10-dňový plán Dr. Hymana pre zbavenie sa závislosti na cukre


Print Friendly, PDF & Email

cukor-a-zavislost

Ak sladké je chutné, čo je potom vlastne cukor? Cukrovka, rakovina, demencia, akné, neplodnosť či ochorenia srdca. To neznie príliš sladko…

Priemerný človek na západe skonzumuje okolo 70 kg cukru za rok. Váha priemerného muža je dnes zhruba 90 kg a ženy 75 kg. Pred 50 rokmi to bolo 80 kg pre muža a 65 kg pre ženu.

Cukor a jeho vplyv na telo

70 kg cukru ročne znamená približne 22 čajových lyžičiek za deň. Deti dnes konzumujú dokonca 34 čajových lyžičiek cukru denne. Napríklad len v USA je dnes každé 4 dieťa v predcukrovkovom stave.

Rafinovaný cukor a múka spôsobujú v tele zápaly, zvyšujú hladinu krvného cukru a neposkytujú žiadnu špeciálnu nutričnú hodnotu, ktorá sa nedá získať inde.

Vedci z Harvardu v jednej štúdii zistili, že mliečne šejky s vysokým obsahom cukru zvýšia hladinu cukru v krvi a produkciu inzulínu. Zároveň aktivujú v mozgu centrá zodpovedné za vytváranie túžby po sladkom.

Pri snímkach mozgu bolo vidno, ako sa oblasti zodpovedné za vznik závislostí „rozsvietili“ takmer ako na Silvestra.

Odvykací plán podľa Dr. Marka Hymana

Tento plán vyskúšalo už okolo 600 ľudí, ktorí spoločne za 10 dní schudli 2000 kg.

Kedy ste vy naposledy schudli 3,5 kg za necelé 2 týždne? Ako ťažko ste na tom pracovali?

Tento plán pritom neznamená odopieranie si jedla alebo konzumáciu nejakých nudných potravín. Nejde o žiadne strádanie. Predstavuje iba zmenu pohľadu na vaše stravovanie.

Dr. Hyman ho vytvoril tak, že do neho zakomponoval množstvo potravín, ktoré rušia závislosť tela od cukru. Doslova zresetuje vaše telo a mozog, odstráni cukor zo stravy a vy tak budete môcť opäť získať kontrolu nad svojim životom.

10-dňový odvykací plán od cukru

Tuto nasledujú kľúčové pravidlá pre detoxikáciu a odvyknutie tela od cukrov a rafinovaných sacharidov, ktoré zaberú už za 10 dní.

Rozhodnutie detoxikovať sa

Vo svojej knihe Mark Hyman vytvoril sadu otázok, ktoré vám pomôžu určiť, či sa potrebujete od cukru detoxikovať.

Ak odpoviete „áno“ na ktorúkoľvek otázku, potom sa vás to týka.

Tu sú uvedené otázky:

 1. Máte nábeh na cukrovku typu 2?
 2. Máte veľa tuku na bruchu?
 3. Máte celkovo nadváhu?
 4. Žiada sa vám cukor alebo sladké?
 5. Máte problém schudnúť s nízkotučnou diétou?
 6. Máte vysoké triglyceridy a nízky dobrý HDL cholesterol?
 7. Máte vysoký krvný cukor?
 8. Jete aj vtedy, keď nie ste hladní?
 9. Pociťujete únavu po jedle?
 10. Máte abstinenčné príznaky ak znížite príjem cukru alebo múky?
 11. Potrebujete stále viac nejakej nezdravej potraviny iba na to, aby ste sa cítili dobre?
 12. Trpíte na niektoré z týchto chorobných prejavov: nafukovanie, plynatosť, reflux, podráždené črevá, bolesti kĺbov a svalov, zahmlené myslenie, problémy s pamäťou, náladovosť, alergie?

Zastavte sa, buďte mŕtvym chrobákom

Je jeden spôsob, ako sa dá zbaviť všetkých fyziologických závislosti: Jednoducho prestaňte.

Alkoholik nemôže mať „len jeden phárik“. Trik je úplne s niečím prestať.

Prestaňte jesť všetky formy cukru, všetky múčne výrobky a tiež všetky umelé sladidlá, pretože spomaľujú metabolizmus, zvyšujú žiadostivosť a ukladajú tuky.

Ideálne počas 10 dní nebudete jesť nič, čo je zabalené v krabici, sáčku alebo má na sebe nálepku. Namiesto toho sa držte čerstvých základných potravín.

Nepite svoje kalórie

Každý druh tekutých kalórií je ešte horší ako cukor alebo pečivo“, hovorí Dr. Hyman.

Je to ako privádzanie cukru priamo do vašej pečene. Džúsy, malinovky, športové nápoje a sladené čaje či káva sú najväčšími zdrojmi kalórií u mnohých ľudí.

Jediná malinovka denne zvyšuje u detí riziko obezity o 60% a riziko vzniku cukrovky typu 2 u žien o 80%.

Sila bielkovín

Bielkoviny pomáhajú stabilizovať krvný cukor a hladinu inzulínu. Sú totiž zdrojom energie bez cukru.

Stop Candida

Začnite svoj deň s kvalitnými vajíčkami alebo proteínovým šejkom. Jedzte s každým jedlom orechy, semienka, ryby, kuracie mäso alebo aj červené mäso zo zvierat chovaných na čerstvej tráve.

Bielkoviny vám pomôžu získať pocit zasýtenia dlhšiu dobu, pretože sa trávia pomaly a zároveň vám dodávajú potrebnú energiu.

Odporúčaná jedna porcia bielkovín je 12 až 18 gramov (denne 60 až 80 gramov).

Neobmedzené množstvo (dobrých) sacharidov

Vedeli ste, že veľa druhov zeleniny sú vlastne zložité sacharidy (nie jednoduché cukry)?

Môžete ich jesť toľko, koľko len chcete – avšak nie tie škrobové, ako sú zemiaky, sladké zemiaky, tekvica alebo repa.

No ostatných, ako je listová zelenina, brokolica, karfiol, kel, špargľa, paprika, zelená fazuľka, huby, cukina, paradajky či artičoky, môžete jesť počas 10 dní neobmedzene.

Bojujte s cukrom pomocou tukov

Tuky zo stravy vás nerobia tučnými, ale sýtymi. Okrem toho stabilizujú krvný cukor a sú dôležitým stavebným prvkom všetkých vašich buniek.

Dobré tuky s každým jedlom, ako sú orechy, semienka, extra panenský olivový olej, kokosové maslo, avokádo a mastné ryby, sú dobrým spôsobom na odpútanie vašej mysle od cukru.

Pripravte sa na krízu

Dostupnosť nezdravých potravín z množstva stánkov pouličného očerstvenia alebo z automatov vám môže občas spôsobiť krútenie hlavy.

To platí obzvlášť v prípadoch, keď vám klesne hladina cukru v krvi.

Budete potrebovať Záchranný balíček. Ja sám mám jeden taký vždy so sebou. Obsahuje bielkoviny, dobré tuky a zdravé pochutiny, preto nikdy nemusím urobiť zlú voľbu.

V mojom balíčku nájdete toto: rôzne druhy orieškov ako mandle, vlašské orechy, ďalej tekvicové semienka, plechovka divoko žijúceho lososa, sardinky a nesladené čučoriedky“, vysvetľuje Dr. Hyman.

Riadenie stresu

Kortizol, stresový hormón, vo vás vyvoláva pocit hladu, ukladá tuk do brucha a môže viesť až k cukrovke typu 2.

Viaceré štúdie ukazujú, že hlboké dýchanie aktivuje pneumogastrický nerv, ktorý prepína metabolizmus z ukladania tukov na ich spaľovanie a rýchlo vás dostane zo stresového módu.

Nasleduje dýchacie cvičenie podľa Dr. Hymana:

 1. Zhlboka sa nadýchnite pri počítaní do 5.
 2. Potom sa vydýchnite, znova počítajte do 5.
 3. Zopakujte to 5 krát.
 4. To je všetko.

Robte to vždy pred každým jedlom a sledujte, čo sa začne diať!

Potlačte v tele zápaly

Zápaly spúšťajú nerovnováhu hladiny cukru, inzulínovú rezistenciu a cukrovku typu 2.

Lepok a mlieko sú dve skryté druhy netolerancie, ktoré má väčšina ľudí. Bohužiaľ, veľa ľudom sa práve tieto dve alergény žiadajú.

Skoncovať s nimi, hoci len na 10 dní, môže byť pomerne ťažké, no pokúste sa. Uvidíte, ako sa vám vráti energia a uľaví od žiadostivosti po nich.

Dostatok spánku

V jednej štúdii sa vysokoškolákom znížil čas spánku len o 2 hodiny, z odporúčaných 8 na 6 hodín.

Došlo u nich k zvýšeniu hormónov vyvolávajúcich hlad, zníženiu hormónov potláčajúcich chuť do jedla a obrovský nárast žiadostivosti po cukre.

Keď nespíte, hľadáte zdroje energie. Vtedy najčastejšie siahnete po potravinách s vysokým obsahom cukrov, ktoré vám síce dodajú rýchlu energiu, potom však nasleduje aj rýchly útlm.

Spánok je najlepším spôsobom, ako udržať vašu žiadostivosť po jedle, a zvlášť po sladkom, na uzde.

Liečba osteoporózy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Ďakujem, ďakujem. Toto je článok pre mňa.

 2. Veľmi prínosný článok.
  Odporúčam (hlavne diabetikom a hypoglykemikom) prečítať si brožúru od Michia Kushiho „Cukr a sůl – dva bílé jedy“ (zohnať ju je, dúfam, ešte možné v českých antikvariátoch). Je to prvá, teoretická časť trilógie, ktorej druhá a tretia časť nevyšli; po prečítaní tej prvej pochopíte prečo.
  Cukor narúša celý náš metabolizmus, ničí kvalitu krvi aj mozog (med vo väčšom množstve takisto) a je pôvodcom prevažnej väčšiny všetkých našich diagnóz i našich skratových, nešťastných rozhodnutí. Ako sa zbaviť závislosti? Ak si môžete zo zdravotného hľadiska dovoliť trojdňovú hladovku a ak máte v blízkom, priateľskom vzťahu rozumnú lekárku, na 3 dni úplne prerušte orálny príjem výživy aj tekutín a nahraďte ho prísunom infúzií vhodných pre Váš metabolický typ. Po troch dňoch prázdneho žalúdka (hneď pri prvom súste) rozlíšite, či ide o pravú potravinu, alebo jej príšerný falzifikát, čo dnes bežne už človek nepostrehne. Pri pohľade do zrkadla zistíte, že Vaša pleť je čistá, jemná, pôsobí min. o 15 rokov mladším dojmom…a chuť na sladké sa stratila. Zrejme zdochla od hladu candida. A stopku dostalo viacero diagnóz. Len si to už potom nepokaziť a jesť už len PRIRODZENÉ, prvotné potraviny. Plus niečo kvasené, kvôli obnove či zachovaniu zdravej črevnej mikrobioty.
  K tomuto poznatku som došla na základe vlastnej skúsenosti po konzumácii toxického dovozového maku obohateného posypovou soľou, vďaka čomu som skončila v rukách lekárov. Našťastie bola určená chybná diagnóza – zápal slepého čreva namiesto zápalu žlčníka – čo ma, 3 dni o hlade, zdržalo na nemocničnom lôžku. Po troch dňoch som zdravotné zariadenie na reverz opustila. Som vďačná za ten mak.
  Aj Bádateľovi za tento článok. Jeho čitateľom môže veľmi pomôcť.

 3. Závislosť na cukre a chuť na niečo sladké sú dve rôzne veci.

  • To, že medzi chuťou (na čokoľvek) a závislosťou je niekoľko stupňov, je jasné myslím úplne každému. Pointa je v tom, že človek závislý napr. na cukre bude mať naň chuť VŽDY.

Pridajte komentár

*