Robila som 10 minút strečingu denne po dobu 30 dní a toto sa zmenilo


Print Friendly, PDF & Email

Robila som 10 minút strečingu denne po dobu 30 dní a toto sa zmenilo

Už od mojej prvej hodiny telocviku na základnej škole som o naťahovacích cvičeniach počúvala kopu dobrých vecí, vtedy som ich však nebrala vážne. Keď som dovŕšila 30 rokov, začala som občas pociťovať bolesť v chrbte.

Žiadny liek, ktorý som užívala, mi nepomáhal, a tak som sa musela poobzerať po iných riešeniach tohto problému. Vtedy som sa rozhodla vykonať experiment a začleniť do svojej každodennej rutiny strečing.

Svaly som si naťahovala 10 minút denne celý mesiac a teraz na svojom tele vidím niektoré neočakávané zmeny.

Obzvlášť rada sa chcem o výsledky, ktoré som pocítila po tomto experimente, podeliť s vami a veľmi dúfam, že vás povzbudím k nasledovaniu môjho príkladu.

Moja strečingová zostava

1. Ťahanie hlavy ku kolenu

Robila som 10 minút strečingu denne po dobu 30 dní a toto sa zmenilo

Posaďte sa na podlahu s pravou nohou natiahnutou do strany a ľavou zohnutou v kolene, s chodidlom ľavej nohy pri vnútornej strane vášho stehna.

Zohnite sa napravo a oboma rukami uchopte svoje pravé chodidlo. Držte 60 sekúnd, potom vymeňte strany.

2. Pozícia žaby

Robila som 10 minút strečingu denne po dobu 30 dní a toto sa zmenilo

Posaďte sa na podlahu s chodidlami pod zadkom a široko roztiahnutými kolenami.

Držiac priehlavky na zemi, zdvihnite zadok a rukami kráčajte po podlahe dopredu tak ďaleko, ako sa dá. Nechajte nohy odťahovať sa od seba, dokým nepocítite ťah v stehnách.

Pozíciu držte 2 minúty.

3. Pozícia kobry

Robila som 10 minút strečingu denne po dobu 30 dní a toto sa zmenilo

Ľahnite si na brucho. Nohy natiahnite dozadu a dlane položte na podlahu pod svoje plecia. Vystretím lakťov odtlačte od podlahy hornú časť tela.

Pozíciu držte 2 minúty.

4. Pes, hľadiaci nadol

Robila som 10 minút strečingu denne po dobu 30 dní a toto sa zmenilo

Položte na podlahu dlane a chodidlá na šírku pliec.

Držiac vystreté ruky a nohy, držte pozíciu 2 minúty.

5. Sed s výkrutom chrbtice

Robila som 10 minút strečingu denne po dobu 30 dní a toto sa zmenilo

Posaďte sa na podlahu a obe nohy vystrite pred seba. Potom zohnite a položte naň pravý lakeť. Ľavú ruku položte na podlahu za seba a pozerajte cez svoje ľavé plece.

Pozíciu držte 60 sekúnd, potom strany vymeňte a zopakujte.

Výsledky, ktoré som dosiahla

1. Začala som lepšie spať

Robila som 10 minút strečingu denne po dobu 30 dní a toto sa zmenilo

Bolesť chrbta nebola pred experimentom mojím jediným problémom. Mala som aj niekoľko dosť nepríjemných problémov so spánkom. Nespavosť, nepokojný spánok, pocit vyčerpanosti hneď po prebudení – tieto slová mi boli veľmi dobre známe.

Čo som však naozaj nečakala, bolo, že mi k dobrému nočnému odpočinku pomôže strečing.

Ukazuje sa, že naťahovanie pred spaním môže uvoľniť svalové napätie a predchádzať kŕčom, rušiacim spánok.

Keď vás v noci nemá čo rušiť, kvalita vášho spánku je lepšia a ráno sa cítite oveľa sviežejšie. Takže pre mňa už žiadny harmančekový čas, najlepším liekom je strečing!

2. Konečne cítim vlastné telo

Samozrejme, strečing je dokonalý spôsob pre získanie skvelého tela. O to tu však nejde. Pre mňa sa strečingové cvičenia stali spôsobom, ako dostať späť svoje telo.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Keď celý deň sedíte pri stole, cestou domov z práce si doslova necítite nohy. Tak to bolo u mňa. Keď som však začala robiť strečing, uvedomila som si, že moje telo potrebovalo viac mojej pozornosti, než som si vôbec myslela.

Toto lepšie uvedomovanie tela, ktoré sa vyvinulo v dôsledku strečingu, mi umožnilo pokračovať v strečingu múdrejšie, pracovať na svaloch, ktoré boli slabšie a potrebovali zosilnieť.

3. Cítim sa menej apatická

Mávala som problémy zostať bdelá počas celého svojho dlhého, únavného dňa v práci.

Popoludní som už pociťovala takú apatiu a letargiu, že som dokázala myslieť len na to, ako si nájsť miesto, kde by som si mohla bezpečne zdriemnuť, kým bude môj šéf zaneprázdnený inými vecami.

10 minút strečingu denne priamo pri mojom pracovnom stole mi pomohlo výrazne zvýšiť hladinu mojej energie. Už sa viac necítim lenivá.

Naopak, moja pracovná produktivita sa zlepšila a dokonca som si osvojila zvyk ísť počas obednej prestávky na prechádzku. Zbohom moja popoludňajšia únava!

4. Prestal ma bolieť chrbát

Robila som 10 minút strečingu denne po dobu 30 dní a toto sa zmenilo

K zahájeniu tohto experimentu ma podnietila neustála bolesť chrbta. Vždy som počúvala, že strečing pomáha liečiť a predchádzať bolesti krížov tým, že posilňuje svaly a znižuje riziko svalového preťaženia. Na moje prekvapenie to bola pravda.

Ako tá, ktorá stále sedí, ktorá prakticky celý deň nemá čas na poriadne cvičenie, som si musela vybrať niečo, čo by mohlo znížiť stuhnutosť môjho chrbta a vrátiť pohyblivosť mojim sedacím svalom, pričom by to nebolo časovo príliš náročné.

Ako sa ukázalo, strečing bola skvelá voľba.

Po mesiaci vykonávania strečingových cvičení sa mi konečne uľavilo – a už necítim žiadnu bolesť. Navyše mi zosilneli svaly a nemám viac problémy s plecami.

4. Zlepšili sa moje laboratórne výsledky

Robila som 10 minút strečingu denne po dobu 30 dní a toto sa zmenilo

Niektoré štúdie ukazujú, že naťahovacie cvičenia pomáhajú tiež znižovať cholesterol a udržiavať pod kontrolou hladinu glukózy tým, že predchádzajú tvrdnutiu artérií a zvyšujú tok krvi do všetkých vašich vnútorných orgánov.

Rozhodla som sa preto dokázať aj toto tvrdenie.

Pred experimentom som sa o svoje zdravie vlastne nestarala. Nedostatok pravidelného cvičenia, zlé stravovacie návyky a sedavý spôsob života – to všetko prispievalo k mojim vysokým hladinám cholesterolu a cukru.

Každodenný strečing mi však veľmi pomohol – výsledky mojich krvných testov sa vrátili k normálu.

5. Zlepšila sa mi koordinácia

 „Strečing môže predchádzať stuhnutosti svalov a prinavrátiť vášmu telu pocit väčšej rovnováhy,“ prečítala som si pred mesiacom.

Teda, nemôžem povedať, že by som v minulosti mala nejaké problémy s rovnováhou – keď celý deň nehybne sedíte na stoličke, tak dokonalý zmysel pre rovnováhu nepotrebujete, že?

Že však niečo nie je v poriadku som pocítila vtedy, keď som sa pred pár rokmi pokúsila jazdiť na bicykli. Jednoducho som na ňom nevedela poriadne udržať rovnováhu a opakovane sa mi začínal nakláňať do jednej a druhej strany.

Dnes skrátka nechápem, prečo bola pre mňa taká jednouchá úloha tak zložitá a hrdo môžem povedať, že som konečne ukázala gravitácii, kto je tu pánom!

6. Pociťujem menší stres

Keď zažívate stres, je veľmi pravdepodobné, že máte napäté svaly. Nazýva sa to psychosomatika. Teoreticky to znie dosť rozumne, no nikdy by mi nenapadlo, že strečing naozaj funguje lepšie, než akékoľvek sedatíva.

Zmienila som sa už, že sa zlepšila moja pracovná produktivita. Nestalo sa tak ale len kvôli nárastu energie. Strečing mi tiež pomohol upokojiť myseľ a vrátiť mi pocit pohody.

Tento duševný pokoj mi v skutočnosti pomohol cítiť sa uvoľnená a pracovať s jasnou hlavou, bez znepokojujúcich či negatívnych myšlienok.

7. Nie je mi už stále zima

Robila som 10 minút strečingu denne po dobu 30 dní a toto sa zmenilo

Zrejme viete, že strečing zvyšuje prítok krvi do vášho svalového tkaniva. Osobne som však netušila, že sa tento prínos bude týkať nielen mojich svalov, ale aj všetkých mojich vnútorných orgánov a častí tela.

Pri nedostatku pohybu mi bolo stále chladno, najmä na ruky a nohy. Akokoľvek som ich zahrievala, nikdy to nefungovalo nadlho – už po niekoľkých minútach od cvičenia mi znova mrzli dlane.

Pravidelný strečing mi umožnil zvýšiť dopravu kyslíka a na živiny bohatej krvi po celom tele. Teraz mi táto lepšia cirkulácia pomáha prirodzeným spôsobom udržiavať normálnu teplotu vo všetkých častiach môjho tela.

Záver

Ako často naťahujete svoje svaly? Pomáhajú vám strečingové cvičenia cítiť sa lepšie?

Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti!

Stop Candida

Zdroj: brightside.me, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*