Alergie a peľová sezóna: Keď vám lieky nerobia dobre, skúste niečo prírodné


Print Friendly, PDF & Email

prírodné lieky na alergie

Trpíte jarnými alergiami a lieky z lekárne príliš nezaberajú alebo vám spôsobujú nepríjemné vedľajšie účinky?

Tak potom možno nastal čas vyskúšať celkom iný prístup, ako potlačiť nepríjemné prejavy alergie. Taký, ktorý je čisto prírodný a bez neželaných vplyvov.

Čo sú to esenciálne oleje a ako sa používajú?

Esenciálne oleje sú oleje z bylín s extrémne vysokou koncentráciou aromatických a iných biologicky aktívnych látok. Tieto oleje sa nikdy priamo nekonzumujú.

Môžu sa použiť napríklad po kvapkách na ochutenie jedál. Pre medicínske účely sa však najčastejšie používajú vo forme inhalácie.

Jedným spôsobom inhalácie je ich nakvapkanie do horúcej vody a následné naparovanie s uterákom na hlave.

Druhým spôsobom inhalácie je ich aplikácia na pokožku a následné privoniavanie.

Niektoré z esenciálnych olejov sú natoľko silné, že ani ich aplikácia na pokožku sa neodporúča, lebo by hrozilo jej podráždenie.

No a teraz si uvedieme, ktoré oleje sú na alergiu najvhodnejšie.

1. Levanduľový esenciálny olej

V štúdii publikovanej na PubMed.gov, sa levanduľový olej ukázal pomerne účinným pri zmierňovaní opuchov dýchacích ciest u myší s astmou, v porovnaní s kontrolnou skupinou.

Štúdia dospela k záveru, že levanduľový olej je akceptovateľnou alternatívou pre použitie na prieduškovú astmu.

Okrem protizápalových účinkov sa tiež ukázalo, že je výborným uvoľňovačom hlienov a stimulantom imunitného systému. Všetky tieto vlastnosti sú užitočné pri liečení alergií.

2. Mätový esenciálny olej

Ďalší esenciálny olej s odhlieňovacími vlastnosťami je olej z mäty piepornej.

Kým levanduľový olej môžete naniesť priamo na pokožku, mäta je rastlinka, olej z ktorej potrebuje iný olej ako nosič predtým, než sa aplikuje na kožu. Predíde sa tak jej možnému podráždeniu.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Mätový olej má tiež vynikajúce protizápalové vlastnosti a je tiež dobrým prečisťovačom dýchacích ciest.

3. Nemecký harmanček

Vo všeobecnosti je harmanček široko známy svojimi protistresovými účinkami. Avšak nemecký harmanček obsahuje tiež látky, ktoré ho robia prínosným počas peľovej sezóny.

Pôsobí ako antialergén a antihistaminikum. To z neho robí vhodnú prírodnú alternatívu pre tých, ktorí nechcú užívať farmaceutické lieky.

Tehotné a ženy a ľudia užívajúci lieky by sa pred užívaním harmančekového esenciálneho oleja mali najprv poradiť so svojim lekárom, pretože boli evidované prípady jeho interakcie s niektorými liekmi.

4. Citrónový esenciálny olej

Citrónový esenciálny olej bol používaný po celé stáročia na rôzne zdravotné ťažkosti.

Štúdia publikovaná na PedMed.gov ukázala, že pri kombinácii s inými esenciálnymi olejmi, sa citrónový olej ukázal užitočným pre liečbu rinosinusitídy a alergickej nádchy, ktoré sú typickými sprievodnými prejavmi alergií.

5. Esenciálny olej zo slamienky (angl. helichrysum, česky slaměnka)

Známy svojimi liečebnými účinkami, je slamienkový esenciálny olej ďalším druhom oleja s protialergickými účinkami.

Funguje pri potláčaní pretrvávajúceho kašľu a má tiež protizápalové vlastnosti. Tento olej by určite mali mať doma po ruke všetci tí, ktorí trpia celoročnými alergiami.

6. Cyprusový (cypruštekový, cypress) esenciálny olej

Odhlieňovacie a spriechodňovacie vlastnosti cypruštekového esenciálneho oleja ho robia ideálnym v prípadoch, keď zablokované nosné dutiny potrebujú prečistiť.

Použite ho pre naparovanie – do misky s horúcou vodou kvapnite jednu kvapku tohto esenciálneho oleja , hlavu si prekryte uterákom a so zatvorenými očami ju umiestite nad misku. Dýchajte pri tom zhlboka nosom.

Takéto naparovanie by malo uvoľniť hlieny uviaznuté v nosových dutinách.

Liečba osteoporózy

Zdroj: naturalnewsblogs.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Všetky doporučenia môžu byť prospešné vyskúšať,ale alergia má svoj pôvod hlbšie v podvedomí a dobrý etikoterapeut, alebo kraniosakrálna terapia ju dokážu odstrániť natrvalo

Pridajte komentár

*