Varovanie neurológov: Návšteva u kaderníka môže skončiť mŕtvicou


Print Friendly, PDF & Email

Neurológovia nás varujú: Návšteva u kaderníka môže skončiť mŕtvicou (a príčinou nie sú chemikálie)

Takmer každý z nás považuje umývadlá na zmývanie vlasov, ktoré nájdeme v kozmetických salónoch, za trochu nepohodlné; pri zmývaní vlasov musíme krk ohnúť do značne nepríjemnej polohy.

Trochu nepohodlia by sme síce vydržali, no v stávke je niečo omnoho vážnejšie. Náš kaderník nás môže vystavovať riziku, že dostaneme tzv. „mŕtvicu kozmetického salóna“.

„Že dostaneme čo?“ Mŕtvica kozmetického salóna je spôsobená poškodením krvných ciev, ktoré vedú krkom.

Poškodenie týchto ciev je zapríčinené námahou a trhavými pohybmi, ktorým je náš krk vystavený, keď máme pri zmývaní vlasov hlavu zaklonenú nad umývadlom.

Je známy prípad jednej ženy, ktorá týždeň po návšteve svojho kaderníka začala náhle pociťovať slabosť v ľavom ramene a v ľavej nohe.

O ďalší týždeň neskôr bola prevezená do nemocnice – pociťovala nevoľnosť, mala prudké zvracanie a jej čelo bolo na dotyk horúce. Lekári potvrdili, že utrpela mŕtvicu.

Strašidelné, ale je to tak. Lekári z Univerzitnej nemocnice v Lausanne, Švajčiarsko (Centre Hospitalier Universitaire Vaudois, Lausanne), nedávno vyhlásili:

„Ischemické cievne mozgové príhody (CMP), ktoré nastávajú v súvislosti s návštevou kaderníctva, sa pripisujú stlačeniu stavcových tepien a pretrhnutiu krčných tepien…

CMP sa často objavuje u žien, ktoré majú predispozíciu k zhoršenej cirkulácii krvi. Hoci CMP sa objavuje aj náhodne (tzv. pseudo-CMP), návšteva u kaderníka môže v niektorých prípadoch vzniku CMP zohrávať nemalú úlohu.

Často ide o pretrhnutie krčných tepien a hemodynamickú stenózu, ktorým často predchádzajú už existujúce cievne ochorenia (tzv. pravá CMP).“   

Čo je mŕtvica?

O príčinách vzniku mŕtvice sa vo videu nižšie dozvieme viac:

Mŕtvica vzniká vtedy, keď je do mozgu privádzané len obmedzené množstvo kyslíka. Keď je krvná cieva upchatá alebo poškodená, výsledkom je abnormálny tok krvi či dokonca upchatie cievy zrazeninou.

A obmedzený prítok krvi má za následok odumretie mozgových buniek. Fyzické dôsledky potom závisia od toho, ktorá časť mozgu bola zasiahnutá.

Napríklad poškodenie ľavej strany mozgu môže mať za následok problémy s rečou a s jazykom, ako aj problémy s ovládaním pravej strany tela.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Poškodenie pravej strany mozgu môže zase viesť k strate zraku a k problémom s ovládaním ľavej strany tela.

Mŕtvica je piata najčastejšia príčina úmrtí v Spojených štátoch. Pomer prípadov úmrtí na mŕtvicu u mužov a žien je 2:3, čiže z 10 prípadov mŕtvice sú 4 muži a 6 žien.

Riziko výskytu mŕtvice sa tiež zvyšuje vekom. Je však dokázané, že je možné predísť až 80 % prípadov mŕtvice!

Príznaky mŕtvice:

 • slabosť na jednej strane tela
 • ochabnuté svaly tváre
 • znížená schopnosť rečového prejavu (môže sa podobať na rečový prejav osoby pod vplyvom omamných látok)
 • strata zraku, dvojité videnie alebo točenie hlavy

Prevencia pred mŕtvicou

U kaderníka

Chráňte si krk! Uistite sa, že kaderník Vám bude zmývať vlasy v umývadle, ktoré je primerané Vašej výške a sedí sa Vám v ňom pohodlne.

Riešením je aj kreslo s nastaviteľnou výškou. Vždy si podložme zadnú časť krku aspoň jednou poskladanou osuškou (viac osušiek je ešte lepšie), čím znížime napnutosť krčných svalov.

Doma

1. Starajme sa o svoj krvný tlak. Optimálny tlak krvi je najdôležitejší faktor pri prevencii pred mŕtvicou.

Ak máme svoj vysoký krvný tlak pod kontrolou, máme tak pod kontrolou jednu z najčastejších príčin vzniku mŕtvice.

2. Zdravá a vyvážená strava. Ak naša strava pozostáva vo veľkej časti z jedál bohatých na transmastné kyseliny, cholesterol a sodík, dennodenne zvyšujeme riziko, že dostaneme mŕtvicu.

Namiesto toho by sme do našej stravy mali zaradiť čo najviac nespracovaných potravín s obsahom zdravých tukov, jedlo dochucujeme náhradami soli, a samozrejme si dávame pozor na množstvo skonzumovaného cukru.

Pre viac informácií Vám odporúčame tento článok tu.

3. Aktívny životný štýl! Dôležité nie je len to, čo jeme, ale aj to, čo počas dňa robíme. Ak v našom životnom štýle chýba cvičenie, môže byť u nás vyššie riziko vysokého krvného tlaku, vysokého cholesterolu, cukrovky, srdcových ochorení a mŕtvice.

Ak sa u Vás alebo u kohokoľvek vo Vašom okolí začnú objavovať príznaky mŕtvice, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc!

Čím skôr zareagujete na varovné signály, tým máte väčšiu šancu prežiť a zotaviť sa.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Dobry den prajem.
  Vazena redakcia,konecne ste sa po dlhsej dobe ozvali.
  Uz som mal strach,ze vas odpojili,ako to uz v dnesnych
  demokratickych casoch byva zvykom.
  P.S.Vdaka za Vasu snahu a uzitocne rady.S pozdravom
  Peter

 2. i mňa potešil dnešný mail od vás, už mi vaše stránky chýbali…

 3. Elena Kruzlikova

  Prosim Vas preco je video v Anglicstine ?

 4. Van Zeelen

  Hodně lidí čte v posteli s takhle ohnutým krkem, když leží na břiše – to bude mrtvic. :/

Pridajte komentár

*