Pár viet na tému zuby, chrup, stomatológia a zubní lekári


Mnohí sa pýtate, prečo nepíšeme viac o zuboch, ktoré sú zrkadlom nášho metabolizmu tela a teda zdravia. 

Celá veda o zuboch by nebola taká zložitá, ak by systém odmeňoval stomatológov (ďalej len „zubár“) za počet zdravých zubov u svojich pacientov. Namiesto toho, systém platí zubárom za choré zuby.

Je teda viac než jasné (aj keď nie každému), že v takomto systéme zubári nie sú motivovaní k tomu, aby ich pacienti mali zdravé zuby. Naopak, sú nepriamo motivovaní k tomu, aby ich pacienti čo najviac navštevovali s chorým chrupom.

Stop Candida

Ak si zubári chcú udržať (vedome, či nevedome) chorobnosť, nemôžu verejnosti predkladať základné a dôležité pravdy o zuboch a o tom, ako si ich udržať zdravé a silné.  

Namiesto toho šíria mnohé bludy a polopravdy v podobe „vedeckých štúdií“.

K „vedeckým výskumom“ napíšem len jedno, a to, že AKÝKOĽVEK výskum je možné viesť tak, aby jeho výsledok zodpovedal predstave objednávateľa výskumu. Hovoríme o tzv. „FRAUDLENT SCIENCE“. 

Zdravé zuby NEZÁVISIA len od čistoty

Videli ste niekedy, že by si v prírode žijúce zvieratá umývali zuby? Nemyslím. Nepoložili ste si niekedy otázku Červenej čiapočky: „Prečo zvieratá v prírode majú také veľké (a zdravé a silné) zuby?“ A prečo ich maju také aj napriek tomu, že si ich neumývajú?

Alebo, prečo ľudia v neindustriálnych štátoch (najmä rezerváciách), ktorí nikdy nevideli zubnú kefku a zubnú pastu, majú zdravé zuby?

Pravdivé odpovede na tieto otázky by boli pre stomatológiu tak zničujúce, že o nich mlčia ako ryby. Namiesto toho sa zubári často oháňajú tým, že to genetika robí zuby zdravými.

Pravdou je ale to, že ak sa taký necivilizovaný človek „scivilizuje“, skôr, či neskôr jeho chrup postihne skaza. To isté platí aj pre zvieratá, ktoré človek nasilu presunie z prírody do ZOO a krŕmi ich varenou stravou. 

Ako si teda zabezpečiť zdravý a silný chrup?

Zuby sú kosti. Aby kosti boli silné, pevné a zdravé, musia mať adekvátnu štruktúru a hustotu.

K hustote a štruktúre kostí neprispievajú len výživové prvky, ako napríklad toľko ospevovaný vápnik, ale aj tlak, resp. to, že kosti sú namáhane, že pracujú. Je to podobné, ako u svalov.

Tie nielenže potrebujú výživu, ale potrebujú aj námahu.

Čím viac sú namáhané, tým viac sú mohutnejšie a silnejšie. V opačnom prípade ochabnú (atrofujú).To isté platí pre zuby. Samozrejme, výživa je tu najdôležitejším faktorom a aj čistota k zdravému chrupu prispieva.

Avšak, veľmi dôležitým faktorom je námaha (tlak)

Ak zub hryzie surovú, tvrdú a živú stravu a má teda dostatočný a frekventovaný tlak, jeho štruktúra sa posilňuje a je hustejšia. Každodenným chabým žuvaním (nie hryzením) varenej stravy zuby pripravujeme o ich prácu, robíme ich lenivými. Ich mikroštruktúra redne a vzniká priestor pre vznik infekcii.

Tieto infekcie sa do mikroštruktúry zuba nedostávajú zvonka, ale krvou, zvnútra. A to je dôvodom, prečo mnohí, ktorí sa svedomito starajú o zubnú hygienu, aj napriek tomu trpia kazmi.

Najhoršie sú na tom ľudia, ktorých zuby jednak neprodukujú tlak, trpia nedostatkom výživy a zanedbávajú aj hygienu.

Tieto fakty sú, žiaľ, pre civilizované krajiny veľkým tabu.

Zisky zo stomatologických výkonov, z techniky a zo všakovakých nezmyselných výrobkov pre zubnú hygienu, majú popredné miesto. Zdravie zubov je na poslednom mieste a preto sa o dôležitých faktoch mlčí.

Propaganda zubných pást a kefiek siaha až tak ďaleko, že v čakárňach sa objavili plagáty z černošskými deťmi, umývajúcimi si zuby pastou a kefkami. Vedzte ale, že väčšina černochov na zemeguli v živote nevidela zubnú kefku a pastu. Napriek tomu majú zuby, ako kone.  

Čo teda robiť?

V prvom rade sa musíme spamätať a začať znovu (ako kedysi dávno) jesť a HRÝZŤ surové ovocie, zeleninu a iné plody, ktoré sa hrýzť dajú. Zabezpečíme tak pre svoje telo nielen výživu v podobe enzýmov, vitamínov, minerálov, antioxdantov, aminokyselín atď., ale naše zuby začnú znovu pracovať a vyvíjať tlak.

Takto sa štruktúra zubov napraví a zvrátime (ak už nie je celkom neskoro) neustály proces ich kazivosti a nekončiaci bludný kruh ochorení celého tela.

Dôraz kladiem na deti.

Učte ich od ranného detstva, aby si zvykali čo najviac na surovú (živú) stravu. Pocítite ten rozdiel a deti sa vám jedného dňa poďakujú.  

Zdravé mlieko?

Toto je ďalší a veľmi propagovaný blud industrializmu. Nebudem sa už o mlieku rozpisovať.

Prírodná liečba osteoartritídy

Prečítať si o ňom môžete v sekcii Smutná pravda o mlieku.

Napíšem len toľko, že kravské mlieko a syry neprispievajú k zdraviu zubov, ale naopak. Mlieko nebolo prírodou určené pre človeka a spôsobuje človeku viac zla, než dobra.  

Čistota zubov. Iste, čistota sa nesmie zanedbávať. Avšak, ako bolo vysvetlené, nie je na prvom mieste.

Vyhýbajte sa zďaleka nebezpečným zubným pastám a ústnym vodám, ktoré obsahujú fluór. Na trhu je už dosť zubných past bez fluóru.

Fluór je jedovatá a hlavne karcinogénna chemikália, ktorá sa využíva hlavne ako jed na myši. Ešte raz, vyhýbajte sa fluóru!   

Amalgámové plomby. O tom, ako sú amalgámové plomby nebezpečné a hlavne neurotoxické, si môžete prečítať v sekcii Zuboch a plombách.  

Poznámky

Fluór (Fluorid sodný a kyselina hexafluorokremičitá) Fluoridy, ktoré sa používajú v dodávkach pitnej vody, sú toxické, nepodliehajú rozkladu a sú to environmentálne znečisťovače. Americký Úrad na ochranu životného prostredia ich oficiálne zaradil medzi znečisťujúce látky.

„Na zamyslenie stojí aj fakt, že tieto chemikálie sú jednoducho nebezpečným priemyselným odpadom – vedľajším produktom z výroby fosfátových priemyselných hnojív, nazhromaždených z priemyselných čističiek ovzdušia, ktorý sa v hojnosti pridáva do verejných zdrojov vody.

Kyselina hexafluorokremičitá, najviac používaná fluorizačná prísada, obsahuje ďalšie toxické látky vrátane olova, berýlia, ortuti, kadmia a arzénu.[1] Brutalitu fluoridu zhrnul v strohom tvrdení Dr. Dean Burk z National Cancer Institute /Národného inštitútu rakovinových ochorení/: „Fluór spôsobuje oveľa častejšie smrť na rakovinu a robí to rýchlejšie než akákoľvek iná chemikália.“[2] 

Fluór je extrémne nestály, elektronegatívny prvok, ktorý sa nikde v prírode voľne nenachádza, a preto sa ľahko zlučuje s mnohými prvkami[3]. Fluór sa používal ako bojový plyn v oboch svetových vojnách a bežne sa používa ako súčasť otravy na potkany. Fluorid sodný je takisto nebezpečný vedľajší produkt tavenia hliníka a cukrovarníctva.

Najhoršie, až neuveriteľné je, že sa používa v zubných pastách vo vysokých koncentráciách, vraj na zníženie výskytu zubných kazov. Z rozsahu, v akom sa fluór používa, by sa zdalo, akoby „…bol rozbehnutý ďalší vládny deratizačný program, bez verejných diskusií a bez informovania verejnosti“, tvrdí veterán komentátor Eustace Mullins na  záver svojho celého výskumu fluóru.

Už v októbri 1944 publikoval Žurnál americkej lekárskej asociácie úvodník, ktorý hovorí: „…požívanie pitnej vody, ktorá obsahuje len malé množstvo fluoridu, spôsobí také vývojové poruchy kostí ako osteosklerózu, spondylózu,  osteoporózu, a tiež strumu.“[4] 

V máji 1992 Dr. William Marcus, starší vedecký poradca a vedúci toxikológ v americkom Úrade pre ochranu životného prostredia bol prepustený zo svojho miesta po tom, ako zverejnil svoje úprimné komentáre o hromadnom liečení verejnosti bez jej súhlasu a o šokujúcom nebezpečenstve fluoridu.

Marcus sa obával, že výsledky amerických vládnych štúdií ohľadne fluoridu, jedna skončená v roku 1984 a druhá v 1987, sa na verejnosť nikdy nedostanú.

Po dlhom boji bol Dr. Marcus 28. februára 1995 do svojej funkcie znovu dosadený. „Ak by to bola akákoľvek iná chemikália než fluorid,“ komentoval Marcus, „jej používanie by sa okamžite zastavilo. Existuje veľké riziko zdravotného ublíženia z fluóru.“153

Nadácia Safe Water Foundation (Hnutie za bezpečnú vodu) podala na základe Zákona o voľnom prístupe k informáciam žiadosť s cieľom získať výsledky vládnych štúdií o fluóre. Dr. John Yiamouyiannis (prezident nadácie) povedal: „Všetky testy boli pozitívne“, (potvrdzujúc tak prepojenie fluóru na rakovinu).[5] 

Dr. John R Lee MD, ktorý bol prezidentom Komisie pre  environmentálne zdravie miestneho lekárskeho združenia v Marin County v Kalifornii, sa stretol tvárou v tvár s predstaviteľmi záležitostí týkajúcich sa fluóru.

Podľa Dr. Leeho okres neustále robil nátlak, aby sa na miestnej úrovni hlasovalo za fluorizáciu vody až dovtedy, pokým návrh neuspel tesne o jedno percento.

Lee hovorí: „[Fluór] je to toxická odpadová látka mnohých typov priemyslu napr. výroby skla, výroby fosforečných hnojív a iných. Neexistuje žiaden spôsob, ako zlikvidovať tony fluórového odpadu, ktorý neustále vzniká, pokým nenájdu nejaký spôsob, ako ho použiť. Preto si vymysleli tento príbeh o tom, že fluorid je dobrý pre zdravie zubov. Napokon ho (fluór) takto preháňajú cez organizmus každého človeka.“[6] 

Už len samotný Leeho komentár je šokujúci a opovržlivý.

Problém však je, že stovky odborníkov, lekárov a biochemikov toto hovoria už niekoľko rokov. A samozrejme, keď sa stiahla opona a odhalilo sa pod rúškom skryté tajomstvo, federálny výskum odhalil, že fluór u ľudí a zvierat naozaj spôsobuje rakovinu.[7]

Dr. Burk z NCI konštatoval: „Usúdilo sa, že to vyzerá tak, že umelá fluorizácia spôsobuje alebo vyvoláva okolo 20-30 zbytočných úmrtí na rakovinu na každých 100 000 ľudí vystavených fluorizácii po dobu 15-20 rokov.“[8]

Je preto neuveriteľné, že až do dnešného dňa je fluorizácia vody a použitie fluóru v zubných pastách nielenže povolené, ale cieľom US federálnych úradov je zaviesť dokonca povinnú fluorizáciu vody v minimálne 75% oblastí USA.

  • Fluór sa zhromažďuje v organizme ako olovo, pričom škodu spôsobuje po dlhšej dobe.
  • Fluór je toxickejší ako olovo a o trochu menej toxický ako arzén.[9] 
  • Lekárske výskumy preukazujú, že zlomenina bedrového kĺbu sa vyskytuje o 20-40%  častejšie v komunitách, kde sa používa fluorizácia.[10] 

Americká lekárska asociácia (AMA) vydala 8. decembra 1993 tlačové prehlásenie s názvom ‚Study Links Fluoride to Rare Bone Cancer‘ /Štúdia spája fluór so vzácnou rakovinou kostí/.

Táto štúdia takisto preukázala, že fraktúra bedrového kĺbu sa vyskytovala u žien o 27% častejšie a u mužov o 41% viac v mestách, kde sa používa fluorizáciu, ktoré sa objavili v testovaní.

Liečba osteoporózy

Fraktúry bedra (možnosť smrteľných následkov pre starších ľudí) sú tiež spojené s vodou, ktorá obsahuje fluór.[11] 


[1] d’Raye Tonita, The Facts About Fluoride/Fakty o fluóre/, PO Box 21075, Keizer, OR 97307 USA
[2] Ibid.
[3] Mullins, Eustace, op. cit
[4]Journal of the American Medical Association, „Health Damaging Effects of Fluoride“, October 1044
[5] http://www.whale.to/Dental/fluoride.html
[6] http://www.thewinds.org/archive/medical/fluorideo1-98.html
[7] National Toxicology Program (NTP) 1990, National Cancer Institute, HHSFluoride Report 2/91
[8] http://www.thewinds.org/archive/medical/fluorideo1-98.html
[9] Clinical Toxicology, 1984.
[10] Jolm R Lee MD Medical Letter, február 1999
[11] Journal of the American Medical Association, (JAMA 3/8/95, 8/11-12/92, / 5/91, 6/19/91, 7/25/90; American Journal of Epidemioloqy, 4/91; American tgjo-nalqf Public Health, 7/90

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. „Prečo zvieratá v prírode majú také veľké (a zdravé a silné) zuby?“
    – Lebo tie, čo ich mali škaredé a choré podochli od hladu/na infekciu/na zápal a nestihli mať mláďatá… Okrem toho, drvivá väčšina zvierat žije omnoho kratší život ako človek, a ich strava s skladá z odlišných „jedál“…

    „Zuby sú kosti.“ – NIE!

    Hmm, a ďalej sa mi ani nechce rozpisovať, lebo človek, čo trepne, že zuby sú kosti, to v hlave asi nemá v poriadku a do danej problematiky vôbec nevidí…

    • V diskusiách netolerujeme vulgarizmy a osobné útoky na iných diskutujúcich alebo autorov článku. Tento príspevok je na hrane, no nateraz ho tu ponecháme. V prípade opakovania, bude takýto komentár vymazaný. Ďakujeme za porozumenie.

    • Times,

      Môj Dedo nikdy v živote nepoužíval kefku a ani pastu a mal tvrdé a biele zuby. Začali mu vypadávať až keď po ožarovaní ! (rakovina) … Stačí keď si pustíš budhistických mníchov i len na YouTube a vidíš tu silu…
      Zub anatomický s kosťami človeka nie je, má však niektoré časti s kosťami spoločné napr. zubný cement, Hydroxyapatit. Zub je zvláštny prípad premenenej kosti.
      Všeobecne platí: čo nepoužívaš chabne.

      S pozdravom FE

  2. často chodím na vaše stránky a rád sa niečo nové dozviem ,chcel by som vás poprosiť o viac článkov o zubárstve lebo mne o zuby prišli zubáry. Najprv boli amalgánové plomby a teraz neviem už aké daváju ,po 3 dňoch mi plomba vypadla šiel som a zo zuba zase odbrúsili až to tak šlo a teraz budem musieť ísť si dať vytrhať korene ,,v dnešnej dobe nejak trhanie zubov nepostúpilo je to ako za ikvizície kovové nástroje ,stres,a boľesť.Ak viete poradiť ako utlmiť boľesť zubov ,čítal som aj o vitamíne C ale vitamín C môže narušiť aj sklovinu .Je najlepšie to nechať vytrhať alebo je alternatíva ze sa tie korene vyhnisaju a rozpadnú ale hnis v tele tiež robí zlobu .

    Je strašne smutné že medícina sa stala obchodom a nie pomocou blížnemu .
    Moje heslo k pánom doktorom je asi také – Môj doktor – môj kat.

    • Zdraviim. Ano clankov o zuboch mame zatial obmedzene mnozstvo. Dakujem za namet, budeme sa snazit v buducnosti priniest na tuto problematiku viac informacii.

      Co sa tyka korenov, tak pokial viem, dnes uz sa uz nevytahuju ani zuby, ktore maju cely vonkajsi povrch odstraneny. Namiesto toho sa pouzivaju nove korunky, kde sa v podstate cela korunka nanovo vyrobi a nasadi sa na zbytok zubneho korena. Tato procedura byva ale velmi draha, mozu to byt stovky, az tisice Eur.

  3. Dakujem pekne za odpoved.Na internete som uz kukal ze nieco taketo funguje a je to velmi drahe preto si to clovek nemoze dovolit len par jedincov.Stale ma ale napada ako liecit diasna a korene ked napriklad vznikne zapal alebo opuch,utlmenie bolesti a liecba .V prirode si zver asi koren necha vyhnisat ale poznam pripad ze ked sa hnis nahromadil jeden chlapec dostal zapal modzgovych blan .Tomu zubarovi sa vyhnut neda nijako,poradi vam zubnu pastu ktora obsahuje fluor a este zastava amalgan ze to az take skodlive nebolo uz ked vam toto povie tak zacnete rozmyslat ze ujdete od neho niekam prec:)

    • Ak je v zube zapal, neodporucal by som to nechat len tak „vyhnisat“. Mohli by z toho vzniknut dalsie problemy. Zapal je mozne docasne tlmit podporou imunity napriklad vitaminom C alebo enzymami, no urcite nie dlhodobo. V takom pripade je naozaj lepsie si zbytok takeho zubu nechat vybrat. Tu bohuzial zrejme nic ine nepomoze.

  4. aj podla mna je riesenie len koren dat vytiahnut,zaujimave je na tomto vsetkom ze moji predkovia napr prastarka atd zili na lazoch v horach dozili sa pekneho veku a prastara mama nemala ani jeden zubok a v zivote u lekara nebola a u zubara uz vobec nie, chcem povedat ze nijake zapalove ochorenia a nekonali.Doba pokrocila a nik nechce chodit ako ohreblo bez zubov 🙂 ale je fantasticke na tom to ze zili ludia tazko ,ale skromne a vedeli sa vyrovnat so zivotom a ten strach a stres nejak sa stracal.Ak by sme vyhnali stres ,strach a nejedli umeliny atd a nedali si prekrucat hlavy mediami mali by sme zdravia a silu na rozdavanie .(este jedna poznamka pili kravske mlieko a teraz sa dozvedam ze je skodlive )

  5. nie je mlieko ako mlieko,

  6. to suhlasim mlieko domace je ine ako ho predavaju v obchode ,a kozie mlieko je ine ako kravske

    • ja kravské mlieko síce nepijem, iba kozie. Ale nie som si istá, či ,,to´´ čo sa predáva v obchodoch ako mlieko, sa dá naozaj za mlieko aj považovať …

  7. u nas domace mlieko myslim kravske mame od susedovcov ale ja si ho necham skysnut a tak ho pijem ,co predavaju v obchode je len napodobenina mlieka sajrajt

  8. Prečo sú tie linky nefunkčné? Nedokážem nájsť ani jeden citovaný zdroj. Buď adresa nejestvuje, alebo je tam nejaká blbosť.

  9. Ak nie je mlieko urcene pre ludi, preco sme sa potom narodili ako cicavci?? A preco maju zvierata zdravsie zuby? Ano, je to kvoli ohryzavaniu surovej potravy. Takze teraz hura vsetci z nas musia byt vitariani, vylucit zo svojej stravy uplne maso a tepelne spracovanu potravu. A preco maju v dnesnej dobe ludia tak donicene zuby? Lebo sa uz nevedia vpratat do koze, a jedia veci, ktore by ich stari rodicia v zivote do ust nevlozili. Same makke, sladke, tucne, vyprazane.. Ak by sme jedli hoci len o trochu viac tvrdej stravy, tak ta by svojim mechanickym pohybom po zuboch OCISTOVALA ich povrch. Tadaaa, aj preto zvieratka nemusia pouzivat kefku. A na koniec, ako vysvetlis, mily badatel, to, ze v krajinach s vysokou koncentraciou FLUORIDOV (nie FLUORU!! pozor pozor nie je vsetko rovnake, aj ked to tak moze vyzerat) v pode a vo vode, ludia maju extremne nizku kazivost zubov? A pritom mi nie je zname, ze by tam extremne zomierali na karcinogenne, mutagenne a ine nebezpecne ucinky fluoru?
    Cakam na odpoved.

    • Prírodne sa vyskytujúce fluoridy sú v podobe fluoridu vápenatého. Ten nie je toxický. Do zubných pást sa pridáva fluorid sodný, ktorý toxický je.

      Okrem toho v krajinách, kde fluoridujú aj pitnú vodu (väčšinou anglosaské krajiny), tak tam majú zvýšenú fluorózu (škvrnité zuby) a taktiež lámavosť a rakovinu kostí.

      K tomu fluór aj znižuje inteligenciu. Nedávno si v Iránskej televízii robili žarty z toho, ako si západné krajiny trávia a ohlupujú vlastné obyvateľstvo.

      Môžete síce namietať, že iránska televízia je proti západu zaujatá, ale zasa nie sú ani blbí, aby vydali hlásenie, ktoré ak by nebolo pravdivé, tak ich samých skompromitovalo.

  10. Pre uvedenie veci na spravnu mieru:
    Kosti a zuby sa rozhodne co sa tyka ich osobitej struktury (a stavby) nemozu porovnavat. Vyplyva to aj z embryonalneho vyvoja samostatnych struktur. Samozrejme co sa tyka chemickej skladby ta je podobna.

    Dlhe kosti osifikuju v priebehu zivota az do dospelosti, pricom ich kostna dren sa zachovava iba na ich koncoch, ale aj ta v starobe involvuje v tukove tkanivo. Kost vznika pomocou osteoblastov, ktore produkuju hydroxyapatit, kolagen a dalsie ine sucasti kostneho tkaniva. Z mikroskopickeho pohladu ked porovname beznu kost na povrchu sa nachadza okostica, kompaktna kost a vo vnutri je spongioza. Co sa tyka pevnosti kosti su najodolnejsie voci vertikalnemu tlaku a najnachylnejsie na zlomeninu su pri torznych silach, ktore sposobuju triestivu (kominutivnu) zlomeninu.

    V porovnani so zubami, u nich sa zubna dren nachadza po cely cas. V detstve je siroka ale v dospelosti sa zuzuje pre produkciu tzv. sekundarneho dentinu. Ked sa pozreme na mikroskopicky obraz zuba ten sa absolutne neda porovnat s mikroskopickym obrazom dlhych kosti. Na povrchu sa nachadza sklovina, ktoru tvoria prizmy zlozene z hydroxyapatitu a FLUORAPATITU. (Takze ako sa uvadza v riadkoch vyssie, ze fluor je karcinogen je nezmysel ked sa nachadza prirodzene v strukturalnej stavbe zuba). Tieto prizmy maju povod v amelolastoch, ale tie po vytvoreni sklovinnych priziem zanikaju. Na pohlad je sklovina hmota kompaktna, ale mikroskopicky pozorujeme vertikalne (kolmo na zubnu dren) zoskupene krystaliky – sklovinne prizmy. Z tohto usporiadania vyplyva pevnost ale zaroven aj krehkost skloviny.

    Zubovina (dentin) – je to porozne tkanivo formovane odontoblastami. Pod pojmom porozny si treba predstavit, ze od vonkajsieho povrchu dentinu az do hlbky zubnej drene zasahuju mikroskopicke kanaliky, v ktorych su cytoplazmaticke vybezky odontoblastov. Pri obnazenych krckoch zubov -(dovolim si tvrdit, ze to je uz pomaly civilizacne ochorenie, pretoze si ludia nespravne cistia zuby – horizontalna technika cistenia zubov, tvrde zubne kefky, prilis vysoky tlak vyvinuty na kefku a vela dalsich detailov, ktore sa v ramci primarnej prevencie snazime vstepovat a vysvetlovat im spravne zaklady ustnej hygieny) – dochadza k hypersenzitivite zubov na termicke a hlavne na chemicke podnety tychto zakonceni. Takisto predstavuju aj miesto najmensej rezistencie voci vzniku zubneho kazu.

    Pri nadmernom tlaku na zubi trpi zavesny aparat zubov (kostne lozko, kolagenove vlakna, ktorymi je zub v lozku fixovany a hlavne aj nervovo-cievny zvazok, ktory zasobuje zubnu dren). Tymto padom sa silnym tlakom traumatizuju tvrde zubne tkaniva, ze sa zuby obrusuju (takzvana abrazia, atricia) a hlavne trpi aj zubna dren, ktora potom degeneruje a v najhorsich pripadoch odumiera.

    Dalsou otazkou je, ze porovnavat zuby zvierat a cloveka tiez nema opodstatnenu logiku. Vsak uz len z anatomickeho hladiska zvieracie zuby maju iny tvar, velkost (v zavislosti akou stravou sa zivia, ci to su maso-, bylino- alebo vsezravci).

    Co sa tyka kazivosti zubov zvierat… Zamysleli ste sa niekedy nad tym, preco si zvery lizu otvorene rany ??? Pretoze maju dezinfekcne a antibakterialne enzymy v slinach v neporovnatelne vacsom mnozstve ako my ludia…

    Na koniec – na margo toho vasho slavneho osteoporotickeho mlieka…

    Ludia vsak si staci nastudovat metabolizmus vapnika a hlavne fosforu !!! (pretoze tieto dva prvky sa vzajomne reguluju pomocou spatnej vazby) z ucebnic fyziologie a patofyziologie. Nemozme ale zabudnut na fakt volneho a viazaneho vapnika v organizme. Po nastudovani (a moznom pochopeni-o com nepochybujem, pretoze ste mudrejsi ako my lekari) pochopite to, ze za vznik osteoporozy nie je zodpovedny nadmerne prijaty vapnik vo forme MLIEKA a mliecnych vyrobkov, ale ze za to moze deficit vitaminu D3 (kalcitriol), ktory PRAVE PODPORUJE transport vapnika z tenkeho creva do krvenj plazmy a dalej do organizmu.

    A sice… Zamyslite sa tiez aj nad prevalenciou s akou castostou postihuje osteoporoza zeny po menopauze a muzov. Castejsie na nu trpia zeny a to z dosledku dysfunkcie pohlavnych zliaz (hormonov) po menopauze. Takze ziadny vapnik ale v prvom rade su to HORMONY!!!

    Takze Vam to tu este raz zhrniem: Osteoporoza sa definuje ako multifaktorialne ochorenie, na ktoreho rozvoj maju vplyv halvne: vyssi vek, pozitivna rodinna anamneza, europsky povod obyvatelstva, postmenopauzalny pokles estrogenu (toto sa da upravit ale hormonalnou terapiou), u muzov ma podobny vplyv pokles testosteronu. Dalej maju vplyv modifikovane faktory ako som uz spomenul nedostatok vitaminu D3 (kalcitriol), malnutricia, inaktivita. Vyskytuje sa taktiez pri poruchach pristitnych teliesok kedy dochadza k nadprodukcii parathormonu a pod. Dalej to moze byt aj liekovo indukovana osteoporoza (nadmerne uzivanie kortikosteroidov), kedy dochadza k zvysenemu proteinovemu obratu.

    Myslienka, ze zvyseny prijem vapnika (dalej Ca) vedie k osteoporoze je absurdna, pretoze zvyseny prijem Ca neznamena automaticky aj zvyseny kostny obrat, zvyseny prijem vapnika reguluje telo uz na urovni vstrebavania v tenkom creve pomocou vitaminu D. Nasledne cez parathormon a kalcitonin, ktory reguluje vylucovanie Ca oblickami.

    Zvyseny prijem Ca vedie k zvyseniu jeho koncentracie a to vyvola utlm sekrecie parathormonu a tym padom sa resorpcia kosti znizi, zvysi sa ale vylucovanie kalcitoninu, ten okrem toho ze vedie k ZABUDOVAVANIU Ca DO kosti zvysi jeho sekreciu oblickami

    Jedine co sa v studiach preukazalo je to, ze uz pri prebiehajucej osteoporoze samotny vapnik neznizi riziko zlomenin, to ale znaci len tolko ze terapia osteoporozy vylucne vapnikom nie je efektivna!!! Musi sa kombinovat viacero terapeutickych zasahov.
    MUSIME mysliet aj na to ze terapia je jedna vec a prevencia zas druha!!!

    Ospravedlnujem sa autorom za moju netaktnost ale VY tejto teme homeostazy vnutorneho prostredia organizmu VOBEC ale VOBEC NEROZUMIETE !!!

    Zakladny princip je ze clovek so zdravymi regulacnymi mechanizmami a organmi si nedokaze stravou dlhodobo rozhadzat stalost vnutorneho prostredia (homeostazu). Uvediem priklad: Po alkoholovom excese sa dostavi acidoza (kyslost vnutorneho prostredia), ktoru ale pluca a oblicky velmi rychlo dokazu dat do poriadku. Z dlhodobeho hladiska porucha homeostazy akejkolvek zlozky vnutorneho prostredia znamena vaznu poruchu regulacneho mechanizmu… Preto myslienka alkalizacie (nadmerna konzumacia Ca – alkalicky prvok) vnutorneho prostredia je absurdna. Mozem jest kolko chcem „zasadotvornych potravin“, ale pH vnutorneho prostredia bude stale na fyziologickej urovni pH 7,36 – 7,44. Jedine co z toho moze vyvstat je to, ze budem mat alkalicky moc to je vsetko. Ale ze by sa mi kosti zacali rozpustat v zasaditom prostredi, ked su samy zlozene z alkalickych prvkov to nedava vobec logiku.

    Vy to mate vo vasom clanku ale uplne pomylene a tymto padom podavate mylne informacie citatelom cim ich dysinformujete a zavadzate!!!
    Ako pisete: Estrogen spomaluje ukladanie Ca do kosti… To je presne naopak !!! Estrogen brzdi resorpciu a zvysuje novotvorbu kostnej hmoty !!! Po precitani toho clanku som sa citil ako v medicinskom Kocurkove…

    Prajem krasny zvysok dna!

    • Alžbeta Gajdáčová

      Dobrý deň,
      mala by som pár otázok. Viete mi povedať ako vplýva na vývoj kosti a remodeláciu kostného tkaniva prostredie a životospráva jedinca ? A akú úlohu zohráva vitamín D v rámci remodelácie kostí a aký vplyv má jeho hypovitaminóza na kostné tkanivo ?
      Ďakujem 🙂

  11. Jedine, co dokazete, je nadavat na lekarov a pozerat sa na nich len ako na ziskove organizacie. Ano su aj taki, a tych sa nebudem zastavat. Ale aj tak nezabudajte, ze ludsky organizmus je jedna jedinecna komplexna a velmi zlozita vec, a vsetko so sebou navzajom suvisi. Mily pan badatel, neviem, ake su vase ciele, kvoli ktorym piste zavadzajuce clanky, ale mam pocit, ze mate velmi zly postoj k autoritam a branite sa takto.
    Este jedna vec k vasej odpovedi na moj komentar. Ak sa iranci a ludia z vychodnej europy a azie vysmievaju z nas“zapadniarov“, ze sa dobrovolne intoxikujeme fluoridmi. Ako mi vysvetlite to, ze najvacsi vyskyt fluorozy zubov je prave v tychto krajinach??? Pretoze maju vody s najvyssim obsahom fluoridov? Tym padom maju znizene riziko zubneho kazu, sklovina je voci organickym kyselinam bakterii odolnejsia a navyse fluoridy z vody brania metabolickym procesom bakteroi pri vyuzivani cukrov. Preto si ludia tychto krajin mozu dovolit jest aj mimoriadne sladke potraviny a dezerty. A aj ich sladke ovocie ma vyssi obsah fluoridov ako nase europske.
    Ak chcete ludom podavat informacie, prosim, nastudujte si ich dokladne a podavajte ich vzdy komplexne. Netvrdim totiz, ze fluor nema negativne ucinky, ani ze cistenie zubov kefkou je jedina vec, ktora nas ochrani pred vznikom kazu. Ale beriete si to potom na svoje plecia, ak vas budu ludia posluchat aa nakoniec zomru na kardiomyopatie, alebo ine ochorenie, ktoremu sa lekarskym zasahom dalo predist….
    Pretoze ak by ludia este nevedeli.. Zuby si cez zubnu dren spojene krvnym rieciskom s celym organizmom. To znamena aj so srdcom, mozgom, oblickami.. A rozsev bakterii z nelieceneho zubneho kazu moze sposobit velmi vazne nasledky. Cez vznik mozgoveho abscesu (dutina vyplnena hnisom), az po perikarditidu a myokarditidu( zapaly osrdcovnice a srdcoveho svalu) ktore nezriedka koncia fatalne – smrtou.

    • Ja vasemu komentaru nejako nerozumiem. Vy tu vykopavate otverene dvere. My sme na tejto stranke nikdy netvrdili, ze je treba ignorovat zubne kazy.

      Poukazovali sme na to, ze niektore metody pouzivane v zubarstve, hlavne tie tykajuce sa amalgamu a fluoridov (sodny a ine toxicke formy), su stredoveke sarlatanstvo. A vy tu o odstranovani zubneho kazu…

      • Badatel… ano, toxicita amalgamu je naozaj stredoveke šarlatanstvo, pretože amalgámy, ktoré sú momentálne na trhu, tuhnú princípom NON GAMA 2 fázy sú výlučne netoxické!
        A nebyť fluóru, ktorý podporuje tvrdé zubné tkanivá, tak by bolo zbytočné sa baviť taktiež o skloinomérnych cementoch.
        Musíte pochopiť, že fluór, ako chemický prvok môže byť viazaný v rôznych zlúčeninách a nie len vo forme Sodnej soli ktorú uvádzate ako toxickú.
        Keby ste si prečítali, pre spotrebiteľa, možo pre vás ako vedca, tú najpriamejšiu informáciu, tak by ste neboli v omyle a vedeli, že napriklad v zubnej paste je fluor viazany vo forme aminfluoridu, forme ktorá sa najlepšie integruje do TZT.

        • Zavisi na zubnej pastne. Mnohe maju stale fluorid sodny. Ako uz bolo uvedene, nie fluor je toxicky ale jeho konkretne formy, v tmto pripade fluorid sodny. Preto neprekrucajte moje slova. Vodik vo vode nie je toxicky, ale v kyseline kyanovodikovej ano. Rovnake je to s fluorom.

          Tiez zavisi na dakovani. Aj voda, ak jej clovek vypije naraz 5 litrov, moze byt fatalna. V pripade fluoru su neskodne davky nizsie ako oficialne „odporucane“.

  12. http://fnlp.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=197&Itemid=93
    podla hlavnej poradkyne ( Prof, MUDr. Csc) MZ SR pre zubné lekárstvo nie je amalgám toxický, s výnimkou vnímavých jednicov. co na to autor..

    • Tak to som sa dobre pobavil. Pytat sa takejto osoby na amalgam je ako pytat sa hlavneho onkologa na alternativnu liecbu rakoviny alebo hlavneho hygienika na rizika ockovania.

      Pripadne sa pytat capa-zahradnika, ako zabranit pozieraniu zahradnych rastlin. Hahaha.

  13. A este z iného“ kyblika“..KOMU prospieva zákon z dielne MZD-SR č.577/2004 Zz-§3-odst4″O povinnej PREVENTIVNEJ stomatologickej prehliadke rok vopred,…inak pacient plati za jednoduché ošetrenie kazu zuba od 30 do 40 EURO-keš zubnej ambulancii namiesto10-15 EURO na doklad s prispevkom VšZP !!! ZTP pacient chodí k stomatologovi s tazkostami 2-4 x do roka a tento mu nie je schopný hned na zaciatku roka/pri prvej navsteve/ urobit povinnu prevent. rocnu prehliadku/,ale caka na poslednu chvilu či o to poziada pacient sám…a ked zabudne- má zarobené…môze uctovat keš“plnu uhradu“ za vykon/od buka/ a nemusi DOKLADOVAT poistovni,čo robil skutocne pacientovi na zube a aký material mu tam dal….Z toho papiera – dokladu o platbe, co vydáva sa neda vycítat nič…a cenniky vykonov s popisom nevisia v ziadnej cakarni stomatologa-zubara../no ale cest vynimkam…su skutocne asi len u poctivých sukromnikov…/ a tak zase sa ryzuje na ubohom pacientovi…!!!

    • provokater

      no , zapojim sa aj ja, včera rozbolel zub manželke. V nnašej obci Svrčinovec jee len zastupujúca zubná lekárka,korá tam nie je vždy.Volali sme do Čadce slávnym, extrémne drahým umelcom zubárom, no tí nás odbili, že sa venjú len svojim pacientom. Tak som im povedak, že ideme ku kováčovi // ej, za zlatých čias komunizmu to bolo úplne, ale úplne ináč…/ takže nakoniec sme sa uchylili k samoliečeniu, čo iastočne pomohlo.Môj záver, zubári šttudovali za štatné peniaze, teda za peniaze, ktoré vyprodukoval pracujúci ľud, lenn tak mimchodom. A otvoria si ambuláncie, kde nemilosrdne ryžujú a zdierajú. Či odchádzajú so zahraničia, nech teda vratia peniaze za štúdium. Naše dotezar všeetky posraté a neschopné vlády okrem nacpavania si vrecak a kont serú na národ. Špiny, bodaj by vás pokrrútilo, z celého srdca vám to prajem!!!!!

  14. Zdravim
    snazil som sa prejst na raw food ale po nejakej dobe som zbadal ze sa mi vo zvysenom mnozstve usadza povlak na zuboch neviete cim to moze byt sposobene?

  15. Zdravím,zamyslel sa niekto nad tým prečo je skoro „každý 5″slovák štrbavý? Jednoducho preto lebo sú to strašné pálky pre človeka ktorý zarába menej.Čím je človek starší, skôr či neskôr postupne prichádza o chrup aj o zrak a to sa týka bez rozdielu každého a ani super vyvážená strava vám nepomôže .

  16. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na túto tému. Mám 3 ročného syna, ktorý má problémy so zúbkami, má 3 kazy a jeden z ních je už v takom štádiu že mu opuchlo ďasno okolo zúbka. Boli sme u zubárky a tá mu nadvrtala zub, že ten hnis čo je tam víjde a odpuchne. Neako to nepomohlo, teraz som mu začala čistiť zúbky s kokosovým olejom a propolisom, pomohlo to na bolesť ale čo s tými kazami?

  17. Mám 23 rokov,málokedy ma bolia zuby,možno raz ročne mi krvácajú ďasná,tiež mám amalgámové aj biele plomby, mám síce trochu aj odlomenú časť z jedného zuba ,ale mám všetky zuby a jednu osmičku vpravo hore,3 roky už nemám žiadne nové kazy a snažím sa starať o zuby. Viem už aj rozoznať ako vzniká zubný kaz,začína bielou škvrnou na zube a tá sa môže postupne zmeniť na čiernošedú bodku pri nesprávnej hygiene ústnej dutiny,konzumácii veľkého množstva cukrov a pod. vzniká zubný kaz. Už poznám ten mechanizmus vzniku zubného kazu.Je dobré mať doma svetlo a sledovať si doma zuby a ďasná v akom sú stave. Môžem to len odporučiť. Stačí napr. obyčajná baterka .Zelený čaj má protikazový účinok a je dobrý nielen na pitie ,ale aj na vyplachovanie ústnej dutiny. Na zdravé zuby a ďasná je potrebný vápnik,fosfor a vitamín C,D. Fosfor sa nachádza v celozrnných výrobkoch,celozrnnej múke, vápnik v 100 g maku je 1400 mg vápnika,mandle,sezam,kapusta,brokolica a vitamín D sa dá získať zo slnka postupným a primeraným opaľovaním ale nachádza sa aj v potravinách napr. ovsené otruby,tuniak v oleji a vitamín C je v ovocí a zelenine. Keď sa človek o zuby nestará,samozrejme že o nich príde. Aj v dnešnej dobe môže mať človek zdravé zuby, dá sa to.Nie je to nemožné. A nielen mať zdravé zuby ale byť zdravým človekom. Mnohokrát si pomôžem domácimi receptami a vyliečim sa doma bez lekára. Nemám nič proti lekárom,sú vzdelaní,to áno,ale mnoho lekárov je neľudských,necitlivých,všetko chcú robiť len rýchlo,odvizitovať čo najskôr, chladná komunikácia k pacientovi,neúctivý prístup,žiadne vhodné konkrétne odporúčania zdravej životosprávy: nejedzte mastné,vyprážané jedlá,nefajčite,hýbte sa. To je dosť všeobecné a nie je to konkrétne. Neviem kam to speje naša republika, nie to že vláda teda vlády na Slovensku nič dobré pre ľudí nerobia ale ešte aj medicína,ktorá by mala človeku pomáhať,robí presný opak. Lepšie je potom nenavštevovať lekára , od neho totiž nepotrebujem tabletky,antibiotiká, škodlivé vyšetrenia typu rontgen, CT…Je to nebezpečné žiarenie.Ja by som takéto vyšetrenia neabsolvoval. Nie ďakujem, neprosím. Radšej ostanem doma. Pestrou a vyváženou stravou ovplyvňujeme nielen zuby ale aj celý organizmus a jeho homeostázu-súhru,rovnováhu a áno hlavne hryzením napr.surovej zeleniny sa posilňujú zuby. Dá sa byť zdravým človekom aj v dnešnej dobe. Všetko sa dá len treba chcieť.

  18. Alžbeta Gajdáčová

    Viete mi niekto odpovedať na tieto otázky ?
    1.Vplýva na vývoj a remodeláciu kostné tkaniva prostredie a životospráva jedinca ?
    2.Uveďte príklady vplyvu látok, s ktorými prichádzame každodenne do kontaktu na kostné tkanivo ?
    3.Akú úlohu zohráva vitamín D v rámci remodelácie kostí a aký vplyv má jeho hypovitaminóza na kostné tkanivo ?

  19. vazeny badatel skuste najst prelozene studie doktora waltera smitha

Pridajte komentár

*