Vedci objavili potravinu, ktorá núti bunky spáliť tuk namiesto jeho ukladania


Print Friendly, PDF & Email

palenie-tuku

Obezita a nadváha sú dnes globálnou epidémiou. Za príčinu sa označuje hlavne západný typ stravy, ktorá pozostáva z potravín vyznačujúcimi sa vysokým stupňom spracovania, genetickými modifikáciami a chemickým znečistením.

Ide teda o stravu, ktorá nie je kompatibilná s našim evolučným vývojom. Jej následkom sú potom zdravotné komplikácie a niekedy môže byť pre človeka dokonca aj život ohrozujúca.

Avšak strava nie je jedinou príčinou obezity. Ako to už v živote neraz býva, problémy sú vždy o niečo komplexnejšie.

Bavíme sa tu o faktoroch ako sú narušitelia endokrinného systému, chronický stres, zlá črevná mikroflóra či nedostatok pohybu.

Každý rok ľudia minú miliardy Eúr na pomôcky pre chudnutie, bariatrické operácie (podväzovanie žalúdka), prípadne na umelé či prírodné tabletky.

A napriek tomu všetkému sa problém stáva stále horším a horším.

Ale čo ak by sme boli schopní nájsť riešenie, ktoré by spočívalo doslova na našom kuchynskom drese medzi koreninami?

Nový objav môže kompletne zmeniť prístup k chudnutiu

Priekopnícka štúdia publikovaná v Žurnále nutričnej biochémie objavila látku, ktorá môže poskytnúť nové riešenie na problém nadváhy.

Ide o látku nazývanú kurkumín, ktorý je súčasťou korenia kurkumy.

Vedci zistili, že uvedená substancia dokáže meniť štruktúru tukových buniek v ľudskom tele. Konkrétne na také, ktoré podporujú spaľovanie tukov, namiesto ich ukladania do zásob.

Aký je rozdiel medzi zlým a dobrým tukom?

Tuk sa zvykne považovať za vskutku škaredé slovo.

Čoraz častejšie však veľká skupina spotrebiteľov aj výživových entuziastov zastáva názor, že namiesto vyhýbania sa tukom úplne, by sme sa mali snažiť do nášho jedálnička zakomponovať viac „dobrých“ a menej „zlých“ tukov.

Medzi „dobré tuky“ radíme napríklad olivový olej, avokádo či kokos.

Čo však mnohí nevedia je, že nielen strava, ale aj naše telo obsahuje dva druhy tukových buniek. Tie dobré sa označujú ako „hnedé“ tukové bunky a zlé zasa ako „biele“ tukové bunky.

To, aký máme pomer medzi zlými a dobrými tukovými bunkami v tele závisí od množstva pohybu, vplyvu prostredia a samozrejme na tom, čo konzumujeme. Tento pomer potom ovplyvňuje aj našu náchylnosť na rôzne ochorenia.

Hnedé tukové bunky („dobré“) sú hnedé preto, lebo obsahujú veľké množstvo mitochondrií, ktoré z tuku produkujú ohromné množstvo energie a tepla. Ich úloha v metabolizme je presne opačná ako bielych tukových buniek.

Biele tukové bunky („zlé“) majú za úlohu nie výrobu energie, ale uskladňovanie tukov pre ich budúce využitie.

Na to, aby sme podčiarkli radikálny rozdiel medzi týmito dvoma druhmi buniek, pozrime sa na ich pôvod. Obe totiž pochádzajú z rozdielnych línií kmeňových buniek, pričom hnedé tukové bunky sa vytvárajú z tej istej línie ako svalové bunky.

Vedcov napadol nový prístup k chudnutiu

Ukázalo sa, že ľudia trpiaci nadváhou majú väčšinu tukových buniek bieleho typu (inak najviac ich máme ako novorodenci – až okolo 5% celkovej váhy).

Prírodná liečba osteoartritídy

Najviac bielych tukových buniek sa nachádza v oblasti pásu a brucha. A práve tuk v tejto oblasti predstavuje hlavné riziko pre srdcovocievne ochorenia.

Namiesto úpornej snahy o zbavovanie sa tuku v tejto, ale aj iných partiách tela, napadla vedcov geniálna myšlienka: Či by nebolo lepším prístupom snaha o zmenu štruktúry tuku z bieleho na hnedý?

No a predbežný výskum túto ich teóriu potvrdzuje.

Ako ale zmeniť biele tukové bunky na hnedé?

Jednou z možností, ako docieliť zmenu štruktúry tuku, je aplikácia chladu.

Doslova sa napríklad priloží na pár minút vrecko s ľadom na brucho (či inú problémovú partiu tela), čo vyvolá v danej oblasti spustenie procesu postupného odbúravania bielych tukových buniek.

Možno ste už u tom aj niekde počuli, keďže v súčasnosti je to „horúca“, teda skôr studená novinka na poli chudnutia.

Pri použití tejto metódy však panujú obavy, že aplikácia chladu môže mať nepriaznivé následky na zdravie kardiovaskulárneho systému. Okrem toho, vystavovanie tela mrazivým teplotám je dosť nepohodlné. To z neho nerobí ideálne riešenie na chudnutie.

Naproti tomu, kúra pomocou kurkumínu dokáže poskytnúť porovnateľné výsledky a zároveň je oveľa príjemnejšia.

Kurkumínový extrakt sa môže stať ideálnym doplnkom pri chudnutí

Štúdia uskutočnená výskumníkmi z Kórei po prvý krát potvrdila, že kurkumín je naozaj schopný vyvolať nahrádzanie bielych tukových buniek hnedými.

Tento efekt dosahuje pomocou 4 rôznych mechanizmov:

 1. Posilnením expresie génov zodpovedných za tvorbu hnedých tukových buniek.
 2. Stimulovaním produkcie nových mitochondrií (tovární buniek na výrobu energie). Tento účinok kurkumínu je možné využiť aj pri strate svalovej hmoty alebo znížení výkonu mozgu u starých ľudí.
 3. Zvyšovanie úrovne bielkovín u na hormóny senzitívnej lipázy a p-acyl-CoA karboxilázy. Ide o dva markery, ktoré zohrávajú úlohu pri zvyšovaní spaľovania tukov a potláčaní ich ukladania.
 4. Zvyšovanie aktivity AMP-aktivovanej proteínovej kinázy (AMPK). AMPK zvyšuje metabolizmus, ktorý je u ľudí s nadváhou často oslabený.

Výskumníci ďalej predpokladajú, že kurkumín zohráva pri obezite aj inú úlohu.

Konkrétne v tom, že jeho protizápalové vlastnosti pomáhajú pri stavoch ako cukrovka či zápaly žíl, ktoré obezitu často sprevádzajú.

No a napokon, kurkumín má ešte jeden účinok hodný pripomenutia a to, že dokáže vybudiť apoptózu, čiže riadenú smrť rakovinových buniek. O tomto sme nedávno písali aj na našej stránke v samostatnom článku.

Ak by ste mali záujem o kvalitný kurkumínový extrakt, na Slovensku ho dostanete kúpiť TU a v Česku TU.

Široká paleta účinkov kurkumínu

Na základe uvedeného môžeme skonštatovať, že kurkumín má naozaj širokú paletu extrémne prospešných účinkov.

Existuje zdokumentovaných až 600 osobitých zdravotných problémov, na ktoré zaberá. Týmto svojim výkonom predčí a zahanbí akýkoľvek dnes vyrábaný syntetický liek.

Ak by sme mali zhrnúť len tie najdôležitejšie účinky kurkumínu, tak ide o nasledovné:

 • nadváha a obezita
 • rakovina
 • cukrovka
 • depresia
 • srdcovocievne ochorenia

Záver

Berúc do úvahy všetky doterajšie zistenia, bolo by priam neetické po ňom nesiahnuť v situácii, keď máte na výber buď farmaceutický liek alebo kurkumín.

Týka sa to nielen nadváhy, ktorá hlavnou témou tohto článku, ale aj všetkých ostatných ochorení, kde boli preukázané jeho jedinečné účinky.

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdroj: Turmeric’s „Weight Loss Secret“: It Turns Bad Fat Good

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Kurkuma má preháňavé účinky. To aby ste vedeli a neboli prekvapení.

 2. kurkumu používám do vaření a je výborná na odbourání tuků,mám již vyskoušeno ,navíc dáte jídlu krásnou barvu z prášku kurkumi ,vyskoušejte

 3. Kurkuma musí byť aktivovaná pomocou korenia. Ináč nefunguje.

  • Konkrétne akým korením? Ďakujem.

   • pokial ja viem, tak piperinom (výtazok z cierneho korenia) Kurkumin podavaný s pipreinom ma vraj az 20-krat vyssiu ucinnost. Ale pozor ak ste cukrovkari alebo uzivate warfarin (na riedenie krvi), potom to neskusajte!

 4. Zaujímavý je odsek:
  Každý rok ľudia minú miliardy Eúr na pomôcky pre chudnutie, bariatrické operácie (podväzovanie žalúdka), prípadne na umelé či prírodné tabletky.A napriek tomu všetkému sa problém stáva stále horším a horším.
  – tu je presne dôvod prečo je strava taká aká je, tu je dôvod prečo má spôsobovať presne to čo má. Takže pekne krásne sa len naďalej stravujte na varenej smaženej, udenej strave aby všetci tí ktorých poznám i nepoznám vo farma priemysle mali prácu aby mohli naďalej vyrábať a dodávať lieky a podobne somariny(pr. i kurmumínové tablekty)
  – už sa len čakám kedy začnú písať o prínosoch ilegálnych drog. Pri popisovanom stravovaní cca 20,30,40 rokov pohodka občas dajaka tabletka ved všetky malé problémy sú akože z vekom a potom zrazu ste v prdeli. To si radšej dajte heroín, kokaín, efedrín a pod. A dostanete sa do rovnakého uspokojivého stavu aký vám prináša varená strava. (podotýkam že tento fakt je vedecky dokázaný, ktorý sa odohráva v mozgu). A budete stihli krásny, s pár dierami, no akurát ten deň D kedy sa to začne všetko rúcať príde oveľa skôr o 5,10,15,20 rokov, v závislosti od intenzity užívania..:-)

  Ďalšia pekná časť článku:
  Ale čo ak by sme boli schopní nájsť riešenie, ktoré by spočívalo doslova na našom kuchynskom drese medzi koreninami?
  – no tak by ho našli a vymazali z planéty tak ako vymazali Teslové tajné vynálezy a prototypy využitia energie a pod. už ste videli v telke reklamu na čerstvu zeleninu a ovocie na nejaké recepty ktoré Vám zlepšia imunitu, znížia stres, predĺžia život a pod.?
  Samozrejme že nie a v konečnom dôsledku aj dobre robia, viete si predstaviť že by tu bolo zrazu toľko zdravých ludí ved by nás tu nebolo 7 ale možno 10 či 15 miliard obyvateľov?to by asi udržateľné nebolo…A čim viac sú ľudia chorý a problematicky tým viac lúdi ma prácu čo je vlastne úžasný mechanizmus.
  A bohužiaľ je však nezvratný.

 5. Kurkuma jedině s pepřem, tím se aktivizují prospěšné látky.

 6. Med a kajanske kirenie sa aj odporuca.

Pridajte komentár

*