Korčok je vážna bezpečnostná hrozba. Z jeho vyhlásení je jasné, že by neváhal poslať slovenských synov zomierať na ukrajinský front. Preto sa nikdy nesmie stať prezidentom!

Nosíte vysoké opätky? Pozrite, čo sa deje s vašimi stavcami, nohami a žalúdkom


Print Friendly, PDF & Email

čo spôsobujú vysoké opätky

Veci, ktoré mávame radi, nie sú vždy veci, ktoré sú pre nás zároveň aj dobré.

Vezmime si príklad takých topánok na vysokých opätkoch. Tie dokážu vytvoriť vážne a bolestivé poškodenia nôh, no napriek tomu ich mnohé ženy nosia neraz od rána do večera.

Je aj pre vás silným zvykom nosievať takéto topánky? Potom sa pozorne najprv pozrite, čo sa deje s vašim telom, keď ich máte obuté na nohách.

Neprirodzená poloha päty

Vezmime do úvahy prirodzenú polohu našich chodidiel.

Tá bola evolúciou prispôsobená tak, že počas chôdze sa najprv našľapuje na pätu, na ktorú sa prenáša celá telesná váha. Potom sa prechádza na špičky, no to len na okamih, kým sa celý proces znova opakuje na druhej nohe.

Chodenie na vysokých opätkoch celý tento prirodzený proces mení.

Štúdia vykonaná JAMA (Žurnál americkej lekárskej asociácie) ukázala, že pri nosení vysokých opätkov sa neprirodzene prenáša celá vaša váha na prednú časť chodidiel.

Čím vyššie sú opätky, tým väčší je tento efekt.

Časom to potom vedie k oslabovaniu päty a nadmernej záťaží kostí a šliach na špičkách chodidiel.

Čo sa deje s vašim telom pri nosení vysokých opätkov

Vďaka moderným technológiám je dnes už možné presne zaznamenať, čo sa deje s telesnými funkciami pri chôdzi na vysokých opätkoch.

Tie spôsobujú, že žalúdok sa posúva smerom dopredu a zadok vydúva dozadu.

Niekoho teraz môže síce napadnúť, že to vyzerá pekne. Faktom však ostáva, že sa tým mení prirodzené rozloženie váhy na vašu chrbticu. Konkrétne v tom, že sa zvyšuje tlak na jej driekovú časť.

Zbohom vysoký krvný tlak

Niektoré výskumy zistili, že sa pri tom dokonca posúva jeden stavec chrbtice pred druhý. Ide o extrémne bolestivé ochorenie, ktoré riskujete vždy, keď si obúvate topánky na vysokých opätkoch.

Avšak najhoršie je to, čo to robí s vašimi nohami.

Kvôli zmene polohy nohy sa skracujú lýtkové svaly, čo následne vedie k skracovaniu Achillových šliach. To síce nebolí, keď nosíte topánky s vysokými opätkami, no ak prestanete, tak to zaručene pocítite.

Ako zareaguje telo, keď prestanete nosiť vysoké opätky

Keď potom znova začnete nosiť normálne topánky, prípadne počas chôdze na boso vaše chodidlo a noha začnú znova zvierať 90˚ uhol.

Zrazu vaše Achillove šľachy sú pod masívnym tlakom. To môže viesť k silným bolestiam, preťaženiu a v extrémnom prípade dokonca k natrhnutiu šliach.

Tomu sa dá zabrániť tak, že prestanete nosiť vysoké pätky a doprajete telu čas sa znova prispôsobiť. Bude to však nejaký ten čas trvať.

Nebezpečenstvá vysokých opätkov

Pri pravidelnom nosení topánok na vysokých opätkoch riskujete hneď niekoľko rôznych ochorení a zranení. Tuto je zhrnutie tých najčastejších:

  • natiahnuté svaly v oblasti lýtok
  • bolesti chrbta v dôsledku posunutia ťažiska smerom dopredu
  • oslabené Achillove šľachy
  • stuhnutosť prstov na nohách
  • nezvratné poškodenie nervov v prstoch na nohách
  • oslabené lýtkové svaly

Záver

Čo teda robiť?

Dobrou správou je, že sa nemusíte úplne vzdať nosenia topánok na vysokých opätkoch, hlavne keď ich radi nosíte pri zvláštnych príležitostiach.

Avšak určite by ste sa mali snažiť väčšinu času nosiť riadne topánky, prípadne chodiť na boso. To je totiž jediná prirodzená poloha, pre akú boli vaše nohy stvorené prírodou.

Stop Candida

Zdroj: Things That Happen To Your Body When You Stop Wearing Heels

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Sorry, ale blbosť. Moja mamka cca 50 rokov nosí skoro každý deň (rozumej cca 6x/týž.), a to koľkokrát aj doma, vysoké opätky a nemá problém ani s chrbticou, nohami, žalúdkom, pozadím, alebo inými časťami tela. Zázrak! 🙂

Pridajte komentár

*