Ako správne grilovať mäso, aby ste v ňom znížili tvorbu rakovinotvorných látok

Na našej stránke nepresadzujeme jedenie mäsa, keďže sme za surovú, prirodzenú stravu. Avšak keď už to niekedy inak nejde, nemáme nič proti pochutnaniu si na dobrom mäsku. 🙂

Týmto článkom chceme poukázať na zmiernenie negatívnych účinkov konzumácie grilovaného mäsa u ľudí, ktorí mäso zatiaľ stále preferujú.

Liečba osteoporózy

Správna marináda znižuje riziko rakoviny

Pre mnohých je grilovanie v kruhu rodiny či priateľov najobľúbenejšia činnosť počas letných mesiacov. Dobre opečené mäsko, najlepšie s počerným nádychom rozbúcha srdiečko mnohým fanúšikom grilovačiek.

Bohužiaľ skrýva grilované mäso celú radu rakovinotvorných látok vo vysokej koncentrácii.

K nim patria napríklad nitroamíny alebo heterocyklické amíny (HCA). Heterocyklické aromatické amíny vznikajú pri grilovaní alebo pečení, hlavne pri teplotách vyšších ako 190,5 °C.

Čím dlhšie je mäso vystavené týmto vysokým teplotám, tým väčšie množstvo neželaných látok vzniká.

Najviac kontaminované sú obľúbené pripečené kúsky na mäse alebo pripečené zvyšky v panvici.

Údajne rakovinotvorné účinky HCA boli doteraz vyhodnocované hlavne pokusmi na zvieratách. Pravdepodobnosť negatívnych aspektov aj u ľudí je však podľa väčšiny vedeckých názorov vysoká.

Predovšetkým žalúdočno-črevný trakt je ohrozený, keďže prichádza do priameho kontaktu s amínmi. Aktuálne štúdie u potkanov dokázali priamu spojitosť medzi HCA a rakovinou prostaty.


Naša rada: Zistite, ako odstrániť únavu, znovu získať energiu a omladiť celé telo. Viac info tu

Ako znížiť tvorbu nebezpečných karcinogénov?

Americký vedec Arkansaskej univerzity sa pokúsil v podstate jednoduchým spôsobom zredukovať tvorbu HCA počas grilovania.

K tomu využil vedomosť, že antioxidanty eliminujú a zamedzujú tvorbe HCA. Človek by mal teda pred alebo počas konzumácie grilovaného mäsa prijať dostatočné množstvo antioxidantov.

Vedec začal experimentovať s rôznymi marinádami. Marinády, ktoré používame pri grilovaní obsahujú koreniny a bylinky ako sú bazalka, rozmarín, šalvia, majorán, oregano a tymian.

Mnohé z týchto korenín obsahujú popri výbornej chuti aj tri antioxidanty: carnosol, kyselinu karnosolovú a kyselinu rozmarínovú.

Dokážu teda tieto marinády naozaj ovplyvniť riziko rakoviny pri grilovaní?

Aby si pán Smith dokázal odpovedať na túto otázku, odmeral množstvo HCA v ugrilovaných steakoch bez a s marinádou.

Výsledky boli obdivuhodné: marinádované steaky preukázali o 87% menej rakovinotvorných látok (HCA) ako nemarinádované!

Marináda s rozmarínom a tymianom bola najefektívnejšia. Ale aj dve ďalšie testované marinády s oreganom, tymianom, cesnakom a cibuľou či s oreganom, cesnakom, bazalkou a petržlenovou vňaťou, preukázali podobne dobré výsledky.

Kto si chce byť teda úplne istý, naloží mäso pred grilovaním do takejto marinády, najlepšie zhotovenej na základe vody a nie oleja, ako to robia praví braziliánski profíci v grilovaní.

Okrem toho môžeme vychádzať aj z toho, že na antioxidanty bohaté prílohy majú podobné ochranné efekty ako marinády.

Záver

Takže nezabudnite len na biely baguette, ale aj na poriadny tanier paradajkovo-paprikového šalátu.

Veľa zábavy pri grilovačkách a pekné leto!

Stop Candida

Autor: Svetlana Wenzl (www.topovoc.de), Úvodné foto: freedigitalphotos.net, Spracoval (130715): Badatel.netPodobné články

Odoberajte nové články na email!

Páčil sa vám tento článok? Potom odoberajte ZDARMA nové články emailom! Ako odberateľ zároveň získavate 15% zľavu na všetky naše e-knihy a výživové doplnky DrBuzgi. Prihláste sa tu:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky môžu vyjadrovať názory, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie.

 

Komentáre

  1. Ján Roth :

    Na našej stránke nepresadzujeme jedenie mäsa, – sme tisice rokov vyvíjaní ako všezravci takže za jednu generáciu sa nemôže náš metabolizmus zmeniť

Pridajte komentár

*