Roje dronov sú ďalším zbraňovým systémom, ktorý bude otestovaný na Ukrajine


Print Friendly, PDF & Email

Roje dronov sú ďalším zbraňovým systémom, ktorý bude otestovaný na Ukrajine

(Drago Bosnic, Tapnewswire) Je veľmi málo pochýb o tom, že vojna sa v posledných desaťročiach dramaticky zmenila, pričom sa zmenšuje taktická priepasť medzi poprednými armádami a miestnymi mocnosťami (alebo dokonca armádami malých krajín), keďže rýchlo napreduje používanie bezpilotných systémov.

S príchodom informačnej éry dramaticky narástlo aj množstvo brutálnych videí priamo z bojísk, čo v podstate eliminovalo kedysi zaručenú ochotu desiatok miliónov brancov ísť do vojny. To následne spôsobilo, že armády na celom svete majú ťažkosti splniť svoje náborové kvóty.

Drony postupne nahrádzajú živú silu

Strata hoci aj sto dronov je určite lepšia ako strata desiatich (či dokonca len jedného) zabitých alebo zranených vojakov v akcii, a to najmä pre politikov a ich politické strany, ktoré sa snažia o ďalšie znovuzvolenie vo voľbách.

Výsledkom tohto vývoja je, že drony, roboty a iné bezpilotné prostriedky sú pre vedenie vojny čoraz dôležitejšie. Kombinácia týchto faktorov tak vytvorila „dokonalú búrku“ pre dramatický vzostup používania bezpilotných systémov väčšinou armád po celom svete.

Snáď najlepším dôkazom toho je masové používanie dronov oboma stranami ukrajinského konfliktu. Od komerčných kvadrokoptér až po vojenské bezpilotné lietadlá HALE (vysoké nadmorské výšky s dlhou výdržou), tieto zbrane menia tvár vedenia vojny spôsobom, ktorý nie je menej revolučný ako lietadlá a tanky počas Prvej svetovej vojny.

Je zaujímavé, že nakoľko ruská armáda aj sily kyjevského režimu nasadzujú pokročilú protivzdušnú obranu s dlhým dosahom (najmä Rusi), rola väčších bezpilotných lietadiel ustúpila, pričom menšie platformy zostali ako nákladovo najefektívnejšia alternatíva a zároveň poskytujú významné taktické výhody.

Okrem obchádzania pokročilých systémov protivzdušnej obrany, ponúkajú miniatúrne bezpilotné lietadlá dôležitú prevahu pokiaľ ide o schopnosti prvého úderu a prieskumu bojiska.

Okrem Ruska a kyjevského režimu tento vývoj berie do úvahy aj Západ pod vedením USA, najmä ak si uvedomíme, že masívne spravodajské, sledovacie a prieskumné kapacity NATO boli využité na pozorovanie prakticky každého centimetra obrovského ukrajinského bojiska.

Práve to tlačí alianciu NATO, aby vybavila sily kyjevskej neonacistickej chunty najnovšími bezpilotnými technológiami. Je to spôsob, ako poskytnúť svojmu obľúbenému bábkovému režimu zbrane na boj proti ruskej armáde, ako aj spôsob na otestovanie uvedených dronov v boji proti pokročilému štátnemu protivníkovi.

Indície ukazujú na vývoj rojov dronov pod patronátom vojenských agentúr USA

Hoci pompézne oznámenia kyjevského režimu o nadchádzajúcej ofenzíve môžu byť zamietnuté ako rutinné propagandistické kúsky, ruská rozviedka našla solídne dôkazy, že takéto zbrane sa neonacistickej chunte reálne posielajú.

Netreba dodávať, že nie je žiadnym prekvapením, že do Kyjeva posielajú pokročilé zbrane krajiny Západu. Nezvyčajná je však účasť Taiwanu. Čínska ostrovná provincia očividne spolupracuje priamo s USA na vývoji a výrobe nových bezpilotných systémov.

Ďalšou novinkou v tomto konkrétnom prípade je zdanlivá schopnosť spomínaných dronov autonómne koordinovať svoje útoky a pôsobiť ako roj, alebo presnejšie „roj rojov“, ako jasne naznačuje názov programu.

Projekt s názvom AMASS (Autonomous Multi-Domain Adaptive Swarms-of-Swarms), čiže „Autonómny multidoménový adaptívny roj rojov“ priamo riadi agentúra DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), popredná agentúra Pentagonu pre pokročilé zbrojné programy.

Liečba osteoporózy

Na splnenie úlohy ovládať stovky dronov súčasne je v tomto prípade samozrejmosťou použitie pokročilej umelej inteligencie (AAI). Vzhľadom na to, že AAI je jedným z hlavných výskumných odborov DARPA, jej zapojenie do projektu je efektívne zaručené.

Vojenskí experti odhadujú, že v rámci jednej siete môže fungovať niekoľko stoviek kamikadze dronov, ktoré sú ďalej pripojené k oveľa väčšiemu systému, ktorý zahŕňa tisíce dronov.

Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že Taiwan poskytuje kľúčové výrobné zariadenia, v skutočnosti má na tomto projekte zďaleka najväčší podiel americká DARPA.

Začiatkom februára sa objavilo niekoľko správ v médiách, že projekt AMASS bol agentúrou DARPA urýchlený kvôli plánom Pentagonu vytvoriť systém „roj rojov“, ktorý by súčasne dokázal čeliť viacerým nepriateľským systémom a umožnil bojovníkom operovať v rámci režimu A2/AD (zabránenie prístupu do prostredia).

Keďže Rusko a Čína sú jediné krajiny s takýmito schopnosťami, je v podstate zaručené, že sú aj hlavnými cieľmi.

Tieto podozrenia sú ďalej posilnené zapojením vlády v Taipei, ktorej jasným cieľom je čeliť čínskym „bublinám“ A2/AD. Tie totiž stále predstavujú neprekonateľnú prekážku, proti ktorej je taiwanská armáda fakticky bezmocná, a to z hľadiska jej ofenzívnych aj obranných schopností.

Ukrajina je pravdepodobne testovací polygón pre vojnu na Taiwane

Pred možným nasadením AMASS na Taiwane je však potrebné systém otestovať v bojoch na Ukrajine. Ak by sa preukázalo, že je účinný, Washington a Taipei by ho určite začali vyrábať sériovo.

Je teda mimoriadne pravdepodobné, že o projekte diskutovali ruskí a čínski vojenskí delegáti počas poslednej návštevy prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskve, keďže je v záujme oboch, aby tento americký zbraňový systém zlyhal.

V opačnom prípade, ak sa na Ukrajine osvedčí, samotná čínska armáda by systému AMASS s najväčšou pravdepodobnosťou čelila na Taiwane, čo by ohrozilo úspech možnej obojživelnej operácie v prípade eskalácie vyvolanej USA.

Zatiaľ čo Čína disponuje vlastnými pokročilými systémami schopnými čeliť takýmto zbraniam (vrátane vlastných rojov dronov), najlepšou možnou obranou je úplne zabrániť ich nasadeniu.

Keďže ruská armáda bude zrejme prvou, ktorá sa stretne so zbraňami, ako je AMASS, Moskva už začala zásadné modernizácie svojich systémov protivzdušnej obrany.

Ruský systém A2/AD, v ruskej vojenskej nomenklatúre lepšie známy ako „echeloedná obrana“, je však len jedným segmentom nedávno revidovanej ruskej vojenskej stratégie, pričom kľúčom k neutralizácii bezprostredných hrozieb je takzvaná „aktívna obrana“.

Tá zahŕňa aj osvojenie si nových útočných schopností a práve to mohla byť jedna z hlavných tém rozhovorov za zatvorenými dverami o čínsko-ruskej technologickej spolupráci, ktorá takmer určite zahŕňa aj výmenu informácií o rojoch dronov.

Stop Candida

Autor: Drago Bosnic, tapnewswire.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. KOVIDBARÓN!

  ,,,,,,,,,drony,robitický vojaci či umelá inteligencia sú vo vojne výhodou,dobrí-či prospešný iba pokiaľ je ich terčom človek-vojak a jeho výbava pre vedenie boja a oponent nemá takéto vybavenie,ak bude mať takéto vybavenie aj oponent na bojisku-tak je vojak zbytočný a nastane súperenie technológií a ničenie všetkého na zemi postaveného jednou,alebo druhou stranou-kto skôr,aby sa dosiahla celková likvidácia ľudskej stopy oponenta,,,,,,,,,počítačový a robotický svet už ten ľudský nahradil v časoch kedy si toto vpustil človek do svojho mechanického sveta,lebo človeku je vždy málo a lebo človek je nepoučiteľná existencia prekliatá samotným jeho stvoriteľom,,,,,,,,,proti prítomnosti a zásahom človeka tu na tejto planéte nieje iba samotná príroda,ale už aj cesmír okolo nej,pretože človek zaberá a ničí priestor už aj tam a vesmír-to sú aj obrovské sily vesmíru a mimozemšťania-čiže staršie a vyspelejšie existencie a tie musia tiež do tohoto %ludského besnenia zasiahnúť,,,,,,,,,človek nedovŕšil svoju evolúciu,nepodarilo sa to-má bližšie ku zvieraťu,než ku vyspelému človečenstvu na obraz svojho strorenstva,,,,,,,,,stačí napríklad oslabiť slnko a všetko živé sa bleskovo pominie a nepomôžu ani podzemné úkryty,lebo zem má svoje jadro a kyslík a voda na ktorých je človek závislý-by si musel sám nejako vyrábať,alebo zo seba humanoida urobiť robotického tvora nenáročného na prostredie a príjem energetických zdrojov,,,,,,,,,človek zo zvedavosti prekročil prah hrôzy a vlastnej likvidácie jednou nohou a váha či má prejsť a tá druhá ešte ostala pred prahom-ako nepotrebná,leho pani hrôza nebude dlho čakať a odhryzne si z človeka aspoň to,čo cez prah už prešlo,,,,,,,,,včera to boli tanky,lietadlá, a skriňové počítače,dnes roboty,drony a umelá inteligencia a zajtra už nebude nič a nikoho,pretože zásah vyspelých či pokročilých technológií bude mať za účel už iba jeden cieť pod vedením veľkého Al-a,nájsť a zabiť,,,,,,,,,dnes tieto zbrane vyrába človek vo fabrikách na smeny a zajtra si to veľký Al začne vyrábať sám a tajne a bez možnosti to ovládnuť či riadiť primo človekom,,,,,,,,,veľký Al vás už dnes ovláda prostredníctvom vaších mobilčekov a sieťami.

  • Ty kto si, že píšeš ako niečo čo nepatrí k nam si samá záhada trochu ma to fascinuje , no zvedavá nie som lebo viem, že si tajnostkár °°°°

  • Definícia čelo-veka je trošku iná. Ty popisuješ parazitických tvorov/tvarov a im slúžiacich biorobotov. Človek naproti tomu je vedomím a duchovne vyspelá bytosť, ktorá žije v rovnováhe so svojím okolím. Nedrancuje prírodu, ale ju zveľaďuje. A na Midgard-Zemi stále človekovia žijú a aj budú žiť…

   • málo nás

    – výtvorov (creatures, umelé výtvory)
    – rôznych úrovní biorobotov (bezduché naprogramované NPC)
    – tvarov (nízkoúrovňových bytostí asi bez potenciálu vývoja)
    – jednorazových „bytostí“ s umele vyrobenou napodobeninou duše
    —- toho je veľa, 70% z 8 miliárd

    a z tých zvyšných 30% „ľudstva“ máš veľa bytostí nie ľudí, ale sú tu duše momiňov, reptiliánov, drakonov, ďalších

    čelo-vekov a ľudín v ľudských telách/bioskafandroch – duší bielych bytostí RASY ľudského typu v ľudskom bioskafandri – je málo,
    duša RASY je samostatná, vyvíjajúca si energetická čiastočka Stvoriteľa, ktorá má v princípe potenciál vývoja až k úrovni Stvoriteľa.

    Stvoriteľov „vesmírov“ je veľa, drakoni majú vlastného, neviem, či ich „duše“ majú ten istý potenciál vývoja ako duše RASY

    prečo je to tu všetko pomiešané, neviem
    parazitizmus?
    experiment Stvoriteľov?
    farma?
    zábava pre Stvoriteľov?
    športový turnaj pre Stvoriteľov?

 2. zapredana SR

  Takto nejak to majú naplánované
  https://youtu.be/40JFxhhJEYk

  https://youtu.be/9fa9lVwHHqg

 3. mariankosmac

  Nikdy by ma nenapadlo že bude vojna dronov, myslel som že sa dajú ľahko sundat nejakou špeciálnou zbraňou na ne. ,,My“ sme poslední vojaci, v budúcnosti už budú len vojny strojov a dronov.

  • Rusi majú elektromagnetické zbrane, ktoré narušia komunikáciu medzi operátorom a dronom. V prípade autonómnych dronov sú už potrebné zbrane vydávajúce silné elektromagnetické pulzy, ale tie si vyžadujú veľký príkon energie. Potom čiastočne pomáha pasívna ochrana – siete nad dôležitými objektami, ktoré vedia zmenšiť explozívny účinok.

   • Podľa prof. Staněka, majú Rusi elektromagnetickú zbraň schopnú vyradiť všetky elektronické zariadenia v okruhu 6000km – jeho slová. A vraj je v Kaliningrade.

    • To by si asi vyžadovalo detonáciu vodíkovej bomby nad atmosférou. Konvenčnú zbraň o takej sile si ťažko vieme predstaviť.

     • Je to tak, ale len podľa súčasnej mejnstrímovej vedy. Vezmime si len fakt, že z Teslových vyše 700 patentov je vo verejnom priestore len asi 300. A vezmime si aj pohľad do minulosti kedy mejnstrímová veda tvrdila, že stroj ťažší ako vzduch nemôže vzlietnuť, alebo keď vedci vypočítali, že Slnko je guľa uhlia a zhorí za 5000 rokov (jadrové reakcie neboli vtedy známe a uhlie bolo považované za najvýhrevnejšiu substanciu). Neobmedzujme sa teda obmedzenou a regulovanou mejnstrímovou vedou.

     • Jenže s hmotou je tam jiný prostor a čas. Podle astrofyziků letí světlo „fiktivně za středu na povrch 80. let a vzdálenost k zemi potom přeběhne za 8,5 minuty. Takže ano, ve vesmírných objemech lidi šálí zrak. 🙂

     • Objektívne

      @Zbraslav:
      To sú všetko radary včasného varovania triedy Voronež-DM. Nie je určený ako zbraň na ničenie elektronických zariadení. Každý radar, alebo aj každý vysielač je zdrojom rušenia, akurát tento má dosah 6000 km. Aj námorné radary s dosahom 100 km sú zdrojom rušenia. Je to radar s fázovanou vlnou. Na rovnakom princípe mal byť postavený radar američanmi v Česku. Žiadna Teslova technológia. https://en.wikipedia.org/wiki/Voronezh_radar

     • zapredana SR

      Mozno bude stačiť to čo použili v Sýrii, priemer 300km a USA drony a lietadlá stratili komunikáciu a ovládateľnosť. Nikto nevie na koľko percent bolo toto zariadenie silovo vtedy spustene, ale s určitosťou vieme, že fungovalo, a dementi z USA ostali ako vždy v pi…

 4. Adrenochrome, Ambrosia, Epipen, Clinton Nadace (Foundation) a Satanismus
  Adrenalin je aktivní hormon z dřeně nadledvin jinak známý jako epinefrin. Epipeny jsou autoinjektory, které obsahují syntetický adrenalin. Zajímavé je, že obě společnosti vyrábějící epipen – Mylon a Kaleo jsou napojeny na Clinton Foundation.
  https://m.vk.com/wall642348623_1162

 5. Len uvažujem: Autonómny dron je asi ťažšie dať dole – zrušiť jeho vnútornú elektroniku, ale roj dronov musí komunikovať wireless, takže na zrušenie ich vzájomnej komunikácie asi netreba taký výkon. A je otázne – ako píše Zbraslav – či sa nedá EMP – výboj dosiahnuť aj inak ako jadrovým výbuchom. Celkovo si myslím, že zrušiť niečo vo vzduchu (čo neletí 20 mach) by sa malo dať. Čítal som, že Rusi majú problém že keď rušia UA drony, rušia aj svoje, lebo obe strany používajú kvantá komerčných dronov. Rusi vedia zrušiť navádzanie dronov, ale ruší to aj ich drony, pokiaľ nie sú špeci vojenské.
  Nakoniec to naozaj dopadne tak, že vojaci opretí o samopaly v zákopoch budú sledovať roje dronov na oblohe, ako sa navzájom katujú… a nakoniec vyhrá ten, kto bude mať viac vojakov so samopalmi “na zemi”.

  • Dovedu si představit že to vezme kousek od roje machem tryskáč a turbulence si vyžádají kvedlačku v mixéru. 🙂 A kdoví co by s nimi udělala rázová vlna když vysklí město. Možná že vrtulky na nápor nemají tak předimenzovaný kvůli váze.

 6. Objektívne
  • Tupcom stále uniká, že RF ako právny nástupca ZSSR je fakticky stále víťaznou mocnosťou 2. svetovej vojny a ako právny nástupca zakladajúceho člena OSN má vláštnu právomoc prenasledovať a ničiť všetky štátne prejavy fašizmu a nacizmu v Európe, a teda aj právomoc zlikvidovať slovenskú fašistickú vládu! To je dedičný bonus víťaza Veľkej vlasteneckej vojny a zároveň logický vojenský postup – prenasledovanie a rozprášenie smrteľného nepriateľa. Detto súčasné Nemecko – od sovietov získalo povolenie na zjednotenie pod podmienkou, že zabráni vzniku nacizmu v štáte. ZSSR-RF má s Nemeckom podpísanú len dohodu o prímerí – nie mierovú zmluvu! Toto prímerie súčasné Nemecko porušilo posielaním zbraní na Ukrajinu, preto RF je de jure s Nemeckom opäť vo vojnovom stave! Tu si pozrite vojenské označenie vojenského auta Ukrajincov nemeckými výsostnými znakmi!
   https://www.infovojna.bz/article/video-sokujici-nahravka-sikanovani-rusky-mluvici-muslimske-ukrajinky-s-ditetem-v-aute-kterou-zastavila-rozzurena-ukrajinska-vojenska-hlidka

   • KAPITOLA XVIIPRECHODNÉ BEZPEČNOSTNÉ OPATRENIAČlánok 106Kým nadobudnú účinnosť tie osobitné dohody spomínané v článku 43, ktoré Bezpečnostnej rade po jej uvážení umožnia, aby začala vykonávať svoje úlohy podľa článku 42, strany zúčastnené na vyhlásení štyroch štátov podpísanom v Moskve 30. októbra 1943, ako i Francúzsko, poradia sa podľa odseku 5 tohto vyhlásenia navzájom, a ak je to podľa okolností potrebné, aj s inými členmi Organizácie Spojených národov o takej spoločnej akcii v mene Organizácie Spojených národov, ktorá by bola potrebná na zachovanie medzinárodného mieru a bezpečnosti.Článok 107Ak ide o akciu proti štátu, ktorý bol počas druhej svetovej vojny nepriateľom ktoréhokoľvek signatára tejto Charty, nijaké ustanovenie v tejto Charte nerobí takúto akciu neplatnou a ani jej nebráni, keď ako dôsledok tejto vojny ju podnikli alebo schválili vlády, ktoré majú za takúto akciu zodpovednosť.
    ——————–
    KAPITOLA XIVYHLÁSENIE O NESAMOSPRÁVNYCH ÚZEMIACHČlánok 73Členovia Organizácie Spojených národov, ktorí majú alebo preberajú zodpovednosť za správu území, ktorých ľud ešte nedosiaholúplnú samosprávu, uznávajú zásadu, že záujmy obyvateľov
    týchto území sú na prvom mieste a prijímajú za svoju svätú povinnosť záväzok, že budú v rámci sústavy medzinárodného mieru a bezpečnosti, zriadenej touto Chartou, čo najviac podporovať ich blahobyt, a za tým cieľom:a/ zabezpečia, náležite dbajúc na kultúru ľudu, o ktorý ide, jeho politické, hospodárske, sociálne a výchovné povznesenie, spravodlivé zaobchádzanie s ním a jeho ochranu pred zneužitím;b/ budú rozvíjať samosprávu, náležite prizerať na politické túžby ľudu a pomáhať mu v postupnom rozvíjaní jeho slobodných politických ustanovizní, a to podľa osobitných pomerov každého územia a jeho ľudu a ich rôznych stupňov rozvoja;c/ budú pracovať pre upevnenie medzinárodného mieru a bezpečnosti;d/ budú zavádzať účinné opatrenia pre rozvoj, podnecovať bádanie a navzájom spolupracovať, kedykoľvek a kdekoľvek to okolnosti budú vyžadovať, aj s medzinárodnými špecializovanými organizáciami, aby sa skutočne dosiahli sociálne, hospodárske a vedecké ciele určené v tomto článku;e/ pravidelne budú pre informáciu posielať generálnemu tajomníkovi -s výhradou obmedzení, ktoré by si vyžadovala bezpečnosť a ústavné zretele -štatistické a iné správy odborného rázu o hospodárskych, sociálnych a výchovných pomeroch naúzemiach, za ktoré sú zodpovední, s výnimkou území, na ktoré sa vzťahujú kapitoly XII a XIII.
    ………………………………
    Poznámka – krajiny, ktoré už sú členmi OSN nemožno podľa Charty OSN ďalej považovať za poručenské územia. Avšak! Akosi nám z Charty OSN vypadla možnosť, že hegemonickým pôsobením iného člena OSN /USA/ – týmto dotknutý člen OSN /Slovenská republika/ stratí svoju suverenitu!!!
    http://mepoforum.sk/wp-content/uploads/2015/01/Charta_OSN_sk.pdf

    • „Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba považuje predsedníctvo Ruska v Bezpečnostnej rade OSN (BR OSN) za zlý vtip. Tohto rotujúceho predsedníctva sa Moskva ujíma 1. apríla, uviedla vo štvrtok britská stanica BBC s odvolaním sa na Kulebov status na sociálnej sieti Twitter.“

     „BBC pripomenula, že Ukrajina koncom minulého roka vydala oficiálne vyhlásenie a informovala členské štáty OSN o začatí systematickej kampane s cieľom zbaviť Rusko štatútu stáleho člena Bezpečnostnej rady.

     Vplyvná BR OSN pozostáva z 15 členov, ktorých úlohou je riešiť globálne krízy prijímaním sankcií či schvaľovaním vojenských operácií. Fakt, že jej päť stálych členov, ktorí majú právo veta a môžu tak zablokovať akúkoľvek rezolúciu, však podľa agentúry AFP odráža situáciu z čias konca druhej svetovej vojny.

     Ukrajinskí predstavitelia od vypuknutia vojny poukazujú na to, že po zániku Sovietskeho zväzu a jeho rozpade na 15 nezávislých štátov získala Ruská federácie miesto v BR OSN „bez predchádzajúcej dohody“ a bez dodržania postupov stanovených Chartou OSN.

     Sovietskemu zväzu bol post stáleho člena BR OSN určený ako jednej z víťazných mocností v druhej svetovej vojne.“
     https://www.cas.sk/clanok/2784769/ukrajinci-su-sokovani-to-snad-osn-nemysli-vazne-osudny-datum-je-za-dverami/

 7. Rusi vyvíjajú svoj ruský dron s tým, že do výroby mali ísť v roku 2024, čo za danej situácie je pomerne neskoro a je pravdepodobné, že ho zaradia do výroby v r. 2023.
  Dron – prototyp – sa volá „Ochotnik – Lovec“, ktorý môže niesť viac ako 2 ½ tony munície. Jeho 3-uholníkový tvar zabezpečuje neviditeľnosť pred radarmi, dron nie je len dron, ale aj inteligentný robot – samozrejme. V prípade straty spojenia, môže nezávisle dokončiť trasu a pristáť na vopred určenom bode (viď 1,01 min.video z r. 2019 v ktorom vidieť synchronizáciu „Ochotnika-Lovca“ so stíhačkou SU 57).

  Ovšem – neviem si predstaviť, koľko tak finančne nákladných -„Ochotnikov“ – by bolo vojensky efektívnych vo vzduchu – proti roju stoviek menších dronov z USA – DARPA. Alebo..? Fakt – netuším!

  https://www.youtube.com/watch?v=fquWMUBO6Ag&t=8s

  P.S. Mám ale za to, že pri vojenských technológiách, ktoré sú min. 50 a viac rokov vyvinutejšie pred civilnou technikou, už majú Rusi vymyslené „NIEČO“ aj na likvidáciu roja nepriateľských dronov, tzv. dron-killer (EMP + iné..)

 8. ajša líš, aj pravdu hovoríš a to si píš, že syr nám spapa myš,až potom uveríš a kdeže sa skryla skrýš???

  • Vlado, Vlado ty si kráľ,
   Básničku mi venoval,
   Vlado – meno plné múdrosti,
   Učí nás cez poetické skúsenosti.

   Vlado kráča na Pamír,
   Ide hľadať Všehomír,
   Nerušte nášho Vlada,
   Nech nájde, čo hľadá.

 9. zapredana SR

  Už sa to nedá, alebo je to ťažko dohladatelne, keď to bolo spustené v Sýrii, ale tu je neja zmienka.
  https://techsvet.cz/nejnovejsi-zpravy/jake-je-tajemstvi-ruskeho-elektronickeho-boje-na-ukrajine/mediatrend/

 10. holistický prístup

  Tzv. „ukrajina“ nie je samostatný subjekt – nemá určené hranice – je stále súčasťou RUSKA – tzv. „špeciálna operácia“ je vnútorný konflikt – je to v podstate „občianska vojna“ vnútri „RUSKA“ – „krajiny“, ktoré ju podporujú na strane „ukrajiny“ sú TERORISTICKÉ!!!!!

  Všetko je inak, ako sa navonok javí a prezentuje.

  KTO-ČO určil tzv. „čínu“ a jej „juan“ za svetové „platidlo“?!? – môžete si svoje pieskové hrady vraj-prebudených rozbúrať a stavať nanovo.

  Tvz. „osn“ a všetky tie „medzinárodné organizácie“ sú teroristické!!!! – ich účel a cieľ je úplne iný, ako je prezentované – je to ZÁKLAD a predvoj „svetovlády“ = zotročiteľa – je to zásterka, hmla, … na ukrytie skutočného parazita a teroristu.

Pridajte komentár

*