6 zdravotných prínosov, ktoré vám poskytne spievanie v sprche


Print Friendly, PDF & Email

6 zdravotných prínosov, ktoré vám poskytne spievanie v sprche

Spievanie v sprche ste doteraz možno považovali za niečo obťažujúce, čo zvykne robievať iba váš spolubývajúci, prípadne iný člen rodiny.

Nadišiel však čas, aby ste na túto aktivitu zmenili názor. Ukazuje sa totiž, že spievanie, či už samotnej sprche alebo v akejkoľvek inej časti vášho domu, dokáže mať pozitívny vplyv na vaše zdravie.

Spievať si môžete v ktorúkoľvek dennú hodinu (v nočnú radšej nie, ak bývate v paneláku), no najväčšie prínosy má spev v ranných alebo skorších dopoludňajších hodinách.

Poďme sa teraz bližšie pozrieť, čo všetko vám obyčajná pesnička v sprche dokáže poskytnúť:

1. Odbúra stres

Spievali ste si už predtým v sprche a následne si všimli, že sa vám zlepšila nálada? Nie je to žiadnym prekvapením, nakoľko o speve je známe, že znižuje hladiny stresu.

V podstate vždy, keď si precvičujete svoje pľúca, vdychujete do tela viac kyslíka. Výsledkom je odbúravanie stresových hormónov.

Túto techniku často používajú aj rôzni terapeuti, ktorí so svojimi klientami precvičujú techniky hlbokého dýchania.

2. Znižuje krvný tlak

Kortizol je hormón, ktorý najviac súvisí so stresom. Ak ho máte v krvnom obehu priveľa, zvýši sa aj vaša hladina cukru a krvný tlak.

Tomu sa však je dobré vyhýbať, pretože zvýšený cukor a krvný tlak prispievajú k rozvoju zápalov v tele. No a dlhodobé zápaly potom vedú k vážnym ochoreniam, vrátane infarktu, mŕtvice či cukrovky.

Aby ste sa tomu vyhli, snažte sa držať váš kortizol na uzde, k čomu vám výrazne dopomôže práve spev.

3. Posilňuje svaly

Existuje jedna technika, ktorú pravidelne vykonávajú profesionálni speváci. Ide o vokálny alebo operný spev vysokým tónom.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Ak ste toho schopní, dokážete si pomocou neho posilniť svaly brucha a chrbta.

Susedia z toho asi nebudú príliš nadšení, ale tých pár minút to snáď vydržia.

4. Posilňuje imunitu

Kvôli už spomínanému zníženiu úrovne stresového hormónu kortizolu v krvi, lepšie funguje aj váš imunitný systém.

V strese sa totiž telo snaží minimalizovať výdaj a spotrebu energie, ktorú si rezervuje pre historicky zakorenený inštinkt „bojuj alebo utekaj“ (bojuj s nepriateľom či utekaj pred levom).

No a v rámci toho procesu sa vypína aj časť imunity.

5. Znižuje rôzne bolesti v tele

Spev na jednej strane neznižuje iba kortizol, ale na strane druhej prispieva aj k uvoľňovaniu „hormónov šťastia“ dopamínu a oxytocínu.

Výsledkom je potom zníženie telesných bolestí, nakoľko hormóny šťastia znižujú prah bolesti. Preto bolesť, ktorá bola predtým obťažujúca, zrazu prestane pútať vašu pozornosť.

Uvoľnenie napätia v tele navyše pomôže nielen znížiť subjektívne vnímanie bolesti, ale aj odstrániť príčinu bolesti, ktorou často býva samotné napätie.

Záver

Spev patrí historicky k jednej z prvých foriem, ktorými sa ľudia v minulosti zabávali.

Hoci môže byť pre niekoho obťažujúci, nemalo by vás to odradiť od toho, aby ste si ho občas nedopriali v sprche či pri nejakej inej príležitosti.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: stethnews.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*