7 príznakov plesňového ochorenia


7 príznakov plesňového ochorenia

Keď sa v prostredí, kde sa zdržujete, doma alebo na pracovisku, nachádza pleseň, môže vám spôsobiť vážne zdravotné problémy.

Pleseň sa pravdepodobne vyskytuje v klimatických podmienkach s veľkou vlhkosťou alebo tam, kde zvykne pršať. Je to práve vlhkosť, ktorá v prostredí vytvára vhodné podmienky podporujúce rozvoj plesne.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Americká Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) odporúča sušenie mokrých oblastí do 24 až 48 hodín od ich objavenia sa, aby sa zabránilo ich rastu. Okrem zdravotných problémov môže pleseň zničiť povrch, na ktorom rastie.

Tým situáciu ešte zhoršuje, lebo tento povrch môže rozkladať tak isto, ako keby bola na skládke, kde by sa nachádzala v prítomnosti tých istých prvkov. Platí to pre steny, podlahy, stropy, nábytok atď.

Plesne sa do ľudského tela dostanú najčastejšie inhalovaním spór. Pleseň rastie, rozširuje sa tak, že uvoľňuje spóry. Tie sú natoľko malé, že ich nie je možné vidieť voľným okom. Preto ich, bohužiaľ, vdychujeme do pľúc.

Do kontaktu s plesňou sa môžeme dostať aj cez pokožku. Napríklad sa môže stať, že sa dotkneme povrchu, na ktorom sa nachádza neviditeľná pleseň a neskôr sa dotkneme tváre alebo otvorenej rany, ktorou sa pleseň môže dostať do tela.

Akonáhle je už vo vnútri tela, spôsobuje zdravotné problémy a môže sa to prejavovať ako choroba.

7 príznakov plesňového ochorenia

1. Bolesť svalov, ktorá nie je zapríčinená nárazom, ani zaťažením

Nevysvetliteľná bolesť svalov, ktorá nie je spôsobená namáhavou aktivitou, je jedným z prejavov plesňového ochorenia. Bolesť svalov sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti tela.

Svalové kŕče a ostré, intenzívne bolesti charakteru „náhleho ostrého pichnutia“ patria medzi ne. Sú zapríčinené plesňou.

2. Šklbnutia, brnenie alebo stuhnutie

Tento pocit je taký, akoby ste sedeli na tŕňoch, alebo akoby ste si sadli na špendlíky, keď vaša ruka akoby odumierala, stuhla po tom, čo ju máte dlhšie v nepríjemnej polohe. To je ten pocit mravčenia, o ktorom hovoria ľudia trpiaci plesňovým ochorením.

3. Depresívna nálada

Výskumníci študujúci ochorenia súvisiace s plesňami zistili, že domy a byty, ktoré sú vlhké, majú vplyv aj na ľudí, ktorí v nich žijú a na ich náladu.

Medzi vlhkosťou v byte alebo vo vnútorných priestoroch, plesňou a príznakmi depresie bolo dokázané jednoznačné spojenie. Medzi duševným ochorením a nie práve ideálnymi podmienkami na bývanie je dokázaná väzba. Nie je to prekvapujúce.

Keď nemáte kontrolu nad domácim prostredím a máte zlú kvalitu vzduchu v interiéri, ktorá môže ovplyvniť vaše zdravie, je normálne, že budete pociťovať psychický stres.

Prevezmite kontrolu nad stresom tým, že obmedzíte alebo odstránite zdroje vlhkosti v domácnosti.

Do priestoru umiestnite domáce rastliny, ktoré vám prečistia vzduch a zapnite ventilátor, aby ste podporili cirkuláciu vzduchu.

4. Problémy s trávením

Nevoľnosť, hnačka, bolesti žalúdka a nechutenstvo sú niektoré z príznakov tráviacich ťažkostí spôsobených plesňovým ochorením.

Aj keď tieto príznaky môžu viesť k tomu, že budete jesť menej, a tým aj chudnúť, aj prírastok na hmotnosti je v skutočnosti možným znakom plesňového ochorenia.

Stop Candida

5. Problémy s dýchaním

Niektoré z najčastejšie hlásených príznakov plesňového ochorenia sú ťažkosti s dýchaním. V nedávnom prehľade o plesniach a medicínskych chorobách výskumníci vymenovali niektoré z respiračných ochorení, ktoré sú spojené s vystavením sa plesni.

Patria medzi ne „astma, alergická rinitída, alergická bronchopulmonárna aspergilóza, sínusitída a hypersenzitívna pneumonitída.“

Ľudia, ktorí sú týmto ochorením postihnutí, nedokážu zhlboka dýchať, zápasia o prívod vzduchu, kašlú, sipia alebo majú problémy s dýchacími cestami.

To všetko sú symptómy pravdepodobne plesňových ochorení.  Ak máte obavy z toho, že možno ste vystavení plesňovému ochoreniu, obráťte sa na lekára.

6. Citlivé oči a bolesti hlavy

Sčervenanie očí, svrbenie očí alebo rozmazané videnie môže súvisieť s plesňovými ochoreniami. Niektorí ľudia sú citliví na plesne ako na alergén.

To spôsobuje, že ich imunitný systém začne pracovať viac, keď sú im vystavení.

Ak sú vaše príznaky podobné sennej nádche alebo sezónnym alergiám a sú sprevádzané bolesťou hlavy a ďalšími príznakmi plesňového ochorenia, vyhľadajte lekársku pomoc a obráťte sa na svojho lekára.

7. Menej známe príznaky plesňového ochorenia

Niektoré z nezvyčajných a málo známych príznakov plesňového ochorenia sú nadmerný smäd, následne nadmerné dráždenie na močenie v dôsledku nadmerného pitia, triaška, prírastok na hmotnosti, závrate alebo kovová chuť v ústach.

Ako zničíte všetky plesne v domácnosti

Aby ste zabránili vzniku plesní, skontrolujte u seba doma, či vám niekde neuniká, alebo nepreteká voda a opravte to.

Ak takýto zdroj vo svojej domácnosti nájdete, vyčistite ho, dôkladne vyvetrajte, prípadne zapnite aj odsávač vlhkosti, pravidelne cirkulujte vzduch pomocou ventilátora alebo otvoreného okna, aby ste vpustili do priestoru aspoň jemným vánkom vzduch.

To vám pomôže vysušiť vnútorné priestory a vyvetrať.

Často čistite tie časti svojich priestorov, ktoré sú náchylnejšie k plesniveniu. Ide hlavne o kúpeľňu, osobitne okolo sprchy, lebo tam sa plesne môžu vyskytovať opakovane. Normálny čistiaci roztok je vhodný aj na čistenie od plesní.

Alebo si môžete vyrobiť vlastný prírodný čistiaci prostriedok na ničenie plesní, o ktorom sme písali v tomto článku.

Možno by ste si mali nasadiť ochrannú masku, aby sa vám spóry plesní nedostali do nosa. Mohlo by sa totiž stať, že vaša snaha by spôsobia viac zlého než dobrého.

Ak vo vašej domácnosti spôsobuje prítomnosť nechcenej vody nejaké nadmerné poškodenia, nezaškodí zavolať si odborníka na sanáciu, aby plesne odstránil odborným spôsobom.

Pórovité materiály, akými sú tkaniny alebo koberce budete musieť pravdepodobne vyhodiť, lebo tie nie je možné umývať.

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*