Parazity v hlave alebo symptómy toxoplazmózy, ktoré by ste nikdy nemali ignorovať


Print Friendly, PDF & Email

Symptómy toxoplazmózy, ktoré by ste nemali ignorovať

Čo sa týka toxoplazmózy, prevencia je skutočne lepšia ako liečba tohto ochorenia. Toxoplazmóza je parazitárna infekcia spôsobená jednobunkovým parazitom s názvom Toxoplasma gondii.

Imunitný systém zdravého človeka zvyčajne chorobe zabráni. Avšak ľudia s oslabeným imunitným systémom a tehotné ženy sú v ohrození a musia sa mať pred touto chorobou na pozore.

Závažné prípady toxoplazmózy môžu dokonca spôsobiť poškodenie mozgu, očí a ďalších dôležitých orgánov.

Prv než dokážeme pochopiť symptómy toxoplazmózy, musíme poznať jej príčiny. Parazit Toxoplasma gondii infikuje 30 až 80% svetovej populácie a je zaujímavo prepojený s parazitmi, ktoré spôsobujú maláriu a kryptosporidiózu, dve ďalšie závažné choroby.

Mačacie výkaly a surové mäso sú hlavnými prenášačmi tohto parazita. Ľudia sa zvyčajne nakazia Toxoplasmou gondii kontaktom s parazitmi, ktoré sa do ich okolia dostali z mačacích výkalov, alebo konzumáciou surového alebo nedovareného mäsa.

Toxoplazmóza môže byť aj výsledkom náhodnej konzumácie nakazeného mäsa, s ktorým sa zaobchádzalo nehygienicky, pitím nakazenej pitnej vody alebo prenosom z tehotnej infikovanej matky na dieťa.

Ak máte mačku, musíte byť obzvlášť opatrní. Môžete nechtiac skonzumovať parazita z mačacích výkalov pri čistení mačacieho záchodíka alebo dotykom či zjedením čohokoľvek, čo prišlo s výkalmi do kontaktu.

Ak sa vaša mačka hráva alebo vykonáva potrebu vo vašej záhrade, pri práci v záhrade používajte rukavice a nezabúdajte si ruky umývať, pretože pôda môže byť kontaminovaná.

Pieskoviská pre deti, či už na záhrade alebo v parku, by sa mali zakrývať, aby sa predišlo kontaminácii piesku z mačacích výkalov.

Príznaky toxoplazmózy u ľudí sa prejavujú mierne a v prvom štádiu choroby ostávajú často  nepovšimnuté. Ale s postupom choroby sa symptómy toxoplazmózy zviditeľňujú a silnejú.

Môžu sa však prejavovať inak u jedincov za normálnych okolností, u tehotných žien, malých detí a u ľudí so zníženou imunitou, ako napríklad u pacientov s AIDS.

Uvádzame hlavné symptómy toxoplazmózy u ľudí za bežných okolností.

1. Chrípka

Horúčka, bolesti hrdla, citlivé lymfatické uzliny, svalová bolesť a ďalšie chrípke podobné symptómy sú skoré príznaky toxoplazmózy.

Preto si môžeme ľahko zameniť toxoplazmózu s chrípkou. Chrípka môže potrvať zopár týždňov až mesiacov.

2. Encefalitída

Encefalitída je zápal mozgu, ktorý spôsobuje bolesti hlavy a zmätok.

U pacientov môže dôjsť k dezorientácii, ospalosti, hemiparéze (slabosť jednej strany tela), zmene reflexov a kŕčom. V niektorých prípadoch môže dôjsť až ku komatóznym stavom.

3. Zmeny v správaní

Príznaky toxoplazmózy prejavujúce sa v ľudskom správaní sú podrobne skúmané. Niektoré štúdie potvrdzujú súvislosť medzi parazitom Toxoplasma gondii a schizofréniou.

Parazity majú vplyv na hladinu dopamínu a testosterónu, čo priamo ovplyvňuje našu náladu. Znížená psychomotorická výkonnosť je ďalším hlavným príznakom toxoplazmózy.

Prírodná liečba osteoartritídy

Výskum tiež preukázal postupnú zmenu osobnostných znakov infikovaných mužov a žien na rozdiel od neinfikovaných jedincov.

Naozaj existujú príznaky toxoplazmózy, ktoré sa prejavujú v mozgu a ovplyvňujú ľudskú osobnosť?

Jedna štúdia preukázala, že nakazení muži boli sebeckejší, podozrievavejší, žiarlivejší a dogmatickejší, zatiaľ čo nakazené ženy vyvolávali dojem, že sú vrúcnejšie a že majú silne rozvinuté superego.

Symptómy toxoplazmózy v tehotenstve

Ak sa tehotná žena nakazí počas alebo tesne pred otehotnením, symptómy vo väčšine prípadov ovplyvnia viac plod ako ženu. Zaujímavé je, že matka zriedkavo vykazuje známky infekcie, aj keď má dočasnú parazitémiu.

Čo sa týka plodu, v placente sa objavujú fokálne lézie a plod sa môže nakaziť. Spočiatku dochádza k všeobecnej infekcii plodu.

Napokon sa infekcia môže dostať z viscerálneho tkaniva do centrálneho nervového systému.

Účinok je závažnejší, ak sa infekcia vyskytne počas prvých štádií tehotenstva. Môže dôjsť k potratu, porodeniu mŕtveho dieťaťa, predčasnému narodeniu dieťaťa alebo sa môže narodiť dieťa s príznakmi infekcie toxoplazmózy.

Tými môže byť napríklad abnormálne veľká alebo malá hlava. Ak sa však matka nakazila pred otehotnením, nenarodené dieťa je chránené, pretože u matky sa už vytvorili protilátky.

Symptómy toxoplazmózy u novorodencov a detí

Kongenitálna (vrodená) toxoplazmóza môže u novorodencov a malých detí viesť k vzniku smrteľných ochorení.

Ak sa toxoplazmóza prenesie z matky na plod, u novorodencov môže spôsobiť niekoľko vrodených chýb a anomálií, ako napríklad:

 • hydrocefalus (voda v mozgu)
 • abnormálne malá hlava
 • vnútrolebečné kalcifikácie
 • slepota a iné očné problémy
 • epilepsia
 • psychomotorická a mentálna retardácia
 • petéchie
 • anémia

Symptómy vrodenej toxoplazmózy sa môžu dokonca prejaviť aj mnoho rokov po narodení a rodičom takýchto detí sa odporúčajú pravidelné klinické a oftalmologické vyšetrenia.

Vo väčšine prípadov sa tieto problémy dajú liečiť a vyžadujú si pravidelnú lekársku starostlivosť.

Symptómy u ľudí s oslabeným imunitným systémom

Bohužiaľ, u pacientov s AIDS je táto choroba veľmi nebezpečná a často vyústi v smrť pacienta.

Odhadom umrie v USA na toxoplazmózu asi 10% pacientov s AIDS a v Európe až takmer 30% pacientov s AIDS.

Symptómy toxoplazmózy u dospelých ľudí s oslabeným imunitným systémom môžu byť závažné. Patria sem ľudia HIV pozitívni, onkologickí pacienti, ktorí podstupujú chemoterapiu i pacienti, ktorí nedávno podstúpili transplantáciu nejakého orgánu.

Ak sa títo ľudia predtým nikdy neinfikovali parazitom Toxoplasma gondii, je väčšia pravdepodobnosť, že sa u nich pri vystavení sa tomuto parazitu vyvinie závažná primárna infekcia.

U jedincov, ktorí sa touto infekciou nakazili ešte predtým, ako sa ich imunita znížila v dôsledku tejto choroby, môže dôjsť k relapsu.

Je to preto, lebo parazit Toxoplasma gondii ostáva v tele neaktívny ešte dlho potom, čo infekcia ustúpi a môže sa opätovne aktivovať a spôsobiť problémy.

Symptómami relapsu toxoplazmózy môžu byť horúčka, zmätenosť, bolesti hlavy, záchvaty, nevoľnosť a slabá koordinácia.

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Špekulant

  Hlavný príznak toxoplazmózy, ktorý poznám, je dlhodobá malátnosť, ospalosť, nesústredenosť.

  • Stanislava Herzova

   Moj manzel sa nemoze dostat z takych priznakov,ako opisujete,nepisete co s tym.Daju sa na to predpisat lieky,ako sa toho zbavit

 2. Dobrý spôsob odstránenia toxoplazmózy je použitie biorezonancie. Máme výbornú skúsenosť pri liečbe giardiózy a premnoženej shigelly u dieťaťa. Klasická medicína úplne zlyhala, po vyše ročnom trápení a hospitalizáciách na biorezonancii sa stanovila diagnóza behom hodiny a behom 10-tich dní bolo po problémoch. U nás 100% úspech.

 3. @seznam.cz | http://www.hblahova.com

  Ing. Hana Bláhová

  e-mail: [email protected]
  Tajemstvi parazitu
  alternativnimedicina.cz/ing-hana-blahova

  Ing. Hana Bláhová působí od roku 2001 v Brně jako poradce
  pro detoxikační medicinu

 4. Hodne Viru a parazitu se dostava od Africanu tech divek ktere majirady swex s cernousky??? a dokonce prasata hltaji jejich spermie?

Pridajte komentár

*