Určite choďte voliť v eurovoľbách a pomôžte odstaviť vlastizradných progresívnych fašistov, ktorí už 6 mesiacov nerobia nič iné, len v Bruseli šíria lži a kydajú na Slovensko, aby nám zastavili eurofondy!

Pepsi pripúšťa, že jej nápoje obsahujú karcinogénne prísady


Print Friendly, PDF & Email

Pepsi pripúšťa, že jej nápoje obsahujú karcinogénne prísady

Keď Centrum pre environmentálne zdravie vydalo výsledky testov, z ktorých vyplynulo, že v roku 2013 spoločnosť Pepsi úmyselne prekryla prítomnosť vysokých úrovní 4-Mel (4- metylimidazol, heterocyklická organická chemická zlúčenina, ktorá vzniká pri výrobe karamelového farbiva a je známym karcinogénom) vo svojich populárnych nealkoholických nápojoch, spoločnosť poprela prítomnosť tejto chemickej látky.

Odvtedy výrobca nápojov bojoval proti požiadavke štátu Kalifornia, aby spoločnosť umiestňovala varovný štítok na nápoje s informáciou, že obsahujú túto karcinogénnu zložku.

A pritom nejde len o nápoj Pepsi, ale aj o jej diétnu verziu Pepsi Light či Pepsi One.

Dohoda na súdnom konaní

S predbežným súhlasom federálneho sudcu v Kalifornii, bola v súdnom spore proti spoločnosti Pepsi dosiahnutá dohoda.

Súčasťou dohody bolo to, že Pepsi zabezpečí, že hladiny karamelového sfarbenia 4-Mel nepresiahnu 100 miliardtín v produktoch.

Od spoločnosti Pepsi sa bude vyžadovať testovanie nápoja špecifickými procedúrami.

Gigant s nealkoholickými nápojmi v inom súdnom konaní súhlasil s týmito opatreniami, ktoré sa minulý rok prijali na štátnom súde v Kalifornii.

Nová dohoda však rozširuje dosah týchto opatrení okrem Kalifornie až na celé USA. (poznámka: Európa sa v súdnom spise nespomína)

Spoločnosť Pepsi neinformovala spotrebiteľov o tom, že jej nápoje obsahujú známe karcinogény

Obžaloba obvinila spoločnosť Pepsi z toho, že nevarovala ľudí o tom, že jej nápoje obsahujú 4-Mel, ktorú Kalifornia oficiálne uznala za chemickú látku spôsobujúcu rakovinu.

V teste Spotrebiteľských správ za rok 2014 sa preukázalo, že spoločnosť Pepsi v ukazovateli 4-Mel prekročila povolenú hladinu 29 μg (microgram)/fľaša alebo plechovka, čo by malo znamenať, že porušila všeobecný zákon a nariadenia na ochranu spotrebiteľov v štáte Kalifornia.

Porušuje predpisy štátu Kalifornia

Konkrétne tým porušuje Akčný plán 65 štátu Kalifornia, ktorý bol zavedený od roku 1985.

Od výrobcov sa v duchu uvedeného požaduje, aby poskytovali spotrebiteľom jasné varovania v prípade, že ich výrobky vystavia spotrebiteľov účinkom toxických alebo rakovinotvorných chemikálií.

Zbohom vysoký krvný tlak

Štátny úrad pre posudzovanie environmentálnych rizík na zdravie stanovil vrchný limit na hranici 29 μg preto, lebo táto úroveň už predstavuje riziko výskytu rakoviny u jedného zo 100 000 spotrebiteľov.

Podľa správ Mintel a Leatherhead Food Research za rok 2013, spotrebiteľské správy uviedli, že karamelové farbivá sú najrozšírenejším spôsobom farbenia potravín na svete.

V tom čase sa Pepsi snažila dať najavo, že keďže Akčný plán 65 poukazuje na vystavenie chemikáliám za deň, nie na vystavenie dávke (v danom prípade, vystavenie dávke, ktorou je objem v plechovke) a že priemerné množstvo nápoja, ktoré spotrebitelia konzumujú denne, je menšie ako plechovka, nebolo potrebné na výrobok umiestniť varovanie. Spotrebiteľské organizácie s týmto tvrdením samozrejme nesúhlasili.

Toxikológ Dr. Urvashi Rangan sa k tomu vyjadril nasledovne: „Bez ohľadu na to, koľko spotrebitelia pijú, určite neočakávajú, že ich nápoje budú obsahovať potenciálny karcinogén.

A my si zase vôbec nemyslíme, že by sa 4-MeI mal vyskytovať v potravinách. Testy vzoriek koly ukazujú, že je bez akýchkoľvek problémov možné dostať tieto hladiny na oveľa nižšiu úroveň.“

Stojí pitie nejakého nápoja za riziko rakoviny a obezity?

Nemá jednoducho zmysel, aby sa ľudia zbytočne vystavovali nejakej chemickej zložke, ktorá slúži len na to, aby zafarbila ich jedlo.

Spotrebitelia majú právo vedieť, čo dávajú do svojho tela. Popularita kníh, akou je napríklad Forenzia jedla, slúži na ilustráciu rastúcej túžby ľudí vedieť, aké prísady obsahujú potravinové výrobky, ktoré konzumujú.

Karcinogénne karamelové farbivo v Pepsi nie je jediným dôvodom, prečo by sa spotrebitelia mali vyhýbať výrobkom Pepsi. Predpokladá sa totiž aj to, že za národnými epidémiami obezity stoja nealkoholické nápoje.

Štúdiou UCLA (UCLA University of California) sa zistilo, že u dospelých, ktorí konzumovali jeden sladký nealkoholický nápoj, ako napríklad Pepsi každý deň, bola o 27% vyššia pravdepodobnosť, že budú mať nadváhu v porovnaní s tými, ktorí takéto nápoje nepili.

Navyše, pitím už len jednej Pepsi každý deň sa zvyšuje ich celková hmotnosť o toľko, ako keby ročne zjedli o 17,63 kg cukru viac, než bežne!

Znamená to, že pravidelní konzumenti nápoja môžu obmedziť svoje riziko obezity a rakoviny jednou ranou. Ako? Jednoducho tak, že sa vzdajú svojho zvyku pitia sladených nealkoholických nápojov.

Zbohom vysoký krvný tlak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*