Ako prírodne vyliečiť mykózy kože, keď nechcete chémiu od lekára


mykozy-koze

Hubovité choroby kože, ako napríklad tinea versicolor (pityriasis versicolor) je infekčné plesňové ochorenie vyvolané kvasinkou Malasseazia furfur.

Vyznačuje sa škvrnami alebo fľakmi, ktoré sú buď svetlejšej alebo tmavšej farby v porovnaní s pokožkou okolo nich.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Na to, aby ste mykózou ochoreli, sa vôbec nemusíte nakaziť od niekoho iného. Táto kvasinka sa totiž bežne nachádza na pokožke takmer všetkých ľudí.

Prečo teda u niekoho toto ochorenie prepukne a u iného nie? Dôvodov je viacero, no najčastejšie sa jedná o nasledovné:

  • oslabený imunitný systém
  • časté a intenzívne potenie
  • pobyt v teplom klimatickom pásme
  • nadmerne mastná pokožka

Pár všeobecných, no dôležitých informácií o mykózach

Škvrny na pokožke zvyknú byť svetlejšie ako okolitá koža, pretože kvasinky produkujú kyselinu, ktorá ma zosvetľujúce účinky.

Ak pri mykóze dôjde zároveň aj ku vzniku svrbenia a podráždeniu pokožky, potom bude jej sfarbenie tmavšie, respektíve červenšie.

Ochorenie má tendenciu sa zhoršovať počas teplých dní a naopak, pri ochladení niekedy aj zdanlivo úplne vymizne.

Jednou z hlavných zásad je, že ak trpíte mykózami, tak by ste sa mali vyvarovať priamemu slnečnému svetlu. Dôvodom nie je len zvyšovanie teploty na pokožke, čo podporuje rast kvasiniek, ale aj to, že napadnutá pokožka má tendenciu sa opáliť inak ako zdravá pokožka.

Niekedy škvrny aj svrbia či dokonca bolia. Vyskytnúť sa môžu na ktorejkoľvek časti tela, no najčastejšie sú na krku, pažiach, hrudníku a chrbte.

Medicínska liečba mykóz zvyčajne zahŕňa aplikáciu antimykotík vo forme krémov, gélov, mydiel a šampónov. Lekári môžu niekedy naordinovať aj tabletky.

Občas sa ale stáva, že aj keď dôjde k potlačeniu kvasiniek, svrbenie a začervenanie na koži môžu pretrvávať ešte niekoľko mesiacov.

Domáce prírodné liečby na Pityriasis versicolor

Okrem už spomenutých orálnych a povrchových antimykotík, existuje aj zopár účinných domácich prípravkov na liečbu tohto ochorenia.

Tuto sme pre vás vybrali tie najlepšie z nich:

1. Jogurt

Nie je žiadnym tajomstvom, že jogurty obsahujú bilióny priateľských mikroorganizmov, ktoré držia škodlivé patogény na uzde.

Jednoduchá aplikácia jogurtu na postihnutú pokožku dokáže urobiť aj malé zázraky.

Ak vám po aplikácii na pokožku z neho niečo zostane, tak zbytok zjedzte – posilníte si tak aj imunitný systém.

Nezabudnite však na jednu dôležitú vec – používajte len čistý biely jogurt, pretože cukor z ovocných jogurtov by kvasinky len vyživoval.

2. Jablčný ocot

Vďaka antimykotickým vlastnostiam jablčného octu, ho môžete použiť ako vysoko účinný domáci prostriedok na liečbu hubovitých ochorení kože.

Liečba osteoporózy

Pridajte približne jednu misku jablčného octu do kúpeľa a namočte sa doň na niekoľko minút.

Môžete tiež skombinovať rovnaké diely jablčného octu a vody a zmes priamo naniesť na postihnutú pokožku pomocou vatových chumáčikov.

3. Čajovníkový (tea tree) esenciálny olej

Žiadny zoznam domácich receptov na kožné problémy by nebol kompletný bez oleja z čajovníka.

Nie je to žiadnym prekvapením, keďže je dobre známe, že čajovníkový olej je extrémne potentnou prírodnou látkou proti mykózam.

Dokonca tak silnou, že musíte rozriediť 5 až 7 kvapiek do 1 polievkovej lyžice olivového oleja predtým, že zmes aplikujete na postihnutú pokožku.

4. Kokosový olej

Táto liečba na mykózy je nielen efektívna, ale aj výborne vonia.

Jednoducho aplikujte kokosový olej priamo na miesta pokožky zasiahnuté mykózou. Nechajte ho pôsobiť dostatočne dlhý čas, aby mal možnosť patogénne baktérie zneškodniť.

5. Aloe vera

Ďalším veľmi účinným receptom na zozname domácich terapií pre rôzne druhy kožných problémov je aloe vera.

Gél nachádzajúci sa vo vnútri listov aloe nielen spoľahlivo usmrtí baktérie, ale aj výrazne urýchli liečivý proces.

Postup je prostý – odtrhnite jeden živý list aloe, prelomte ho na polovicu a gél, ktorý z neho bude vytekať, priamo aplikujte na postihnutú pokožku.

Robte to 3 krát denne niekoľko týždňov.

Jeden list aloe vera môžete samozrejme použiť aj viac krát, pokiaľ je v ňom dostatok gélu. Medzi jednotlivými aplikáciami ho uskladňujte v chladničke, prípadne ho zo živej rastlinky odvrchu zrezávajte postupne po častiach.

6. Cesnak

Cesnak je ďalším skvelým prostriedkom na mykózy vďaka svojim silným antimikrobiálnym účinkom.

Pomliaždite ho na veľmi jemno. Priama aplikácia cesnaku by mohla pokožku podráždiť, preto je lepšie ho zmiešať napríklad s medom, ktorý sám o sebe má výborné antibakteriáne účinky.

Zmes medu a cesnaku potom aplikujte na 10 až 20 minút na postihnuté miesta. Čo vám ostane, môžete potom aj zjesť a posilniť si tak imunitu zvnútra.

7. Kurkuma

Posledným bodom na našom zozname najlepších receptov na mykózy je kurkuma.

Kúpte sušený prášok v supermarkete medzi koreninami. Doma ho zmiešajte s trochou vody a výslednú pastu naneste na pokožku.

Po 30 minútach si miesto dobre opláchnite vodou. Kúru opakujte každý deň počas niekoľkých týždňov.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Mam pripomienky:
    Na fotke nie je podla mna mykoza, ale supajuci sa chrbat po spaleni slnkom.
    Vsade pisete o antibakterialnych ucinkoch a zneskodnovani bakterii, lenze mykozy su sposobene plesnami, nie bakteriami.
    Cudujem sa, ze nebol spomenuty nechtik lekarsky.
    Ale inak vdaka za tipy, vyskusame, uvidime. Ten ocot by mohol fungovat, lebo ho na mykozy odporucaju aj lekari. A pri liecbe vytierat topanky (pokial je to na chodidle, resp. okoli) tekutinou ocot a voda 1:1 aspon 2x do tyzdna.

  2. zdravyrozum

    Na plesne je vraj najlepsi bentonit alebo tiez nazyvany aztecka hlina. Treba zmiesat s kokosovym olejom. Pogooglite. Vyskusajte.

    • Dakujem za perfektny tip, Bentonit – Aztecka Hlina je naozaj uzasna a ma vela pouziti aj napr. ako pletova maska (s jablcnym octom) krasne cisti plet aj ako maska na vlasy alebo ako zubna pasta… Ma priam zazracny vplyv a da sa aj pouzivat interne (pit zriedena s vodou, dzusom…) ale len calcium bentonite, sodium bentonite je len na vonkajsie pouzitie. Odporucam vyskusat :).

  3. Ja som sa s mykozou trapila rok.Co mi lekari predpisovali mi pomahalo na chvilu.Mala som to vo vsetkych zahyboch na tele,strasne to smrdelo.Po osprchovani som to uz za hodinu citila.Raz,ked som uz bola zufala,zasypala som si vsetky postihnute miesta zasypom pedik,co sa pouziva na nohy a stal sa zazrak.Odvtedy mam pokoj.

Pridajte komentár

*