Ako vyliečiť pankreas: Dobre zaberajú tieto bylinky a prírodné lieky


Print Friendly, PDF & Email

potraviny-na-pankreas

Pankreas je orgán nachádzajúci sa pod žalúdkom a hrá veľmi dôležitú úlohu pre vaše zdravie.

Pankreatické enzýmy pomáhajú nielen tráveniu potravy a jej absorpcii črevami, ale majú aj ďalšie úlohy v tele, ako napríklad potláčanie zápalov, rozkladanie odumretých tkanív, vyplavovanie toxínov či regulácia hojacich procesov.

Nedávno sme ich funkciách písali v článku rozoberajúcom, ako znížená činnosť pankreasu dokáže byť predzvesťou rakovinového ochorenia aj 2 až 4 roky predtým, než rakovina prepukne.

Okrem toho, pankreatické enzýmy ďalej hrajú významnú úlohu aj pri konverzii zložiek stravy na palivo pre bunky a následnú tvorbu energie.

Ako vidíte, bez správnej činnosti pankreasu je udržanie si dobrého zdravia nemožné.

V dnešnom článku vám preto prezradíme, ktoré potraviny podporujú jeho činnosť pri produkcii enzýmov a ako ho vyliečiť s pomocou byliniek a iných prírodných liekov.

1. Huby

Podľa štúdie vykonanej Laboratóriom na výskum rakoviny pri Univerzite v Indiane, bol liek vyrobený z huby rastúcej na borovici nazývanej Poria cocos schopný zablokovať MMP gén.

Uvedený gén sa často spája s rozvojom rakoviny pankreasu.

2. Čerešne

Čerešne sú bohatý prírodný zdroj antioxidntov a perilyl alkoholu, čo je látka, u ktorej je dokázaný účinok na prevenciu rakoviny pankreasu.

Keď kupujete čerešne, mali by ste uprednostniť bio kvalitu alebo aspoň také, ktoré neboli postrekované, aby ste sa vyhli pesticídom a ďalším škodlivým chemikáliám.

3. Cesnak

Cesnak patrí medzi bylinky z rovnakej čeľade, do ktorej zaraďujeme aj pór, cibuľu, šalotku, pažítku či senovku grécku.

Uvedené rastliny obsahujú arginín (aminokyselina), selén, oligosacharidy a flavonoidy.

Všetky tieto zložky sa ukázali ako látky brániace vzniku chorobám pankreasu, vrátane rakoviny.

4. Kurkuma

Kurkuma patrí medzi ďalšie potraviny s preukázaným účinkom proti rakovine, vrátane pankreasu. Aj na našej stránke a jej pomerne často venujeme.

Napríklad sa zistilo, že kurkuma obsahuje látku, ktorá dokáže dobre identifikovať rakovinové bunky na základe ich zmenenej chémie.

Zbohom vysoký krvný tlak

Následne v nich vyvolá apoptózu, teda riadenú samovraždu bez toho, aby nejako škodila zdravým bunkám.

Pre zvýšený účinok kurkumy je potrebné ju skombinovať s mletým čiernym korením. Viac podrobností o tom, ako užívať kurkumu nájdete v tomto článku.

5. Tofu

Tofu je výborným zdrojom bielkovín a obsahuje málo tukov.

Bielkoviny sú nevyhnutné na obnovu nielen svalov, ale aj všetkých vnútorných orgánov. Avšak nadbytok bielkovín môže poškodiť pankreas.

Tofu nájdeme v rôznej chuti a v rôznych formách. Pridať sa dá do takmer akéhokoľvek orientálneho jedla pripravovanom v čínskom woku.

Prípadne, ak ste vegetarián, môžete si ho zmiešať s arašidovým maslom a tmavou čokoládou. Vyrobíte si tak chutný a na živiny bohatý dezert.

6. Jogurt

Ďalší účinný prírodný liek na chorý pankreas je obyčajný jogurt, prípadne kefír. Jogurty a kefíry totiž obsahujú živé probiotické kultúry, ktoré pomáhajú vášmu telu v boji proti infekciám.

Okrem toho, spolu s pankreatickými enzýmami tiež výrazne napomáhajú tráveniu.

Najlepšie sú čisté, neprichucované a nesladené biele jogurty. Pre zdravie pankreasu sú vhodnejšie skôr nízkotučné alebo štandardné jogurty (nie smotanové, ktoré majú príliš vysoký obsah tuku).

7. Červené hrozno

Červené hrozno je bohaté na dôležitý antioxidant nazývaný resveratrol. Za úvahu preto stojí pouvažovať raz za čas nad jedným pohárom červeného vína.

Ak však neobľubujete alkohol, jedzte čerstvé červené hrozno, ktorého šupka v sebe obsahuje tento antioxidant.

8. Špenát

Medicínski experti z nemeckého inštitútu ľudskej výživy v Potsdam-Rehbruecke tvrdia, že najlepšou možnosťou, akou chrániť svoj pankreas a znížiť riziko rakoviny pankreasu, je konzumovať veľa špenátu.

Okrem špenátu sú dobré aj ostatné druhy zelenej listovej zeleniny, ako napríklad šalát, horčičné listy alebo mangold.

Všetky totiž obsahujú pre pankreas dôležité vitamíny skupiny B a železo.

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdroj: 8 Foods That Heal The Pancreas System And Produce Digestive Enzymes

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Ale nie tofu z gmo soje.

 2. Ďakujem za užitočný článok. Ako sa volá ta huba? Kde ju zozeniem?

 3. Darinka nie som si istý, ale pozri na tieto stránky ….
  http://crzp.uniag.sk/Prace/2011/P/96E87C7DCFCC462C9B9061E2A9550477.pdf
  http://www.e-shop.vivatnatura.sk/pornatka-kokosova-fu-ling-poria-cocos-1kg
  alebo do vyhľadávania v Googli si daj „Pornatka kokosová“ ….

  • áno je to pornatka kokosová alias fu ling

  • Tak to je minimalne 4 krat drahsie ako v USA. Ak niekto potrebuje tych cinskych bylin viacej, tak sa oplati vycestovat do USA – vo vacsich mestach maju cinke lekarne zo stovkami a stovkami bylin, ktore sa daju volne kupit.

 4. Dobrá deň,
  zaujímavý článok, ale nesúhlasim s tofu, obsahuje inhibitory enzymov (proteaz), kedze nie je fermentovane. Takže bielkoviny sa nestrebu a naopak, takato soja zvyšuje potrebu po vitamíne B12 a niektorych aminokyselinach.

  Tiež nizkotučné jogurty by som neodporučil nikomu, nemaju potrebne tuky a vitaminy v nich rozpustne.

  Pekný deň

 5. Poria cocos fungus – clanok pise ze z toho vyrobili nejaky liek. To by ma zaujimalo naco ho vlastne vyrobili ked sa da pouzit v prirodnej forme.
  V tradicnej cinskej medicine znama pod nazvom Fu Ling pouzivana v susenej forme ako sucast liecivych bylinnych zmesi – denna davka nie viac ako 10g, pricom 1kg suseneho produktu vo forme nakrajanych mensich bielych kociek stoji niekolko desiatok USD, liek bude urcite aspon 100 alebo viackrat krat drahsi. Navyse, to by ma zaujimalo, ake ma ten liek vedlajsie ucinky – na pecen a ladviny. Samotna huba v priodnej forme NEMA ZIADNE VEDLAJSIE UCINKY, mam to vyskusane na sebe. Ten liek by do mna nikto nedostal ani keby mi zato platili zlatom.
  Keby som mal rakovinu pankreasu – urcite by som skusil olej s ciernej rasce, nie z hocijakej rasce, musi to byt Nigella Sativa, tri cajove lyzicky denne (ale nie viac) zmiesane s ovocnou stavou alebo medom – vsetky clanky, vratane vedeckych o tomto oleji v suvislosti s rakovinou zdoraznuju prave liecivy potencial pri rakovine pankreasu. Dalsi dar prirody, tentokrat od Alaha – znamy v arabskych krajinach tisicrocia.

Pridajte komentár

*