Voľbou Korčoka volíte vojnu! Nevoľte za prezidenta vojnového štváča, ktorý by neváhal vyslať vašich mužov, otcov a synov na smrť do ukrajinských zákopov!

Ako vás používanie vášho smartfónu pomaly, ale isto zabíja


Print Friendly, PDF & Email

Ako vás používanie vášho smartfónu pomaly, ale isto zabíja

Ste momentálne na Facebooku? Alebo ste pred chvíľou četovali s priateľom na vašom telefóne?

Ak je tomu tak, potom sa na chvíľu zastavte a skontrolujte si polohu hlavy a krku, v ktorej sa na váš telefón dívate. Zle držaná hlava totiž môže neprimerane zvýšiť tlak na vaše stavce v krku až na ekvivalent, ako keby vaša hlava vážila násobky svojej váhy.

Aký čas dnes trávia ľudia na svojom telefóne

V priemere ľudia v dnešnej dobe trávia na svojich smartfónoch 2 až 4 hodiny denne. V niektorých extrémnych prípadoch to býva až neuveriteľných 10 hodín!

V prípade, že sa počas uvedeného času na svoje zariadenie dívate v nesprávnej polohe, môže to na vašu krčnú chrbticu mať nedozerné a trvalé následky.

K takémuto záveru dospela štúdia publikovaná v Medzinárodnom žurnále chirurgických technológií (Surgical Technology International Journal).

Hlava dospelého človeka váži v priemere 5 až 6 kg. Rovnakú váhu teda musia znášať aj jednotlivé stavce vo vašom krku, bez ohľadu na to, či sedíte alebo stojíte v perfektnej pozícii.

„Perfektná pozícia“ znamená, že vaša hlava je vzpriamená a nenaklonená ani dopredu / dozadu či do bokov smerom k ramenám.

V momente, keď svoju hlavu zakloníte, tlak na vaše stavce sa začne postupne so zvyšujúcim sa uhlom náklonu zvyšovať.

Zvyšovanie tlaku na stavce

To, v akej miere sa zvyšuje tlak, zobrazuje nasledujúci obrázok:

zaťaženie hlavy podľa stupňov predklonu

Ako je vidno z obrázku, už pri uhle náklonu okolo 15 stupňov sa tlak na vaše stavce zvýši tak, ako keby vaša hlava vážila 13 kg.

Stop Candida

Pri uhle 30 stupňov to už je 18 kg, pri uhle 45 stupňov 23 kg a pri uhle 60 stupňov 27 kg.

Problém je, že mnoho ľudí sa dostáva pri sledovaní svojho smartfónu až na tých 60 stupňov, a to počas pomerne dlhej doby.

Dr. Kenneth K. Hansraj, vedúci lekár v Centre spinálnej chirurgie a rehabilitačnej medicíny v New Yorku a autor štúdie uvádza, že tento zlozvyk môže mať na zdravie ľudí silno negatívne účinky.

Ako tvrdí, takéto dlhodobé naklonenie hlavy nevytvára stres iba na krčné stavce, ale aj na svaly, šľachy a chrupavky.

Čo odporúčajú odborníci

Samozrejme, nemusíte teraz hneď prestať používať Facebook či úplne zahodiť váš telefón. Odborníci tvrdia, že už aj malá zmena môže znamenať veľký rozdiel.

Snažte sa preto vždy, či už sedíte za počítačom alebo za svojim mobilom, udržiavať hlavu čo najviac vzpriamene.

Ak máte možnosť, uprednostníte vyššie polohovateľný monitor počítača pred displejom na notebooku.

V prípade smartfónu sa ho snažte držať vyššie, aby ste nemuseli hlavu príliš predkláňať. Zároveň majte ramená a lopatky posunuté dozadu súmerne s chrbtom v neutrálnej pozícii.

Takáto pozícia síce môže znamenať trocha viac námahy pre vaše ruky, no snáď to nebude až taký problém, nakoľko dnešné mobily sú stále ľahšie a ľahšie.

Váš krk a chrbtica sa vám za to z dlhodobého hľadiska určite poďakujú.

Liečba osteoporózy

Zdroj: stethnews.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*