Teraz budú najdôležitejšie eurovoľby v histórii. Určite choďte voliť a zabráňte progresívnym fašistom navoziť tu státisíce migrantov, zaviesť povinné očkovanie, zakázať autá na benzín, zdražiť energie a potraviny, zaviesť digitálnu totalitu, zatiahnuť nás do vojny a inak vám zničiť život!

Ako dosiahnúť najlepší účinok kurkumy na fungovanie mozgu a pečene


Print Friendly, PDF & Email

Ako dosiahneme čo najlepší účinok kurkumy na činnosť nášho mozgu a pečene

Všetci kolegovia, ktorí tu pracujeme, skrátka MILUJEME kurkumu. Možno už viete, že kurkuma je známe korenie, ktoré sa používa pri príprave mnohých jedál v južnej Ázii.

Tiež možno viete, že kurkuma má mnoho zdraviu prospešných vlastností, vďaka ktorým je žiadaným prírodným liečivom pri liečbe mnohých zdravotných problémov.

Čo však asi ale neviete, je to, že kurkuma pri každodennej konzumácii môže byť veľmi prospešná pre zdravie nášho mozgu a pečene. Presvedčte sa sami!

Kurkuma prospieva zdraviu mozgu

Už dávno je dobre známe, že kurkuma je prospešná pri liečbe telesných ochorení, no prospešné účinky kurkumy na duševné zdravie boli odhalené len relatívne nedávno.

Účinná zložka kurkumy je kurkumín, u ktorého sa predpokladá, že je sľubným liekom pri liečení napr. Alzheimerovej choroby.

Lekári a vedci sa domnievajú, že jednou z najhlavnejších príčin Alzheimerovej choroby je ukladanie povlaku, ktorý je známy ako amyloid beta, v mozgu.

Vedci však zistili, že kurkumín má schopnosť eliminovať ukladanie tohto povlaku v mozgu až o 40 %, vďaka čomu je kurkumín nádejným liekom pri liečení Alzheimerovej choroby.

Vedci tiež zistili, že protizápalové účinky kurkumínu, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri liečbe Alzheimerovej choroby, tiež napomáhajú zotavovaniu sa organizmu po poškodeniach, ktoré vznikajú pri zápaloch a pôsobením oxidantov.

Kurkuma sa dokonca používala aj pri liečbe pacientov trpiacich depresiou.

Kurkuma zlepšuje činnosť pečene a má aj protirakovinové účinky

Ďalším pozitívom kurkumy, o ktorom mnohí nevedia je, že je veľmi prospešná pre zdravie pečene. Kurkumín, hlavná zložka kurkumy, sa používa na liečenie chorôb pečene už dlhšie než storočie.

Avšak až nedávno boli účinky kurkumy podrobené poriadnemu výskumu.

Vedci sa domnievajú, že kurkumín vplýva pozitívne na zdravie pečene vďaka svojmu protizápalovému a antioxidačnému účinku. Výskumy ukazujú, že kurkumín zmierňuje poškodenia pečene, ktoré sú spôsobené:

 • etanolom (nachádza sa v alkoholických nápojoch)
 • predávkovaním organizmu železom
 • chorobami pečene (ako napr. cholestáza)
 • vysokou hladinou toxínov v organizme
 • cirhózou (poškodené tkanivo pečene)

Zistilo sa tiež, že kurkumín pôsobí aj proti účinkom karcinogénov (ako je napr. tioacetamid) na ľudskú pečeň, čím znižuje riziko vzniku rakoviny pečene.

Ako z kurkumy vyťažiť čo najviac – rýchle recepty

Pre naše telo je náročné vstrebávať kurkumín (látka, ktorá je nositeľkou všetkých spomenutých pozitívnych účinkov), ak ho prijmeme v podobe surovej kurkumy – takto je náš organizmus schopný prijať len 1 % kurkumínu. Aby sme z kurkumy vyťažili čo najviac:

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

1. Kupujme od overeného predajcu organický vysokokvalitný kurkumový extrakt s 95 % obsahom kurkuminoidov.

2. Kurkumu alebo kurkumín konzumujeme spolu s čiernym korením. Keď pridáme čierne korenie do kurkumy alebo do jedla ochuteného kurkumou, mnohonásobne tak zlepšíme biodostupnosť (využiteľnosť) kurkumínu vďaka pôsobeniu piperínu (látka obsiahnutá v čiernom korení).

3. Kurkumu konzumujme spolu s kvalitným tukom, napr. kokosovým olejom. Kurkumín je rozpustný v tuku, čo zlepšuje jeho vstrebávanie.

To však neznamená, že kurkuma nemá žiadne účinky, ak sme zdraví. V núdzových prípadoch (pri chorobe) je užívanie extraktu z kurkumy nutnosťou.

Ak však budeme konzumovať ¼ čajovej lyžičky kurkumy KAŽDÝ DEŇ, predídeme tak zápalom v našom tele, zabránime ďalšiemu šíreniu choroby resp. dosiahneme úplné odstránenie choroby.

Nápoj z kurkumy

Výborný spôsob ako bez problémov skonzumovať každodennú dávku kurkumínu, je pripraviť si nápoj z kurkumy.

Ingrediencie

 • 1 až 2 poháre vody
 • 1/4 čajovej lyžičky kurkumy

Postup prípravy

1. Vodu privedieme do varu. Do vriacej vody pridáme kurkumu a povaríme 10 minút.

2. Po vychladnutí je nápoj pripravený na konzumáciu. Týmto spôsobom sme získali 12 % kurkumový roztok.

Kurkuma s olejom alebo s tukom

Ďalší výborný spôsob ako konzumovať kurkumu je zmiešať ju s olejom alebo s tukom.

Ingrediencie

 • 2 šálky kokosového mlieka
 • 1 čajová lyžička kurkumy
 • 1 polievková lyžica kokosového oleja
 • štipka čierneho korenia

Postup prípravy

Všetky prísady zmiešame dokopy a zohrejeme na panvici (nie do bodu varu). Zmes pijeme ešte kým je teplá.

Keď skombinujeme kurkumu s tukom, zlepšíme tak vstrebávanie kurkumínu (7 až 8krát lepšie vstrebávanie).

Môžeme tiež vyskúšať pridať kurkumu do polievky, do kari omáčky či použiť ju pri príprave ktoréhokoľvek jedla, keďže väčšina jedál obsahuje tuk.

Náš organizmus tak bude môcť lepšie využiť všetky prospešné účinky kurkumy.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. špekulant

  Vedci tiež zistili, že protizápalové účinky kurkumínu, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri liečbe Alzheimerovej choroby, tiež napomáhajú zotavovaniu sa organizmu po poškodeniach, ktoré vznikajú pri zápaloch a pôsobením oxidantov.
  Usudzujem, že je to preklad, lebo to nedáva zmysel. Alzheimerova choroba nie je zápal. Asi by to malo správne znieť:
  Vedci tiež zistili, že protizápalové účinky kurkumínu, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri liečbe Alzheimerovej choroby, tiež napomáhajú zotavovaniu sa organizmu po poškodeniach, ktoré vznikajú pri zápaloch a pôsobením oxidantov.

 2. špekulant

  Prečo ste mi zmenili ikonku?!!!!!!!!!

  • My sme nič nemenili. Ikonka sa priraďuje k emailu, ktorý ste uviedli. Možno ste urobili chybu v pri zadaní emailu a tak systém inému emailu priradí inú ikonku.

 3. Článoček sa páčil, ale…. tie recepty mohli byť preložené do slovenčiny….. 🙁

 4. Nie som kompetentný pochybovať o kladnom pôsobení kurkumy (kurkumínu); objektívne je však treba dodať, že jeho aplikácia nie je vhodná pre ľudí s poruchou funkcie žlčníka (domnievam sa, že poprvýkrát na to upozornil Dr. Bukovský vo svojej „Miniencyklopédii“); takisto na to to upozorňujú seriózni dodávatelia kurkumy. Žiaľ, sám som si to „odskúšal“ na vlastnom príklade. Bolo by teda žiaduce, aby na to upozornil i „Bádateľ“.

Pridajte komentár

*