Teraz budú najdôležitejšie eurovoľby v histórii. Určite choďte voliť a zabráňte progresívnym fašistom navoziť tu státisíce migrantov, zaviesť povinné očkovanie, zakázať autá na benzín, zdražiť energie a potraviny, zaviesť digitálnu totalitu, zatiahnuť nás do vojny a inak vám zničiť život!

Nepál od augusta zrušil lockdowny, žijú normálny život a úmrtia klesli na nulu


Print Friendly, PDF & Email

Nepál od augusta zrušil lockdowny, žijú normálny život a úmrtia klesli na nulu

Počty „nových denných prípadov COVID-19“ sú dnes v Nepále nízke, športové podujatia plné, bary a reštaurácie pootvárané, deti v školách a na univerzitách prítomné.

Dokonca majú aj protesty, ale nie proti pandemickým obmedzeniam. Tie totiž už žiadne neexistujú. Protestujú proti nezamestnanosti a vzrastajúcej zadĺženosti, ktoré sú pozostatkom niekdajších lockdownov.

Tiež sa vrátili dopravne zápchy. Politici organizujú protesty, ktoré sa však zameriavajú na boj jedných s druhými, nie na boj proti vírusu.

Mnohí chudobní Nepálci dnes však zápasia s ekonomickou devastáciou, ktorú za sebou zanechala pandémia COVID-19. Avšak na povrchu sa ich život viac či menej vrátil do normálnych koľají.

Akoby sa ani nič nestalo

„Nočné kluby sú preplnené. Školy a univerzity sa otvárajú. Športové podujatia sú plné. Zdá sa, akoby tu žiadny kovid ani nebol,“ hovorí Sameer Mani Dixit, špecialista na verejné zdravie.

„Odporuje to akejkoľvek logike.“

So slabým verejným zdravotníctvom, preplnenými multigeneračnými domami a množstvom migrujúcich pracovníkov z Indie, existovali vážne obavy, že si to v Nepále, ako jednej z najchudobnejších krajín v Ázii, vyžiada krutú daň.

Namiesto toho počet infekcií COVID-19 postupne klesal z priemeru 3000 nových prípadov denne v októbri 2020 na zhruba 300 v januári 2021.

Nedávno v Nepále zaznamenali prvý deň od augusta 2020, kedy na kovid nikto nezomrel. Celkovo v krajine s populáciou 30 miliónov obyvateľov zomrelo na ochorenie COVID-19 niečo vyše 2000 ľudí.

„Počty nových prípadov jednoznačne klesajú. Počty hospitalizovaných v nemocniciach sú tiež veľmi nízke. Celkovo sa zdá, že v tejto chvíli je vírus pod kontrolou,“ uvádza Basu Dev Pandey, bývalý riaditeľ vládneho Úradu pre epidemiológiu a kontrolu ochorení.

Za čo vďačí Nepál tomuto priaznivému vývoju pandémie

Experti tvrdia, že je ťažké presne určiť dôvody za nízkou mierou infekcie COVID-19 v krajine, nakoľko nemajú dostatok spoľahlivých dát.

Dr. Anup Subedi, lekár špecializujúci sa na infekčné choroby, poukazuje na to, že v krajine sa konalo iba obmedzené testovanie a obáva sa, že krajina môže byť stále zraniteľná voči novým variantom vírusu.

„Keď prídu nové varianty, kolektívna imunita nebude mať význam. Každý bude znova v ohrození. Bojím sa, že to môže znova explodovať a my nemáme nastavené žiadne opatrenia“.

(Poznámka redakcie: Toto je typický príklad vyvolávania strachu. Zvláštne, že pri pôvodnom variante koronavírusu absencia opatrení neviedla k žiadnej katastrofe, prečo by teda mala viesť pri nových variantoch, teda ak vôbec nejaké existujú? Rovnako aj u nás rozosievajú politici a epidemiológovia strach, netreba mu však podľahnúť.)

Nepálska vláda zaviedla v marci 2020 celoštátny lockdown, ktorý skončil v júli a dokonca počas neho bránila aj návratu vlastných občanov do vlasti.

Prírodná liečba osteoartritídy

Kritici ale tvrdia, že manažment opatrení bol slabý, takmer neexistovalo dohľadávanie kontaktov, na hraniciach s Indiou boli len mierne kontroly a systém karantén bol nefunkčný.

„Vláda bola nadmieru neefektívna. Absentovala vôľa na zapojenie expertov a využívanie dát a vedy. Premiér nerešpektoval odporúčania odborníkov a správal sa rozpačito,“ dodáva Subedi.

No a potom od augusta 2020, keď už bol lockdown zrušený, bola pandémia ponechaná viac menej voľnému priebehu. Z uvedeného sa teda zdá, že keď necháte prírode voľnú ruku a nezasahujete do nej, tak si veci vyrieši sama, čo sa pravdepodobne stalo aj v tomto prípade.

Viac ako pandémiu trápi Nepál životná úroveň

Namiesto pandémie bola komunistická vláda krajiny posledné mesiace zaneprázdnená vlastným politickým bojom.

Napriek väčšine v parlamente predseda vlády Sharma Oli v decembri 2020 rozpustil parlament a vyhlásil predčasné voľby, aby získal väčšiu prevahu nad svojím politickým rivalom.

Opozícia to vyhlásila za protiústavné a v krajine vypukla séria protestov organizovaných naprieč politickým spektrom, na ktorých sa zúčastnili desaťtisíce demonštrantov.

Hoci riziko vírusu pominulo, krajina sa od posledného lockdownu zmieta v ekonomických problémoch. Vzrástla nezamestnanosť i zadĺženie obyvateľstva. Problémy má hlavne turistický priemysel, nakoľko turizmus vo svete sa doteraz neobnovil.

„Život po lockdowne je pre mňa stále veľmi ťažký, hľadám si prácu, no žiadnu neviem nájsť. Môj muž začal piť a ja nie som schopná zaplatiť poplatky deťom za školu,“ hovorí Shova Shrestha, bývalá drobná predavačka zeleniny, ktorá nedokázala obnoviť svoje podnikanie.

No a čo sa týka turistického priemyslu v regióne okolo Mount Everestu, tak ten bol v podstate zdevastovaný.

Vláda dúfala, že v roku 2020 priláka do krajiny 2 milióny turistov, no prišlo ich len zhruba 230 tisíc, aj to väčšina z nich v čase pred marcovým lockdownom.

Podobne je to aj v južných chudobných oblastiach krajiny, kde sa marginalizované komunity živia v poľnohospodárstve prácou pre bohatých vlastníkov pôdy a zo svojej mzdy musia často splácať pôžičky s vysokými úrokmi.

Počas lockdownov však neboli schopní za prácou dochádzať a mnohí z nich tak zostali úplne bez príjmov.

Záver

Relatívne krátke trvanie pandémie v Nepále (od marca do júla 2020) má aj mesiace po nej na obyvateľstvo vážne dopady.

Aké dopady budú asi na ľudí u nás, keď tento stav trvá už takmer rok a vláda ho naďalej naťahuje s koncom v nedohľadne? Nemali by sme sa aj my poučiť z príkladu Nepálu, že kde sa nezasahuje, tam si príroda dokáže poradiť sama?

Odkiaľ sa berie ten bohorovný postoj politikov, ktorí si myslia, že sa musia montovať do všetkého, vrátane prírodných procesov, ktorým vôbec nerozumejú? Pričom zvyčajne svojimi zásahmi narobia viac škôd než úžitku.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

ZdroK: theguardian.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Jednoduchá

    Aj keď majú v Nepále nižšiu život.úroveň ako bola doposiaľ u nás,
    v porovnaní s našou vládou majú zrejme viac zdrav.sedliac.rozumu,
    a tiež ich vládni predstavitelia sa ,,uvedomili“ a nedali sa podplatiť,
    čo sa o našich povedať rozhodne NEDÁ !!! Že opatrenia sú kvôli nášmu zdraviu?
    To rozhodne nie, však ,,vďaka ich opatreniam“ sú ľudia čoraz viac chorí/ POZOR, nie na cov, to je len nový názov ochorenia pľúc, priedušiek a chrípky, ale práve tieto ochor.+ BEŽNÉ ďalšie sa všetko spolu ,,hádžu do 1vreca pod názvom COV. / Aj úmrtia na rôz.choroby sú všetky jednoznačne ,,covidové“ ! Takto nás vláda stále núti / teda niekt./ po čoraz väčš.obmedzovaniach a doslova nás tlačí ,,do kúta“, z kt. sa už nemožno dostať. Treba sa viac pristavovať a nedovoliť ich ,,manévrom“podľahnúť. ZDRAVIE máme len 1 jediné, tak si ho vážme a NEDAJME SI HO VZIAť ! JE TO DAR od STVORITEĽA pre nás, ako sa oň budeme starať, tak sa budeme mať. Práve aj tu v Portál Bádateľovi sú skvelé nápady, ako má človek správne reagovať, už len napr.pri preukazovaní absolvov.testovania. BERIEM SI PRÍKLAD :-)…………………………………

  2. v tej nadmorskej výške, kde by sa vzal?? … kto by tam kontroloval opatrenia a naháňal ľudí na vakcíny? 😀

  3. vraj plán na toto besnenie je rozpísaný až do r. 2028 a dá sa dohľadať na nete

  4. https://tadesco.org/seniori-umiraji-po-ockovani-souvislost-mezi-infekci-a-ockovanim/
    Senioři umírají po očkování. Souvislost mezi infekcí a očkováním?

  5. https://zemavek.sk/video-primarka-aro-andrea-letanovska-lieci-pacientov-s-covidom-ivermectinom/
    VIDEO: Primárka ARO Andrea Letanovská lieči pacientov s covidom Ivermectinom

  6. Z dnešného článku Dr. Mercolu som prekopírovala ako nezdravé je nosenie rúšok (masky) a teraz to u nás idú sprísniť.
    However, it’s important to realize that the humidity inside the mask will rapidly allow pathogenic bacteria to grow and multiply. This is a documented fact not addressed by the NIH
    Medical doctors have warned that bacterial pneumonia, facial rashes, fungal infections on the face, “mask mouth” (bad breath, tooth decay and gum inflammation) and candida mouth infections are all on the rise
    By breathing through a bacteria-infested mask, you risk inhaling bacteria deep into your lungs, and according to recent research, the presence of microbes in your lungs can worsen lung cancer pathogenesis and contribute to advanced stage lung cancer
    Face masks can also reduce oxygen intake, leading to hazardous oxygen deficiency (hypoxia), along with rapid accumulation of harmful carbon dioxide, which can have significant cognitive and physical impacts
    Rýchle zhrnutie:
    Vlhkosť pod rúškom dovoľuje rýchle rozmnožovanie patogénnych baktérii.
    Môže schytať bakteriálny zápal pľúc, vyrážky na tvári, plesňové infekcie na tvári. Čo sa týka zdravia úst: zlý dych, kazenie zubov, zápal ďasien, plesňové infekcie v ústach.
    Rúška prispievajú k rakovine pľúc.
    Pod rúškom máme menej vzduchu. Môže nastať hypoxia – čo má vážne dôsledky pre organizmus

  7. Rozmýšľam, ako budú schopní dýchať mnohí dôchodcovia pod respirátorom FFP2 ktorý bude u nás povinný od 8. marca (ak som to dobre zachytila). Mnohí dôchodcovia trpia nedostatkom vzduchu (od srdca, majú už zníženú kapacitu pľúc, trpia astmou…)
    Depopulácia pokračuje: zdravá vakcína + zdravý respirátor
    Mnohí dôchodcovia žijú sami, tak budú nútení si ísť aspoň nakúpiť. No comment – bez komentára. Je nás priveľa, peniaze na dôchodky rozkradnuté…

    • To preto od 8. lebo je MDŽ, tak ženy to majú od vlády ako darček.
      No a aby chlapi nebesneli po obchodoch, nedajbože kúpiť kytičku či čokoládu.

      Mne sa niečo zdá, že už platí aj od stredy s tými respirátormi??

  8. „Je nás priveľa“ – tak keď je ťa priveľa, tak vieš čo máš robiť! Choď si ľahnúť na kryhu!

  9. TOTO MA ALE NESMIERNE ZAUJIMA‼️‼️‼️‼️?
    AKO JE MOZNE, ZE VLADA ZATVORI SUKROMNE PREVADZKY LEBO COVID ALE POMOC KVAZI NULOVA, BA, PODNIKATELIA ESTE VRAJ MUSIA VRACAT POSKYTNUTE FINANCIE, LEBO STAT TVRDI, ZE NA NE NEMALI NAROK, LEBO NIECO PORUSILI, PROSTE DALSIE ZDIERANIE, SIKANA A ODRB⁉️⁉️⁉️
    JA SOM CHODILA PRACOVAT DO ZAHRANICIA NA TURNUSY, TERAZ NEVIEM, PRETOZE SA MI CHCU NEZAKONNE SPARAT V NOSOHLTANE NECERTIFIKOVANYM TESTOM A ONEDLHO CHCU ZAVIEST AJ COVID PAS, V IZRAELI TO UZ BEZI, TAKZE NATLAK STATU A V NUDZOVOM REZIME A GP NEKONA⁉️⁉️⁉️?

  10. „Obec sa kvôli sťažnostiam rozhodla pristúpiť k ráznemu kroku, z ktorého ostali mnohí poriadne šokovaní: „V prípade, ak bude mať obec informácie o porušovaní nariadení, bude takéto priestupky nahlasovať na políciu. Žiadame ľudí, aby nariadenia v čase šíriacej sa pandémie REŠPEKTOVALI!““
    https://www.cas.sk/clanok/1092076/ludia-sa-stazovali-na-nezodpovednych-susedov-obec-na-zapade-slovenska-pristupila-k-raznemu-kroku/?AT=wgt.article_clanok-najcitanejsie-24.c.x…B.1

    Otázka – kto je to obec a čo je to obecný úrad?! A opäť novinárska zámena pojmov! „Nechumelená“.

  11. “ návrhu opatrení, ktoré má TASR k dispozícii, vyplýva, že cieľom počas nasledujúcich troch týždňoch bude zníženie mobility, spomalenie šírenia infekcie, zamedzenie importu nových variantov vírusu z rizikových krajín a zredukovanie nárastu hospitalizácií. Presný program vlády zverejnený nebol. Z návrhu vyplýva, že ide o súbor desiatich oblastí, v ktorých sa nachádza viacero konkrétnych opatrení. „Ak sa do 21. marca nedosiahne žiadaný efekt, pripraví sa zavedenie tvrdého obmedzenia pohybu, zastavenie výroby a uzavretie krajiny,“ uvádza sa v návrhu.“
    https://www.cas.sk/clanok/1094684/co-bude-so-slovenskom-vlada-tesne-pred-rokovanim-o-pandemii-v-hre-je-aj-to-najprisnejsie-opatrenie/?AT=wgt.article_clanok-najcitanejsie-24.c.x…B.1

    Čiže – táto VLÁDA KONČÍ!!!

  12. Aj tu v Bratislave je spustené 5 G. Od 5 G sa bunka dusí (vypúšťa exosome – nazve sa to Covid-19). Teraz nestačí, že sa ideme dusiť od 5 G teraz k tomu pridali aj respirátor FFP2.
    Riadená depopulácia, prežijú len najsilnejší jedinci.

  13. Definitiva
  14. Inteligentnému človeku si stačí pozrieť grafy nárastu c19 a porovnať ich s dátumami „nepovinného“ vŕtania sa do nosa ľuďom tyčinkami , prirátať rozpätie 5-10 dní (inkubačná doba) a zistí, že najväčší nárast bol a je po masívnom vŕtaní sa v nose. Z toho krásne vyplýva, že infekcia sa prioritne nešíri medzi ľuďmi kvapôčkovým prenosom, ale VŔTANÍM SA V NOSE !!! ZASTAVME masové TESTOVANIE a kovid sa vyparí. Len idiot sa čuduje, že ak robí stále to isté, má stále ten istý výsledok. A čo to máme za predsedu vlády a spol. ???

    • A teraz nás čaká vyvrcholenie, keď zaočkované osoby s vakcínou mRNA sa môžu stať supernosičmi a prenášačmi zmutovaných variácií, čo sa mylme (teda účelovo) vyhlási za 3. vlnu a „naša“ „vláda“ úspešne splní svoju úlohu a ekonomicky zdevastuje Slovensko. (voda je strategická surovina a konečne bude sa môcť dostať do tých „správnych rúk“)

      • osobne si myslím,, že väčšina prenášačov je tých, čo ho už prekonali …ale na to prídu „vedci“ až o pol roka

  15. „VIDEO: Šokující video otřásá americkým a britským internetem, jak se vyrábí chirurgické roušky v Bangladéši pro čínskou firmu, která potom roušky certifikuje jako zdravotnické pomůcky a šíří do Evropské unie a do USA lékařům a seniorům! Video jenom pro lidi se silným žaludkem! Český ministr zdravotnictví nařídil nosit dvě roušky přes sebe jako zavedly některé státy v USA! Místo dvou roušek bude možné zvolit jeden FFP2 respirátor! A stejně velký, jako měl Prymula na Slavii? Ty čínské ale mají v sobě často ftaláty a rozpouštědla, dochází ke vdechování mikroplastů do plic, americká CDC minulý rok zakázala import respirátorů do USA 65 čínským továrnám!“
    https://aeronet.cz/news/video-sokujici-video-otrasa-americkym-a-britskym-internetem-jak-se-vyrabi-chirurgicke-rousky-v-bangladesi-pro-cinskou-firmu-ktera-potom-rousky-certifikuje-jako-zdravotnicke-pomucky-a-siri-do-evropy/

    • to sa mohli aj mňa opýtať…. keď som si pred 3 mesiacmi kúpila v lekárni „chirurgické“ rúško čiernej farby. Smrdelo teraz už netuším či Taiwanom alebo Bangladéžom.
      Je praktické, doteraz ho mám v kabelke a tá čierna farba je isto len rozdrvené čierne uhlie.
      Ale v robote sme nafasovali tie modrobiele „chirurgické“ ale tá kvalitkaaaaaa.. hotový šmirgel.

      Ale nevadííí, hlavne, že máme ku každému svetríku či tričku tú skvelú farbu a ladíme.

  16. https://aeronet.cz/news/video-sef-americkeho-nih-jako-dr-doom-natvrdo-varoval-americany-ze-i-po-vakcinaci-mohou-byt-nakazlive-infekcni-pro-sve-okoli-pricemz-dosud-neni-jasne-jak-dlouho-virus-v-tele-po-vakcinaci-zustane/
    VIDEO: Šéf amerického NIH jako Dr. Doom natvrdo varoval Američany, že i po vakcinaci mohou být nakažlivě infekční pro své okolí, přičemž dosud není jasné, jak dlouho virus v těle po vakcinaci zůstane, a jestli se z očkovaných lidí nestanou chodící Supertovárny na výrobu nekonečných variant mutací pro své okolí! Dr. Anthony Fauci se šklebil jako had a lidé začínají panikařit, že čím více lidí bude očkovaných, tím více mutací se začne objevovat! Máme vakcínu, ale nemáme svobodu, křičí stále více Američanů, byl to podvod! Dobře si všímejte v ČR a na Slovensku, jak vznikají nové “Czechoslovakia” mutace spolu s tím, jak se začíná očkovat!
    Z očkovaných lidí se budou v některých případech stávat Supernosiči nových mutací

  17. https://otevrisvoumysl.cz/kabala-ii-9-cast-vice-o-billu-gatesovi-jeho-filantropii-a-korupci-ve-who/
    Kabala II (9. část – Více o Billu Gatesovi, jeho filantropii a korupci ve WHO)
    Ve zkratce…
    V 9. části Kabala II se dozvíme více o Billu Gatesovi, jeho posedlosti genetickým modifikováním všeho, čeho se dotkne, a jeho tajných vazbách na americkou armádu. Také odhalíme korupci Tedrose Adhanama Ghebreyesuse, současného generálního ředitele WHO.

  18. https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/kde-jsou-media-masove-protesty-v-sydney-proti-ockovani/
    Kde jsou média? Masové protesty v Sydney proti očkování

  19. http://svobodnenoviny.eu/merkelova-vsichni-lidri-eu-souhlasi-s-tim-ze-potrebujeme-vakcinacni-pasy/
    Merkelová: „Všichni lídři EU souhlasí s tím, že potřebujeme vakcinační pasy“

    Poté, co se sešla Evropská komise, aby jednala o potenciálu takzvaných „vakcinačních pasů“, německá kancléřka Angela Merkelová novinářům řekla, že „všichni jsme se shodli, že potřebujeme vakcinační certifikáty“.

  20. https://www.hlavnespravy.sk/podporovatelka-lockdownu-a-nudzoveho-stavu-poslankyna-tabak-z-olano-dovolenkuje-v-azii/2453818
    Podporovateľka lockdownu a núdzového stavu poslankyňa Tabák z OĽaNO dovolenkuje v Ázii

  21. Vidíte… ešte aj s komunistickou vládou na čele je vačšia sloboda s dôrazom na všeobecne blaho a zdravie pracujuceho ludu než v kapitalisticko-imperialistickych krajinách

  22. ale aby ste neboli mimo realitu ako ja dnes do 12h, tak pozor, vychádzky, rande, diskotéky, kiná budete mať zakázané po 20!

    Ak budete chcieť ísť do práce (teda okrem testu, okuliarov, kľúčov, mobilu a peňaženky) budete už potrebovať doklad, od kedy do kedy je vaša pracovná doba a kde máte miesto výkonu práce…teda keď vám povaha vašej práce nedovoľuje pracovať z domu. To keby ste sa chceli náhodou cestou z práce túlať na prechádzke. Pekne si doma treba blinknúť príchod, najlepšie pol hodiny po odchode z práce. A nie že pôjdete pešo, lebo trošku vzduchu by vám prospelo!! Šup na autobus po nejaký bacil.

    ináč, vie mi niekto povedať, prečo tie respirátory majú po bokoch také dva pásiky s dierkami? Tade vírus neprejde lebo je tak veľký z mutácie?

    Chcem vláde našepkať, že kedysi sme museli do MHD aj rukavice nosiť a stačili k tomu rúška či buff… chýbajú mi tie rukavice. Boli super na farbenie vlasov.

  23. a ešte taký jeden postreh z rozprávky:
    Už 2 mesiace humbuk ako treba všetkých poddaných včeličkovať, lebo kráľ sa tak rozhodol, že to vybaví. Ale kráľovi dnes zamrzol úsmev, keď sa dozvedel, že aj tie detičky sa chystajú včeličkovať. Jááj, žeby sa ho to už bytostne dotýkalo?

  24. https://www.naturalnews.com/2021-03-01-women-injected-covid-vaccines-symptoms-breast-cancer.html
    Women recently injected with experimental covid vaccines are showing symptoms of BREAST CANCER
    Ženám, ktoré boli nedávno zaočkované experimentálnymi covid vakcínami sa prejavujú symptómy RAKOVINY PŔS

  25. V New Yorku jsme meli tvrde konfrontace kvuli vyuce mladeze jen pres pocitace, neb tonaramne skodi pro zdravy vyvoj tak sef skolstvi rezignoval a skoly opet budou otevreny. Tak se nebat a cinitele musi pak odstoupit. Nyni se ozyvaji halsy k odstoupeni take Majotra a Governera, zaryti liberalni demokrate???

    Tak dobre rano a vam take chutne ranajky, ja jdu spati. Doporucuje se pro dospele ale zvlaste starsi jen omezene kaloricke prijmy, (nebo Metformin po jidle) pry neuskodi jen 80% a jist jen v rozmezi 6 az 8 hodin ostatni jen voda neb caje, vypali se skodliviny z tela a ziska vyssi immunita vse pro zdravi a mladost.

    • Pán Jaroslav, dobre doporučujete pre nás dôchodcov. Aj ja teóriu viem len je to ťažšie s praxou. Na youtube sú dobré videa od Dr Eric Berg – healthy keto, zdravé keto
      Som za menej jedla, menej sladkého, prerušovaný pôst (jesť len v rozpätí 8 hodín)

Pridajte komentár

*