Ako zvládať úzkosť, izoláciu a osamelosť počas korona krízy


V snahe zamedziť šíreniu nového koronavírusu COVID-19 boli zatvorené mnohé školy, úrady a spoločenské priestory a mnohé vlády vydali viac alebo menej prísne odporúčania k zachovávaniu „spoločenského odstupu“.

V dôsledku toho čelia ľudia z celého sveta na nejaký čas vyhliadke veľmi obmedzených ľudských kontaktov.

Liečba osteoporózy

Zatiaľ čo introverti možno ticho oslavujú, mnohí ďalší môžu bojovať s pocitmi izolácie a osamelosti.

Mnohí navyše pociťujú obavy a úzkosť z toho, že sa nakazia, alebo si robia starosti o zdravie členov rodiny, ktorí majú oslabenú imunitu alebo sú starší a majú tak najvyššie riziko závažnej infekcie a komplikácií.

Jednou z možností je používať Techniky emocionálnej slobody (EFT) pre zmiernenie úzkosti a ďalších náročných emócií, vyvolávaných správami a neistotou ohľadom tejto pandémie, resp. dobrovoľnou karanténou.

Technika FAST

Ďalšou jednoduchou alternatívou je neuro-emocionálna technika Nástroja prvej pomoci pri strese, alebo tiež NET FAST.

Stránka firstaidstresstool.com ponúka aj skvelé zhrnutie s vyobrazeniami techniky, ktoré sa dá vytlačiť, čo dokáže aj malé dieťa.

Postup FAST je takýto:

  1. Mysliac na problém, ktorý vás trápi, vložte do ľavej ruky zápästie svojej pravej ruky, obrátenej dlaňou hore. Tri prsty ľavej ruky položte na oblasť pravého zápästia, kde cítite svoj pulz.
  2. Otvorenú pravú ruku si položte na čelo. Niekoľkokrát sa zľahka nadýchnite a vydýchnite, sústrediac sa pritom na precítenie problému, ktorý vás trápi.
  3. Ruky vymeňte a zopakujte kroky 1 a 2.

Epidémia osamelosti sa vznáša ako prízrak

Pocit osamelosti udáva ohromujúce množstvo ľudí aj bez zachovávania sociálneho odstupu a požiadaviek na dodržiavanie karantény.

Podľa prieskumu zdravotnej poisťovne Cigna z Američanov vo veku 18 a viac rokov 46% udáva, že sa osamelo cítia občas alebo vždy, 47% hovorí, že nemajú zmysluplné osobné spoločenské kontakty či dlhšie rozhovory na každodennej báze a 43% udáva, že sa cítia izolovaní.

Ocitnutie sa v karanténe tieto pocity pravdepodobne ešte zhorší a percentá ešte viac stúpnu. Pozoruhodné je, že v prieskume poisťovne Cigna boli tými najosamelejšími mladí dospelí vo veku 18 – 22 rokov.

Existenciu „epidémie“ osamelosti a to, že si vyberá čoraz vyššiu daň na verejnom zdraví, priznáva aj americký Úrad pre zdravotnícke zdroje a služby (HRSA).

Podľa HRSA, panelová prezentácia Národného inštitútu pre riadenie zdravotnej starostlivosti – neziskovej výskumnej firmy pre priemysel zdravotného poistenia – zistila, že spoločenská izolácia u seniorov stojí vládu na ďalších výdajoch na zdravotnú starostlivosť 6,7 miliárd dolárov ročne, keďže „slabé sociálne vzťahy“ sa spájajú s o 29% vyšším rizikom choroby srdca  a o 32% zvýšeným rizikom mŕtvice.

V súčasnosti presadzované agresívne prístupy sociálnej izolácie kvôli COVID-19 tento scenár u seniorov len zhoršia.

Výskum, vykonaný nadáciou AARP – organizáciou, zameriavajúcou sa na posilnenie seniorov – prináša podobný obraz. Vo svojom prieskume „Osamelosť a sociálne vzťahy“ z roku 2018 AARP uvádza, že s osamelosťou má problém 35% dospelých vo veku nad 45 rokov.

Finančný a sociálny úpadok

Ešte vyššie percento osamelosti – jeden z dvoch – zažívajú podľa AARP seniori s nízkym príjmom. Vzhľadom k tomu, že sa všade okolo nás rúcajú akciové trhy a z regálov v obchodoch miznú základné tovary, môžu sa finančné a emocionálne rozdiely medzi bohatými a chudobnými ešte viac zväčšovať.

Šíreniu infekčného ochorenia môžu napomáhať aj pracujúci dospelí, ktorí sú vo finančnej tiesni. Ako uviedla Josephine Toveyová v článku pre The Guardian:

„Odborníci varovali, že v USA, ktoré nemajú žiadnu garantovanú práceneschopnosť, bude veľa pracovníkov odmietať žiadosti o to, aby počas súčasnej epidémie zostali doma, hoci sú chorí, a to z čisto ekonomickej nevyhnutnosti.“

Uprostred narastajúceho finančného úpadku Vox oprávnene poukazuje na to, že zavádzanie sociálneho odstupu spôsobí aj to, čo by sme mohli nazvať „sociálnym úpadkom“ – kolaps sociálneho kontaktu, ktorý obzvlášť tvrdo dopadá na populáciu najviac zraniteľnú izoláciou a osamelosťou.

Skutočné náklady „sociálneho úpadku“ by mohli byť nesmierne, keďže nedostatok sociálneho kontaktu a osamelosť vedú k zhoršeniu zdravia, tak mentálneho ako aj fyzického a k skorému úmrtiu z dôvodu ochorenia i samovraždy.

V článku „Práca a epidémia osamelosti: zníženie osamelosti v práci je dobré pre biznis“ Vivek Murthy píše:

 „V priebehu tisícročí sa hodnota sociálneho spojenia natoľko dostala do nášho nervového systému, že absencia takej ochrannej sily vytvára v tele stav stresu.

Osamelosť vyvoláva stres a dlhodobý alebo chronický stres vedie k častejšiemu zvyšovaniu kľúčového stresového hormónu, kortizolu. Spája sa tiež s vyššou mierou zápalov v tele.

Tie zasa poškodzujú krvné cievy a ďalšie tkanivá, zvyšujú riziko choroby srdca, cukrovky, ochorenia kĺbov, obezity a predčasnej smrti.“

Zmiernenie pocitov izolovanosti

Čo môžete robiť pre zmiernenie bolesti, ak sa práve nachádzate v domácej izolácii?

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Vo svojom článku sa Toveyová zameriava na problém osamelosti, spôsobený súčasnou epidémiou, upozorňujúc na niektoré objavujúce sa trendy zvládania:

„Nicole Gadonová, ktorá kvôli tuberkulóze bola v roku 2014 donútená k dlhodobej domácej karanténe, pre New York Times povedala, že tá osamelosť bola hmatateľná…

’ Pri spätnom pohľade ľutovala, že neprijala ponuku svojho brata, ktorý jej ponúkol, že bude jednoducho stáť vonku na jej trávniku a robiť jej spoločnosť. Jej dve rady? ´Požiadajte o pomoc´ a ´zožeňte si domáceho miláčika´.

Počas tejto epidémie sme už počuli príbehy o tých najpochmúrnejších dôsledkoch sociálnej izolácie v Číne – no boli sme aj svedkami žriedla kreativity, keď ľudia zostávajú v spojení ako sa len dá.

Medzi spôsoby, ktorými ľudia nielen zaháňajú nudu, ale aj zostávajú v spojení s vonkajším svetom a navzájom, patria aj naživo streamované vystúpenia dídžejov, meniace byty na satelitné nočné kluby, online knižné kluby a receptové fóra, v ktorých sa mileniáli môžu spoločne učiť variť.“

Aké je to žiť v izolácii?

V článku pre BBC News Nuala McCannová píše o svojej dvojtýždňovej domácej izolácii spred dvoch desaťročí, poznamenávajúc, že hoci tých pár týždňov nebolo radostných, ubehli dosť rýchlo.

O tom, aké to je žiť v izolácii, píše aj zahraničný dopisovateľ pre ABC News Ian Pannell. Po tom, čo strávil pracovne dva dni v meste Daegu v Južnej Kórei, kde zúrila infekcia koronavírusu, musel zostať 14 dní v domácej karanténe. Pannell píše:

 „Predstavte si všetky tie veci, ktoré by ste mohli robiť – čítanie, písanie, štúdium, pozeranie, počúvanie. Všetky tie veci, na ktoré normálne nemáte nikdy čas. Máte? Omyl.

Teraz som presvedčený, že existuje nejaká ešte nenapísaná matematická rovnica či vedecký zákon, ktoré dokazujú vzťah nepriamej úmernosti medzi časom a výkonom. Čím viac máme jedného, tým menej dosahujeme toho druhého a naopak.

Ďalšou mylnou predstavou je, že pokoj a ticho budú vítanou úľavou od stáleho a nikdy neustávajúceho hluku súčasného života. Môžem opäť ohlásiť, že aj toto je omyl.

Byť úplne sám je nezvyčajný a občas osamelý pocit… Nemôcť vyjsť čo i len pred vchodové dvere je občas aj klaustrofobické… Je prekvapujúce, čo všetko v skutočnosti počujete, keď nie je čo počúvať.“

Ohliadanie sa na iných – každý deň

Čas napovie, či si ľudia zo súčasného obdobia domácej izolácie odnesú skutočne cennú lekciu.

Budete snáď v budúcnosti viac dbať na staranie sa o ľudí, ktorí sú izolovaní? Budete častejšie navštevovať starnúceho rodiča či starého rodiča? Budete kontrolovať suseda alebo spolupracovníka, ktorý vám pripadá osamelý a trochu zanedbaný?

Empatia často vyrastá z osobnej skúsenosti a v celosvetovom meradle teraz zažívame, aké to je pre niektorých ľudí každý deň.

Hoci väčšina odborníkov kladie v tomto období dôraz na plné využívanie technológie, tým, ktorí už izolovaní sú, odporúčanie tráviť čas s rodinou a priateľmi prostredníctvom sociálnych sietí veľmi nepomôže, lebo tú sociálnu sieť nemajú.

Mnohým z tých najzraniteľnejších, ako sú starší ľudia a hendikepovaní, tiež chýba technické know-how. Odpoveďou pre konkrétne týchto jednotlivcov súcitné podanie pomocnej ruky od iných – možno tej vašej.

„Toto je oblasť, v ktorej by mohla pomôcť vláda – financovaním a posilnením komunitných organizácií,“ povedal Voxu sociológ Eric Klinenberg.

Veľa mojej práce sa zakladá na predstave, že situácie ako je tá, v ktorej sa práve nachádzame, nám umožňujú vidieť stavy, ktoré sú vždy prítomné, ale ťažko vnímateľné. V nasledujúcich niekoľkých mesiacoch sa toho veľa naučíme o tom, kto sme a čo si ceníme.“

Vašou prvou obrannou líniou je silná imunita

Takže, keď pociťujete obavy či úzkosť, pozrite si, prosím, Schiffmanovej video a techniku FAST v úvode tohto článku. Ak sa obávate, že ochoriete, majte na pamäti, že vašou prvou obrannou líniou je váš imunitný systém. To platí pre všetky infekcie.

Hoci pre obmedzenie šírenia vírusu pomáha správne umývanie a dezinfekcia rúk, nosenie rúšok a dodržiavanie sociálneho odstupu (a sú spôsobom, ako chrániť iných aj seba), na prvých miestach zoznamu vašich osobných metód prevencie musí byť potreba udržiavania silného imunitného systému.

Pre zlepšenie a podporu imunity zvážte nasledovné kroky:

Vzdanie sa cukru a vyhýbanie sa spracovaným potravinám – tie nahraďte skutočnými (nespracovanými alebo len málo spracovanými) potravinami.

Dopriať si každú noc dostatok spánku – je dobre známe, že nedostatok spánku môže zvyšovať vašu šancu, že ochoriete a výskum ukazuje, že približne 10% vášho genómu je pod kontrolou cirkadiánneho rytmu, vrátane génov, ktoré ovplyvňujú vašu imunitu. Pod kontrolou cirkadiánneho rytmu sú aj vaše imunitné bunky.

Užívanie vysokokvalitných probiotík – zdravotné prínosy probiotík spočívajú v udržiavaní rovnováhy vašich črevných baktérií. Jedným z najjednoduchších a najrýchlejších spôsobov, ako to robiť, je konzumovať kvasenú zeleninu. Medzi ďalšie prospešné kvasené potraviny patria kefír, natto, kimči, nakladaná zelenina, kyslá kapusta, miso, tempeh a jogurt z mlieka voľne pasených kráv (vyhýbajte sa bežne predávaným jogurtom, lebo sú zväčša plné pridaného cukru).

Zvýšenie vášho príjmu vlákniny – vláknina pomáha nielen udržiavať rovnováhu vášho črevného mikrobiómu, ale pomáha tiež zlepšovať váš imunitný systém, pretože rezistentné škroby fungujú ako prebiotiká, živiace zdravé baktérie vo vašom čreve.

Užívanie jedného alebo viacerých výživových doplnkov na podporu imunity – hoci zásadná pre vaše zdravie je zdravá strava z nespracovaných potravín, v niektorých prípadoch môžete potrebovať jeden či dva výživové doplnky. K živinám potrebným pre zdravé fungovanie imunity patria vitamíny A, C, D3, K1, K2, zinok, selén a vitamíny B. Ďalším doplnkom, javiacim sa obzvlášť sľubne v prevencii vírusových ochorení, vrátane COVID-19, je kvercitín.

Pitie čaju čaga – vysoké hladiny antioxidantov v čaji čaga vám môžu zlepšiť imunitu. Huby čaga sú tiež nabité β-d-glukánmi, ktoré zvyšujú výkonnosť makrofágovej a zabíjačskej bunky.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: Mercola.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Jednoduchá

    Je to presne tak.
    Po prečítaní článku a konkrétne vety – Každá fyzická prekážka,
    každá emócia a každá osoba, kt.nám skríži cestu,
    je stimulom pre náš osobný rozvoj,
    viem s určitosťou povedať, prečo som sa rozhodla ,,odpútať sa“
    od býval.manžela a tiež si myslím,
    že už viem, prečo som si vzala za manžela práve jeho.
    ,,Naučil “ ma, že najviac si sám seba človek môže vážiť jedine ,,svojimi očami“,
    najviac sa môže človek spoliehať jedine sám na seba a tiež,
    ,,ukázal mi“, aký ,,život“ by som už rozhodne nechcela mať,
    a tým mi tak ,,nechtiac ukázal“ cestu, ktorou mám ísť…….
    Až po rokoch som paradoxne prišla na to,
    že v tomto smere bol pre mňa vlastne ,,učiteľom“…………….
    Avšak tým to končí, som rada, že je to už uzavretá téma,
    už by som nikdy nepristala na taký život, aký som s ním mala.

  2. Kašlať na ňu, žiť tak, akoby nebola!

Pridajte komentár

*