Voľbou Korčoka volíte vojnu! Nevoľte za prezidenta vojnového štváča, ktorý by neváhal vyslať vašich mužov, otcov a synov na smrť do ukrajinských zákopov!

Doma nesmie chýbať: Najmocnejšie antivirálne ovocie známe ľudstvu


Print Friendly, PDF & Email

baza-cierna-antivirotikum

Keď nás zastihne nádcha alebo chrípka, ihneď utekáme k lekárovi alebo do najbližšej lekárne. Problémom však býva, že bežné farmaceutické lieky iba maskujú príznaky ochorenia, no nikdy priamo vírus nezničia.

Antibiotík na baktérie má medicína mnoho, no antivirotík na vírusy len zopár a aj to sú účinné len sčasti a bežne sa na nádchu či chrípku nepredpisujú.

Schopnosť poraziť vírusy má zvyčajne iba náš imunitný systém. Vírusy sú mikroorganizmy, ktoré sa množia vo vnútri buniek. Ak ich imunitný systém neodhalí a nezničí zavčasu, prepukne ochorenie.

Imunitný systém s vírusmi bojuje neustále. Ľudia si často ani neuvedomujú, že sú hostiteľmi vírusov, pretože naša imunita si s nimi podarí skôr, než by stihli v tele vykonať nejakú šarapatu.

Preto najlepším spôsobom, ako sa chrániť pred vírusmi, je udržiavať našu imunitu v dobrej kondícii.

Ak však zlyhá imunita, je tu ešte jedno riešenie – baza čierna.

Ako baza čierna ničí vírusy

V čase, keď prirodzená imunita zlyhá, môžete jej pomôcť prírodnými prostriedkami. Medzi nimi je jeden, ktorý je na boj s vírusmi obzvlášť efektívny.

Ide o bazu čiernu, ktorá s vírusmi bojuje hneď dvoma spôsobmi.

Prvou jej zbraňou je vysoký obsah antioxidantov. Účinkujú na rôzne typy vírusových ochorení, ako napríklad chrípka, ale aj na poranenia v prípade povrchových zranení.

Baza čierna je efektívna dokonca aj pri liečbe herpesových infekcií.

V roku 2001 publikovala Národná knižnica medicíny v USA štúdiu, ktorá uvádza extrakty z bazy čiernej ako účinné prírodné lieky s antivírusovými vlastnosťami, hlavne na rôzne typy chrípky.

V roku 2014 bola publikovaná ďalšia štúdia, ktorá ukazuje na to, ako extrakty bazy čiernej znižujú dobu trvania príznakov chrípky.

Ako sa v nej uvádza:

„Príznaky chrípky pominú v priemere o 4 dni skôr a ľudia, ktorým boli podané tieto extrakty, si vyžadovali výrazne menej pohotovostných liekov v porovnaní s placebo skupinou“.

V podobnom duchu sa nesie aj vyhlásenie Medicínskeho centra pri Univerzite v Marylande:

„Baza čierna má pomerne silné protizápalové, protivirálne a protirakovinové účinky. Jedna štúdia dokonca poukazuje na to, že dokáže usmrtiť kmeň chrípky H1N1“.

Čo robí čiernu bazu tak efektívnou?

Okrem už spomínaného výskytu silných antioxidantov má báza čierna ešte jednu úžasnú vlastnosť.

Obsahuje totiž látky, ktoré dokážu zastaviť vírusy v prenikaní do buniek, kde sa vírusy bežne rozmnožujú tým, že ich akoby zaobalia. Tento účinok sa pripisuje pravdepodobne kyseline kofeínovej (nemá nič spoločné s kofeínom).

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Doteraz vedci nevedia presne identifikovať mechanizmus, prečo prírodné látky tak dobre fungujú. Neznáme substancie pracujú v tele neraz priam záhadným spôsobom.

Navyše, často sa ukazuje, že na liečenie ochorení je potrebný komplex tak fyzických, ako aj duševných faktorov.

Preto nabudúce, keď budete mať najbližšie chrípku či nachladenie, nebežte hneď do lekárne po lieky. Namiesto nich si skúste vyrobiť elixír z čiernej bazy a čoskoro sa znova budete cítiť dobre.

Baza čierna a COVID-19

Od začiatku súčasnej pandémie sa pozornosť sústredila nielen na hľadanie farmaceutických liekov proti novému koronavírusu, ale aj na dostupné prírodne lieky.

No a keďže o čiernej báze je všeobecne známe, že je silným prírodným antivirotikom, tak mnohí sa zamerali práve na ňu.

tomto zdroji sa uvádza, že niekoľko štúdií preukázalo sľubný účinok bazy čiernej nielen na chrípkové vírusy, ale aj na skupinu koronavírusov.

V médiách sa však objavila aj určitá kontroverzia, pretože baza čierna môže údajne posilniť takzvanú cytokínovú búrku (poškodzujúcu pľúcne tkanivá), ako dôsledok zosilnenej reakcie imunitného systému.

Údaje o tom však pochádzajú len z jednej malej štúdie vykonanej ešte v roku 2001, aj to len na 12 ľuďoch.

Ako poukazujú kritici tohto tvrdenia, uvedená štúdia bola nielen relatívne malá, ale vykonala sa iba na zdravých ľuďoch. Nie je teda jasné, či k rovnakej produkcii prozápalových cytokínov dochádza aj u chorých pacientov, keďže u nich už zápal existuje.

Neskôr v roku 2016 sa objavila ďalšia štúdia, ktorá naopak zistila, že baza čierna má protizápalové účinky.

Každopádne, cytokínová búrka sa objavuje len u malej časti pacientov s COVID-19 a aj to len v záverečných štádiách ochorenia. Preto, ak niekto nechce riskovať, tak v pokročilých štádiách ochorenia užívať bazu nemusí.

Stále však platí, že baza čierna môže pomôcť ako prevencia a tiež v počiatočných štádiách ochorenia, keďže jej zložky obalia vírusy a znemožnia ich prechodu do buniek, kde by sa následne rozmnožili.

Viac o polemike užívania bazy čiernej pri ochorení COVID-19 a možnej cytokínovej reakcii sa dočítate (v angličtine) v tomto článku.

Ako užívať bazu čiernu

Čiernu bazu je najlepšie užívať vo forme sušených bobúľ. Z nich si vyrobte napríklad sirup. Sušené bobule môžete aj pridávať priamo do iných pokrmov.

Sušené plody bazy čiernej zoženiete zvyčajne v obchodoch so zdravou výživou alebo v e-shopoch na internete.

Ďalšou možnosťou je veľmi chutný čaj z bobúľ alebo starších kvetov bazy čiernej, prisladený medom.

Kontraindikácie

Baza čierna má vo vyšších dávkach laxatívne účinky, čiže ľudovo povedané môže vyvolať hnačku.

Jej konzumácia sa neodporúča ani tehotným ženám. Jediná výnimka sú kvety, čaj z ktorých je možné konzumovať aj počas tehotenstva.

Maximálna dávka by nemala presiahnuť 1 čajovú lyžičku, najviac 3-krát denne.

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. No nevim. Neznám přesné výrazy ve slovenštině, ale baza čierna přece neni ovoce. Nebo na Slovensku to ovocie je?

  2. Práve včera sme robili bazový sirup. Asi 25 fliaš. A to sme ešte nevedeli, že to účinkuje aj na koróňu. Ja osobne ho používam pri bolesti krížov, či chrbáta. Dve polievkové lyžice 3-4 x denne. Po max štyroch dňoch musí byť pauza, lebo priveľa extraktu skôr uškodí. Ale zvykne pomôcť už po 2-3 dávkach.

  3. Laurentinus

    Lenže, pokiaľ viem, tak čerstvé plody bazy sú jedovaté a preto sa odporúčajú bobule tepelne spracovať. Potom je možné zo šťavy urobiť sirup, alebo likér.

Pridajte komentár

*