Určite choďte voliť v eurovoľbách a pomôžte odstaviť vlastizradných progresívnych fašistov, ktorí už 6 mesiacov nerobia nič iné, len v Bruseli šíria lži a kydajú na Slovensko, aby nám zastavili eurofondy!

Čo vám hrozí, ak budete jedávať hamburgery od McDonalds


Print Friendly, PDF & Email

Čo vám hrozí, ak budete jedávať hamburgery od McDonalds

Keď príde reč na fast-foodové „veľmoci“, všetkým sa v mysli vybaví známy McDonald’s. Dva zlaté oblúky ich loga vídame pomerne často a poznajú ich ľudia z celého sveta.

Niektoré batoľatá ich dokonca rozpoznávajú skôr, ako vedia povedať svoje prvé vety.

V roku 2014 sa počet reštaurácií McDonald´s otvorených po celom svete vyšplhal na viac ako 36 258. Denne ich navštívi dokopy 69 miliónov ľudí.

Zo skromných začiatkov v 40. rokoch 20. storočia sa McDonald’s vypracoval na multimiliardovú spoločnosť, ktorá má odhadovanú hodnotu viac ako 85 miliárd amerických dolárov.

A čo je najobľúbenejšou položkou z menu? Správne – hamburgery.

Vo Fiscal Times sa uvádza, že McDonald’s predá každú sekundu 75 burgerov. Dohromady je to viac ako 2,36 miliárd burgerov za rok! V prepočte to znamená približne jeden milión zjedených kusov dobytka.

Veľa ľudí nevidí na konzumácii hamburgerov nič zlé. Veď tieto mäsové placky vyzerajú aj chutia ako každé iné a navyše sú ľahko dostupné. To je aj hlavný dôvod, prečo si ich toľko ľudí kupuje.

Keď sa však zamyslíte nad tým, koľko kusov sa ich denne predá, nenapadajú vám žiadne otázky? Nerozmýšľate nad tým, ako a hlavne z čoho sa vyrábajú?

Ešte znepokojujúcejšie pôsobia správy o hamburgeroch z McDonald´s, ktoré ani po týždňoch, mesiacoch, ba dokonca rokoch nepodliehajú rozkladu či hnilobe.

Hamburgery z McDonaldu nevykazujú žiadne známky rozkladu – dokonca ani po desiatich rokoch

O hamburgeroch z McDonaldu kolujú mnohé príbehy, ktoré o nich tvrdia, že nepodliehajú skaze ani plesniam.

Jedným z nich je aj príbeh Davida Whipplea z Utahu, ktorý v roku 2013 vyhlásil, že má hamburger z roku 1999, na ktorom sa doposiaľ neprejavili žiadne známky rozkladu.

Whipple si hamburger pôvodne zakúpil preto, aby ho po dvoch týždňoch mohol ukázať priateľom, ale zabudol naň. O dva roky neskôr ho našiel vo vrecku svojho kabáta aj s pôvodným pokladničným bločkom.

Na hamburgeri nebolo vidieť žiadne známky rozkladu či plesní. Rozhodol sa, že si ho nechá. Bol zvedavý, ako dlho potrvá, kým sa začne rozkladať. Na stránke ABC News sa píše:

„Mäsová placka je tvrdá ako betón,“ vyjadril sa Whipple o burgeri, ktorý uchováva už 14 rokov. Najprv si ho odložil s určitým zámerom, potom naň zabudol a „opatroval“ ho nevedomky a napokon to už bolo len tak pre zábavu.

Whipple… žil v Utahu v meste Logan a akurát sa pokúšal schudnúť. Hamburger si kúpil preto, aby svojim priateľom dokázal, že fast food nie je skutočné jedlo.

„Nešlo o žiadnu vedu,“ povedal Whipple. „Rozprávali sme sa o enzýmoch. Vedeli sme, čo by sa stalo s normálnou potravinou ako je banán, no netušili sme, ako by sa správal taký hamburger.“

O dva týždne už Whipple poznal odpoveď. „Kyslé uhorky a cibuľa sa scvrkli, ale žemľa aj mäsová placka ‚vyzerali úplne rovnako‘,“ povedal.

Whipple bol pozvaný ako hosť do TV šou s názvom The Doctors, kde sa mal podeliť s divákmi o svoju skúsenosť. Povedal, že so spomínaným hamburgerom motivuje svoje vnúčatá, aby sa takémuto jedlu vyhýbali a jedli zdravo.

Karen Hanrahan pracuje ako výživová poradkyňa a vzdeláva ľudí v oblasti wellness. Aj ona tvrdí, že uchováva hamburger od roku 1996 a ten vyzerá, ako by ho akurát kúpila.

Ingrediencie hamburgerov od McDonald´s pod drobnohľadom

McDonald’s na svojej webstránke uvádza, že mäsová placka obsahuje 100% čistého hovädzieho mäsa (podlieha kontrole USDA – Americké ministerstvo poľnohospodárstva), ktoré je ochutené soľou a korením. Údajne neobsahuje žiadne balastné látky ani mäsové náhrady.

Známy fast-foodový reťazec popiera aj špekulácie o tom, že ich hamburgery obsahujú „neznámy“ konzervant. Tvrdí, že ich mäsové placky a žemle sa jednoducho nerozkladajú preto, lebo „sa pri tepelnom spracovaní veľmi vysušia“. V článku z Business Insider sa píše:

„…mäsová placka pri tepelnej úprave stráca veľa vody vo forme pary. Žemľa sa, samozrejme, vyrába z cesta. Pri opekaní stráca vlahu. To znamená, že pripravený hamburger je dosť suchý.

Ak ho necháte neprikrytý postáť, vysuší sa ešte viac (vlhkosť vo väčšine budov je okolo 40%). To znamená, že pokiaľ nie je v prostredí, kde je dostatok vlahy, hamburger sa skôr vysuší, ako zhnije.“

V skutočnosti však tajomstvo skaze nepodliehajúcej placky môže spočívať vo vysokom obsahu sodíka. Soľ je prírodný konzervant, ktorý sa používa od nepamäti.

Treba však uznať, že niečo, čo sa nerozkladá a ani neprejavuje známky rozkladu po niekoľkých dňoch, mesiacoch či dokonca rokoch, je skutočne veľmi podozrivé.

Koniec koncov, charakteristickým znakom „živých“ potravín je to, že sa kazia a rozkladajú. No hamburgerov z McDonaldu sa to zjavne netýka!

V roku 2014 sa McDonald’s  pokúsil očistiť svoje meno a zverejnil video, v ktorom účinkoval bývalý člen tímu Ničiteľov mýtov. Video bolo natočené vo veľkokapacitnom závode spoločnosti Cargill na spracovanie mäsa v kalifornskom Fresne a dokumentuje, ako sa vyrábajú mäsové placky do hamburgerov.

Jeho cieľom je vyvrátiť mýtus, že spoločnosť McDonald’s využíva pri výrobe hamburgerov balastné látky, aditíva a konzervačné látky.

Ako dôkaz môžeme sledovať veľké kusy hovädzieho mäsa, ktoré idú z bežiaceho pásu rovno do stroja. Ten z nich vyrába mäsové placky.

McDonald´s tiež tvrdil, že vo svojom mäse nepoužíva „ružový sliz“ (oficiálny názov je chudé, jemne štruktúrované hovädzie). Ružový sliz je zložka, ktorá je vyrobená zo zomletých odrezkov z hovädzieho mäsa (rôznych tučných odrezkov od kostí a spojivových tkanív) a hydroxidu amónneho, čo dáva zmesi ružovú farbu.

McDonald’s pripustil, že v minulosti pri príprave hamburgerov používal ružový sliz, ale od roku 2011 údajne prestal.

McDonald’s chystá zmeny – kuracie mäso už nebude obsahovať antibiotiká

McDonald’s v marci roku 2015 oznámil, že ide nakupovať len kuracinu bez obsahu antibiotík, ktoré akýmkoľvek spôsobom ohrozujú ľudské zdravie.

Táto zmena sa mala zavádzať počas nasledujúcich dvoch rokov. McDonald´s tiež prisľúbil, že začne používať mlieko od kráv, ktoré nedostávali rastový hormón rBST (používa sa na zvýšenie produkcie mlieka).

Aj keď je to dobrá správa, McDonald’s sa tak rozhodol len preto, lebo ich predaj v USA výrazne poklesol. Mnohé reštaurácie ako napríklad Panera Bread, Chipotle a Shake Shack už dávno používajú pri príprave jedál hydinu a mäso bez obsahu antibiotík.

Stop Candida

Veľká časť klientely McDonald´s preto zutekala práve k nim.

Takáto zmena znamená dve veci: dodávatelia sa budú snažiť uspokojiť dopyt a ostatné fast-foodové reťazce budú tento krok nasledovať.

Hydina bez antibiotík je naozaj správnym krokom vpred, no ešte stále nie je dôvod oslavovať. McDonald’s si musí narobiť s mäsom poriadky, pretože sa s ním ťahá veľké množstvo problémov…

Hovädzina z McDonaldu pochádza z veľkochovu

Ak aj je pravda, že mäso v burgeroch z McDonaldu neobsahuje konzervačné látky a aditíva (o čom môžeme vážne pochybovať), neospravedlňuje to skutočnosť, že toto mäso je zo zvierat chovaných v stiesnených podmienkach (CAFO chov).

Okrem toho, že dobytok a ostatný statok vo veľkochove žije v nehygienických a nehumánnych podmienkach, je ešte aj kŕmený stravou s množstvom prísad.

Ide hlavne o antibiotiká a rastové hormóny, ktoré majú zaručiť, aby bol odolnejší voči rôznym chorobám a rástol rýchlejšie. V USA ide každoročne viac ako 11300 ton antibiotík hospodárskym zvieratám.

Tieto antibiotiká spolu s baktériami, ktoré sú na ne rezistentné, do seba dostávate s každým kúskom mäsa z CAFO chovu – a niekedy dokonca aj hnojom od hospodárskych zvierat, ktorý sa používa na hnojenie obilia.

Ročne sa nakazia baktériami rezistentnými na antibiotiká 33 tisíc Slovákov, z ktorých 400 na ochorenie umrie.

Ochorenia rezistentné na antibiotiká nie sú jediným problémom, ktorý chov CAFO prináša. Nadmerné vystavovanie sa antibiotikám a pravidelná konzumácia mäsa, ktoré je prešpikované antibiotikami, poškodzuje tráviaci trakt.

Dochádza k oslabeniu imunitného systému a my sa stávame náchylnejšími na prakticky akékoľvek ochorenia.

Problém však nespočíva iba v mäse…

Prečo žemle z McDonaldu ani po rokoch nesplesnejú

Dlhú životnosť mäsovej placky hamburgerov z McDonaldu zrejme zabezpečuje vysoký podiel sodíka. A v čom spočíva tajomstvo „dlhovekosti“ žemle? Pečivo zvyčajne ostáva čerstvé niekoľko dní.

Alebo ste už niekedy počuli o takom, ktorého sa ani po rokoch nedotkla pleseň? Áno – žemle z McDonaldu plesni ani po rokoch nepodliehajú.

Pravdepodobne je to preto, lebo tieto žemle sú od bežného pečiva, aké si upečiete doma, na míle vzdialené. Sú len akousi „napodobeninou pečiva“. Pozrime sa bližšie na ich zloženie:

„Obohatená bielená múka (pšeničná múka, múka zo sladového jačmeňa, niacín, redukované železo, tiamín mononitrát, riboflavín, kyselina listová), voda, vysoký obsah fruktózy, kvasnice, sójový olej s obsahom 2% alebo menej, soľ, pšeničný lepok, kvasenie (síran vápenatý, síran amónny), môže obsahovať jednu a viac kypriacich prísad (stearoyl-laktylát sodný, emulgátor DATEM, kyselina askorbová, azodikarbonamid, mono a diglyceridy, monokalciumfosfát, enzýmy, peroxid vápenatý), propionát vápenatý (konzervačná látka).“

Zoznam týchto ingrediencií hovorí za všetko. Je jasné, prečo majú hamburgery takú dlhú trvanlivosť a nepodliehajú žiadnej skaze. Treba si uvedomiť, aké nebezpečenstvo predstavujú pre ľudské zdravie.

Napríklad síran vápenatý (v USA známy aj pod názvom plaster of Paris) môže spôsobovať tráviace ťažkosti, síran amónny zas nevoľnosť, vracanie a hnačku, pretože dráždi tráviaci trakt.

Vyhýbajte sa aj týmto položkám na menu McDonald´s

Okrem hamburgerov sa pod paľbou ocitli aj kuracie McNuggets, pretože obsahujú len 50% kuracieho mäsa. Ostatných 50% tvorí zmes kukuričných ​​derivátov, látok spôsobujúcich kvasenie, cukrov a úplne syntetických prísad, ktoré by žiadny rozumný človek pri varení nikdy nepoužil.

Bravčový McRib sendvič, ktorý sa vyskytuje len v sezónnej ponuke, bol tiež podrobne preskúmaný. Jednou z prísad, ktoré obsahuje, je azodikarbonamid.

Ide o chemickú látku, ktorá sa používa na bielenie chleba, ale aj na výrobu halovej obuvi a podložiek na jogu.

A pod tou chutnou, pikantnou „barbecue“ omáčkou výskumníci objavili mäsový výrobok, ktorý pozostáva zo spracovaných lacných vnútorností a odrezkov z bravčoviny. Začína sa vám obracať žalúdok, však?

Dokonca aj hranolky (obzvlášť tie predávané v USA) obsahujú toxické prísady. Zatiaľ čo hranolky v Európe sú skutočne zemiaky usmažené v slnečnicovom alebo repkovom oleji, americké hranolky obsahujú TBHQ – látky proti peneniu, stabilizátory farby a konzervačné látky.

Obsahujú tiež príchuť hovädzieho mäsa, ktorá sa vyrába z pšenice a mliečnych derivátov. Preto u osôb alergických na pšenicu a mliečne výrobky vyvolávajú alergické reakcie.

Čo sa stane, ak sa budete stravovať výlučne v McDonald´s?

Zrejme ste už počuli o dokumente „SuperSize Me“, ktorý natočil Morgan Spurlock. Film informuje o dôsledkoch toho, ak sa človek stravuje výhradne v reštaurácii McDonald´s.

Už po 4 týždňoch takejto stravy sa Spurlockov zdravotný stav natoľko zhoršil, že ho jeho lekár vystríhal, aby experiment ukončil. Inak mu hrozí vážne nebezpečenstvo.

Tim Spector, profesor genetickej epidemiológie na King’s College v Londýne, chcel nedávno zistiť, čo sa deje v tráviacom trakte, ak ste 10 dní nejedli nič iné, iba jedlo z McDonaldu.

Jeho syn, Tom, s experimentom súhlasil a počas 10 dní posielal vzorky stolice do rozličných laboratórií.

Výsledky boli šokujúce. Po 10-tich dňoch stravovania sa výlučne v McDonalde vzorky stolice odhalili, že črevné mikróby boli zničené. Približne 40% druhov baktérií – odhadom okolo 1400 rôznych druhov – jednoducho zmizlo. Strata rozmanitosti črevných baktérií je rizikovým faktorom obezity a cukrovky.

Črevá sú ako druhý mozog a nachádza sa v nich až 80% imunitného systému. Nájdete v nich 100 biliónov baktérií, plesní, vírusov a ďalších mikroorganizmov, dobrých aj zlých.

To všetko dokopy vytvára vašu črevnú mikroflóru. Tieto organizmy sú pre vaše fyzické aj psychické zdravie nesmierne dôležité a ak sa ich rovnováha naruší, stanete sa náchylnejšími na rôzne zdravotné problémy.

Spracované potraviny sú pre človeka ako jed

Spracované potraviny a fast food dokážu naše zdravie poriadne rozhádzať. Možno sú lacnejšie a zabezpečujú nám určitý druh pohodlia, no na druhej strane obsahujú obrovské množstvo cukrov, obilnín a mäsa z veľkochovov.

Stávajú sa tak zaručeným receptom, ako prísť k chronickému ochoreniu ako obezita, cukrovka alebo ochorenie srdca.

Je načase prestať velebiť priemyselne spracované potraviny a fast food pre ich unikátnu chuť a dostupnosť. Majte neustále na pamäti, ako negatívne ovplyvňujú vaše zdravie:

  • Zaťažujú vaše telo extra kalóriami, ktoré nemajú žiadnu nutričnú hodnotu.
  • Vystavujú vás toxickému vplyvu rôznych chemických látok a umelých príchutí.
  • Sú vyhodenými peniazmi – v skutočnosti môžu dokonca viesť k zvýšeným výdajom za lekársku starostlivosť.
  • Môžu vážne ublížiť vašim deťom, ktoré sú stále vo vývoji a potrebujú hlavne nutrične bohatú stravu.

Bolo by vhodné, aby vaša strava pozostávala z 90% nespracovaných, organických potravín. Výrazne podporí vaše zdravie a vy budete vedieť, čo jete.

Jedzte výživné, doma pripravené jedlá a ostaňte zdraví

Ak si veci nenaplánujete, ste odsúdení na neúspech. Tajomstvo zdravého stravovania skutočne spočíva v tom, že si musíte zostaviť jedálniček.

Mal by sa stať esenciou vášho životného štýlu. Ideálne by bolo, aby ste začali nakupovať sezónne produkty na tržniciach a farmárskych obchodoch.

Skúste sa poobzerať po dôveryhodnom zdroji, od ktorého by ste nakupovali mäso z pasených hospodárskych zvierat, mlieko v raw kvalite a vajcia a kurence z chovu z voľného výbehu.

Dohodnite sa, kto bude doma jedlo pripravovať. Mal by to byť niekto, kto je ochotný tráviť veľa času v kuchyni.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*