Doplnky stravy nejedzte bezhlavo. Tomuto mužovi jeden taký zničil pečeň


Print Friendly, PDF & Email

Potravinový doplnok, ktorý mi zničil pečeň

Jim McCants užíval kapsuly s doplnokom stravy v snahe byť v strednom veku zdravý. Teraz jeho lekári hovoria, že kvôli nim potreboval urgentnú transplantáciu pečene, píše Tristan Quin z BBC.

Mal to byť jeden z najšťastnejších dní jeho života. Na promócie svojho najmladšieho syna sa však Jim McCants ohliada so zmiešanými pocitmi.

Liečba osteoporózy

Čo spôsobil extrakt zo zeleného čaju

Keď sa posadil vedľa svojej ženy Cathleen do univerzitnej auly, neďaleko texaského Dallasu, tá sa obrátila a pozrela naňho.

„Cítiš sa dobre?“ opýtala sa.

Jim jej povedal: „Hej, cítim sa fajn. Prečo?“

„Máš žltú tvár, tvoje oči sú žlté, vyzeráš hrozne,“ odpovedala.

Keď sa pozrel do zrkadla, bol to šok.

Šok to bol sčasti preto, lebo vtedy 50-ročný Jim sa usiloval o zlepšenie svojho životného štýlu a schudnutie, zameriavajúc sa na zdravšie stravovanie a pravidelné cvičenie.

„Môj otec mal infarkt vo veku 59 rokov a neprežil to“, hovorí Jim.

„Bolo toho veľa, o čo s nami prišiel a ja som bol rozhodnutý starať sa o seba čo najlepšie, aby som nič nezmeškal.“

Krátko po synových promóciách však Jima prijali do nemocnice s podozrením na poškodenie pečene.

V snahe určiť príčinu poškodenia Jimovej pečene mu lekári zakázali alkohol.

„Za posledných 30 rokov som vypil za rok možno tak šesť plechoviek piva, žiadne víno. Alkohol teda nebol dôležitou súčasťou môjho života“, hovorí Jim.

Zakázali mu tiež lieky na predpis – v tom čase žiadne neužíval – a fajčenie, hoci nikdy nefajčil.

Vtedy sa do toho vložil môj hepatológ a spýtal sa: „A čo nejaké voľne predajné doplnky?“

Ako súčasť svojho štartu stredného veku začal Jim užívať doplnok zo zeleného čaju, lebo počul, že môže prospievať srdcu.

Tieto doplnky si v posledných rokoch získavajú obľubu, na internete sa často nadšene ospevujú ich oxidačné prínosy a predpokladaná schopnosť pomáhať pri chudnutí a predchádzať rakovine.

„Vtedy som sa cítil dobre“, hovorí Jim, ktorý žije v Prosperi, severne od Dallasu. „Chodil som na prechádzky alebo behával 30 až 60 minút, päť alebo šesť dní do týždňa.“

Pracoval ako finančný riaditeľ, chcel sa však rekvalifikovať na asistenta lekára. „V tom čase som po večeroch a cez víkendy navštevoval dva či tri kurzy“, spomína.

Než ochorel, užíval dva až tri mesiace doplnok obsahujúci extrakt zo zeleného čaju. Podľa Jimovej zdravotnej karty ide o predpokladaný dôvod poškodenia jeho pečene.

„Bolo to šokujúce, lebo som počul len o prínosoch“, spomína Jim. „Nepočul som o žiadnych problémoch.“

Po tom, ako ho prijali do nemocnice, šiel Jim na „čakaciu listinu“, čakajúc na výsledky série krvných testov na stanovenie vážnosti poškodenia jeho pečene.

Vtedy, asi tri týždne nato, čo si jeho žena prvýkrát všimla, že vyzerá chorý, mu jedna z „pečeňových“ lekárok doručila správu, ktorej sa obával.

Povedala: „Potrebujete transplantáciu pečene. Musí to byť rýchlo. Zostávajú vám len dni – nemáte ani celý týždeň.“

Jim zmeravel.

„Pomyslel som si, že to so mnou vyzerá veľmi bezútešne. Vtedy sa naozaj kryštalizuje, čo je v živote dôležité. Nepremýšľal som nad projektmi v práci. Premýšľal som o rôznych ľuďoch, ktorí boli pre mňa z rôznych dôvodov dôležití.“

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Prečo mal extrakt zo zeleného čaju také negatívne účinky

Čo také obsahujú doplnky so zeleným čajom, že to v istých dávkach môže niektorým ľuďom spôsobiť poškodenie? To vedci s istotou nevedia.

Keďže sa zelený čaj pije tisíce rokov, sú doplnky obsahujúce jeho koncentrovanú formu v USA a Európe regulované ako potraviny, nie lieky. To znamená, že sa nevyžaduje konkrétne bezpečnostné testovanie, a tak je vedecký obraz toho, ako môžu doplnky zo zeleného čaju ovplyvniť vaše zdravie, neúplný.

„Keď pijete rozumné množstvá zeleného čaju, ste v úplnom bezpečí“, hovorí profesor Herbert Bonkovsky, riaditeľ strediska pre liečbu pečene na Wake Forest University School of Medicine v Severnej Karolíne, ktorý sleduje poškodenia, súvisiace s doplnkami zo zeleného čaju, už skoro 20 rokov.

„Väčšie riziko nastáva u ľudí, ktorí užívajú koncentrovanejšie extrakty.“

Znepokojenie sa zameralo na potenciálne toxickú prísadu zvanú epigalokatechín-3-galát alebo tiež EGCG, najhojnejšiu z prirodzene sa v zelenom čaji vyskytujúcich zložiek s antioxidačnými vlastnosťami, zvaných katechíny.

Pravdepodobne môže existovať rad faktorov, ktoré môžu človeka spraviť náchylným na poškodenie EGCG, vrátane genetiky a spôsobu, akým doplnky užíva.

„Ľudia tieto extrakty zo zeleného čaju zvyčajne užívajú v snahe schudnúť, preto často nejedia,“ vysvetľuje Dr. Bonkovsky.

„Zo štúdií na zvieratách vieme, že hladujúce zvieratá absorbujú oveľa vyššie percentá katechínov než tučné. Dôležitými pozmeňujúcimi faktormi môžu byť aj faktory iných liekov, iných chemických látok či užívanie alkoholu.“

Čo sú antioxidanty a ako fungujú

Antioxidanty sú skupina vitamínov a iných zložiek, ktoré pre mnohých získali zázračné vlastnosti, pomáhajúc poháňať globálny trh s doplnkami každého druhu, dosahujúceho teraz hodnotu viac než 100 miliárd Eur ročne.

Antioxidanty zaháňajú „voľné radikály“, molekuly, ktoré sa vytvárajú v našich bunkách, keď menia kyslík a potravu na energiu. Práve tak, ako kyslík a voda spôsobujú koróziu železa, môžu mnohé voľné radikály poškodzovať naše bunky.

V päťdesiatych rokoch minulého storočia vyslovil profesor Denham Harman teóriu, že voľné radikály poháňajú proces, vďaka ktorému telo starne a mohol by viesť k ochoreniu.

Niektorí vedci sú teraz ale presvedčení, že voľné radikály na istých úrovniach môžu byť pre ľudské zdravie prospešné a tvrdia, že ortodoxný pohľad uplynulého polstoročia, že antioxidanty sú rýdze dobro, je zastaralý. Objavujú sa dokonca názory, že nadmerné množstvo antioxidantov má za následok to, že náš organizmus v boji s voľnými radikálmi zlenivie.

Kým milióny ľudí užívajú doplnky zo zeleného čaju bezpečne, vo svete bolo hlásených aspoň 80 s nimi súvisiacich prípadov poškodenia pečene, v rozmedzí od malátnosti a ožltnutia až po prípady vyžadujúce jej transplantáciu.

Medzi poškodenými po užívaní tabletiek zeleného čaju boli aj mladiství, ako napríklad 17-ročná Madeline Papineauová z kanadského Ontaria, u ktorej sa prejavilo poškodenie pečene a obličiek či 81-ročná žena, ktorej diagnostikovali toxickú akútnu hepatitídu.

Aké dávky sú ešte bezpečné a aké už nie

Nedávne vyšetrovanie Európskeho úradu pre potravinovú bezpečnosť (EFSA) ohľadom bezpečnosti zeleného čaju dospelo k záveru, že katechíny zo zeleného čaju sú „vo všeobecnosti bezpečné“, keď sa ale ako doplnky užívajú dávky katechínu v množstve 800 mg denne a vyššom, „môžu predstavovať zdravotné znepokojenie“.

Na základe dostupných údajov nevedela EFSA stanoviť bezpečné dávkovanie a požiadala o vykonanie ďalšie výskumu.

Deň nato, ako Jimovi povedali, že potrebuje transplantáciu pečene, sa prekvapujúco dozvedel, že vhodnú pečeň našli.

„Naplnilo ma to radosťou. Telefonát, že našli vhodného darcu, mi dal nádej, že ma na druhej strane tohto všetkého čaká niečo pozitívne“, hovorí.

Transplantácia pečene zachránila Jimovi život. Aj o štyri roky neskôr však má vážne zdravotné problémy, vrátane ochorenia obličiek, ktoré si možno v budúcnosti vyžiada dialýzu a transplantáciu.

Dvakrát do roka navštevuje kvôli pečeni a obličkám svojich lekárov a žije s chronickou bolesťou brucha.

„Môj život predtým bol dosť činorodý. A teraz je oveľa sedavejší a bojujem s únavou“, hovorí.

Je „obrovský dar“, vysvetľuje, že mu jeho vedúci dovolia pracovať z domu. „Počas dňa sa môže stať, že si potrebujem na 20 či 30 minút ľahnúť. Som schopný len oznámiť svojmu vedúcemu, že budem offline a znovu sa ozvem.“

Jim sa súdi s americkou firmou Vitacost, ktorá mu užívaný doplnok zo zeleného čaju predala. „Dúfam, že prijmú rozhodnutie označiť výrobok veľmi dôrazným varovným nápisom na svojej webovej stránke, aby to ľudia vedeli skôr, ako si ho kúpia“, hovorí.

Spoločnosť Vitacost si neželala právny spor komentovať, povedala však: „Bezpečnosť našich značkových doplnkov Vitacost berieme veľmi vážne a za kvalitou našich produktov si stojíme.“

Po štyroch rokoch sa Jim zamýšľa nad tým, ako sa zmenil jeho život a život jeho rodiny po tom, čo začal užívať doplnok zo zeleného čaju.

„Poškodenie som neočakával. Očakával som, že možno zbytočne vyhadzujem peniaze, že možno užívam produkt, ktorý je nanič“, hovorí.

„Ale riziko, že by mohol spôsobiť zlyhanie mojej pečene, je privysoké na to, aby ho niekto podstupoval.“

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdroj: bbc.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Patologický boj proti voľným radikálom formou užívania výživových doplnkov môže viesť ku katastrofe akej bol vystavený aj J. McCants. Veľa behával a extrakt so zeleného čaju mu zrejme pomáhal pri bežeckej výkonnosti (ja som namiesto zeleného čaju užíval kofeín v tobolkách, pričom počas pretekov som niekoľkonásobne prekračoval ODD). Neviem, či McCants vedel, že pri vytrvalostnom behu sa vytvára množstvo voľných radikálov, lebo sa pri ňom v svaloch odoberá kyslík vo väčšom množstve a výsledkom je aj oxidačný voľnoradikálový efekt. Najlepší svetoví bežci na stredné a dlhé trate majú spotrebu kyslíka 80 až 85 ml/min (ženy 60-65 ml/min). Intenzívnym tréningom sa dá východisková spotreba kyslíka zvýšiť o 20 až 30%, t.j. bežec s východiskovou hodnotou 40 ml/min nemôže sebausilovnejším tréningom nikdy dosiahnuť výkonnosť svetovej úrovne. To je aj dôvod, prečo si mnohí „pomáhajú“ výživovými doplnkami alebo zakázaným dopingom.

Pridajte komentár

*