadne miesto v našich domácnostiach a už tobôž nie pod našimi pazuchami.

2. Cena

Predávajú sa síce aj prírodné deodoranty, avšak ich cena je častokrát tak vysoká, že si ich bežný človek len ťažko môže dovoliť.

Okrem toho, mnohé takzvané prírodné produkty stále obsahujú niektoré sporné ingrediencie. Nie je všetko prírodné, čo sa tak volá.

3. Narúšanie prirodzených funkcií tela

Týka sa to hlavne antipersipranov, ktoré okrem zabíjania baktérií a poskytovania vône, aj zabráňujú poteniu.

Keď sa pokúšame utlmiť prirodzené funkcie tela, ktoré boli stvorené pre určitý účel, môže to negatívne ovplyvniť jeho celkové fungovanie.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Recept na deodorant s probiotikami

Kvôli uvedeným dôvodom sme vytvorili nasledujúci recept na domáci deodorant, ktorého jednou zo zložiek sú práve diskutované probiotiká.

Ingrediencie

Na jeho výrobu budete potrebovať nasledovné suroviny:

Príprava

Pri výrobe deodorantu postupujte nasledovne:

Krok 1

deodorant-krok-1

Rozpustite kokosové maslo, kokosový olej, bambucké maslo a včelí vosk v panvici alebo v hrnci nad miernym ohňom.

Krok 2

deodorant-krok-2

Odoberte hrniec z ohňa a pridajte doň prášok z maraty trstinovej a sódu bikarbónu.

Miešajte s drevenými čínskymi paličkami alebo varechou dovtedy, kým sa všetok prášok nerozpustí a nevytvorí zo zvyškom zmesi homogénnu hmotu.

Potom pridajte vitamín E a esenciálne oleje. Znova dobre premiešajte a nechajte panvicu vychladnúť.

Po úplnom vychladnutí, keď už má hmota konzistenciu pudingu, otvorte kapsule s probiotikami a ich obsah vysypte do zmesi.

Nakoniec opäť dobre premiešajte, aby sa probiotiká so zmesou rovnomerne skombinovali.

Krok 3

deodorant-krok-3

Premiestnite zmes z panvice do použitých vyčistených obalov od tradičných deodorantov.

Ten následne umiestnite do chladničky, aby ešte viac vychladol a stuhol.

Ak ste použili na výrobu probiotiká, ktoré sa nemusia držať v chlade, môžete deodorant skladovať pri izbovej teplote. V opačnom prípade ho držte v chladničke.

Tento recept vydrží približne 3 až 4 mesiace.

Poznámky

Ako už bolo spomenuté, keď budete vyberať probiotiká, lepšie je vybrať také, ktoré sa nemusia držať v chladničke.

Probiotiká by mali obsahovať vysoko odolné druhy baktérií ako napríklad laktobacily alebo bifidobaktérie.

Esenciálne oleje si môžete vybrať podľa seba, odporúčajú sa napríklad limetkový, z citrónovej trávy, divokého pomaranča alebo bergamotu, levanduľový, rozmarínový či mätový.

Ak máte citlivú pokožku, z receptu môžete vynechať sódu bikarbónu a prípadne aj esenciálne oleje, respektíve znížte počet kvapiek.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: Homemade Probiotic Deodorant – That Really Works!

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Ktorého vitamínu E? Tých je cca 10 druhov a nie je vitamín ako vitamín

 2. pridám svoju skúsenosť k téme: dezodoranty som prestala používať pred 2 rokmi, keď som sa dozvedela o ich škodlivosti. nepoužívam však ani žiadne prírodné náhrady. a zistila som zvláštnu vec- takmer vôbec sa nepotím, resp. nie je cítiť žiadny zápach ako keď som ich používala! ako určite nejaká prírodná vec nepoškodí, ale ak sa človek denne umýva čistou vodou, zistí, koľko kozmetických výrobkov je úplne nepotrebný biznis ! 🙂

 3. hildegarda

  Aj ja potvrdzujem, Veronika má pravdu! A dokonca aj keď som bola na túre vo V.Tatrách, nepoužila som žiaden dezodorant a prepotila som do nitky 2 tričká, doma som zistila, že takmer nezapáchajú!!! Vtedy som si uvedomila, že aj kozmetický priemysel je iba nafúknutá bublina… Naozaj stačí iba čistá voda. A kto má silno zapáchajúci pot, tak má aj nejaký zdravotný problém, ktorý musí prvotne riešiť a nie kyslý pot potláčať a myslieť si, že je všetko OK.
  A vôbec nerozumiem tomu, prečo je „škodlivé“ potiť sa. Veď to je prirodzená ochrana organizmu proti prehriatiu. Nerozumiem tomu ošiaľu dezodorantov…

 4. hildegarda

  …. a nehrám sa na svätú. Tiež som ich používala. Ale keď som zistila, že sú škodlivé, tak som hľadala zdraviu neškodnú alternatívu, až som sa dopracovala k čistej vode a prírodnému dezodorantu Salt of the Earth (Soľ zeme) a i ten používam iba v lete tak 2-3x do týždňa.
  Prajem všetkým nádherný deň!

 5. Ani ja sa nebudem hrať na svätú. 🙂 Priemyselne vyrábané deodoranty a antiperspiranty som používala ešte pred štyrmi rokmi veselo aj ja… Ale prestala som s tým akonáhle som sa dozvedela o ich škodlivosti. Nahradila som ich soľným kryštálom – kamencom. Ak je dobre/riadne použitý zápach potu obmedzuje jednoznačne! Som s ním spokojná. A dá sa kúpiť ešte lacnejšie ako bežné, priemyselne vyrobené deodoranty. Ja som si ho poriadila cca za 1,50 € (v Taliansku), používam ho takmer každý deň, už dva – tri roky a stále ho mám – za ten čas z neho ubudla asi tak štvrťka. Nižšia cena vyplýva podľa mňa zrejme z jednoduchšie opracovateľného tvaru – mám ho v tvare tehličky (teda v hranatom) a nie v tvare valca, kedy sa jeho cena pohybuje až u 10tich eúr. Predávaný bol v papierovej krabičke, nie v plastovom obale. Tak dúfam, že som s týmto mojím príspevkom aspoň niekomu pomohla. Všetkých čitateľov pozdravujem! 🙂

 6. Dôvod prečo kamenec pomáha je jeho obsah hliníku. Póry sa pred hliníkom stiahnú -telo sa bráni vstrebávaniu hliníka cez pokožku. Kamenec -Síran draselno-hlinitý. Takže baby neblbnite – nepoužívate antiperspirant pre hliník a potom sa natriete byť aj prírodnou ale hliníkovou soľou AlK(SO4)2

Pridajte komentár

*