Ako posilniť imunitu a spomaliť starnutie pomocou autofagocytózy


Print Friendly, PDF & Email

Ako posilniť imunitu a spomaliť starnutie pomocou autofagocytózy

Civilizačné ochorenia sú na vzostupe už niekoľko desaťročí. Zdá sa, že sa pomery naozaj nezlepšujú a s rastúcou populáciou sa ich miera zhoršuje.

Vrcholom toho všetkého je, že zdravotnícky priemysel je plný dobrosrdečných ľudí, ktorí chcú ľuďom pomáhať, ale táto pomoc je v skutočnosti podvod a klam.

Prečo zdravotníctvo nechce zdravých ľudí

Práve tento priemysel nemá záujem pomáhať ľuďom, ale skôr profitovať z ich choroby. Existuje nespočetné množstvo takýchto prípadov.

Napríklad štúdia dánskych výskumníkov z Nordic Cochrane Center v Kodani, ktorú minulý týždeň uverejnil časopis British Medical Journal poukázala na to, že farmaceutické firmy nezverejnili všetky informácie týkajúce sa výsledkov testovania liekov.

 „Lekárov si kúpil farmaceutický priemysel, a to nielen z hľadiska lekárskej praxe, ale aj z hľadiska výučby a výskumu. Akademické inštitúcie im umožnili, aby ich platili agenti farmaceutického priemyslu. Myslím si, že je to hanebné.“

– Arnold Seymour Relman (1923-2014), profesor medicíny na Harvardovej univerzite a bývalý hlavný editor časopisu New England Medical Journal.

Vyššie uvedená štúdia je jedným z mnohých príkladov podvodu s liekmi pre rôzne ochorenia.

Je to mimoriadne znepokojujúce zistenie najmä s ohľadom na skutočnosť, že podľa odhadov viacerých odborníkov zomiera v USA viac ako 100 000 ľudí každý rok z dôvodu užívania liekov vydávaných na lekársky predpis.

Nezdá sa, že životnému prostrediu je venovaná veľká pozornosť, preto sme sa rozhodli obklopiť sa potravinami, ktoré detoxikujú náš organizmus. Zo strany lekárov však prichádza odpoveď v podobe liekov, čo nie je vždy tou najsprávnejšou voľbou.

Dôvody vzostupu civilizačných ochorení

Opýtajte sa samých seba: Prečo je tak veľa ľudí chorých? Prečo je choroba stále na vzostupe?

Mnohí odborníci túto skutočnosť spájajú so životným prostredím. Žijeme na planéte, kde jednoduché nadýchnutie v hlavnom meste je zdraviu škodlivé.

Naša kozmetika, výrobky pre starostlivosť o telo, bežné výrobky do domácnosti, či jedlo, ktoré denne prijímame, boli spojené s celým radom rôznych ochorení.

Herbicíd Roundup bol nájdený v moči ľudí v celej Európe a tento zoznam by mohol pokračovať ďalej.

Najúčinnejšie spôsoby detoxikácie

Nie je žiadnym tajomstvom, že v súčasnosti žijeme v toxickom prostredí a pre tých, čo chcú ostať v dobrom zdravotnom stave, je dôležitá detoxikácia, pri ktorej sa dôraz kladie na jednotlivé orgány.

Musíme im pomôcť a môžeme to urobiť 3 základnými spôsobmi.

1. Autofagocytóza

Detoxikácia je pre telo úplne úžasná. Možno to je dôvod, prečo niektorí ľudia môžu fajčiť, piť alkohol a jesť nezdravé jedlo po väčšinu svojho života a stále sa dožívajú vysokého veku, ale to nie je pravda u väčšiny ľudí.

Autofagocytóza doslova znamená „zjesť samého seba“. Je to proces, pri ktorom sa telo čistí od rôznych toxických látok a recykluje poškodené bunkové komponenty.

Dr. Colin Champ, certifikovaný radiačný onkológ a odborný asistent Zdravotníckeho zariadenia Pittsburskej univerzity, to vysvetľuje dobre:

„Je to ako vrodený recyklačný program nášho tela. Autofagocytóza z nás robí účinnejšie stroje na odstránenie chybných dielov, zastavenie rastu rakovinových buniek a metabolickej dysfunkcie, ako sú diabetes a obezita.“

Jedným z najlepších spôsobov, ako môžete detoxikovať váš systém a spomaliť tým proces starnutia (čím sa výrazne znižuje riziko vzniku rôznych ochorení súvisiacich s vekom) je pomáhať svojmu telu v procese autofagocytózy.

2. Cvičenie

Cvičenie predstavuje skvelý spôsob ako bojovať s chorobou. Naše telá sú stavané pre pohyb, ktorého mnohí z nás nemajú dosť.

Cvičenie sa ukázalo ako skvelý prostriedok v boji s rakovinou, pretože podporuje proces autofagocytózy.

Uskutočnené boli klinické štúdie zamerané na pomoc s detoxikáciou u ľudí počas vojny v Perzskom zálive, ktoré odhalili, že kombináciou cvičenia, sauny (detoxikácia cez potenie) a doplnením vitamínu B3 (nazývaného niacín) sa znásobilo vylučovanie toxických látok cez kožu.

A to nie je všetko. Cvičenie zvyšuje prietok krvi a spôsobuje vazodilatáciu, teda rozšírenie ciev.

Vedci taktiež spozorovali, že v myšiach sa počas kardio tréningu vyskytol žiariaci zelený autofagozonóm. Zistili, že rýchlosť, pri ktorej myši ničili vlastné bunky (zdraviu neškodným spôsobom) sa výrazne zvýšila po tom, čo zabehali 30 minút na bežiacom páse.

Obsah týchto autofagozómov sa naďalej zvyšoval pri behaní viac ako pol hodiny.

3. Občasná hladovka

Rad vedcov skúmal účinky hladovky a výsledky sú prinajmenšom pozoruhodné. Jednou z hlavných vecí je skutočnosť, že hladovka posilňuje proces autofagocytózy.

Prírodná liečba osteoartritídy

Hladovka má však rad ďalších výhod, ako sú regenerácia nových kmeňových buniek, boj s rakovinou, znižovanie rizika diabetu a srdcových chorôb.

Keď dodáte palivo svojim mitochondriám, ktoré nepotrebujú, dôjde k zvýšeniu reaktívnych foriem kyslíka, ako sú voľné radikály a tie sú extrémne škodlivé. Dodávanie paliva vašim mitochondriám (v podobe jedla) je opakom hladovky.

Mitochondrie sú zdrojom napájania vašich buniek a tieto voľné radikály ich poškodzujú.

Spôsob, ako hladovka zvráti starnutie a choroby popisuje aj Mark Mattson, súčasný šéf Laboratória neurovedy v Národnom inštitúte pre starnutie v USA.

Je tiež profesorom neurovedy na Univerzite Johnsa Hopkinsa a jeden z popredných vedcov v oblasti bunkových a molekulárnych mechanizmov, podieľajúcich sa na vzniku neurodegeneratívnych ochorení, ako sú Parkinsonova a Alzheimerova choroba.

V podstate, ak sa pozriete na štúdie o obmedzeniach príjmu kalórií, mnohé z nich preukazujú dlhší život, ako aj zvýšenú schopnosť bojovať s chronickými ochoreniami.

„Obmedzenie príjmu kalórií predlžuje život a spomaľuje chronické ochorenia súvisiace s vekom u rôznych druhov, vrátane krýs, myší, rýb, múch, červov a kvasiniek. Mechanizmus, alebo mechanizmy, pomocou ktorých k tomu dochádza, sú však nejasné.“

citované z literatúry, ktorá je 10 rokov stará.

Štúdia zverejnená v júni v 5. vydaní vedeckého časopisu  Cell Stem Cell na Univerzite v Južnej Karolíne ukázala, že opakujúce sa dlhšie hladovky chránia pred poškodením imunitného systému a navyše indukujú regeneráciu imunitného systému.

Ako hladovka spomaľuje starnutie a posilňuje imunitu

Výskumníci uvedenej štúdie dospeli k záveru, že hladovka posúva kmeňové bunky z nečinného stavu do stavu seba obnovy. Spúšťa to regeneráciu kmeňových buniek na báze regenerácie orgánu alebo systému.

Uskutočnené boli klinické štúdie na ľuďoch, a to u pacientov liečených s chemoterapiou.

Za dlhú dobu, čo pacienti nejedli, sa výrazne znížila hladina ich bielych krviniek. U myší opakované hladovky prepli regeneračný spínač, meniaci signálne dráhy pre hematopoetické kmeňové bunky, ktoré sú zodpovedné za tvorbu krvi a imunitný systém.

To znamená, že hladovka zabíja staré a poškodené bunky imunitného systému a keď sa telo stabilizuje, pracuje na vytváraní úplne nových, zdravých kmeňových buniek.

„Nemohli sme predpokladať, že dlhodobá hladovka by mohla mať taký významný účinok pri podpore kmeňových buniek, založený na regenerácii hematopoetického systému…

Keď hladujete, systém sa snaží šetriť energiou a jednu z vecí, ktorú môžete urobiť pre úsporu energie, je recyklovať množstvo imunitných buniek, ktoré nie sú potrebné, najmä tých, ktoré môžu byť poškodené.

To, čo sme si začali všímať v oboch prácach, u ľudí, ako aj u zvierat je, že počet bielych krviniek pri dlhodobej hladovke klesá. Potom, keď začnete opäť jesť, počet bielych krviniek sa upraví na pôvodnú hodnotu.“

– Valter Longo, zodpovedný autor štúdie

Jednou dobre známou možnosťou je „hladovka 5:2“. Podľa 5:2 plánu môžete znížiť váš bežný denný príjem kalórií až na jednu štvrtinu počas pôstnych dní (okolo 600 kalórií u mužov a asi 500 kalórií u žien), spolu s veľkým množstvom vody a čaju.

Nasledujúcich päť dní v týždni môžete normálne jesť. Ďalším spôsobom, ako to uskutočniť, je obmedziť príjem stravy medzi 11:00 až 19:00 hod. denne, zatiaľ čo nejete nič mimo tohto času.

Je to tiež vysvetlené na obrázku nižšie:

obcasna-hladovka

Hladovku je tiež vhodné podporiť užívaním špecializovaných výživových doplnkov, ktoré podporujú detoxikáciu – ako napríklad tento.

Dajte si pozor, čo jete a sledujte si príjem bielkovín

Jesť zdravé organické ovocie a zeleninu je dôležité. Jedným z faktorov na uváženie, je ale váš príjem bielkovín.

Dnes sa nám zdá, že sme denne bombardovaní tvrdením, že vysoký obsah bielkovín je nevyhnutný, najmä ak veľa pracujeme. Hoci to môže byť pravda, bielkoviny rozhodne nie sú správnou voľbou.

Je dôležité sledovať váš príjem bielkovín, keď hovoríme o procese autofagocytózy, pretože príliš veľa bielkovín vypne tento proces, čo je dôvod, prečo obmedzenie bielkovín na 40 až 70 g denne (v závislosti od telesnej stavby) nemusí byť zlý nápad.

Zvyčajný vzorec, podľa ktorého zdravotní odborníci vypočítavajú, koľko bielkovín vaše telo potrebuje, je 1 g bielkovín na každý kg vášho BMI indexu, alebo 0,5 g bielkovín na 0,5 kg vášho BMI indexu.

Jeden z najrýchlejších spôsobov, ako vypnúť autofagocytózu je konzumovať veľké množstvo bielkovín.

Stimuluje to IGF-1 (rastový faktor podobný inzulínu) a hodnotu enzýmu mTOR (cicavčí cieľ rapamycínu), ktoré sú silnými inhibítormi autofagocytózy.

Záver

Ak máte problémy so stratou nadváhy, jedným z najväčších dôvodov, prečo je to tak, by mohol byť práve vyššie uvedený.

Dnes toho vieme veľa o potravinách, no ešte stále veľká časť populácie trpí nadváhou a vedie nezdravý spôsob života, a to z dôvodu kvality našich potravín a nášho vnímania o nich.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. V odstavci kde uvádzate odporúčane mnozstvo bielkovín uvádzate počet g na každý kg BMI indexu. Je to mätúce, pretože BMI index je indexom telesnej hmotnosti, zjednodušene, pomer hmotnosti, výšky pri zohľadnení veku a pohlavia. Teda nemožno uvádzať BMI index ako kilogramy.

Pridajte komentár

*