Varovanie: Populárny Fenistil gél môže vyvolať týchto 9 závažných následkov


Print Friendly, PDF & Email

fenistil

Fenistil gél, ktorý patrí na Slovensku k jedným z najobľúbenejších krémov pre potláčanie alergických reakcií na pokožke, má jeden vážny problém.

Obsahuje totiž účinnú látku dimetindénmaleinát, na ktorú eviduje americký Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) viacero hlásení od pacientov. Publikované sú tiež v databáze FactMed.

Medzi týmito hláseniami sa objavujú aj niektoré veľmi vážne ochorenia, z ktorých nie všetky sú uvedené na príbalovom letáku tohto lieku a nehovorí sa o nich dokonca ani v peknej televíznej reklame.

Niektoré môžu byť síce zriedkavé, no spotrebiteľ má právo o nich vedieť.

Platí to zvlášť v prípade detí, kedy sa odporúča zvýšená opatrnosť. Ide o to, že deti majú odlišný pomer medzi povrchom pokožky a ich hmotnosťou v porovnaní s dospelými.

Inými slovami, deti do svojho tela absorbujú cez pokožku látky vo vyšších koncentráciách ako dospelí ľudia. Preto je u nich aj zvýšene riziko nežiaducich účinkov.

Tuto už nasleduje zoznam najzávažnejších komplikácií, ktoré môže látka dimetindénmaleinát v tele vyvolať:

1. Thrombocytopénia – nedostatok krvných doštičiek, zlá zrážanlivosť krvi.

2. Gastroezofageálny reflux – spätný priechod žalúdočných kyselín do pažeráka s následným pálením záhy.

3. Erozívna gastritída – typ gastritídy, pri ktorej sa odlupuje žalúdočná výstelka, čo spôsobuje krvácanie do žalúdka. Môže byť akútna aj chronická.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

4. Žalúdočné a dvanástnikové vredy – defekty slizníc žalúdka a tenkého čreva. Často vyvolávajú silné bolesti.

5. Asténia – porucha neurovegetatívnej sústavy. Prejavuje sa abnormálnou fyzickou slabosťou a nedostatkom energie.

6. Leukoencelopatia – miznutie bielej mozgovej hmoty v mozgu a mieche, ubúdanie myelínu obaľujúceho nervové bunky. Ovplyvňuje hlavne motorické schopnosti človeka v dôsledku stuhnutého svalstva.

7. Leukopenia – neobvyklé nízke množstvo bielych krviniek (leukocitov) prejavujúce sa zníženou imunitou a náchylnosťou organizmu na infekčné ochorenia.

8. Infekcie močových ciest – najčastejšie prejavujú sa bolesťami močového mechúra. Ak sú dlhodobo neliečené, môžu viesť k závažným zdravotným komplikáciám ako sú inkontinencia či zápaly obličiek, ich zlyhanie a dokonca aj celkovou sepsou.

9. Obličkové kamene – tvorba depozitov v obličkách. Pri ich presune do močových trubíc, močového mechúra a močovodu spôsobujú silné bolesti.

Čo iné je vhodné na podráždenú pokožku?

V jednom našom minulom článku sme sa podrobnejšie venovali prírodným spôsobom, ako postupovať pri vyrážkach a alergiách vyvolávajúcich svrbenie kože – nájdete ho TU.

V ďalšom článku sme zasa popisovali, ako najlepšie ošetriť pokožku po poštípaní komármi a iným hmyzom. Ten nájdete TU.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. judita veresova

  Dobry den. Chcela by som vediet, ze fenistil kvapky du nebezpecne ? Dakujem za odpoved a pomoc. S pozdravim Jutka

 2. Prosím, buďme všetci aspoň trošku súdni!
  Fenistil gél obsahuje 1mg dimetindénu v 1g. Systémová dostupnosť po natretí je cca 10%, teda pri rozotrení povedzme 2 g (tuba na 10 použití) sa do obehu dostane 0,2 mg dimetindénu. Odporúčaná denná dávka pri kvapkách alebo kapsulách je 3-6 mg. Asi aj pre vysokú bezpečnosť je tento prípravok voľnopredajný.
  Ak aj pripustíme fakt, že u detí je dostupnosť významne vyššia, tak pri 1g gélu (a to už je čo natierať) dostaneme do dieťatka 0,2 mg dimetindénu, pričom deťom sa dávkuje 0,1mg/kg hmotnosti.
  V serióznych vedeckých časopisoch sa o uvedených nežiaducich účinkoch nepíše vôbec nič, čo je zarážajúce aj vzhľadom na silný konkurenčný boj.
  Takže prosím, všetko s mierou … a zvažujme!

Pridajte komentár

*