Táto parazitická huba je v Ázii najvyhľadávanejším liekom na imunitu či rakovinu


Print Friendly, PDF & Email

V roku 1993 prekonal čínsky ženský tím 9 svetových rekordov, za čo ich obvinili z toho, že užívali steroidy ako doping.

Napokon sa však ukázalo, že to neboli steroidy, ale pradávny čínsky elixír, ktorý obsahoval unikátnu rastlinu menom cordyceps.

Hoci je cordyceps známy ako medicínska huba, technicky sa jedná o špecifický typ hubovitého organizmu. Tiež sa niekedy kvôli svojmu neobvyklému pôvodu označuje aj ako „huba húseníc“.

Ide vlastne o parazitickú hubu, ktorá napadá húsenice a hubí ich znútra.

Postupne, ako cordyceps rastie a živí sa húsenicou, nakoniec roztrhne jej telo a naďalej rastie v podobe oranžovej alebo hnedej stonky približne 12 centimetrov vysokej a pol centimetra hrubej.

Telá húseníc aj húb sa zberajú spoločne, opatrne sa sušia, viažu dokopy a napokon predávajú ako cordyceps.

Stránka The Holy Kale uvádza:

Cordyceps je v Ázii považovaný za mocné tonikum pre atlétov. Neobsahuje žiadne steroidné zložky, no výrazne zvyšuje výkon a schopnosť budovania svalov.

Hlavným prínosom cordycepsu je oxygenácia. Rozširovaním dýchacích ciest v pľúcach, cordyceps zvyšuje okysličenie krvi, čím sa bunkám dostáva viac energie.

Stránka Super Foods for Super Health (Super jedlá pre super zdravie) vysvetľuje prínosy cordycepsu nasledovne:

Cordyceps obsahuje unikátne medicínske zložky, ako napríklad špecifické nukleozidy nazývané cordyceptín a adenosín.

Bolo dokázané, že tieto aktívne zložky hrajú kľúčovú úlohu pri zvyšovaní produkcie ATP. To je obzvlášť prínosné pre srdcovocievny systém a pri regulácii krvného tlaku.

ATP alebo adenosintrifosfát je primárnym energetickým zdrojom pre všetky bunky v tele.

Kvôli svojej popularite vyletel dopyt po cordycepse do závratných výšin. V súčasnosti sa pol kilogramu divokého cordycepsu predáva v Hong Kongu aj po 1000 dolárov.

Väčšina dnes predávaného cordycepsu sa vyrába procesom fermentácie.

PodľaRona Teeguardena, experta na čínske bylinky, sa v posledných pár rokoch stalo možným pestovať viaceré druhy húb pomocou fermentačnej technológie. Tie umožňujú pestovať huby vo veľkých kadiach a v priebehu len pár dní tak získať pomerne veľké množstvo produktu.

Takto dopestovaný cordyceps je takmer identický ako ten prírodný, čo potvrdzujú aj mnohé farmakologické štúdie.

Teeguaden ďalej uvádza, že cordyceps je vhodný na viacero účelov, nielen pre atlétov. V tradičnej čínskej medicíne sa používa na:

 • reguláciu obličkového a pľúcneho meridiánu
 • posilnenie tela a mysle na fundamentálnej úrovni
 • zvyšovanie motivačnej sily pre rôzne životné aktivity
 • zmierňovanie chronickej obštrukčnej choroby pľúc

Jeden vedecký článok z roku 2010 publikovaný vo Veľkej Británii demonštruje ako cordyceptín (jedna z aktívnych zložiek cordycepsu) je úspešná v zastavovaní rastu a šírenia rakoviny.

Kde zohnať cordyceps?

Cordyceps je extrémne užitočný produkt, ktorý sa bohužiaľ nedá bežne zohnať v lekárňach. Predávajú ho však niektoré obchody s bio potravinami.

Kvalitný cordyceps kútite aj online – na Slovensku TU a v Českej republike TU.

Záver

Ste atlét snažiaci sa o získanie výhody oproti konkurencii? Alebo ste obyčajný človek a iba chcete využiť úžasné prínosy tohto starovekého lieku tradičnej čínskej medicíny?

Bez ohľadu na situáciu, zaradenie tejto malej „huby húseníc“ do vášho jedálnička môže byť kľúčom k vášmu zdraviu.

Zdroj: This Potent Herb Heals COPD, Adrenal Fatigue, Cancer, Immune Dysfunction and More

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Dobrý deň,
  chcela by som sa spýtať, či je táto čínska „huba húseníc“ obdobná Ganoderme, tiež hube , ktorú poznali v Ázii pred viac ako 4000 rokmi, v starej Číne bola populárna ako Ling-zhi, čo v preklade znamená „Božská huba nesmrteľnosti“ , svojím zložením je považovaná za najdokonalejšie prírodné liečivo,
  ďakujem za odpoveď,
  b.

  • Huba Ganoderma, ináč sa volá aj REISHI. Dostať ju v rôznych formách. Napr. zmiešanú s kávou Arabica – ja túto pijem. Je to zdravé (proti rakovine, alergii…)

 2. majka-z-gurunu

  babca…mám ju odskušanú práve koli svoje plucnej dg…a aj ako antivirusový preprarátik (miesto ATB ) .Žial inú ako krvočiastiacu funkciu od liekov som u nej nezistila.Kyslík do tela dodáva tak na hodinu a pol..lenže to by som musela brať viac než maximálnu dávku tých bobuliek a to už si malokto môže dovoliť ostať na tomto pre zlepšenie stavu a liečivá to nahradiť nedokáže. Ak nieste vážne chorá, kludne to berte ako doplnok na posilnenie imunity.Zo zákona o zdravotníctve sa doplnok výživy nesmie pomenovávať ako produkt na vyliečenie, to by sme lieky mnohí vážne chorý vôbec nepotrebovali alebo si ublížili.Ale proti vyskušaniu aké to má učinky konkrétne na vás zdravotníctvo zákony nemá 🙂

  • hm, ja som dostala darom Ganodermu v balení 90 ks, uzívam iba dve denne, lekárom sa roky vyhýbam, ale teraz sa uz asi nevyhnem, po pár dnoch jedenia Ganodermy som v kuse chorá, nepredstavitelné pól hodinu trvajúce az záchvaty kaslu, cez den nepríjemné pred ludmi, v noci nepríjemné, ze sa clovek nevyspí, následné bolesti hrdla, ze sa nedá prehltnút ani slina 🙂 , zimnica, vzápätí potenie,
   neviem, co si o tom mysliet, v návode písu, ze max. dávka je 9 tbl/den, min. 2/den, zvolila som tú minimálnu, uz to doberiem,
   ale predstava posilnenia imunity by mala vyzerat trochu inak, ci?

 3. Ganoderma je paraziticka velmi tuha huba. Rastie na pnoch a stromoch. Najlepsie je kupit si ju v bio obchodoch, cinskych obchodoch so zdravotnymi doplnkami, alebo aj v canovniach. Najlepsie je si kupit uz nakravanu. Sami si ju tazko nakrajate. Je jednoduchsie uzivat ju ako cajik. Niekolko rezov 8-10 date vecer do 2l hrnca vody a nechate do rana luhovat. Rano zarahrejete na max 80’C a nechate aspon pol hodinku luhovat pri takej teplote. Takto pripraveny cajik popijajte cely den. Dobre je to aj spolu robene so sladkum drievkom (lekorice). Nikomu to neuskodi.

 4. František

  Ganoderma,Reishi,je úžasná huba,používaná v Číne už takmer 4000 rokov.Ja ju používam už takmer 3r. mal som alergiu,astmu,hipertenziu,Ale najúčinnejšia z nej je tinktúra.Je to skutočné bonba pre vaše zdravie,čajík je pre deti.
  Veľa zdravia.

Pridajte komentár

*