Zlá správa, muži: Niečo vo vašej kuchyni možno zmenšilo vašu „pýchu“


Print Friendly, PDF & Email

Zlá správa, muži – niečo vo vašej kuchyni vám možno zmenšilo penis

Perfluorované látky (PFC) sú triedou chemikálií, ktorých jedinečné atómové vlastnosti sa využívajú na ľahšiu výrobu početných každodenných produktov.

Najčastejšie tvoria PFC nelepivý povrch na kuchynskom riade, poskytujú vode, oleju a znečisteniu odolné povrchy pre látky a koberce a používajú sa na mastnote odolávajúce obaly u mastných jedál.

Zbohom vysoký krvný tlak

Vedľajšie účinky nepriľnavého kuchynského riadu

Lenže, podobne ako toľko „zázračných chemikálií“ objavených alebo vytvorených v 20. storočí, PFC majú niekoľko naozaj zlovestných vedľajších účinkov, ktoré sme začali dokumentovať a chápať len nedávno.

Hromadiace sa dôkazy už celkom presvedčivo dokázali, že PFC môžu zasahovaním do hormonálnej signalizácie poškodzovať ľudský reprodukčný systém.

A v najnovšom – a rozhodne najkonkrétnejšom – výskume vplyvu týchto chemických látok tím z univerzity v talianskej Padove zistil, že mladí muži, ktorí vyrastali v oblasti s pitnou vodou kontaminovanou PFC, majú výrazne menšie „prirodzenia“ a menej pohyblivé spermie než tí, čo vyrastali v oblasti s čistou vodou.

Aby štúdiu rozšírili, jej hlavný autor Andrea Di Nisio a jeho kolegovia využili sériu laboratórnych bunkových experimentov pre zabezpečenie prvého priameho dôkazu, že dve najbežnejšie perfluorované zlúčeniny zvané PFOA a PFOS, sa budú ochotne viazať na receptor testosterónu a blokovať jeho aktiváciu.

Ich kompletné výsledky sú uverejnené v časopise Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

„Táto štúdia dokumentuje, že PFC majú závažný vplyv na mužské zdravie, pretože priamo zasahujú do hormonálnych dráh, čo potenciálne vedie k mužskej neplodnosti“, napísali.

„Zistili sme, že zvýšené hladiny PFC v plazme a semennej tekutine pozitívne korelujú s cirkuláciou testosterónu a znížením kvality semena, objemom semenníkov, dĺžkou pohlavného orgánu a hodnotou AGD.“

Nižšia AGD je známkou abnormálneho vývinu mužského reprodukčného traktu.

Zbohom vysoký krvný tlak

Najviac postihnuté oblasti

Región Benátsko, do ktorého patrí aj provincia Padova, je jedným zo štyroch miest celosvetovo známych silným znečistením chemikáliami PFC.

Ďalšími členmi tohto depresívneho klubu sú holandská oblasť Dordrecht, čínska provincia Shandong a Údolie stredného Ohia v Západnej Virgínii, kde továreň DuPont vysypala do rieky kopu odpadu (v snahe utajiť dôkazy o nebezpečnosti PFC).

„Keďže prvá správa o kontaminácii vody PFC pochádza z roku 1977, závažnosť problému je alarmujúca, lebo postihuje celú generáciu mladých ľudí od roku 1978,“ napísali výskumníci.

Aby to bolo ešte horšie, všetky PFC uvedené do prostredia, budú predstavovať stálu hrozbu – podľa odhadu vedcov prežijú tieto nesmierne stabilné chemické látky aj život ľudstva na Zemi.

Čo teda môžeme robiť, aby sme sa chránili?

Di Nisio je presvedčený, že ďalšou prioritou je prísť na to, ako bezpečne odstrániť PFC z krvi. Kým sa to nenaučíme a kým nezakážeme či postupne nevyradíme ďalšie PFC, sú vyhliadky veľmi neradostné.

„Aspoň tu v Taliansku je veľmi ťažké vedieť, či nejaký výrobok obsahuje tieto chemické látky“, povedal pre IFLScience.

„Necítim sa bezpečne ani v prípade výrobku, na ktorom je výslovne uvedené ´PFOA-free´, pretože PFOA je len jednou zo stoviek možných zlúčenín PFC a všetky môžu byť nebezpečné… je preto veľmi ťažké vyhnúť sa akémukoľvek kontaktu s nejakou PFC.“

The Intercept – v tomto investigatívnom seriáli nájdete skvelé zhrnutie známych účinkov PFC a toho, ako sa chemický priemysel snaží zamiesť také zistenia pod koberec.

Stop Candida

Zdroj: iflscience.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*