Konečne v tom mám jasno: Aký je rozdiel medzi bielymi a hnedými vajíčkami


Konečne v tom mám jasno: Aký je rozdiel medzi bielymi a hnedými vajíčkami

Produkcia vajec v USA je celkom pôsobivá: 50 miliárd vajec ročne, ale bohužiaľ tento vysoký počet je dosiahnutý s použitím priemyselného poľnohospodárstva, a to formou priemyselných zvieracích fariem (CAFO).

Asi 70 % vyprodukovaných vajec sa predáva, zatiaľ čo zo zvyšku sa použijú škrupiny, ktoré sa pridávajú do kvapalných a sušených vaječných výrobkov, niekedy sa používajú bielka (žĺtky môžu spôsobovať ochorenie srdca).

Liečba osteoporózy

Americké štáty Iowa, Ohio, Pensylvánia, Indiana a Kalifornia sú najväčšími producentmi a USA je najväčšou krajinou produkujúcou vajcia na svete.

Niektorí ľudia hovoria, že hnedé vajcia sú pre nás lepšie, pretože obsahujú viac výživných látok.

Iní sú presvedčení, že sú lepšie na varenie, pretože robia pokrmy viac nadýchané, kým biele vajíčka sú lepšie na pečenie koláčov. Potom sú takí, ktorí veria v pravý opak.

Aký je skutočný rozdiel medzi hnedými a bielymi vajíčkami? Jeden odborník tvrdí, že neexistuje medzi nimi žiadny rozdiel z výživového hľadiska.

Ďalšie skutočnosti o bielych a hnedých vajciach

Hrúbka škrupiny je ďalším optickým faktorom spojeným s vajíčkami. Niektoré škrupiny sú hrubé a ochranné a iné škrupiny naopak tenšie.

Niektorí vedci tvrdia, že rozdiely v hrúbke škrupiny súvisia s vekom kurčaťa a nie s ich farbou. Mladé sliepky zvyčajne kladú vajcia s tvrdšou a silnejšou škrupinou, kým staršie sliepky znášajú vajcia s tenšou škrupinou.

Kurčatá, ktoré znášajú biele vajíčka sú všeobecne biele alebo majú svetlú farbu, ale majú tiež biele ušné lalôčiky.

Hnedé vajcia najčastejšie znášajú červené, hnedé, alebo iné tmavo sfarbené operené sliepky, ktoré majú tentokrát červené ušné lalôčiky.

Simon Whistler vysvetľuje, že:

Nejde o všeobecnú pravdu, len o všeobecné pravidlo. Ušné lalôčiky kurčiat sú naozaj indikátorom toho, že existuje silný vzťah medzi farbou ušného lalôčika a farbou peria, takže aj farba peria môže byť primeraným ukazovateľom.

Napokon, farba vajec je daná genetikou, ale farba ušného lalôčika a peria je dobrým ukazovateľom…

Nakoniec, kurčatá s červenými ušnými lalôčikmi majú tendenciu byť väčšie ako tie biele, čo je dôvod, prečo konzumujú viac. Poľnohospodári potrebujú vykompenzovať náklady na prikrmovanie, takže zvyšujú cenu hnedých vajec.

Rozdiely v strave kurčiat ovplyvňujú chuť, farbu žĺtka a výživnú hodnotu

Whistler tvrdí, že ak by vzal kurčatá znášajúce hnedé vajíčka, ktoré boli tiež hnedé a zvýšil im stravu typickú pre biele kurčatá, ich vajíčka by chutili rovnako a boli by na nerozoznanie od iných vajec mimo farby škrupiny.

V prípade, že strava je rovnaká, budú žĺtky dokonca rovnakej farby.

Väčšina kurčiat vychovaných na priemyselných farmách (CAFO), či už znášajú biele alebo hnedé vajíčka, sú všetky kŕmené tou istou stravou, možno s malým rozdielom v závislosti od toho, či ich nechajú voľne sa prebehnúť.

Ak ste niekedy ochutnali vajíčka od kurčiat, ktorým umožnili prebehnúť sa na pastvine, tak už viete, že môže byť rozdiel medzi týmito a lacnými, bielymi priemyselnými vajíčkami s anemicky vyzerajúcimi žĺtkami.

Ako zistíte, či kúpené vajcia sú pre vás dobré? Podľa Nadácie Georga Mateljana:

Okrem označenia organický sa opýtajte na to, či boli kurčatá v skutočnosti voľne pustené. Nenechajte sa nalákať na mätúcom označení.

Pravdepodobne ste sa už stretli s označením „vajcia z ekologického chovu“, vajcia z voľného chovu“, „vajcia z podstielkového chovu“ a „vajcia z klietkového chovu“, avšak americké zákony umožňujú, aby sa toto označenie používalo i v prípade, že kurčatá žijú málo času alebo žiaden čas von v prostredí pastviny.

Porozprávajte sa so svojím predajcom alebo výrobcom vajec a zistite, ako boli kurčatá v skutočnosti vychované.

Prečo väčšina obchodov predáva biele vajcia?

Ako sme už vysvetľovali, kurčatá s bielymi ušnými lalôčikmi nestoja toľko, ako hnedé kurčatá. Preto sú ich vajcia lacnejšie, čo vedie k tomu, že by ich ľudia kupovali častejšie. Tie, bohužiaľ, zvyčajne pochádzajú z priemyselných fariem (CAFO).

Liečba osteoporózy

Čo sa týka ich výživovej hodnoty, tá súvisí so stravou kurčiat. Rozdiely v strave, ako aj v spôsobe, akým boli vychované, má vplyv na chuť vajec, výživnú hodnotu, a dokonca aj na farbu žĺtka.

V skutočnosti vajcia z priemyselných fariem (CAFO) pre vás nie sú vôbec dobré. Sú nezdravé, a to z niekoľkých dôvodov:

Po prvé, kurčatá sú chované v neuveriteľne nehygienických podmienkach a niektoré z nich sú tak balené s inými kurčatami, ktorých nohy sa sotva dotýkajú zeme.

Sú tiež živnou pôdou pre choroby. Tieto kurčatá sú zvyčajne vykrmované geneticky modifikovanou kukuricou a sójou namiesto prirodzenej stravy, zloženej zo zelených rastlín, semienok, hmyzom a červami.

Podporujú choroby. Do ich krmiva sa pridáva perie a iné časti zvierat. Aby sa zabránilo šíreniu chorôb, sú pravidelne kŕmené antibiotikami.

Ako sú kurčatá chované určuje, aké zdravé budú mať vajcia

Existujú rozdiely v dostupnosti vajec.

Whistler hovorí:

Príliš často sa verilo, že existuje malý rozdiel vo výživovej hodnote. Je to zjavne nepravdivé. Je potrebné poznamenať, že zatiaľ čo väčšina vajec predávaná v obchodoch je biela a pochádza od bielych kurčiat, hnedé vajcia znášané hnedými kurčatami často nachádzame v domácich prevádzkach.

V skutočnosti môžete zistiť, či sú vaše vajcia od kurčiat z voľného chovu, alebo podstielkové vajcia, a to podľa farby vaječného žĺtka. Sliepky, ktorým je umožnené pásť sa na pastvine, znášajú vajcia so žiarivo oranžovými žĺtkami.

Malé, bledo žlté žĺtka majú vajcia sliepok, ktoré sú chované v klietkach a nie je dobré zahrnúť ich do prirodzenej stravy.

Pravda alebo mýtus: Keď vám lekár neodporúča konzumáciu vajec

Lekári môžu povoliť konzumáciu vajec vo vašom jedle, ale niekedy pacientov varujú, aby boli opatrní, pretože vajcia (vraj) obsahujú vysoké množstvo cholesterolu a môžu zvýšiť riziko vzniku srdcových ochorení. Avšak Nadácia Georga Mateljana poznamenáva:

Je zaujímavé, že niekoľko dlhodobých štúdií o stravovaní naznačuje, že obsah cholesterolu vo vajíčkach nemá na svedomí vznik srdcových ochorení v takej miere, ako sa predtým tvrdilo. V týchto štúdiách bolo dokázané, že riziko srdcového infarktu či mozgovej mŕtvice sa zvyšuje s príjmom 1 až 6 vajec týždenne.

Rovnako zaujímavý bol vzťah medzi príjmom vajec a zvýšenou hladinou HDL cholesterolu (dobrého cholesterolu) u účastníkov. Nielen, že konzumácia vajec zvýšila hladinu HDL cholesterolu, ale tiež zlepšila jeho zloženie, čím sa zvýšila jeho účinnosť.

Je všeobecne známe, že diétny cholesterol z prírodných zdrojov nepredstavuje žiadnu hrozbu pre vaše zdravie a je v skutočnosti veľmi dobrý.

Americké výživové odporúčania z roku 2015 dokonca odstránili limit príjmu cholesterolu a pridali vaječné žĺtka do zoznamu odporúčaných zdrojov bielkovín.

Mnohí lekári zabudli, že vajcia sú bohatým zdrojom vitamínov, bielkovín a antioxidantov, ktoré mnohým ľuďom chýbajú, čo poškodzuje ich zdravie.

Odhaduje sa, že 90 % amerických obyvateľov chýba cholín, vitamín B, ktorý je dôležitý pre vývoj mozgu a pamäti.

Medzi príznaky nedostatku tohto vitamínu patria kognitívne problémy, nízka energia a mozgová hmla, ale jeden vaječný žĺtok obsahuje takmer 215 mg cholínu.

Ak žijete v oblasti, kde máte blízky prístup k vajciam z voľného chovu, určite si ich zaobstarajte, pretože to stojí za to. Alebo nájdite miestny obchod so zdravou výživou, kde môžete nájsť vysoko kvalitné lokálne vajcia.

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net, Zdroj: mercola.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. „…a pridali vaječné žĺtka do zoznamu odporúčaných zdrojov bielkovín.“ Tak toto počujem prvýkrát.

  2. Že to počujete prvýkrát, to ešte neznamená, že to nie je pravda. Veda sa vyvíja a koriguje chybné názory platné v minulosti.

  3. …. a není trochu zbytečné přebírat, překládat články z USA, které se nás až tolik netýkají? Vždyť u nás (myslím tím ČSR) se slepice takto nechovají, takže to považuji za ztrátu drahocenného času to číst ……. nebo se snad mýlím?

  4. Cholesterol nesposobuje srdcove choroby. Tato loz sa opakovala tolkokrat, az si ludstvo zacalo mysliet, ze je pravdou. Cholesterol v jedle nezvysuje hladinu v krvi. Telo si vytvara kolko cholesterolu potrebuje. Moderne stravovanie (umele svinstvo co len vyzera ako zradlo, a je vsade), je za vsetkymi civilizacnymi chorobami. Cholesterol je iba znamkou choroby, nie jej pricinou. Nedostatok cholesterolu vas moze zabit. Odporucam Malcolm Kendrick – Great cholesterol con (kniha). Jedlo treba kupovat v najprirodzenejsej forme, najlepsie priamo od farmara, a pytat sa ako bolo vypestovane. Uz nekupuem ani bio vajicka – kvalita je ovela horsia ako z farmy kde vyzenu sliepky na pasu cely den. A od farmara stoja menej ako polovicu co zaplatim za bio vajcia v supermarkete. To iste s masom.

  5. MVDr.Pluhar Jaroslav

    Hoci sa jedna o Americky preklad nehygienicka prevadzka v klietkových chovoch,absolutna blbosť ,genet. upravené sučasti krm. zmesí pre nosnice u nas nemožné,Vrchol absurdnosti je použitie,peria a iných časti hyd.do krm.zmesi včetneATB/antibiotik/

  6. Keď lekár nfodporúča jedenie vajec, ja neodporúčam takého lekára či skôr, lekvára…

Pridajte komentár

*