3 účinné domáce lieky na mykózu nechtov na nohách či rukách


Print Friendly, PDF & Email

mykóza nechtov na nohe

Nie je to len vaša koža, ktorú môže postihnúť mykóza, respektíve inými slovami hubovitá infekcia. Tá neraz zasiahne aj vaše nechty.

Najčastejšie k tomu dochádza u nechtov na nohách, no vyskytnúť sa môže aj na rukách. Nohy sú viac citlivé na mykózy, pretože sa často nachádzajú v tmavom, teplom a vlhkom prostredí, ktoré mykózy priam zbožňujú.

Hrozba vzniku mykózy je u mužov aj žien rovnako vysoká a môže sa objaviť tak v lete, ako aj zime.

V lete preto, že je teplejšie počasie a v zime zasa preto, že sa nosia celé topánky, v ktorých sa nohy viac potia a ťažšie vetrajú.

Typické prejavy a priebeh mykózy

Mykóze na nohách sa niekedy hovorí aj altletická noha. Prejavuje sa zvyčajne svrbením a zápachom. Najprv postihuje kožu a ak sa s tým dlhšie nič nerobí, časom prechádza aj na nechty.

Ďalším prejavom sú typické neškodne vyzerajúce biele alebo žltkasté škvrny na špičkách nechtov.

Ako ochorenie napreduje, počiatočný nevinný výzor sa mení na viac hrozivý. Nechty hrubnú a tmavnú.

Taktiež môže dochádzať k zmene tvaru nechtov a ich lámaniu.

Existujú dokonca prípady, kedy sa necht úplne oddelí od svojho lôžka. Vo všetkých prípadoch mykóza nechtov dokáže u človeka vyvolať silný stav nepohodlia.

Najčastejšie chyby pri mykózach

Ľudia často výskyt nechtovej mykózy podceňujú a nič nerobia. Je to však chyba, pretože infekcia sa potom rozšíri aj na ostatné nechty. Ak sa nezakročí ani vtedy a infekcii sa nechá voľný priebeh, dokáže narobiť veľa škody.

Naplno rozvinutá hubovitá infekcia vám môže napríklad v lete brániť v nosení lodičiek alebo šľapiek.

A to nehovoríme o nemožnosti navštevovať kúpaliská či kryté bazény, kde by ste sa mohli nielen hanbiť za výzor svojich nôh, ale infekciu aj nezodpovedne ďalej šíriť.

Z uvedených dôvodov je nutné sa mykózou zaoberať hneď, keď ju spozorujete. Vyhnete sa tak nielen jej nepríjemným následkom, ale možným spoločenským trapasom.

Tuto uvádzame najefektívnejšie domáce a čisto prírodné lieky, ako sa ľahko zbaviť mykózy nechtov na nohách či rukách.

1) Kokosový olej

Jedným z najjednoduchších spôsobov liečby mykózy kože a nechtov je natieranie kokosového oleja na problémové partie tela.

Tento nielen liečivý, ale aj na konzumáciu chutný olej, sa dnes dá už pomerne dobre zohnať v supermarketoch, obchodoch so zdravou výživou, ale aj cez intentet – napríklad na Slovensku TU alebo v Česku TU.

Jediné, čo potrebujete urobiť, je aplikovať trochu kokosového oleja na postihnutú pokožku alebo nechty niekoľkokrát za deň.

Zbohom vysoký krvný tlak

Olej počas dňa nezmývajte, aby jeho silné antimykotické účinky sa naplno prejavili.

Ak trpíte atletickou nohou, natierajte si kokosový olej na miesta, kde sa zvyčajne prejavujú príznaky mykózy – ako napríklad popraskaná koža, pľuzgiere či vysušená koža.

2) Olej z čajovníka (Tea Tree olej)

Veľmi potentný liek na mykózy, ktorý vám ponúka príroda, je čajovníkový olej (tea tree olej).

V skutočnosti vás tento olej dokáže zbaviť viacerých prejavov pôsobenia hubovitých infekcií – ako sú šupiny, lišaje a svrbenie.

Keďže nechtové mykózy a ďalšie kožné ochorenia zahŕňajúce rozmnožovanie húb sa zvyknú vracať, je dobré mať doma vždy po ruke fľaštičku s čajovníkovým olejom.

Ten je však príliš koncentrovaný a preto pred použitím na nechty alebo kožu je potrebné jeho riedenie. Zvyčajne sa riedi v pomere 1:1 s olivovým alebo iným bežným kuchynským olejom, napríklad slnečnicovým.

Po zmixovaní ho potom môžete nanášať priamo na postihnuté miesta pomocou vatových chumáčikov. Po aplikácii vždy chvíľu počkajte, aby aspoň trocha nasiakol do pokožky.

Ďalším spôsobom aplikácie je nakvapkanie pár kvapiek čajovníkového oleja do lavóra s letnou vodou a namáčanie nôh po dobu aspoň 15 až 20 minút.

Kvalitný čajovníkový olej zoženiete na Slovensku TU a v Českej republike TU.

3) Ocot alebo sóda bikarbóna

Mykózy neznášajú kyslé prostredie, aké vytvára ocot. To je aj dôvodom, prečo je táto tekutina tak efektívna pri odstraňovaní nechutných hubovitých infekcií nechtov na nohe, prípadne ruke.

Na začiatok naplníte umývadlo alebo lavór s letnou vodou. Pridajte do neho 1 pohár octu a následne si v tom máčajte nohy počas 15 minút.

Niektoré zdroje uvádzajú, že nechtová mykóza sa dá liečiť aj sódu bikarbónu. Podobne, ako mykózy neznášajú príliš kyslé prostredie, rovnako neznesú ani príliš zásadité prostredie.

Rovnakým spôsobom ako pri octe, znovu môžete naplniť lavór s vlažnou vodou, nasypať do nej 5 polievkových lyžíc sódy bikarbóny a zamiešať, aby sa úplne rozpustila.

Po 15 minútach nohy vyberte a dobre ich vysušte.

Záver

Všetky 3 domáce spôsoby liečby mykózy nechtov sú porovnateľne účinné. Môžete si z nich vybrať ten, ktorý vám najviac vyhovuje.

No a ak by náhodou z nejakého dôvodu neprinášal želané výsledky, skúste druhý alebo aj všetky tri a sami uvidíte, ktorý z nich vo vašom konkrétnom prípade funguje najlepšie.

Liečba osteoporózy

Zdroj: 3 Very Simple Ways To Treat a Toenail Fungal Infection Effectively

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. aj moč má dezinfekčne učinky, a najučínnejšie a to s toho dovodu že nesie gén našho tela, teda zabera okamžite, do 5 L vody 2 – 3 dl ranneho moču nohy močit 15 min a osusit. po dvoch tyždnohc je badat aj krajšie nohy. jednoduche zadramo a pritom učinnr.

  2. To som už počula, čosi bude na tom pravdy. Tak sa liečili aj naši vz predkovia, ktorí dokonca moč pili, len už neviem pri akých diagnózach

Pridajte komentár

*