Hit hollywoodskych celebrít: Lieči únavu, krvný tlak aj rakovinu


Print Friendly, PDF & Email

hit celebrít

Občas ju označujú aj ako zázrak z prírody, ktorý práve teraz dobíja Hollywood. A to nie náhodou.

Vzhľadom k jej nespočetným zdravotným prínosom je odborníkmi právom považovaná za kráľovnú „superpotravín“.

Ide v podstate o zelenú baktériu, ktorá sa niekedy nesprávne označuje za morskú riasu. Mnoho celebrít verejne vyhlasuje, že za tajomstvom ich krásy a zdravia sa skrýva konzumácia spiruliny.

Victoria Beckham, Miranda Kerr a Rosie Huntington-Whiteley sú len niektoré z rastúceho počtu hviezd, ktoré na ňu nedajú dopustiť. Hovoria o nej ako o „zázraku z prírody“.

Ak patríte medzi tých, pre ktorých dnes spirulina nie je súčasťou života, ukážeme Vám, prečo by a to malo zmeniť.

Čo je to Spirulina?

Spirulina je modro-zelená baktéria. Pre svoju vysokú nutričnú hodnotu a množstvo zdravotných prínosov je súčasťou potravy človeka už po stáročia.

Je veľmi bohatá na vitamíny, minerály, bielkoviny, karotenoidy a antioxidanty, ktoré chránia bunky vo vašom tele pred ich poškodením. Ba dokonca, podľa posledných štúdií, zabezpečuje opravu poškodených buniek a ich DNA.

Okrem toho, spirulina obsahuje celý rad ďalších živín, akými sú komplex vitamínov B, vitamín E, beta-karotén, zinok, meď, mangán, železo, selén a kyselina gama linoleová (esenciálne mastné kyseliny).

Vzhľadom k širokej škále zdraviu prospešných zložiek, môže spirulina výrazne zlepšiť vaše zdravie.

Poďme sa preto spolu pozrieť na tie zdravotné prínosy, ktoré už súčasná veda spoľahlivo potvrdila:

1. Upravuje cukor v krvi

Niekoľko štúdií na zvieratách ukázali, že spirulina môže znížiť hladinu cukru v krvi. V zopár prípadoch bola dokonca účinnejšia ako niektoré lieky na diabetes, napríklad metformín.

Nie všetky štúdie týkajúce sa spiruliny boli vykonané na zvieratách.

Napríklad, skupina vedcov z Ústavu potravín a výživy na Barodovej Univerzite v Indii vykonala štúdiu, ktorá zahŕňala 25 účastníkov s cukrovkou typu 2. Účastníci užívali 2 gramy spiruliny denne po dobu 2 mesiacov.

Výsledky štúdie (uverejnená v časopise Journal of Medicinal Food) boli ohromujúce.

Ukázali, že dvojmesačné užívanie spiruliny malo za následok citeľné zníženie glukózy v krvi a to nielen ráno nalačno, ale aj po jedle.

2. Odstraňuje únavu a zvyšuje energiu, svalovú vytrvalosť i silu

Váš fitnes tréner sa vám o spiruline pravdepodobne už zmienil. Prípadne ste o nej čítali v nejakom fitnes časopise, keď ste hľadali rady na zvýšenie energie pri a po cvičení.

Všetci vieme, že po cvičení sa niekedy cítime veľmi unavení. Táto únava je spôsobená oxidačným stresom. Niektoré potraviny, obsahujúce vysoké množstvo antioxidantov, pomáhajú tento stres minimalizovať.

Jahody, ako aj ďalšie ovocie a zelenina, sú skvelými pomocníkmi pri dosahovaní uvedeného účelu. Spirulinu však môžete pridať do svojho jedálnička oveľa jednoduchšie.

Je potvrdené, že má pozitívny vplyv na Váš športový výkon, čo vedecky dokázala skupina výskumníkov z Ústavu ľudskej výkonnosti a rehabilitácie, Centra pre výskum a technológie z Trikala v Grécku.

Do štúdie bolo zahrnutých 9 mierne vyšportovaných mužov, ktorí dostávali buď 6 gramov spiruliny denne alebo placebo po dobu 4 týždňov.

Výsledky štúdie boli zverejnené v časopise Medicína a veda v športe a cvičení.

Ukázalo sa, že spirulina mala významný vplyv na nárast výkonu pri cvičení. Ďalšie štúdie, realizované na Univerzite Guru Nanako Dev v Indii, potvrdili, že spirulina výrazne zvýšila silu testovaných osôb.

3. Účinná proti anémii

Existuje mnoho typov anémie, ale najčastejšia z nich je spojená s redukciou hemoglobínu alebo červených krviniek v krvi. Anémia je tiež spájaná s pocitmi slabosti a únavy.

Liečba osteoporózy

Prospešnosť spiruliny pre dosiahnutie hemolytickej rovnováhy preukázala štúdia vykonaná skupinou vedcov z divízie reumatológie, alergológie a klinickej imunológie na Universite v Kalifornii.

Do spomínanej štúdie bolo zahrnutých 40 seniorov s dlhodobou anémiou.

Výsledky odhalili, že užívanie spiruliny zvýšilo množstvo červených krviniek u všetkých pozorovaných seniorov. Okrem toho sa u nich zlepšili aj imunitné funkcie.

4. Znižuje prejavy alergickej nádchy

Alergická nádcha je indikovaná pri zápale horných dýchacích ciest. Táto alergia sa spúšťa napríklad peľom, zvieracou srsťou, prachom zo pšenice, ale aj ďalšími faktormi z okolitého prostredia, v ktorom žijeme.

Spirulina je veľmi populárnou metódou pre liečbu alergickej nádchy. Jej pozitívne účinky na alergiu boli zdokumentované v štúdii, ktorú uskutočnilo ORL oddelenie v Eskisehir Osmangazi Lekárskej University v Turecku.

Do štúdie bolo zahrnutých až 127 účastníkov, ktorí dostávali denne 2 gramy spiruliny.

V tomto prípade výsledky ukázali, že užívanie spiruliny významne zlepšilo symptómy v porovnaní s placebom.

Spirulina účinne zmierňovala všetky symptómy alergií, vrátane svrbenia, kýchania, výtoku z nosa, ako aj upchatého nosa.

Závery štúdie boli zverejnené v European Archives of Otorhinolaringology.

5. Znižuje krvný tlak

Schopnosť znížiť krvný tlak je jedným z najdôležitejších účinkov spiruliny.

Vysoký krvný tlak je faktor, ktorý spôsobuje celý rad chorôb, vrátane infarktu, chronického ochorenia obličiek a mŕtvice.

Schopnosť Spiruliny znižovať krvný tlak je taktiež vedecky preukázaná. Aspoň takto to bolo zdokumentované v štúdii, ktorú uskutočnilo oddelenie vnútorného lekárstva v námornej nemocnici Cree v Grécku.

Do štúdie bolo zahrnutých 52 účastníkov (32 mužov a 20 žien).

Zistenia, ktoré boli zverejnené v časopise Journal of the Science of Food and Agriculture, ukázali, že užívanie čo i len 1 gramu spiruliny denne má silné hypolipidemické účinky.

Zjednodušene povedané, počas obdobia 3 mesiacov výskumu, hladiny triglyceridov, LDL cholesterolu a celkového cholesterolu sa významne znížili.

Z toho môžeme dospieť k záveru, že užívanie spiruliny je nadmieru prospešné pre zdravie vášho srdca.

Obdobné výsledky boli zaznamenané aj v slovenskom centre prevencie a liečby, o ktorých sme písali v inom článku.

6. Prevencia rakoviny prsníka

O úlohe spiruliny pri prevencii rakoviny prsníka sme sa nedávno zmieňovali v tomto článku.

Vo svete už bol v tejto oblasti zrealizovaný celý rad výskumov a niekoľko významných ešte stále prebieha.

Populárny svetový odborník Dr. Mercola, spolu s množstvom ďalších vedeckých tímov, zdôrazňuje pri prevencii a liečbe rakoviny prsníka úlohu vyššie spomínanej spiruliny.

Práve ona sa s najvyššou pravdepodobnosťou v budúcnosti stane kľúčovou v boji s touto zákernou chorobou postihujúcou našich najbližších.

Záver

Záverom môžeme konštatovať, že vďaka vedecky zdokumentovaným a nespochybniteľným zdravotným prínosom, sa spirulina právom môže popýšiť titulom SUPERPOTRAVINA.

Dúfajme, že aj vy ste si v dnešnom článku našli dôvody, pre ktoré sa rozhodnete zahrnúť spirulinu do svojho každodenného jedálnička.

Zdroje

Pri príprave článku sme vychádzali z nasledujúcich odborných zdrojov:

Stop Candida

  • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12639401
  • http://authoritynutrition.com/10-proven-benefits-of-spirulina/
  • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20010119
  • http://www.healthyfamilymatters.com/5-healthy-foods-that-decrease-cholesterol/
  • http://journals.sfu.ca/ijmbs/index.php/ijmbs/article/viewArticle/51
  • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4012879/
  • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18343939
  • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23754631

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*