Toxíny v tukovom tkanive vás robia tučnými a opuchnutými: Takto ich vyčistíte


Print Friendly, PDF & Email

Toxíny v tukovom tkanive vás robia tučnými a opuchnutými: Takto ich vyčistíte

Bohužiaľ, všetci dnes žijeme v toxickom prostredí, kde sme permanentne vystavení potravinám, ktoré sú znečistené chemikáliami. Preto je toxínom takmer nemožné sa vyhnúť.

Pre nás to potom znamená, že náš tráviaci systém a hlavne pečeň sa môžu ľahko preťažiť.

Sme síce stavaní tak, aby sa z nás škodlivé látky neustále vyplavovali, ak ich je však priveľa, telo to potom nemusí zvládať a namiesto vyplavovania sa v ňom začnú usádzať.

Toxíny delíme do dvoch kategórií:

 • rozpustné vo vode
 • rozpustné v tukoch

Toxíny rozpustné vo vode z tela von dostaneme pomerne ľahko prostredníctvom obličiek, ktoré filtrujú krv.

Na druhej strane, toxíny rozpustné v tukoch sú ťažším orieškom. Medzi ne patria mnohé pesticídy, konzervačné látky, ťažké kovy, plasty a ďalšie environmentálne toxíny.

Tie sa musia najprv metabolicky premeniť na látky rozpustné vo vode a až potom je ich možné dostať z tela von.

No a kľúčovú úlohu pri tomto procese hrá práve pečeň. Ak tá nefunguje správne, toxíny si nájdu cestu dnu do tela. Najprv do krvi a potom do tukových tkanív či mozgu, kde sa môžu usadiť na dlhé roky.

Ako toxíny unikajú obranným mechanizmom tela

Pri konzumácií potravín prejde strava najprv žalúdkom, kde sa natrávi a následne sa presúva do tenkého čreva, kde proces trávenia pokračuje pomocou enzýmov z pankreasu.

V tenkom čreve sa nachádzajú milióny maličkých lalôčikov, ktoré absorbujú živiny do krvného obehu. Zároveň toxíny a tuky presúvajú do pečene na ďalšie spracovanie.

Ak je tento proces narušený, toxické látky sa potom voľne dostávajú do ostatných častí tela.

Okrem toho, zakončenia lymfatického systému nazývané Lymfatické tkanivá črevného systému (GALT) obklopujú celý tráviaci systém a taktiež pomáhajú spracovávať živiny a odvádzať toxické látky.

Je preto extrémne dôležité, aby táto približne 0,5 cm hrubá vrstva vnútornej výstelky čriev a zároveň aj 0,5 cm hrubé vonkajšie tkanivá lymfatického systému (GALT) fungovali správne a neboli preťažené.

Keď všetko funguje tak, ako má, lymfatický systém odvedie všetky tuky do pečene.

Tam sa z dobrého tuku vytvára cholesterol (inak veľmi potrebný pre telo) a ďalšie látky nevyhnutné pre tvorbu bunkových membrán, hormónov, nervových buniek v mozgu či pokožky.

No zlý tuk sa spracuje tiež a následne sa z tela vylúči von.

Ak lymfatický systém nefunguje správne, celý tento proces spracovania dobrých aj zlých tukov je v ohrození.

Príznaky zle fungujúceho lymfatického systému

Ako teda zistiť, či vyššie popísaný systém spracovania tukov lymfatickým systémom a pečeňou funguje?

Je to možné pomocou pozorovania nasledovných príznakov:

 • nadúvanie
 • svrbenie a zvýšená citlivosť poprsia počas menštruácie
 • ukladanie tuku v okolí brucha
 • nadmerná senzitivita
 • podráždená pokožka a svrbenie
 • stuhnutosť kĺbov
 • opuchy rúk a nôh
 • problémy s vyprázdňovaním (zápcha)
 • občasné bolesti hlavy

Čo sa v tele deje keď trávenie a eliminácia toxínov nefungujú

Klky v črevách môže poškodiť viacero rôznych faktorov, ako sú napríklad druh stravy. Činnosť čriev však dokáže ovplyvniť aj taký stres.

Pri nadmernom strese môže dokonca dôjsť až k vysušeniu klkov a následným občasným zápcham. Ak sú zápchy časté, to klky ešte viac poškodzuje. Vtedy sa v črevách začnú tvoriť reaktívne hlieny.

Keď je hlienov dostatok, budete mať pravidelnú stolicu (1 až 3 krát denne), no zároveň môžete trpieť plynatosťou čriev, nejakou pridruženou chorobou či extra tukom v okolí brucha.

Pri príliš veľkej produkcii hlienov môže dochádzať k rednutiu stolice a vzniku hnačiek. V takom prípade by ste nemali liečbu odkladať. Týmto stavom je potrebné sa vážne zaoberať, pretože to jasne značí, že vaše črevné klky sú poškodené a zaobalené v hliene.

Vtedy sú totiž procesy spracovania dobrých tukov, odvádzania toxínov a normálnej imunitnej reakcie zablokované.

Za bežných okolností, keď sa v lymfe objavia toxíny, ich neutralizácia sa uskutoční vo vyše 500 uzlinách lymfatického systému.

Zbohom vysoký krvný tlak

Ak je však hlienov príliš veľa, toxíny sa neeliminujú v lymfatickom systéme, ale sú presmerované do pečene a tá sa potom zahltí, prípadne dôjde až k jej poškodeniu.

Okrem toho, do tela môžu prenikať aj ďalšie škodlivé elementy ako sú baktérie, vírusy, ťažké kovy, parazity či nedostatočne strávené cudzorodé bielkoviny, ktoré sú často príčinou autoimunitných ochorení.

Je preto nesmierne dôležité udržiavať v črevách rovnováhu. Tú môžu narušiť viaceré faktory. Okrem už spomínaného stresu sú to aj:

 • spracované potraviny
 • nadmerné pitie kávy
 • sladené nápoje
 • prídavné látky v potravinách (farbivá, stabilizátory, konzervačné látky a podobne)
 • prekyslenie

V konečnom dôsledku môže nadmerné zahlienenie čriev viesť k poškodeniu pečene, blokovaniu pankreatických enzýmov, nestrávenej potrave hnijúcej v črevách, problémom so žlčníkom a celej palete ďalších zdravotných problémov.

Pravidlá pre zpriechodnenie detoxikačných ciest

Keď sa u vás vyskytnú občasné zápchy, príliš riedka stolica či hlieny v stolici, mávate pocity ťažoby, dlho nestrávené jedlo v žalúdku alebo ak cítite po jedle bolesti, potom to môže byť znakom toho, že vaše detoxikačné cesty sú kompromitované, a že máte v tuku usadené toxíny.

V takom prípade bude potrebné sa vyhýbať niektorým potravinám a zároveň začať konzumovať isté potraviny, aby sa vám tieto detoxikačné cesty znova spriechodnili.

Napríklad, Ayurveda hovorí, že pre udržiavanie zdravej výstelky čriev a fungujúcu vlastnú detoxikáciu tela, je potrebné obnoviť tok lymfatickej tekutiny a spriechodniť tok žlče.

Medzi potraviny s pozitívnym účinkom na dosiahnutie uvedených cieľov patria hlavne:

 • cesnak
 • grapefruit
 • cvikla
 • mrkva
 • zelený čaj
 • listová zelenina
 • jablká (hlavne na žlčník)
 • olivový olej
 • avokádo
 • celozrnné obiloviny
 • kapustovité druhy zeleniny (kapusta, brokolica, karfiol, ružičkový kel)
 • citróny a limetky
 • vlašské orechy
 • kurkuma

Kúra na prečistenie čriev, pečene a žlčníka

Tuto vám ponúkame jednu z najlepších kúr na prečistenie čriev, pečene a žlčníka.

Ingrediencie

Na jej uskutočnenie budete potrebovať nasledovné veci:

 • 1 veľký grapefruit alebo 3 citróny
 • 4 polievkových lyžíc, respektíve 12 čajových lyžičiek epsomskej soli (síran horečnatý – MgSO4) v potravinárskej kvalite
 • 6 dcl vody
 • 1/2 pohára (1 dcl) panenského olivového oleja
 • jablkový džús alebo doplnky s kyselinou jablčnou

Postup

Je veľmi dôležité, aby ste 4 až 5 dní pred touto očistnou kúrou jedli toľko jabĺk alebo pili toľko jablkového džúsu, ako len dokážete.

Môžete tiež užívať nejaké doplnky stravy obsahujúce kyselinu jablčnú.

Posledné 2 dni (deň 4. a 5. pred samotnou kúrou) pite 2 až 2,5 dcl jablčného džúsu každé 2 až 3 hodiny. Týmto sa zaručí úspech očistnej procedúry.

V deň kúry si dajte ľahké raňajky bez obsahu tuku.

Následne postupujte podľa týchto 7 krokov:

1. O 14:00 hodine rozmiešajte 4 polievkové lyžice epsomskej soli v 3 pohároch (6 dcl) čistej vody. Prelejte to do džbánu alebo sklenenej fľaše a uskladnite v chladničke. Po 14:00 už nič nejedzte a nepite.

2. O 18:00 hodine vypite 3/4 pohára (1,5 dcl) z roztoku vody a epsomskej soli, ktorý ste si pripravili o 14:00 hodine. Môže mať pre vás nepríjemnú chuť, preto ak chcete, môžete si to dochutiť 1/8 čajovej lyžičky práškového vitamínu C.

3. O 20:00 vypite ďalších 3/4 pohára (1,5 dcl) z pripraveného roztoku. Potom si urobte všetko, čo v ten večer potrebujete urobiť. Nasledovať bude očista pečene, po ktorej už by ste nemali nič robiť, len ležať v posteli a oddychovať alebo spať.

4. O 21:45 nalejte 1/2 pohára (1 dcl) olivového oleja do nádoby. Vytlačte do toho šťavu z celého grapefruitu (alebo troch citrónov) bez dužiny. Môžete na to použiť aj ručný odšťavovať, ak ho doma máte.

Mali by ste mať okolo 1 až 1,5 dcl šťavy z citrusov zmiešanej s 1 dcl olivového oleja, čiže spolu zmes o objeme približne 2 až 2,5 dcl. Nádobu uzavrite a celé to dobre pretrepte až kým nezískate homogénnu zmes.

5. O 22:00 túto zmes olivového oleja a citrusovej šťavy vypite. Skúste ju vypiť všetku v priebehu 5 minút.

Po jej vypití si ľahnite do postele. Ležte na pravej strane s pravým kolenom pokrčeným smerom ku brade počas 20 minút. Ležte pokojne a nehýbte sa, pokiaľ je to možné. Pokúste sa zaspať.

6. Nasledujúce ráno po zobudení vypite tretiu časť 1,5 dcl zmesi vody a epsomskej soli. Potom si môžete ísť znova na chvíľu ľahnúť do postele.

7. Poslednú, štvrtú časť 1,5 dcl zmesi vody a epsomskej soli vypite 2 hodiny po vypití predošlej 3. časti. Potom vyčkajte ďalšie 2 hodiny a až potom môžete začať jesť.

Je preto dobré zobudiť sa skoro ráno, napríklad o 6:00 hodine, vypiť vodu s epsomskou soľou, potom ďalšiu dávku o 8:00, aby ste mohli začať jesť o 10:00 hodine ráno.

Záver

Táto očistná kúra je extrémne efektívna.

Nezabúdajte, že len vy sami ste zodpovední za svoje zdravie. Preto pomôžte vášmu telu vtedy, keď to potrebuje.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. 1,5 dcl z 6 dcl je urcite 1/4 a nie 3/4 ako pisete 🙂

  • v článku je myslené 3/4 z 2 dcl pohára (čiže 1,5 dcl), nie 3/4 z celého objemu pripraveného roztoku

 2. ANO SUPER MAM VASKOUSENE

 3. Kde zozeniem epsomsku sol?a da sa to vydrzat?co to so mnou spravi?

  • Epsomskú soľ môžeš kúpiť aj v lekárni ale iba takej, v ktorej majú laboratórium na výrobu liečiv a tých je už málo. Okrem toho nie každá lekárnička tú soľ predá a bude pýtať recept.
   Najjednoduchšie je objednať ju priamo u dodávateľa laboratórnych surovín alebo kto to má nemá ďaleko osobne napr. tu ho máš a čistý:

   http://www.centralchem.sk/?IDe=225744
   adresa v kontaktoch.

   V článku je nie celkom správne uvedený vzorec, má to byť heptahydrát takto:
   MgSO4.7H2O

 4. Máte niekto skúsenosti? Skutočne seriózne, pomáha to?

  • Je to pomerne pohodová kúra. Najradšej mám ten mix grepfuitu s olejom. Roztok síranu horečnatého pre tých, čo im nevadí horká chuť je v pohode. Tým, čo by vadila sa musia prekonať.
   Kúru, aby bola skutočne účinná, je potrebné pravidelne opakovať, kým bude vychádzať nejaký odpad. Potom, keď odpad prestane, raz za pol roka za rok, podľa toho, ako moc si človek zanesie telo.
   Dôležitý je ten klystýr na vymytie čriev po kúre, aby odpad neostával moc dlho v črevách po jeho uvoľnení z pečene.
   Jesť začať po kúre naozaj veľmi pomaly a s citom. Veľkosť porcie po kúre by mala byť asi taká, keď si nasypete ryžu do dlane a zatnete päsť, tak to, čo v nej ostane. Nie je toho veľa.

   A jeden vylepšovák na záver.:
   Tam, kde sa v návode píše o termofóre alebo fľaši s horúcou vodou. Tak je vhodné pred tým vliesť si na cca 40 minút do vane s horúcou vodou, tak sa telo lepšie uvoľní a vylúči sa viac odpadu. Termofór do postele samozrejme tiež.
   Nemáte sa čoho báť. Trochu je to obmedzujúce v pravidelnom rytme života ale aj zábavné ako všetko nové.

   • „Dôležitý je ten klystýr na vymytie čriev po kúre, aby odpad neostával moc dlho v črevách po jeho uvoľnení z pečene.“ vysvetlíš mi prosím ťa ako toxíny prechádzajú z pečene do čreva?

  • dusan kosec

   ak má niekto žlčnikove kamene tak riskuje smrť, radšej sa dajte predtým vyšetriť

 5. Kde sa dá epsomská soľ kúpiť?

 6. Nebojte se, tato procedura se dá vydržet a je opravdu skvělá. Játra jsou velmi důležitá, jejich očista se jednoznačně vyplatí.
  http://www.zdravi-az.cz/doc/R02_56-57_Jaterni_cistici_kura.pdf
  Jindra

 7. Blanka L.

  Trochu matematickej nelogicnosti..
  4lyzice soli zamiesajte do 3 poharov.. (najprv do kazdeho 1 lyzicu atretiu po tretinkach.. ?)
  a potom sa to aj tak pije po 3/4 z kazdeho pohara.. a na 4krat … :))))
  Preco nie rovno do velkeho krcahu 6dl vody a ponalievat do 1.5decovych poharikov??

  Druha nelogicnost je vrcanie odstavovaca tesne pred 22ou hodinou.. Susedia sa asi podakuju…

  Inak fajn..

 8. Prosím o recept na játra – černé rozinky ,křen,zázvor-postup . Děkuji

 9. Tento liver detox je z knihy od Andreasa Moritza – The Amazing Liver and Gallbladder Flush.

  Ten, kto tento clanok pisal knihu asi necital, kedze niektore dolezite veci tam spomenute nie su. Mrzi ma, ze tymto clankom bez uvedenia vsetkych podrobnosti mozu ublizit tym, ktori o vsetkych veciach nevedia, a tym len poskodia ich zdravie. Predtym, ako niekto zacne tuto kuru robit, by si mal tuto knuhu precitat.

  Je tam vela dolezitych veci ako napriklad:

  – co sa touto kurou bude vo vasom tele diat a na akom principe to funguje
  – kto tuto kuru moze robit – podla zdravotneho stavu
  – presena dieta v tyzdni kury
  (co sa moze a co nemoze jest inak sa moze stat, ze budete aj zvracat alebo sa citit zle pocas kury…)
  – to ci ma osoba pit jablkovy dzus alebo nieco ine (na zmakcenie kamenov) zalezi od zdravotneho stavu
  (napr. ti ktori maju problemu s candidou by jablkovy dzus pit nemali, kedze je tam vela cukru inak budete mat este vacsie zdravotne problemy…)
  – v akom mnozstve a kedy sa ma odpurucany napoj pocas dna pit
  – su tam uvedene presne mnozstva pre vsetko, co musite pocas kury pit
  – ako casto sa ma tato kura robit
  – kedy sa ma prestat robit
  – co tento detox sposobi (napr posledny a nasledujuci den po kure budete chodit vela na zachod a z tela sa budu cez zadnu cast s vodou vyplavovat gallstones…)
  – co je velmi dolezite – aka ocista sa ma urobit pred a po tejto kure (napr po kure si treba creva precistit inak gallstones, kt. ostanu „niekde na ceste von“, vam mozu sposobit viac skody ako uzitku…)

  Vela veci som nespomenula, takze predtym ako tuto kuru zacnete robit, si ju precitajte.

  Linka na jeho webstranku a knihu. Ja mam ebook a som spokojna:
  http://www.ener-chi.com/books/the-amazing-liver-gallbladder-flush/

  Dufam, ze som vam trosku pomohla. Good luck 🙂

  PS Odpurucam aj ostatne knihy

  Tina

 10. Všetkých zdravím,
  túto kúru som tiež už absolvovala niekoľkokrát, pri prvej vyšlo viac žlčníkových kameňov až do veľkosti hrášku, následne už len piesok. Soľ je už dosť bežne dostať v lekárňach (pýtajte si „horkú soľ“, síran horečnatý), vážia ju, v niektorých lekárňach ju už rovno majú pripravenú na jednu dávku tejto kúry. Nemôžem síce poskytnúť žiadne „klinické dôkazy“ o účinnosti, ale nepoznám ani nikoho, kto by si ňou uškodil, ako tu trochu niekto strašil.
  Tiež som nedodržiavala nijaké špeciálne obmedzenia pred kúrou ani po kúre, hoci všeobecne sa snažím stravovať sa zdravo. Prvých asi 5x som ani nevedela, že by sa mali jesť jablká či piť jablkový džús, a žiadne problémy som nemala. Ale určite je dobré pristupovať k nej zodpovedne, toto uvádzam len preto, že dokonca aj bez toho sa dá zvládnuť bez ťažkostí.
  Takže držím palce k očiste aj ostatným 🙂
  TA

 11. Tuto kúru používám,opět ji spustím ve čtvrtek a v sobotu dopo končím ,předcházející jsem prodělal před 14 dny .
  Dávkuji takto: http://www.zdravi-az.cz/doc/R02_56-57_Jaterni_cistici_kura.pdf, viz poslední odstavec,před spuštěním kúry ve 22:00 jdu ve 21:40 do sprchy a pustím na své útroby vlažnou a zesiluji postupně na horkou vodu, v mém případě opravdu velmi horkou do 21:55,kameny se uvolní a lépe jdou ven žlučovodem a následujícím traktem, který je teplem více otevřený,před rokem jich ze mne vyšlo 50,cítil jsem jak se v těle pohybují a pak viděl a ohmatal když jsem je starým cedníkem vylovil ze záchodu spolu s hnědými kusy cholesterolu.
  Nyní, podle CT páteře mám v sobě 2 kameny 18 a 17 mm průměr,tak se budu snažít aby opustily mé tělo.
  Jinak směs olej + grep šťáva u mne činí 480ml- zvýšené množství- a mohu li poradit ,já ji piji ve stoje najednou ,hned vedle postele a ihned uléhám na lože kde mám již pod dekou připravený horký termofor.
  P.S.v posteli pod sebou mám na dvakrát přeloženou osušku ,co kdybych to neubrzdil..)))
  Po kúře se cítíte fajn ale doporučuji koncový den kúry zůstat celý den poblíž WC i když se zdá ,že to nepotřebujete ))) a ven se odvážit až následující den.

Pridajte komentár

*