6 nápojov, s pitím ktorých by ste mali prestať ešte dnes


Print Friendly, PDF & Email

zdraviu škodlivé nápoje a limonády

Vedeli ste, že niektoré nápoje môžu byť zodpovedné až za 30 percent nášho denného príjmu kalórií?

Mnohí z nás sa nevedia zaobísť bez všetkých tých kalóriami nabitých latte káv, nealko a iných sladených nápojov. Skutočný problém však nespočíva v kalóriách, ale v niečom omnoho horšom.

V článku uvádzame 6 nápojov, s pitím ktorých by ste mali úplne prestať – kvôli zdraviu, aj kvôli vašej línii:

1. Nealko (limonády, malinovky, sýtené nápoje, šumivé nápoje, atď.)

Nech by sme sa akokoľvek snažili, nepodarí sa nám vystihnúť, aké zlé je pitie limonád akéhokoľvek druhu. Limonády tvoria viac než jednu štvrtinu všetkých nápojov skonzumovaných v západných krajinách.

To vychádza najmenej na jednu približne 350 ml plechovku na deň pre každého muža, ženu či dieťa. Limonády sú odhadom zodpovedné za viac než jednu tretinu problémov s obezitou u detí.

Zo sýtených limonád a malinoviek pochádza v bežnej strave 2-ročného dieťaťa viac pridaných cukrov než zo všetkých koláčikov, cukríkov a zmrzliny dokopy.

Veľa limonád a diétnych nealkoholických nápojov majú hladinu pH porovnateľnú s kyselinou sírovou v batériách v zmysle leptavosti a erózie zubnej skloviny.

Okrem toho, že diétne limonády spôsobujú dehydratáciu, priberanie, stratu minerálov, cukrovku a závislosť na kofeíne, výskumy dokazujú, že tiež sú zodpovedné za zvýšené riziko srdcovo-cievnych príhod akými sú mŕtvica, srdcový infarkt a porážka.

Umelo sladené limonády sú propagované vďaka ich nízkemu alebo žiadnemu obsahu kalórií ako zdravšia náhrada za nápoje sladené cukrom. Avšak výskum z minulosti poukázal na veľmi vážne dlhodobé dôsledky na zdravie.

Tie boli spôsobené vysokojedovatými prímesami a umelými sladidlami ako benzoan sodný, aspartam, acesulfám draselný, sukralóza a kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy.

U mužov, ktorí vypijú len jednu 300 ml plechovku limonády denne je vyššia pravdepodobnosť, že v budúcnosti budú potrebovať lekársku starostlivosť pri liečbe rakoviny než u tých, ktorí limonádu nepijú.

Jedna limonáda denne môže zvýšiť riziko agresívnej rakoviny až o 40%.

Iný výskum uskutočnený na 66 000 ženách zistil, že ženy, ktoré pili umelo sladené nápoje, boli o 60 percent náchylnejšie na vznik cukrovky ako ženy, ktoré pili ten istý nápoj osladený bežným spôsobom.

A ďalší nedávny výskum publikovaný v časopise Respirology (Respirológia) zase odhalil, že konzumácia limonád je spojená s chorobami pľúc a dýchania vrátane astmy a chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP).

2. Nápoje pre športovcov

Trh s nápojmi pre športovcov rastie tak, ako rastie počet nič netušiacich konzumentov oklamaných marketingovým fígľom. Je to celosvetový multimiliardový priemysel, ktorý sponzoruje niektorých najväčších športovcov.

Ale povedané v skratke, zakladá sa na „nezmysloch“.

Nápoj Gatorade je skoro rovnako korozívny ako Coca-Cola. Výskumníci na fakulte zubného lekárstva na Univerzite v Iowe zistili, že energetické nápoje a nápoje pre športovcov akými sú Gatorade či Red Bull, spôsobujú eróziu zubnej skloviny dokonca viac než limonády a ovocné džúsy.

Vo výskume z roku 2008, ktorý bol publikovaný v časopise Nutrition Research (Výskum výživy), výskumník ponoril práve vytrhnuté ľudské zuby na 25 hodín do rôznych tekutín, a potom zmeral štrukturálne zmeny či poškodenia.

„Energetické nápoje môžu byť značné kyslé,“ hovorí Dr. Clark Stanford, prodekan pre výskum fakulty zubného lekárstva na Univerzite v Iowe, „obyčajne z toho dôvodu, že obsahujú prídavok kyseliny citrónovej. Tá dodáva nápojom ostrejšiu chuť, ktorú majú radi mnohí konzumenti. Vždy by sme si mali prečítať vinetu, aby sme vedeli, či je v nápoji pridaná kyselina citrónová.“

Dentisti nás teda upozorňujú, že popíjanie nápojov pre športovcov môže vďaka ich vysokému obsahu kyseliny poškodiť naše zuby.

Ďalší nedávny výskum publikovaný v General Dentistry (Všeobecné zubné lekárstvo) – odborníkmi z Akadémie všeobecného zubného lekárstva pozitívne hodnotenom časopise – vo vydaní máj/jún 2012, zistil, že alarmujúci nárast konzumácie nápojov pre športovcov najmä adolescentmi spôsobuje nezvratné poškodenia zubov.

Vysoký obsah kyslosti v nápojoch vedie k erózii zubnej skloviny, hladkej vonkajšej vrstvy zubu.

Niekoľko odborníkov už vyzvalo Úrad pre potraviny a liečivá v USA (FDA), ktorá zaradila energetické nápoje medzi doplnky výživy, aby ustanovila zákonom označovanie stoviek energetických nápojov výstražnými štítkami.

Nápoje pre športovcov sú tiež plné petrochemických umelých farbív – ich jediným účelom je dodať nápoju príťažlivú farbu a vzhľad. No tieto umelé farbivá nemajú žiadnu výživovú hodnotu.

To len potvrdzuje názor mnohých odborníkov, že pitie nápojov pre športovcov je len mrhaním peňazí a môže byť zdraviu škodlivé.

Ak si chcete dopriať ozajstný energetický nápoj, vyskúšajte rehydratačné účinky kokosovej vody, ktorá je rovnako dobrá, či dokonca lepšia než hociktorý uhľohydrátový či elektrolytový športový nápoj.

Takisto banány, keď ich konzumujeme pred a počas športového výkonu, majú tie isté a dokonca lepšie zdraviu prospešné vlastnosti než moderné nápoje pre športovcov.

3. Kávové špeciality

Viem, že nasledujúce riadky môžu rozčarovať mnohých kávičkárov, ale existujú zodpovedné, ako aj nezodpovedné spôsoby pitia kávy.

Ak ste oddaní kávovým špecialitám reťazcov veľkých značiek ako sú Starbucks či McDonald, nielenže pijete kávu z jedovatých kávových zŕn, ale tiež prijímate nadmerné množstvo kalórií.

Tak napríklad miešaná káva Peppermint Mocha Frappuccino – obsahuje 660 kalórií. Alebo miešaná káva Java Chip Frappuccino. Tá má energetický obsah 600 kalórií.

Naozaj chcete do svojho každodenného pitného režimu zaradiť túto zmes tekutej napodobeniny smotany, rafinovaného cukru a umelo dochutenej kávy?

V poslednej dobe je pitie kávy stále silnejšie propagované ako zdraviu prospešné. Uvádza sa, že káva odstraňuje z organizmu voľné radikály, zlepšuje pamäť, pomáha vyhnúť sa cukrovke či Parkinsonovej chorobe a dokonca znižuje riziko rakoviny.

Mnohé výskumy vychvaľujú kávu a jej takzvané zázračné účinky. Sú ich tvrdenia naozaj pravdivé a nepredpojaté? Nie sú ich tvrdenia prehnané a nesledujú nejaký iný cieľ?

Pretože niektorí z najväčších podporovateľov pitia kávy a jej zdravotných účinkov sú samotní veľkovýrobcovia kávy v Brazílii.

Ja sama milujem kávu. No pijem len tie druhy kávy, u ktorých som si istá že sú organické a poctivo vypestované. A tento druh kávy nenájdete ani v Starbucks, ani v inom veľkom reťazci s predajom kávy.

Jediný typ kávy, ktorú nájdete vo všetkých hlavných reťazcoch zameraných na kávové špeciality, je káva z chemicky pestovaných zŕn plných pesticídov.

Kávovník je jednou z najviac postrekovanou rastlinou v poľnohospodárstve. Je pokrytý chemikáliami, pesticídmi a herbicídmi – nič z toho by sme nechceli mať v našom jedálničku.

Tieto chemikálie následne presakujú do podzemnej vody a preto v oblastiach kde sa pestuje káva sa u ľudí vo zvýšenej miere aj vyskytujú rôzne choroby.

Mnohé chemikálie, u ktorých sa zistil škodlivý účinok na životné prostredie, boli v Spojených štátoch a Európe zakázané alebo sú prísne regulované. No naďalej sa legálne používajú v menej vyspelých krajinách, ktoré sú najčastejšími pestovateľmi kávy.

Endosulfán, chlórpyrifos, diazinón, disulfoton, paratión metylu, triadimefon a cypermetrín sú len niektoré z mnohých chemikálií a pesticídov, ktoré sa používajú pri pestovaní kávy na celom svete.

Po tom, ako boli kávové zrná pomleté, by sa na prípravu nápoja mali spotrebovať najneskôr do 4-6 týždňov. Štandardná doba trvanlivosti v potravinárskom priemysle je však 1 rok.

To znamená, že viac než 70% dovozcov kávy nedodržiava normy a hrubo prekračujú predajné a skladovacie lehoty platné pre kávu.

Organická (bio) káva je jednou z možností, o ktorej by ste mali uvažovať, najmä ak hľadáte najlepšie zmesi kávy vysokej kvality. Organická káva sa rýchlo stáva obľúbenou medzi milovníkmi kávy vďaka svojej vysokej kvalite a úžasnej chuti a aróme.

Pre kávičkárov, ktorí zároveň dbajú o svoje zdravie, je bio káva tou najlepšou voľbou.

Na trhu existuje niekoľko známych značiek a druhov bio kávových zŕn Java kávy, ktorým dôveruje veľa milovníkov kávy po celom svete.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Green Mountain: Fair Trade Organic, Sprouts Farmers Market a Tom Thumb (Safeway): O Organic European Blend je len niekoľko z viacerých  značiek dnes pôsobiacich na trhu.

Tiež najlepší spôsob, ako pomôcť sťahovavým vtákom, je kupovať overený druh kávy s označením Bird Friendly (ohľaduplná k vtáctvu). Káva „ohľaduplná k vtáctvu“ sa nepestuje na pôde, ktorá by musela byť zbavená všetkého ostatného porastu, ale pod klenbami stromov na ktorých hniezdia vtáci.

Káva ohľaduplná k vtáctvu potom nielenže vyrastá v tieni (tzv. shade-grown káva), ale je aj v bio kvalite. To znamená, že je vypestovaná bez použitia chemických pesticídov, herbicídov a hnojív, ktoré by boli jedovaté pre okolité vtáky a životné prostredie.

Na blogu Kenna Kaufmana si môžete prečítať o „káve ohľaduplnej k vtáctvu“ viac.

Organizácia Rainforest Alliance (Zväz pre ochranu dažďových pralesov) má širokú spoločenskú a ekologickú pôsobnosť, ktorá zasahuje do mnohých odvetví vrátane poľnohospodárstva.

Káva je jednou z poľnohospodárskych plodín, ktorú si programy Rainforest Alliance vzali na mušku. Program overovania kávy má za cieľ dohliadať na poriadne platové ohodnotenie a dôstojný prístup zamestnávateľa k pracovníkom na kávových plantážach, ale tiež dohliada na to aby pestovanie kávovníka neprispievalo k erózii pôdy, kontaminácii vody či zničeniu pralesa.

Pečať od Rainforest Alliance znamená, že sú rešpektované hodnoty spoločnosti ako aj prírodného prostredia.

4. Pasterizované mlieko

Spojené štáty americké sú najväčším výrobcom pasterizovaného kravského mlieka na svete, no zvláštne je, že zároveň sú aj jedným z jeho najslabších konzumentov.

A tak má mliekarenský priemysel v Spojených štátoch pochopiteľný záujem na vytlačení dodávateľov surového mlieka z trhu. Objem spotreby pasterizovaného mlieka v priemere na osobu, v ktorej Spojené štáty zatiaľ zaostávajú za zvyškom sveta, by sa tak naisto zvýšil.

Pasterizované mlieko je z pohľadu výživových hodnôt asi jeden z najnedostatočnejších nápojov, ktorý je klamlivo označovaný za „dokonalú potravinu“.

Prívrženci surového mlieka vedia už dlhú dobu, že JEDINÝ druh mlieka hodný pitia je nepasterizované mlieko. Pasterizácia mlieka ničí jeho enzýmy, znižuje obsah vitamínov, zbavuje krehké mliečne bielkoviny ich prirodzených vlastností, ničí vitamíny C, B12 a B6, zabíja užitočné baktérie a napomáha vzniku choroboplodných zárodkov.

Tiež sú s ňou spojené alergie, častejšie kazenie zubov, kolika u dojčiat, u detí problémy s rastom, osteoporóza, artritída, srdcové choroby a rakovina.

Všetky druhy kravského mlieka (bežné a „organické“) majú 59 aktívnych hormónov, hŕbu alergénov, tuk a cholesterol. V kravskom mlieku tiež môžeme nájsť merateľné množstvá herbicídov, pesticídov, dioxíny (zhruba 200-násobok bezpečného množstva), okolo 52 silných antibiotík (možno 53, spolu s LS-50), krv, hnis, stolicu, baktérie a vírusy.

Hlavné tvrdenie potravinárskeho priemyslu sa dá zhrnúť do vety:

„S rastom svetovej populácie je udržateľnosť produkcie a distribúcia potravín postavená do protikladu k potrebe zaistiť chemickú a mikrobiologickú bezpečnosť potravín.“

Vedci veria tomu, že musia kvôli bezpečnosti spoločnosti ožarovať, pasterizovať a sterilizovať všetky potraviny.

A nie vždy sa pasterizáciou podarí vyhubiť baktérie. Napríklad existuje podozrenie, že Johneova choroba (paratuberkulóza) vyskytujúca sa u väčšiny kráv chovaných na družstvách, spôsobuje u človeka Crohnovu chorobu.

Väčšina mlieka na trhu je už ošetrená zahriatím na ultravysokú teplotu (UHT). Tým je mlieko zbavené baktérií odolných voči vysokej teplote a získava dlhšiu trvanlivosť.

Ultra-pasterizácia je však násilný proces, v ktorom sa studené mlieko dostane nad bod varu za menej než dve sekundy.

Jeden z ďalších možných spôsobov pasterizácie je použitie plynu propylénoxidu, čo je vysoko horľavá a „vysoko jedovatá“ chemikália, ktorá sa využíva v termobarických zbraniach.

Potraviny ošetrené touto chemikáliou sú zakázané v niektorých krajinách, akými sú Kanada, Mexiko, ale aj Európska únia.

Veľmi zaujímavá myšlienka, ktorú vyslovil Marco Torres je, že či vôbec potrebujeme piť akékoľvek mlieko od iného živočíšneho druhu než sme my sami?

Ja mám veľmi v obľube kokosové a orechové mlieko a tiež mlieko zo semiačok. Brazílske orechy, mandle, lieskové orechy, vlašské orechy, pekanový orech a konopné semiačka sú všetko potraviny, z ktorých si môžeme sami, a bez použitia komplikovaného zariadenia, vyrobiť mlieko bohaté na živiny a výbornej chuti.

Všetky vyššie uvedené plodiny sa spracúvajú v podstate tým istým spôsobom.

5. Spracované ovocné džúsy

Jeden z najväčších podvodov priemyselného potravinárskeho kartelu je takzvaný „čerstvý“ pomarančový džús predávaný v supermarketoch.

Nikdy ste sa nezačudovali, prečo predávaný pomarančový džús, dokonca aj ten premium, „nie z koncentrátu“, „100 percent čistý“, chutí akosi rovnako zakaždým, keď ho kúpite, ale nechutí presne rovnako ako čerstvo olúpaný pomaranč?

Vysvitlo totiž, že na výrobu džúsu nestačí len jednoducho vyžmýkať zopár citrusov.

Súčasťou veľkovýrobného procesu je, že veľké značky ako Tropicana, Minute Maid, Simply Orange a Florida´s Natural pridávajú do džúsu umelé príchute aby mali istotu, že džús bude chutiť rovnako od kartónu ku kartónu – a aby mali istotu, že bude chutiť ako pomaranče.

„Pre väčšinu ľudí je naozajstným sklamaním keď sa dozvedia, že väčšina pomarančového džúsu nie je čerstvý výrobok.“, hovorí Alisa Hamilton, autorka knihy “Squeezed: What You Don’t Want to Know About Orange Juice” („Odšťavený: Niečo, čo nechcite vedieť o pomarančovom džúse“).

Pasterizovaný, „nie koncentrovaný“ džús zaberá pri skladovaní veľa miesta. V snahe predĺžiť jeho trvanlivosť, ale bez pridania chemických konzervačných látok, výrobcovia džús „odvzdušňujú“ (zbavia ho kyslíku).

(Ďalšie prekvapenie: v priebehu výroby odvzdušnený džús často stojí v milión galónových nádržiach po dobu aj jedného roka predtým, ako sa dostane do regálov supermarketov.)

Vyšetrovanie viedlo tiež k šokujúcemu zisteniu, že niektoré z najznámejších značiek jablkového džúsu obsahujú arzén.

Jablkový džús sa často vyrába z jablčného koncentrátu, z ktorého 60% je dovezeného z Číny. V niektorých iných krajinách mimo USA a Európu je povolené používať pesticídy, a tie obsahujú arzén. Arzén je ťažký kov, o ktorom je známe, že spôsobuje rakovinu a srdcové choroby.

Zistenia z vyšetrovania Consumer Reports (Ochrana spotrebiteľa v USA) ohľadom obsahu arzénu a olova v jablkovom džúse a v hroznovej šťave, boli podnetom pre vládu, aby prijala opatrenia, ktoré by pomohli zamedziť kontaktu konzumentov s týmito jedmi.

Ovocné džúsy akéhokoľvek druhu sú zriedkavo 100 % šťavou. Na predĺženie trvanlivosti sa do džúsu pridávajú špeciálne prísady, ktoré môžu byť nebezpečné pre Vaše zdravie a zdravie Vašej rodiny.

6. Všetky umelo sladené nápoje

Aspartám a sukralóza sa stále používajú pri výrobe stoviek umelo sladených nápojov akými sú koktaily, ochutené mlieka, džúsy, ľadová káva a limonády. Keď zistíte, že nápoj obsahuje jednu z týchto dvoch prísad, prosím nepite ho.

Tieto dve zložky sú najjedovatejšími sladidlami na svete.

Spoločnosť Monsanto, prvý výrobca aspartamu, vie o všetkých jeho nebezpečenstvách. Monsanto financuje Americké združenie cukrovkárov, Konferenciu Americkej Univerzity, a aj parlament.

Keď sa aspartám dostane do tráviaceho traktu, rozkladá sa na množstvo ďalších jedov. Celé molekuly aspartámu a jeho zlúčenina diketopiperazinu sú ďaleko horšími jedmi než všetky ostatné jedy, ktoré z neho vznikajú pri procese trávenia či pri činnosti pečene, ktorá spracováva krv z tráviaceho traktu privádzanú priamo do pečene hlavnou žilou.

Ostatné jedy, ako sme už spomenuli, sú síce príšerné, no aspartam, napríklad v žuvačke, je ďaleko horší. Dokonca aj malé množstvá obsiahnuté v žuvačke sú prekvapivo nebezpečné a škodlivé.

Prijímaním potravy sa aspartam dostáva do tráviaceho traktu, kde z neho procesom trávenia vzniká niekoľko desiatok ďalších jedov. Všetky tieto jedy, okrem tých, ktoré putujú priamo do pankreasu, potom idú hlavnou žilou priamo do pečene.

No a v pečeni sú potom spracované len veľmi čiastočne. Po tom všetkom tieto jedy pokračujú v o niečo slabšej koncentrácii do celého organizmu, čím sa o mierne zmenšuje aj množstvo, ktoré napokon ide do mozgu.

Správa od vedcov z univerzity Duke v Severnej Karolíne v USA ukázala, že umelé sladidlo Splenda (sukralóza) a jej hlavné zložky predstavujú hrozbu pre ľudí, ktorí toto sladidlo konzumujú.

Podľa Správy potravín a liečiv v USA (FDA) 11 až 27 percent v strave prijatej sukralózy je absorbovanej ľudským organizmom (FDA 1998).

Iný výskum, ktorý bol publikovaný výrobcom sukralózy (Roberts 2000) ukázal, že keď 8 zdravých dospelých mužov skonzumovalo sukralózu (v množstve 1 mg/kg telesnej hmotnosti), organizmus absorboval medzi 10,4 % až 30,6 % sukralózy. Okrem toho sa v tele akumulovalo 1,6 % až 12,2 % sukralózy.

Splenda/sukralóza je jednoducho chlórovaný cukor – chlórkarbonát. Bežné chlórokarbonáty obsahujú chlorid uhličitý (tetrachlórmetán), trichlóretylén a dichlórmetán (metylénchlorid), ktoré sú všetky smrteľné.

Chlór by sme medzi chemickými prvkami mohli prirovnať k dobermanovi – je ako útočný pes, ľahko popudlivý, prudký atómový prvok, ktorý sa používa ako biocíd v bielidle, v dezinfekčných prostriedkoch, ako insekticíd alebo ako jedovatý plyn v 1. svetovej vojne.

Pri testoch jedovatosti na zvieratách Splenda spôsobovala, ako všetky chlórkarbonátové jedy, opuch pečene ako aj vápenatenie obličiek skúmaných zvierat.

Mozog a nervový systém sú veľmi citlivé na metabolické jedy a poškodenia, ktoré tieto jedy organizmu spôsobujú. Väčšie množstvo Splendy prijatej v strave útočí na ľudskú nervovú sústavu, ale aj na iné systémy organizmu, akými sú genetický materiál či činnosť imunity.

Otrava chlórkarbonátom môže teda viesť k rakovine, poruchám pri pôrode a zničeniu imunitného systému. Takéto účinky sú príznačné pre dioxín a PCB látky (polychlórované bifenyly), ktoré sú známe ako smrteľne jedovaté chlórokarbonáty.

Natasha Longo vlastní magisterský titul v oblasti výživy a je držiteľkou certifikátu vo fitnes a výživovom poradenstve. Viedla mnohé konzultácie vo verejnej zdravotnej politike a obstarávaní v Kanade, Austrálii, Španielsku, Írsku, Anglicku a Nemecku.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Autorkou článku je Natasha Longo, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. terezkaterka

    Spomínajú sa tu mandle, ako zdravé. V niektorom minulom článku mandle, ako veľmi nezdravé, lebo sa pri pestovaní používa jedovatá látka. Dnes je taká doba, že je všetko nedravé. Nesmeli by sme nič konzumovať. Ani doma si nedorobíte zdravú potravinu, iba zdravšiu. Všetky potraviny sú samá chémia. BIO potraviny sú dobré len na dobrý zárobok. Dnes na planéte Zem nenájdete čistú potravinu. Zamorená je celá zem. Záleží na každom, čo bude konzumovať.

    • Problem je ze ludia su lenivy, alebo nevedia ako,ja si vyrabam vacsinu potravin doma,aj na malom priestore sa da vypestovat vela organickej potraviny,pouzivanim systemu Hudroponic a hlavne Aquaponic,janko

Pridajte komentár

*