Ako schudnúť z brucha za týždeň bez toho, aby ste cvičili


Print Friendly, PDF & Email

ako-schudnut-na-bruchu

Pre väčšinu ľudí sú tukové vankúšiky nepríjemnosťou, ktorú by radšej nemali.

Sú totiž niečím, čo s bruchom a stehnami pohupuje hore-dole, naše oblečenie napína, vyzerá to zle a drží sa nás ako kliešť bez ohľadu na to, že sa ich chceme zbaviť.

Ak je tuku priveľa, zvyšuje sa riziko niektorých ochorení, ako napríklad choroby srdca a ciev, cukrovka typu 2 a mnohých ďalších.

Preto sa výskumníci snažia už celé desaťročia prísť na spôsoby, ako tieto tukové vankúše čo najefektívnejšie zredukovať.

Dva typy tukových buniek

Ľudia majú dva typy tukových buniek: bielehnedé. Keď pochopíte rozdiel medzi nimi, pomôže vám to schudnúť.

„Biely tuk“ je tenká vrstva tuku (u niekoho aj hrubšia), ktorý vidíme napríklad na bruchu, vzadu na rukách či na stehnách. Tento druh tuku slúži ako zásobáreň tuku a tiež ako termálny regulátor, ktorý udržuje teplotu tela stabilnou.

ako-schudnut-1

„Hnedý tuk“ sa v tele nachádza v menšom množstve a  teplo vyrába, na rozdiel od bieleho tuku, ktorý teplo iba zachytáva. Hnedý tuk v podstate zahrieva telo tým, že spaľuje kalórie a vyrába energiu.

Existuje však spôsob, kedy biely tuk na seba preberie vlastnosti hnedého tuku a mení sa na takzvaný „béžový tuk“. Tento spôsob premeny sa nazýva „hnednutie tuku“.

Pretože hnedý a béžový tuk sú schopné spaľovať kalórie, predstavujú pozitívnu silu pri chudnutí. Oproti tomu, nadmerný biely tuk je spájaný s priberaním a obezitou.

Podľa Dr. Philipa A. Kerna, je proces hnednutia tuku výbornou obranou proti obezite, keďže „zhnednutý tuk“ v tele spaľuje extra kalórie namiesto toho, aby ich menil na tukové tkanivo.

Kde sa v nás nachádza hnedý tuk?

Je pomerne obtiažne študovať hnedý tuk, pretože sa len ťažko dá nájsť v tele dospelého jedinca. Zvyčajne ho nachádzame na nepredvídateľných miestach a nie na tých istých u rôznych ľudí.

Existuje región na krku a na pleciach, kde sa dá zvyčajne objaviť, no nie u každého.

V nedávnej štúdii na zdravých mladých mužoch bol hnedý tuk nájdený v hrudníku, pozdĺž chrbtice a v niektorých častiach brušnej dutiny.

ako-schudnut-2

Čo zistil zaujímavý výskum

Japonskí vedci požiadali 12 mladých mužov s nižším množstvom hnedého tuku než je obvyklé, aby sedeli v chladnej miestnosti 2 hodiny každý deň počas 6 týždňov.

Spočiatku účastníci štúdie spaľovali extra 108 kalórií v porovnaní s tým, keď boli v miestnosti vyššie teploty. Avšak po 6 týždňoch ich telá v chladnom prostredí už spaľovali extra 289 kalórií.

Zo snímok ich tiel sa zistilo, že objem „béžového tuku“ sa vskutku zvýšil.

U kontrolnej skupiny zdravých mladých mužov, ktorí neboli vystavený chladnejším teplotám, nenastala žiadna zmena ich metabolizmu.

Profesor Michael Symonds a Dr. Helen Budgeová z Fakulty klinických vied uviedli, že ich výskum publikovaný v Žurnále pediatrie (Journal of Pediatrics) zistil dve dôležité veci.

Tou prvou je, že v oblasti krku sa nachádza len asi 50 gramov buniek „hnedého tuku“.

No a tou druhou vecou je, že tento „hnedý tuk“ sa zapína a vypína v priebehu dňa podľa toho, akým teplotám je človek vystavený, či cvičí a čo konzumuje.

Úlohou je teraz využiť tieto poznatky a zistiť, ako zapnúť tento „hnedý tuk“ pre chudnutie a zabránenie priberania.

Výskum ďalej zistil zaujímavé fakty o výskyte „hnedého tuku“. Konkrétne došiel na to, že:

  • mladší ľudia majú viac hnedého tuku ako starší
  • štíhli ľudia majú viac hnedého tuku ako obézni ľudia
  • ľudia s normálnymi hladinami krvného cukru majú viac hnedého tuku ako tí s vysokými hladinami cukru

Štúdie ukazujú, že vystavenie chladu usmrcuje tukové bunky

Zvýšenie vystavenia chladu pomáha naštartovať hnedý tuk, čo je prínosom pre ľudí snažiacich sa schudnúť a znížiť tak komplikácie spojené s obezitou.

Výskumníci odporúčajú, aby si ľudia v domoch a bytoch aspoň na pár hodín denne znížili izbovú teplotu na termostatoch. Týka sa to hlavne zimných mesiacov.

Svoje zistenia publikovali aj v Žurnále endokrinologickej spoločnosti pre klinickú endokrinológiu a metabolizmus.

Vedci na základe odobratých vzoriek tukového tkaniva pomocou biopsie zistili, že v zimných mesiacoch vykazoval tuk na stehnách a bruchu vyššie známky „hnednutia“ ako vzorky tuku odobraté v letných mesiacoch.

To naznačuje, že nižšie teploty spúšťajú transformáciu „bieleho tuku“ na „béžový“.

Väčšina domov v USA sa v zimných mesiacoch vykuruje na približne 21˚C. Na Slovensku je to dokonca 23 až 24˚C. Avšak medicínske centrum pri Maastrichtskej univerzite odporúča znížiť termostat na 15 až 17˚C aspoň počas pár hodín denne.

Experti tvrdia, že v zime trávime príliš veľa času v prekúrených domovoch či kanceláriách a to môže zapríčiňovať, že naše telá si prestanú na svoje zahriatie vyrábať vlastné teplo pomocou pálenia kalórií.

Článok v New York Times poukazuje na štúdiu, kde skupina mužov spala v metabolickej komore, kde bola udržiavaná teplota len okolo 19˚C.

Po 4 týždňoch spánku pri tejto teplote sa u mužov takmer zdvojnásobil ich objem „hnedého tuku“, zvýšila sa ich citlivosť na inzulín a dokonca aj počas dňa spaľovali viac kalórií.

Tento proces sa nazýva aj „studená termogenéza“ a môže viesť k nárastu objemu metabolicky aktívneho hnedého tuku, zvýšeniu inzulínovej citlivosti a zvýšeniu miery bazálneho metabolizmu, čo v konečnom dôsledku znamená aj viac spálených kalórií.

  • Stredná intenzita studenej termogenézy by bolo sedenie v krátkych nohaviciach a tričku v izbe s teplotou 10 až 15˚C
  • Masívna intenzita studenej termogenézy by bola dosiahnutá nosením ľadovej vesty a párom kompresných nohavíc naplnených ľadovými vreckami. Takéto niečo by viedlo k triaške, ktorá spaľuje ohromné množstvo kalórií.

Ľadová terapia na spálenie telesného tuku

Tim Ferris je autorom knihy 4-hodinové telo (The Four-Hour Body), ktorá obsahuje koncept aktivácie hnedého tuku pre zvýšenie spaľovania kalórii tým, že sa vystavíte frigidným teplotám.

Uvádza v nej, že dokážete zvýšiť svoj potenciál na spaľovanie tukov až o 300% a to iba tým, že k vašej rutine zdravého stravovania a cvičenia zahrniete aj ľadovú terapiu.

Článok na stránke LiveStrong jeho tvrdenia potvrdzuje:

Vedec NASA uviedol pre ABC News, že to nie je žiadne zveličovanie. Štúdiom efektov rôznych teplôt na astronautov bolo spozorované zvýšenie metabolizmu až o 20% už pri tak miernych teplotách, ako je 16˚C.

Len 85 gramov hnedého tuku dokáže spáliť za deň až 400 až 500 kalórií (čiže 20% celkového kalorického príjmu priemernej ženy!).

Ľadové zmrzlinové tyčinky spôsobujú priehlbinky líc u detí

Vedci potvrdili pomerne zvláštnym spôsobom, že bunky bieleho tuku môžu byť zmrazené a usmrtené.

Ide o úkaz nazývaný „ľadová panikulitída“, ktorý ukazuje, že nadmerné vystavenie chladu od zmrzlinových tyčiniek (ako napríklad Calipo) môže viesť ku vzniku priehlbiniek na lícach.

ako-schudnut-3

Rodičia 9 ročného chlapca boli znepokojení zväčšovaním a zmenou zafarbenia miest na oboch lícach svojho syna.

Chlapec sa narodil zdravý, nemal žiadnu zdravotnú ani rodinnú anamnézu, neprekonal žiadne uštipnutia hmyzom, ani iné úrazy či ochorenia a nevyskytoval sa v blízkosti iných chorých osôb.

Jeho rast a vývoj boli normálne, bol riadne očkovaný.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Napriek tomu mal tento hravý chlapec symetricky, po oboch stranách líc, v blízkosti pier malé priehlbinky. Jeho ústna dutina bola normálna a nič viac sa lekárom spočiatku nepodarilo zistiť.

Ďalší rozhovor však ukázal, že 2 dni predtým, než sa priehlbinky objavili, dala matka chlapcovi ľadové zmrzlinové tyčinky kvôli bolesti z rasu zubov. To potom viedlo k stanoveniu klinickej diagnózy „ľadová panikulitída“.

Aj u iných detí sa ukázalo, že zmrzlina, ľadové vrecúška či vystavenie chladu spôsobuje tento zdravotný stav.

Najčastejšie sa vyskytuje u malých detí, kedy u nich dôjde k „ľadovému úrazu“ a zvyčajne sú ovplyvnené líca alebo brada. Je to preto, lebo v týchto miestach sa na tvári nachádza najviac tukového tkaniva a najčastejšie sú vystavené chladu.

Ľadová panikulitída sa obvykle prejavuje začervenaním, stuhnutím a opuchom líc, ktoré nastane 24 až 48 hodín po kontakte so zmrzlinou alebo ľadovou kockou.

U dospelých je podkožný tuk na tvári tvorený prevažne nenasýtenými tukmi, čo vysvetľuje, prečo sa tento jav vyskytuje takmer exkluzívne u detí.

ako-schudnut-4

Dr. Amy Brodská, dermatologička z Chicaga, sa tiež nenarodila s jamkou v líci. Avšak keď mala asi 6 rokov, zranila si ľavé líce, ktoré bolo potom ošetrené ľadovými zábalmi počas niekoľkých hodín.

V priebehu pár dni sa jej líce zmenilo na tuhú hmotu. O 6 až 8 týždňov neskôr sa na jej líci vytvorila viditeľná jamka.

Amy si celé roky myslela, že táto jamka je dôsledkom jej zranenia. Neskôr však študovala dermatológiu a až vtedy zistila, že je to dôsledok ľadovej panikulitídy.

Ako schudnúť z brucha už za jeden týžeň

Na základe faktov uvedených vyššie dnes výskumníci tvrdia, že niečo tak jednoduché, ako priloženie vrecka naplneného ľadom počas 30 minút na miesta, kde sa nachádza „biely tuk“, dokáže naštartovať spomínaný proces „hnednutia tuku“.

To pomáha zvýšiť odbúranie tuku, ak popri tom dodržiavate aj zásady zdravej stravy. Samozrejme, nezaškodí ani pravidelné cvičenie.

Funguje to tak, že sa schladí pokožka, čo potom spôsobí, že podkožné tukové bunky odumrú (alebo sa zmenia na béžový tuk) a následne odumreté bunky telo časom metabolizuje.

V takto ošetrenom mieste sa potom stenčí celková hrúbka tukového tkaniva.

Existuje aj komerčná terapia nazývaná „studené sochárstvo“ (ColdSculpting). Vyžaduje si to síce pomerne drahé vybavenie, no dokáže byť je veľmi efektívna!

Jedno sedenie trvá približne hodinu pre jedno ošetrované miesto, na ktorom prístroj vyvolá zredukovanie hrúbky tukového tkaniva. Po zmrazení sa tukové bunky prirodzene vyplavia z tela von.

Celá kúra, aby bolo vidieť zreteľný výsledok, trvá približne 6 až 12 týždňov, no už po jednom hodinovom sedení dokáže pacient zhodiť až 1,5 cm z obvodu pása. Za týždeň dokážete schudnúť z brucha tak, že to už bude vidieť.

To isté miesto sa síce ošetruje viac krát, no hovorí sa, že k najväčšiemu úbytku tuku dochádza práve po prvom sedení.

ako-schudnut-5

Čo sa deje s tukovými bunkami?

Uvedený prístroj používa vákuové poháriky, ktoré sa priložia na pokožku, vysaje sa z nich časť vzduchu, čím sa pokožka vtlačí dovnútra a následne sa schladí.

Teória je taká, že schladenie tkanív na teplotu tesne pod nulou vyvolá v tukovom tkanive zápal (panikulitídu) a následne dochádza k programovej smrti bunky (apoptóze).

Zápal zvyčajne začína do 3 dní po aplikácii kúry, vrcholí 30 dní po nej a do 90 dní nastáva úbytok tukových buniek.

Dočasné vedľajšie účinky zahŕňajú občasné podliatiny a mierne začervenanie.

Kým sa odumreté tukové bunky postupne vyplavia z tela, okolo nich sa nachádzajú zdravé tukové bunky, ktoré sa stále môžu rozšíriť. Preto by mal človek dodržiavať aj zásady zdravej stravy, aby sa tak nestalo.

Zvyčajnou obavou sú možné omrzliny a iné poškodenia kože. Toho sa však nemusíte príliš obávať, lebo na vznik omrzlín sú potrebné oveľa nižšie teploty okolo -10 až -14˚C, aby došlo k takémuto poškodeniu.

„Studené sochárstvo“ používa teploty, ktoré nezabíjajú tukové bunky okamžite, ale vyvolá v nich prirodzený proces riadenej bunkovej smrti (apoptózy).

To je aj dôvodom, prečo na výsledok je potrebné čakať niekoľko týždňov až 3 mesiace. Až vtedy sa prejaví plný efekt terapie.

No a postupne sa dostávame k hlavnej pointe tohto článku a to, že podobný efekt je možné dosiahnuť aj doma, veľmi lacno a bez žiadnych drahých prístrojov.

Používanie ľadových obkladov doma na odstránenie nadbytočného tuku

Používanie ľadových obkladov je známe už celé desaťročia tým, že zmierňujú zápaly a predchádzajú opuchom po poraneniach pri športe.

Dnes sa však ukazuje, že môžu mať aj ďalší účel použitia.

Na základe poznatkov získaných pri „studenom sochárstve“ výskumníci tvrdia, že podobný efekt, ako bol popísaný v predošlej podkapitole, je možné replikovať aj v domácom prostredí jednoducho tak, že si na pokožku problémových partií tela budete prikladať ľadové obklady.

Štúdie ukázali, že úroveň tukových tkanív v oblastiach, kde boli prikladané ľadové obklady, bola zreteľne nižšia ako na ostatných častiach tela.

Takže jednoducho stačí si priložiť vrecúška s ľadom na problémové miesta s nadmerným tukom ako sú stehná či brucho na 30 minút až hodinu, 3 až 4 krát za týždeň a problémový, ťažko odstrániteľný tuk sa do pár týždňov až 3 mesiacov zredukuje.

Preto pre tých, ktorí majú záujem o odstránenie tuku na určitých telesných partiách, studená termogenéza robí takéto tvarovanie a modulovanie vzhľadu možným.

Na čo si dávať pozor

Nesprávne používanie ľadových obkladov môže spôsobiť kožné popáleniny – od ľahkých prvého stupňa až po vážne 2. a 3. stupňa.

Najčastejšie sa to stáva vtedy, keď sa ľadové vrecúška prikladajú priamo na pokožku, bez žiadnej medzivrstvy.

Používajte preto ochrannú vrstvu ako napríklad tričko, ktoré vložíte medzi ľadové vrecúška a pokožku. Môžete použiť aj tenší uterák alebo niekoľko vrstiev papierových vreckoviek aspoň na niekoľko minút, kým sa pokožka chladu prispôsobí a potom ochrannú vrstvu odstrániť.

Ak by ste použili príliš hrubý uterák alebo iný podobný materiál, ktorý by bránil ľadu miesto na pokožke dostatočne ochladiť, znížili by ste tým účinnosť terapie.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré zvyšujú riziko poranenia popálenín z mrazu. Tie sa týkajú hlavne nasledovných ľudí:

  • Ľudia užívajúci lieky, ktoré znižujú prekrvenie kože, ako napríklad beta-blokátory.
  • Ľudia s ochorením periférnych ciev, ktoré znižuje tok krvi do postihnutých oblastí.
  • Ľudia s periférnou neuropatiou, ktorá znižuje schopnosť cítiť poranenia.
  • Ľudia s cukrovkou a fajčiari.

Medzi najčastejšie príznaky popálenín z mrazu patria:

  • mravčenie kože nasledované pocitom brnenia a necitlivosti
  • začervenanie a bolesť v postihnutom mieste
  • tuhá alebo voskovitá pokožka, ktorá zbledne a stuhne
  • kožné pľuzgiere

Ako ošetriť kožné popáleniny z mrazu

Pri nesprávnom používaní ľadových obkladov sa u vás môžu rozvinúť príznaky úrazu mrazom, ako napríklad pľuzgiere, pálivý pocit, stuhnutosť, svrbenie alebo bolesť v postihnutej oblasti.

Farba kože sa môže zmeniť na žlto-sivú. Ak k tomu dôjde, dané miesto musí byť znova zahriate, aby sa popálenina nezhoršila.

Postupujte podľa nasledovných zásad:

1. Proces znovuzahrievania musí byť postupný, aby ste predišli ďalšiemu poškodeniu kože.

2. Namočte popálenú kožu do teplej vody. Národný inštitút zdravia odporúča, aby teplota vody bola medzi 40 až 42˚C a namočenie by malo trvať 20 minút. Nikdy nepoužívajte príliš horúcu vodu.

3. Môžete použiť teplé zábaly alebo zabaľte postihnuté miesto do deky.

4. Vyhýbajte sa masáži alebo odtrhávaniu poškodenej pokožky, pretože to môže spôsobiť ešte viac škody.

5. Nepoužívajte priame suché teplo na zahriatie postihnutých miest ako napríklad radiátory či fény na vlasy, pretože tieto miesta sú znecitlivené a mohli by ste si privodiť ešte horšie popáleniny.

Záver

Ak sa rozhodnete pre aplikáciu tu popísanej metódy odstránenia nadmerného tuku na problémových partiách tela, želáme vám veľa úspechu.

Nezabudnite však postupovať obozretne, opatrne a zo začiatku možno aj pomalšie ako je uvedené v návode, aby ste si neprivodili nejaké zdravotné komplikácie.

Zistite si najskôr, ako bude vaše telo na túto terapiu chladom reagovať a až potom ju aplikujte naplno.

Stop Candida

Zdroj: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Dobry a zaujimavy clanok, treba vsak podotknut pre zeny ladovanie brucha ci bokov nie je vhodne z hladiska vnutromaternicovych organov a mocoveho ustrojensta.

Pridajte komentár

*