22 úžasných vecí, ktoré s vami urobí polhodinová prechádzka v prírode


Print Friendly, PDF & Email

22 úžasných vecí, ktoré s vami urobí polhodinová prechádzka v prírode

„Poézia zeme nikdy nezomrie.“ povedal John Keats. Prežívate to rovnako? V dnešnom článku vám prinášame celý zoznam dôvodov, prečo by ste sa mali prechádzať 30 minút denne v prírode.

Po pravde, prechádzky nie sú len o čerstvom vzduchu alebo pokochaním sa krásami okolitého prostredia. Ide o omnoho viac – vo vašom tele vtedy nastávajú mnohé pozoruhodné veci.

Zdravotné prínosy prechádzky v prírode

1. Zvyšuje sa vaša pozornosť a schopnosť rozhodovať sa

Len mierna fyzická námaha z niečoho, ako je napríklad krátka prechádzka, zlepšuje vašu duševnú pohodu, a to vďaka zvýšenému prísunu kyslíka do tela.

Pravidelná chôdza tiež podporuje spojenia medzi bunkami v mozgu (neuroplasticita), znižuje bežné odumieranie mozgového tkaniva v dôsledku veku či zvyšuje objem hipokampu (oblasti mozgu zodpovednej za pamäť).

No a napokon zvyšuje aj hladiny molekúl, ktoré stimulujú rast nových neurónov a prenos správ medzi nimi.

2. Ak sa prechádzate bosý, môžete nadviazať spojenie sami so sebou

Uzemnenie predstavuje aktivitu zameranú odvrátenie negatívnych účinkov kladne nabitých iónov, ktoré sa vytvárajú v našich telách z dôvodu vystavenia sa WiFi, zlej strave, atď.

Kladne nabité ióny vytrhávajú elektróny z iných molekúl a bunkových štruktúr, čím ich poškodzujú. Predstavujú takzvané voľné radikály, ktoré spôsobujú, že naše bunky zomierajú rýchlejšie.

Keď sa spojíme so zemou, umožníme našim chodidlám alebo inej časti tela dotknúť sa holej zemi.

Takto uzemnením vyvážime pozitívny náboj s negatívnym a dôjde k výraznému posilneniu nášho zdravia.

3. Budete o 50% kreatívnejší

Štúdia uskutočnená v roku 2012 ukázala, že skupina turistov bola o 50% kreatívnejšia potom, čo sa 4 dni prechádzala po turistickom chodníku.

4. Budete mať viac vitamínu D

Ak budete tráviť viac času vonku, je pravdepodobnejšie, že získate viac vitamínu D, ktorý potrebujete pre rast buniek, silné kosti, zníženie telesných zápalov a odstránenie depresie.

5. Zostarnete pôvabnejšie

Výskumníci v 12 ročnej štúdii zistili, že ľudia, ktorí trávia čas vonku, mali menšie zdravotné problémy súvisiace s vekom v porovnaní s tými, ktorí trávia väčšinu času vo vnútri.

6. Budete viac inšpirovaný pre prácu, skúšky v škole a podobne

Dokonca, aj keď ste na cvičenie drevo, trávenie času v prírode podporí vašu túžbu vrátiť sa do telocvične.

Ak ste obklopení krásou prírody, bude sa vám aj ľahšie cvičiť.

Je oveľa viac pravdepodobné, že sa budete chcieť pustiť aj do nudného 45 minútového behu na bežeckom páse v telocvični. Hlavne vtedy, keď bude vonku nevľúdne počasie.

7. Posilňuje pamäť

Pri miernom cvičení, ako je chôdza praktizovaná denne po dobu 6 mesiacov, bolo preukázané, že sa menia oblasti mozgu.

Konkrétne, vaša pamäť sa stane ostrejšia a jasnejšia ako bola predtým, než ste začali s cvičením.

8. Zlepšuje spánok

Mávate problémy so spánkom?

Už 20 minútová prechádzka zvýši hladinu serotonínu a iných hormónov, ktoré regulujú spánkové cykly, pomáhajú zaspať a spánok počas noci aj udržať.

9. Zvyšuje mobilitu u ľudí s Parkinsonovou chorobou

Parkinsonova choroba spôsobuje degeneráciu nervov, mozgu a jednoduchých motorických schopností, ako je umiestnenie jednej nohy pred druhú.

Prechádzka však pomáha ľuďom trpiacim na Parkinsonovu chorobu tým, že sa im zachováva a niekedy dokonca aj zlepšuje mobilita.

10. Znižuje riziko Alzheimerovej choroby o polovicu

Každodenné prechádzky znižujú riziko Alzheimerovej choroby o polovicu.

Rovnaký efekt má aj práca v záhrade alebo tanec, no prechádzka je každopádne menej náročná.

11. Posilňuje váš imunitný systém

Štúdia zistila, že len 20 minút denne, ktoré strávite prechádzkou, môžu znížiť šancu prechladiť sa alebo dostať chrípku počas chrípkovej sezóny až o 43%.

Ak ochoriete, prechádzka zníži dĺžku a závažnosť vášho ochorenia.

12. Znižuje výskyt rakoviny hrubého čreva o 40%

Keď denne prejdete niekoľko kilometrov, čo sa dá uskutočniť pri miernom tempe za približne 30 až 40 minút, môžete si znížiť šancu ochorieť na rakovinu hrubého čreva o polovicu.

Je to pravdepodobne preto, že prechádzka okrem iného stimuluje trávenie.

Prírodná liečba osteoartritídy

Štúdie dokázali, že prechádzka hneď po jedle urýchľuje rýchlosť, ktorou sa potrava presúva hrubým črevom a môže krv očistiť od glukózy, čím sa zníži hladina cukru v krvi.

Prechádzka po jedle taktiež znížiť nadúvanie a nepríjemný pocit, že ste príliš plný.

13. Udržiava zdravú váhu

Len 30 minút chôdze denne stačí na to, aby ste spálili až 150 kalórií. Takýmto spôsobom ľahšie schudnete, ak sa o to snažíte alebo si udržíte zdravú váhu.

Nie je žiadnym tajomstvom, že chôdza prispieva k udržaniu zdravej váhy.

Mnohí ľudia si neuvedomujú, že prechádzka paralyzuje expresiu génov podporujúcich zvyšovanie telesnej hmotnosti.

Obmedzuje tiež chuť na sladké a to už po 15 minútovej chôdzi. Je preto pravdepodobné, že po prechádzke nezjete sladké a vysoko kalorické pochúťky.

14. Znižuje tendenciu držať sa negatívnych aspektov v živote

Ak chcete myslieť pozitívne a robiť to s ľahkosťou, vyberte sa na prechádzku do prírody. Výskumníci to dokázali v štúdii, ktorú viedol Gregory Bratman a jeho kolegovia.

Snažili sa zistiť účinky urbanizácie na náladu ľudí, pretože sa očakáva, že viac ako 70% svetovej populácie bude žiť do konca roku 2050 vo veľkých mestách.

Výskumníci zistili, že strávenie len 20 minút chôdze denne v prírode by mohlo znížiť tendenciu premýšľať o negatívnych veciach.

Prechádzka s niekým, koho milujete, nám tiež umožňuje budovať si osobné vzťahy a súčasne získať jasnú myseľ a otvoriť si srdce. A to všetko len vďaka prírode a miernemu cvičeniu.

15. Zvyšuje pocit pohody a inšpirácie

Básnik Walt Whitman (autor Listov trávy) trávil dlhé hodiny prechádzkou v prírode. Povedal: „Verím, že list trávy nie je ničím menej než dielom hviezd.“

Tiež povedal: „Tvár si nechajte otočenú k slnku a tiene padnú za vás.“ Prírodu veľmi vyzdvihoval a raz sa dokonca vyjadril, že príroda by nás mohla doviesť k našej osobnej spáse.

Neustále sa prírodou inšpiroval a vy to môžete robiť tiež.

16. Znižuje bolesť chrbtice

Prechádzka uvoľňuje endorfíny, ktoré sú prirodzeným liekom proti bolesti.

Udržuje tiež naše telo funkčnejšie, aby nás nebolela chrbtica, čo ja často spôsobené dlhým sedením a sedavým spôsobom života.

17. Zmierňuje depresiu

Austrálska štúdia zistila, že pravidelná prechádzka môže znížiť depresiu a ak sa prechádzate v prírode, výsledok bude ešte vyšší.

Stanfordskí vedci si tiež myslia, že objasnili dôvod, prečo trávenie času v prírode znižuje naše pocity depresie a úzkosti. Myslia si, že chôdza bráni ľuďom premýšľať o veciach, ktoré ich znepokojujú.

Je známe, že ak ľudia vidia farby prírody ako sú modrá, zelená, atď., menia sa ich mozgové vlny na tie, ktoré vytvárajú pocity šťastia a spokojnosti.

Ak vám tieto fakty nestačia na to, aby ste sa rozhodli pre pravidelnú prechádzku v prírode, možno vás presvedčí skutočnosť, že chôdza v prírode zmierňuje duševnú únavu a vyvoláva pocity šťastia a pohody.

18. Zlepšuje zdravie kĺbov

Prechádzka môže obnoviť zdravie kĺbov. Keď kráčate, hustá vyživená krv cirkuluje do chrupaviek, ktoré pôsobia ako špongie, aby ju nasali.

Môžete tak predísť zraneniam kĺbov a zmierniť ich bolesti. Chôdza pomáha obnoviť spojenia na mikroskopickej úrovni.

19. Núti pracovať vaše ruky, driek a ramenné svaly, nielen nohy

Všetci vieme, že pri chôdzi zapájame naše nohy, panvu, členky a chodidlá. Uvedomili ste si ale, že vtedy zapájate aj driekové svaly, ktoré podporujú vzpriamenú polohu, vaše ramenné svaly a ruky?

Udržanie si dobrej pozície pri chôdzi si vyžaduje zapojiť doslova celé telo.

20. Zmierňuje riziko kardiovaskulárnych ochorení o 60%

Cvičenie akéhokoľvek druhu znižuje riziko srdcových ochorení o 60%.

Chôdza sa stáva jedným z najjednoduchších typov cvičení, ktoré sa dajú vykonávať každý deň.

21. Znižuje únavu

Ak ste vyčerpaní, možno nebudete chcieť ísť na prechádzku, ale výskum naznačuje, že popri spánku môžete znížiť únavu o 65% práve prechádzkou.

Ako naznačuje Dr. Tim Puetz, výskumník vedúci jednu štúdiu: „Príliš často veríme, že rýchly tréning nás vyčerpá – najmä, ak sa už cítime unavení.

Avšak, dokázali sme, že pravidelné cvičenie môže v skutočnosti viesť k zvýšeniu energie, najmä u ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života.“

22. Môžete sa rozprávať s Bohom

Existuje dôvod, prečo taoisti uctievali prírodu a mnohí pustovníci alebo sadhu (indickí pustovníci, ktorí sa vzdali svetského života) trávili čas meditovaním v lese alebo horskej jaskyni.

Tichosť, ktorú nám príroda ponúka, je spôsob, ako sa môžeme priblížiť k našej ozajstnej, božskej povahe a to ani vôbec nemusíme byť mníchom. Veľmi sa tiež odporúča meditačná prechádzka.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net, Zdroj: themindunleashed.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*