Teraz budú najdôležitejšie eurovoľby v histórii. Určite choďte voliť a zabráňte progresívnym fašistom navoziť tu státisíce migrantov, zaviesť povinné očkovanie, zakázať autá na benzín, zdražiť energie a potraviny, zaviesť digitálnu totalitu, zatiahnuť nás do vojny a inak vám zničiť život!

Ako správne grilovať mäso, aby ste v ňom znížili tvorbu rakovinotvorných látok


Print Friendly, PDF & Email

Na našej stránke nepresadzujeme jedenie mäsa, keďže sme za surovú, prirodzenú stravu. Avšak keď už to niekedy inak nejde, nemáme nič proti pochutnaniu si na dobrom mäsku. 🙂

Týmto článkom chceme poukázať na zmiernenie negatívnych účinkov konzumácie grilovaného mäsa u ľudí, ktorí mäso zatiaľ stále preferujú.

Správna marináda znižuje riziko rakoviny

Pre mnohých je grilovanie v kruhu rodiny či priateľov najobľúbenejšia činnosť počas letných mesiacov. Dobre opečené mäsko, najlepšie s počerným nádychom rozbúcha srdiečko mnohým fanúšikom grilovačiek.

Bohužiaľ skrýva grilované mäso celú radu rakovinotvorných látok vo vysokej koncentrácii.

K nim patria napríklad nitroamíny alebo heterocyklické amíny (HCA). Heterocyklické aromatické amíny vznikajú pri grilovaní alebo pečení, hlavne pri teplotách vyšších ako 190,5 °C.

Čím dlhšie je mäso vystavené týmto vysokým teplotám, tým väčšie množstvo neželaných látok vzniká.

Najviac kontaminované sú obľúbené pripečené kúsky na mäse alebo pripečené zvyšky v panvici.

Údajne rakovinotvorné účinky HCA boli doteraz vyhodnocované hlavne pokusmi na zvieratách. Pravdepodobnosť negatívnych aspektov aj u ľudí je však podľa väčšiny vedeckých názorov vysoká.

Predovšetkým žalúdočno-črevný trakt je ohrozený, keďže prichádza do priameho kontaktu s amínmi. Aktuálne štúdie u potkanov dokázali priamu spojitosť medzi HCA a rakovinou prostaty.

Ako znížiť tvorbu nebezpečných karcinogénov?

Americký vedec Arkansaskej univerzity sa pokúsil v podstate jednoduchým spôsobom zredukovať tvorbu HCA počas grilovania.

K tomu využil vedomosť, že antioxidanty eliminujú a zamedzujú tvorbe HCA. Človek by mal teda pred alebo počas konzumácie grilovaného mäsa prijať dostatočné množstvo antioxidantov.

Vedec začal experimentovať s rôznymi marinádami. Marinády, ktoré používame pri grilovaní obsahujú koreniny a bylinky ako sú bazalka, rozmarín, šalvia, majorán, oregano a tymian.

Zbohom vysoký krvný tlak

Mnohé z týchto korenín obsahujú popri výbornej chuti aj tri antioxidanty: carnosol, kyselinu karnosolovú a kyselinu rozmarínovú.

Dokážu teda tieto marinády naozaj ovplyvniť riziko rakoviny pri grilovaní?

Aby si pán Smith dokázal odpovedať na túto otázku, odmeral množstvo HCA v ugrilovaných steakoch bez a s marinádou.

Výsledky boli obdivuhodné: marinádované steaky preukázali o 87% menej rakovinotvorných látok (HCA) ako nemarinádované!

Marináda s rozmarínom a tymianom bola najefektívnejšia. Ale aj dve ďalšie testované marinády s oreganom, tymianom, cesnakom a cibuľou či s oreganom, cesnakom, bazalkou a petržlenovou vňaťou, preukázali podobne dobré výsledky.

Kto si chce byť teda úplne istý, naloží mäso pred grilovaním do takejto marinády, najlepšie zhotovenej na základe vody a nie oleja, ako to robia praví braziliánski profíci v grilovaní.

Okrem toho môžeme vychádzať aj z toho, že na antioxidanty bohaté prílohy majú podobné ochranné efekty ako marinády.

Záver

Takže nezabudnite len na biely baguette, ale aj na poriadny tanier paradajkovo-paprikového šalátu.

Veľa zábavy pri grilovačkách a pekné leto!

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Autor: Svetlana Wenzl (www.topovoc.de), Úvodné foto: freedigitalphotos.net, Spracoval (130715): Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Na našej stránke nepresadzujeme jedenie mäsa, – sme tisice rokov vyvíjaní ako všezravci takže za jednu generáciu sa nemôže náš metabolizmus zmeniť

  2. Jaroslav D M

    Prosim nezapominejte, ze naprosto zmrazene potraviny treba hovezi maso zabiji hlavne vyssi vitaminy nad B13 a vyse ktere jsou pry dosti silne anti rakovinove doplnky. Snazime se pripravovat veskere potraviny pod teplotou 135C pomalym varenim asi jen v nich vice dobreho uchovano. Radeji take supermixy kdy se vlastne rozdrti az seminka v jahodach, cicorietkach, hroznov/vine a tim uvolnuje kolem 1000X superlatek k traveni, vcetne resveratrolu .
    Citrony a pod pred konzumaci davame na 20 minut do vody s prisadou Jablecneho octa a jedle soli, k odstraneni toxinu.

Pridajte komentár

*