11 najpamätnejších aktov občianskej neposlušnosti v dejinách


Print Friendly, PDF & Email

11 najpamätnejších aktov občianskej neposlušnosti v dejinách

Keď ľudia počujú výraz „občianska neposlušnosť“, evokuje to v nich celý rad reakcií. Niektorí sa inštinktívne myknú, považujúc ju za protispoločenskú či podvratnú činnosť.

Iní, ako napríklad ja, chcú pred vynesením súdu vedieť viac. Čo niekoho núti, aby sa v nej angažoval? Kto bude postihovaný a ako? Čo dúfa „neposlušná“ osoba dosiahnuť? Existujú nejaké alternatívne kroky, ktoré by mohli byť účinnejšie?

Krátky príbeh občianskej neposlušnosti z detstva

Jednou z najranejších spomienok môjho detstva bol akt občianskej neposlušnosti. Moja rodina bývala neďaleko Beaver Falls v Pennsylvánii, asi 18 kilometrov od ohijského pohraničného mesta Negley.

V tom čase Pennsylvania zakázala nedovolený dovoz a predaj mlieka z Ohia. Po mnohé soboty koncom päťdesiatych a začiatkom šesťdesiatych rokov minulého storočia sme s otcom chodili autom do Negley a plnili zadné sedadlo dobrým, lacným mliekom.

Cestou domov ma otec napomínal, aby „bolo stále zakryté a aby som nič nehovoril, keď nás zastavia policajti“.

Pašovanie mlieka bolo pre mňa úchvatnou jazdou. Bolo vyslovene vzrušujúce obchádzať hlúpy zákon a dávať pozor na policajta, ktorý možno nemá nič lepšie na práci, než zatknúť pár notorických dílerov mliečnych výrobkov.

Z páchania tohto „zločinu“, pri ktorom neboli žiadne obete, sme nikdy nepociťovali ľútosť ani výčitky svedomia. Jednoducho sme podporovali vec, ktorú by možno podporil aj Abraham Lincoln, keď povedal:

Najlepší spôsob, ako dosiahnuť zrušenie zlého zákona, je prísne ho presadzovať.

Vládni predstavitelia občiansku neposlušnosť neznášajú, lebo ide o spôsob, ako im nespokojný občan ukazuje dlhý nos.

Keď sme nešťastní zo zákonov či postupov, ktoré sú hlúpe, deštruktívne, úplatné, kontraproduktívne, protiústavné či iným spôsobom neudržateľné, radia nám postupovať „demokraticky“ – čo znamená dúfať v to najlepšie v budúcich voľbách, postaviť sa do radu na milostivé prijatie na nejakom nudnom verejnom vypočutí, alebo skrátka čušať.

Odborník, ku ktorému sa obraciam ja, nie je žiadny politik, kazateľ ani vedec. Je ním Henry David Thoreau, ktorý položil slávnu otázku:

„Musí sa občan čo len na moment, alebo čo i len do najmenšej miery, vzdať svojho svedomia v prospech zákonodarcu? Načo má potom každý človek svedomie? Podľa mňa by sme mali byť najprv ľudia, až potom občania.“

Keď je na výber poslušnosť alebo svedomie, úporne sa snažím vybrať si svedomie.

Z pohľadu histórie je občianska neposlušnosť – odmietnutie vyhovieť zákonu či príkazu politickej autority – nesmierne bežná. Niekedy je tichá a takmer nebadaná. Inokedy búrlivá a verejná.

Aby išlo o akt občianskej neposlušnosti, musí byť sprevádzaný zásadnými či filozofickými námietkami voči zákonu alebo príkazu (aby sa vylúčili skutky ako sú prosté zlodejstvo, podvod a podobne).

Niektorí politológovia namietajú, že na kvalifikovanie skutku ako občianskej neposlušnosti musí byť akt pokojný; iní v definícii pojmu pripúšťajú aj násilie. Skutkami neposlušnosti sú určite aj revolúcie, aj keď pre svoju tendenciu byť sprevádzané násilím „občianskymi“ často veľmi nie sú.

V každom prípade, nedávne neospravedlniteľné násilnosti vo Washingtone by nás nemali robiť slepými pred veľmi úctyhodnou históriou pravej občianskej neposlušnosti a jej ušľachtilejšími motívmi.

Uvádzam krátky zoznam toho, čo nazývam „veľkými chvíľami občianskej neposlušnosti“.

Nie sú uvedené v žiadnom konkrétnom poradí, s výnimkou toho chronologického, a ani by som netvrdil, že sú to všetko tie „najlepšie“ príklady v dejinách. Sú však, prinajmenej, aspoň zaujímavou témou k zamysleniu. Skúste, koľko by ste ich dokázali uviesť vy.

1. Vzoprenie sa faraónovi v starovekom Egypte

Prvá kapitola Knihy Exodus Starého zákona ponúka zrejme najstarší zaznamenaný prípad občianskej neposlušnosti. Došlo k nemu asi pred 3500 rokmi.

Dve pôrodné babice v Egypte, ktoré sa volali Sefora a Fua, neposlúchli faraónov príkaz zabiť všetkých narodených hebrejských chlapcov. Keď boli volané k zodpovednosti, klamali, aby to zatajili.

Kniha Exodus hovorí, že ich vzdor potešil Boha, ktorý ich zaň odmenil. A tak každý, kto hovorí, že Boh je vždy na strane politikov, sa musí vyrovnať s týmto príkladom. A tiež s tým nasledujúcim.

2. Sofoklovo vylíčenie Antigony

Dramatik Sofokles napísal celý rad literárnych tragédií, z ktorých jedna (hoci fiktívna) rozpráva príbeh Antigony.

Kreon, tébsky kráľ, sa jej pokúša zabrániť v tom, aby patrične pochovala svojho brata Polyneika. Antigona vyhlásila, že jej svedomie je pre ňu dôležitejšie než akékoľvek kráľovské nariadenie.

Za svoj vzdor bola odsúdená na smrť, no nikdy to neodvolala.

3. Judea a vraždenie neviniatok

Matúšova kniha v Novom zákone prezrádza, že keď sa v Betleheme narodil židovský Mesiáš, kráľ Herodes sa cítil byť osobne ohrozený. Prikázal mudrcom (trom múdrym mužom, ktorí ho prišli navštíviť) ísť do mesta, nájsť dieťa a potom sa mu ohlásiť.

Ako všetci vieme, mudrci naozaj šli do Betlehema, kde Jozefa, Máriu a Ježiša obdarovali darmi, ďalej však Herodesa neposlúchli a ušli. V návale hnevu potom kráľ prikázal popraviť v okolí Betlehema „všetkých chlapcov od dvoch rokov nadol“.

Keby Jozef s Máriou a ďalší, ktorí im pomáhali, neodmietli poslúchnuť, bol by príbeh kresťanstva celkom iný.

4. Robert Bruce sa stavia na odpor pápežovi

V roku 1317 pápež požadoval, aby kráľ Róbert I. Škótsky (známy skôr ako Róbert Bruce) uzavrel prímerie s Angličanmi v prvej vojne o nezávislosť Škótska. Pre svoje odmietnutie riadiť sa pápežovými príkazmi bol Robert exkomunikovaný.

V roku 1320 dotiahli škótski šľachtici vzdor svojho kráľa na vyššiu úroveň v liste známom ako Arbroathská deklarácia.

Bolo to prvý raz v dejinách, čo nejaká organizovaná skupina ľudí tvrdila, že je povinnosťou ich kráľa vládnuť so súhlasom tých, ktorým vládne a povinnosťou tých, ktorým vládne, zbaviť sa ho, keď tak nerobí.

„Nebojujeme pre česť, slávu ani bohatstvo,“ vyhlásili, „ale pre slobodu samu, ktorej sa žiadny dobrý muž nevzdá ani za cenu svojho života.“

Ako vyliečiť štítnu žľazu

5. Obrana kvakerov vo Flushingu

Guvernér Peter Stuyvesant z holandských kolónií v Severnej Amerike nemal rád kvakerov. V roku 1656 zahájil ich prenasledovanie a od miestnych úradov požadoval, aby sa na ňom podieľali.

Na ďalší rok občania Flushingu (dnešného Queensu v New York City) napísali a podpísali dokument známy ako Flushinský protest. Ako som nedávno napísal, títo statoční ľudia Stuyvesantovi v podstate povedali:

„Prikazujete nám prenasledovať kvakerov. My to robiť nebudeme. Vezmite si preto svoju neznášanlivosť a strčte si ju tam, kam nesvieti slnko.“

Guvernér zavrel vo Flushingu mestskú radu a niektorých signatárov dokumentu uväznil, no holandská Západoindická spoločnosť mu nakoniec prikázala, aby svoju politiku prenasledovania odvolal.

6. Úžasný Bostonský čajový večierok

Nik nerobí také čajové večierky, aký usporiadali nespokojní kolonisti z Beantownu.

V roku 1773 udelil britský parlament obchodný monopol na obchod s čajom britskej Východoindickej spoločnosti. To a „zdanenie bez zastúpenia“ vyprovokovalo Synov slobody k usporiadaniu slávneho Bostonského čajového večierka, udalosti zorganizovanej Samuelom Adamsom a ďalšími americkými patriotmi.

Pod rúškom noci obsadili kolonisti britskú loď a vyhádzali jej náklad čaju do vôd bostonského prístavu.

O tri roky neskôr prerástla občianska neposlušnosť do Deklarácie nezávislosti a otvorenej vojny medzi Britániou a americkými kolóniami.

7. Odvážny útek Roberta Smallsa

Robert Smalls sa narodil ako otrok v Južnej Karolíne. Bolo to v roku 1839.

O dvadsaťtri rokov neskôr sa on a ďalší priatelia otroci pri svojom odvážnom úteku zmocnili v prístave Charleston konfederačnej dopravnej lode. Preplavili sa s ňou priamo popred zbrane Konfederácie do objatia blokády Únie.

Tento príklad uvádzam ako symbolický pre historickú občiansku neposlušnosť všetkých ujdených otrokov, ako aj pre odvážnu podporu, ktorej sa im dostalo od tých, ktorí sa stavali proti zákonom na ujdených otrokov a poskytli im pomoc pri záchrane životov.

Boj za slobodu čiernych Američanov sa však Občianskou vojnou neskončil.

Nezabúdajme na tých, ktorí sa vzopreli zákonom Jima Crowa, napríklad na Rosu Parksovú. Tá sa dopustila občianskej neposlušnosti vtedy, keď v Montgomery, v štáte Alabama, odmietla uvoľniť svoje miesto v autobuse.

8. Všade v USA

V období rokov 1920 až 1933 sa Amerika angažovala v celonárodnej, donkichotskej križiackej výprave proti dovozu, výrobe, doprave a predaju alkoholických nápojov, známej ako prohibícia.

Ľudia ale pili aj tak. Ženy, ktoré sa predtým v baroch skoro neukazovali, teraz chľastali v zapadákovoch a zadných uličkách po celej krajine. Muži si budovali vlastné nelegálne pálenice a navzájom sa strieľali, aby získali podiel na trhu.

Prudko rástli miery kriminality. Poroty často odmietali uznať za vinných očividných vinníkov a prinajmenej jedna porota predtým, ako obžalovaného vyhlásila za nevinného, dôkaz vypila.

Keď Woodrow Wilson v januári 1921 odchádzal z Bieleho domu, svoju zásobu chľastu si vzal so sebou. Jeho nástupca Warren Harding si priniesol ďalšiu.

V čase, keď bola celá vec zrušená, ľudia ten dobrý, poriadny drink, ktorý celý čas pili, už skutočne potrebovali.

9. Slávny Gándhího soľný pochod

V Britániou ovládanej Indii sa britské spoločnosti tešili monopolným privilégiám. V roku 1882 zakázal Soľný zákon Indom zbierať či predávať soľ, potravinový produkt každodennej spotreby.

Odpor voči zákonu a britskej vláde celkovo nakoniec v roku 1930 podnietili slávny Soľný pochod Mohándása Gándhího. Obrovské množstvo Indov nasledovali Gándhího na 400-kilometrovom pochode k Arabskému moru.

Viac než 55 000 ich bolo zatknutých, no v roku 1947 nakoniec India získala svoju nezávislosť.

10. Hrdinský odpor Sophie a Hansa Schollovcov

Sophie Schollová a jej brat Hans boli študentmi Mníchovskej univerzity, keď v roku 1942, na vrchole Hitlerovej moci, vytvorili Hnutie Bielej ruže.

Tlačili a distribuovali tisícky letákov, odhaľujúcich nacistické vládnutie a zverstvá, páchané na Židoch. Pri práci na podkopávaní podpory režimu sa ale nikdy neuchýlili k násiliu.

Nakoniec ich odhalili, uväznili, postavili pred súd a sťali. Ich príbeh v roku 2005 smutne, ale krásne vylíčil film Sophie Schollová: Posledné dni.

11. Východoeurópska „Spievajúca revolúcia“

„Ríša zla“ Sovietskeho zväzu sa rozpadla v kľúčovom roku 1989 (samotný ZSSR až v roku 1991), no ešte predtým sa obyvatelia pobaltských štátov až po Rumunsko postarali o znepríjemnenie života komunistických vládcov.

„Spievajúca revolúcia“ v Estónsku zasvätila všeobecnú občiansku neposlušnosť hudbe.

V Poľsku prekvitajúce podzemné hnutie vytváralo rozsiahle čierne trhy, dokým komunistický režim nevyhlásil krajinu za „neovládateľnú“ a nenaplánoval slobodné voľby.

Keď rumunský diktátor Nicolae Ceausescu poslal jednotky, aby uväznili pastora v Timisoare, neozbrojení členovia kongregácie obkľúčili kostol, aby ho chránili. Vojaci na nich odmietli strieľať a Rumunská revolúcia bola v plnom prúde; diktátor bol do mesiaca mŕtvy.

Príbeh „Sametovej revolúcie“ z bývalého Československa zrejme poznáte.

Záver

Pýtam sa teraz teba, milý čitateľ, na ktorej strane stojíš vo všetkých týchto prípadoch občianskej neposlušnosti?

Ja osobne môžem povedať, že aplaudujem každému jednému z nich, nadšene a bez výhrad. Možno som však, ako niekdajší pašerák mlieka, predpojatý.

Kázňam amerického koloniálneho kazateľa reverenda Jonathana Mayhewa (1720 – 1766) sa pripisuje inšpirácia k mottu Revolúcie: „Odpor voči tyranom je poslušnosťou voči Bohu“.

Mayhewa by som volil okamžite – ak by som mohol, dvakrát.

Stop Candida

Zdroj: ActivistPost.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Ak mi tu radí niekto z USA tak mi to nevonia.Aká sametová revolúcia?Veď to bol prevrat režírovaný z USA,rovnako ako aj vražda novinára aj výťazsvo Magoriča.Kde bolo videné auto z OĽANO po voľbách.Iba náhodou pred ambasádou USA?Prišli si poďalšie inčtrukcie a oďakovať.

  • Preto je slovné spojenie sametová revolúcia v úvodzovkách. Tá inak v pôvodnom článku nebola uvedená, doplnili sme to tam my, aby sa niekto necítil ukrátený, že Československo nebolo spomenuté 🙂

 2. Jednoduchá

  …..ozaj zaujímavý článok!……klobúk dole pred takými odváž.Ľuďmi, kt.si stáli za svojím aj za cenu svojho života!………skutoční hrdinovia! ……VYDRŽÍME ? …..verím, že áno a pôjde to postupne k lepšiemu………

 3. Zaujímavé video Ľubomíra Huďa:
  https://www.youtube.com/watch?v=4gqiUVZjYac
  o vakcínach, o Billovi Gatesovi – o jeho prepojení na Rockefellerovcov, čo všetko vlastní Bill Gates – koľko pôdy…Ako má Bill Gates „prsty“ nielen vo vakcínach ale aj v gmo, v chemtrailse…

 4. Teraz nabehol tento článok:
  https://www.naturalnews.com/2021-01-24-bill-gates-buying-up-farmland-across-america.html
  Why is Bill Gates buying up farmland across America?
  Prečo Bill Gates skupuje poľnohospodársku pôdu naprieč Ameriky?

 5. pretoze vie, ze peniaze nemaju hodnotu (inflacia, tlacia sa z nicoho nic) a vie, ze poda je obmedzene zbozi.. Nemusi tu ist o GMO a podobne, moze, ale nemusi, jednoducho – potrebuje kupit za lacno, lebo peniaze su cim dalej tym viac bezcenne, vid ceny bytov v BA. (+7% rocne posledne roky urobili..)

 6. Jean, to bolo pre vas

 7. „Pýtam sa teraz teba, milý čitateľ, na ktorej strane stojíš vo všetkých týchto prípadoch občianskej neposlušnosti?

  Ja osobne môžem povedať, že aplaudujem každému jednému z nich, nadšene a bez výhrad. Možno som však, ako niekdajší pašerák mlieka, predpojatý.“
  ————————————————
  Takže – jednoznačne treba stáť na strane židov – bez nich – permanentných revolucionárov-rozvratníkov nemôže existovať ŽIADNA REVOLÚCIA!

  K bodu 1/ – autor naznačuje, že bez „Sefory a Fuy“ by si Mojžiš neškrtol pri horiacom kríku, čo malo za následok, že v dospelosti zabil Egypťana v spore o prostitútku – a ďalej to neprebiehalo ako v Exoduse, s čím – so súčasnou egyptskou archeológiou – majú udržiavatelia tohto mýtu veľké problémy. Určité udalosti sa fakticky odohrali, ale v rozpätí storočí a za úplne iných okolností, ako hovorí Exodus. Exodus si treba predstaviť ako exodus kriminálnika na Kajmanských ostrovoch – určite so zmenenou identitou a legendou o svojom pôvode. Podľa Grigoria Klimova, Rusa žijúceho v New Yorku, ktorý sa pri svojich komentároch – ako expert na židovskú otázku – vždy opiera o preukázateľné dokumenty – židia, ako sekta páchajúca mnohé neprístojnosti a rituály, bola vyhnaná z Babylonu – vtedy z mesta Ur, cca pred 4 tisíc rokmi, t. j. z najúrodnejšej oblasti Mezopotámie, z Úrodného polmesiaca – „aby išla dobrovoľne rekultivovať Sinajskú púšť“. ??? Tých vyhnaní bolo viac – vždy pre to isté. Takže si nepliesť občiansku neposlušnosť s asociálnymi až sociopatickými sklonmi.

  3/ Judea a vraždenie neviniatok – „príbeh o obeti – emocionálny holokaust“. Toto stále zaberá. Chýbajú početné kostrové nálezy z tohto obdobia. Ak sa kostry batoliat zachovali v Egypte – prečo nie v Judei. Asi iná klíma.

  6/ Úžasný Bostonský čajový večierok a celý boj za nezávislosť bola sofistikovaná operácia, ktorá mala za úlohou vytvoriť nové centrum koncentrácie riadenia – a vytvoriť prepojenie NYLON. G. Washington bol púhou náhodou najbohatší muž vtedajších Spojených štátov. Ide o to, že vojna a boj proti spoločnému nepriateľovi túto koncentráciu moci vytvára. A na oboch stranách ako obvykle bojovali ZA niečo obyčajní ľudia. Dnes si polovica amíkov multikulturálne a marxisticky liberálne vytiera zadok s celou nezávislosťou.

  8/ Odpor proti prohibícii v rukách mafie – ako prejav občianskej neposlušnosti? Trochu to pripomína rozpad ZSSR v roku 1991, keď spoločnosť ovládli mafiánske „neposlušné“ bandy. Ceny alkoholu počas prohibície vzrástli mnohonásobne a tým aj korupcia a upevnil sa aj vzťah k alkoholu – ako prejavu občianskej neposlušnosti – z ktorej ryžujú nosaté lobby dodnes. „A just si dám!!!“

  Inak – ak chcete vedieť, ako bol zlikvidovaný gang Pápayovcov v Dunajskej Strede – naštudujte si Masaker na Sv. Valentína 14.2.1929 – organizátora zjavne bavila história.
  https://alcaponi.estranky.cz/clanky/obsah-mojej-rocnikovej-prace/5.-masaker-na-den-svateho-valentina/masaker-na-den-svateho-valentina.html

  10/ Hnutie „Biela Ruža“ – ono stále existuje, Merklová by z obdobia DDR mohla hovoriť o svojej brigáde Červený chodník.

  Čaputová symbolicky v bielom – čím dala najavo podporu odporcom svojho hostiteľa prezidenta Dudu – Bielej ruži v Poľsku.
  https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/519184-vo-varsave-sa-stretli-prezidenti-sr-a-polska-zuzana-caputova-a-andrzej-duda/

  11/ „Sametová revoluce – máme prázdne ruce!“ – toto môže zožrať už len „mobilný“ dement narodený po roku 1989. A napísať to ako príklad občianskej neposlušnosti ozaj len mimovládkarský kretén z nejakého britského thing thanku.

  Otázka na redakciu – vy už akože budete len prekladať takéto sračky bez akejkoľvek analýzy?

  • kompletne súhlasím s tvojim textom!!!!

  • Pekne zanalyzované,lenže málo nás takto uvažuje.Ďakujem

  • MAROŠ, analýzu robiš ty, a nebolo to najhoršie, ja by som bol o dosť tvrdší. Otázka, môžu byť poslušní občania-či ovečkyybééééééé-neposlušní? Môžu byť múdri hlúpi???Eéééééééééééééééé…Môžu byť veriaci nepresvedčení?Môžu byť kontrasty zákonom? Pché! A naopak,môže byť zákon kontrastom. Či musí?Do piiiiiiiiiva.!.Hladná tlama volá Maroš,daj groš.Dáš?LOBOGO. Ale inač, analýzuj, nevylízuj, máš na to.

 8. K téme občianskej neposlušnosti – film z obdobia pred egyptskou revolúciou proti britskej okupácii. Príbeh egyptského policajného generála, za ktorého sa postavila celá posádka. Z obdobia vlády kolaborantského kráľa Farúka – psychopata, ktorého revolúcia nakoniec zmietla. Príbeh začína znásilnením egyptského dievčaťa dvomi britskými vojakmi, ktorých egyptskí policajti odmietli Britom prepustiť.
  https://uloz.to/file/JiFVbragnTlx/karmouzska-valka-2018-c-dabing-mp4
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Far%C3%BAk_I.

 9. JURAJ MICHÁLEK

  NEPOSLUŠNOSŤ,ODPOR
  =MECHANICKÁ NEGÁCIA …JEDNEJ JEDNOSTRANNOSTI…
  VEDIE K INEJ JEDNOSTRANNOSTI …
  = K POTVRDENIU JEDNOSTRANNOSTI AKO PRINCÍPU !!!
  „VÝBORNÁ“ RADA
  SKUTOČNÉ RIEŠENIE KAŽDEJ JEDNOSTRANNOSTI
  (napr.“KORONA“,“UHLÍKOVÁ STOPA“ ,“MENA“ ATĎ..
  DIKTATÚRA PSYCHO+SOCIOPATOV….)
  = DIALEKTICKÁ NEGÁCIA JEDNOSTRANNOSTI
  = SAMOSEBEVLÁDA
  VYPOčUJTE SI … S POCHOPENÍM…A JEDNAJTE :
  V SÚLADE S PROGRESÍVNYM INVARIANTOM ZÁKONA POHYBU :
  https://sam-sebe-lekarom-sv.webnode.sk/l/ing-arch-juraj-michalek/
  ODKAZ PRE REDAKCIU :
  KEĎ POCHOPÍTE , MôŽEME ZAČAŤ SPOLUPRACOVAŤ

 10. Kým sme sa báli vystrčiť hlavu z domu, TRAJA ministri si užívali sneh v horských chatách a plus štvrtý premier na vládnej. Keby tak vehementne verili v korona nebezpečenstvo ochorenia, tak budú čušať doma, tak ako my ,tak ako nám to nariadili.
  To sú paradoxy čo môže plebs a čo môže ten kto nariaďuje. Ale plebs treba krotiť, aby mali volné pole na svoje chúťky a ochranu.
  Mŕtvi pribúdajú tempom 100-200 denne a naše zdravotníctvo ich v dôsledku korupcie „lieči“ neúčinným fejkovým liekom s výraznými nežiadúcimi účinkami. Balenie Ivermectinu pre vyliečenie dvoch ľudí stojí v Egypte 80 centov a balenie Remdesiviru, poviem to natvrdo, dorazenie jedného pacienta u nás stojí 2100 eur. Skupina ľudí aj na Slovensku krásne zbohatla na obrovskej ľudskej tragédii,“ povedal v rozhovore pre topky.sk analytik globálnych trendov a rizík Juraj Mesík.
  „Ľudia sa tohto lieku dožadujú, odborníci ho odporúčajú, len vláda je hluchá. Slovensko naproti tomu lieči Covid s Remdesivirom, ktorý strojí 2100 eur a jeho výsledky sú chabé. Na Slovensku zomrelo 4300 ľudí kvôli tejto vláde len v decembri. Ostatní zomierajú doma, lebo sa nevedia dostať včas na operácie,“
  Liek je pritom schválený aj v niektorých krajinách – napríklad vo Francúzsku, Nemecku a Rakúsku sa dá kúpiť v lekárňach.
  Mesík odhaduje, že pokiaľ by bol liek voľne dostupný v lekárňach, mohlo by sa nám podariť zlomiť krivku úmrtnosti a život by sa mal začať vracať k normálnosti.
  Dôležité je, že ONI sa zrekreovali !!!

  • Mnohí odborníci ale aj laická verejnosť tvrdia, že liek nie je schválený preto, lebo ide o lobbing farma firiem. Existujú k tomu dôkazy?
   Toto je otázka na vyšetrovateľov a prokurátorov. Treba sa detailne pozrieť na to, kto „odborne“ rozhodoval o tom, ako sa na Slovensku bude covid liečiť. Nesporne najvyššia a najťažšia zodpovednosť leží na súčasnom premiérovi Slovenska a jeho ministrovi zdravotníctva, ktorí podľa môjho názoru smrť tisícok občanov Slovenska politicky a mocensky zaštítili.

   Vláda sa opiera o akože „odborné“ stanoviská malej skupiny lekárov. O tom, že sa na Slovensku bude covid „liečiť“ drahým neúčinným remdesivirom a nie lacnými generikami (to sú lieky ako ivermectin, hydroxychlorochin, vitamín D a ďalšie, ktorým dávno vypršali licencie a môže ich vyrábať na svete každý, kto dokáže a chce – takže sú lacné), rozhodlo niekoľko lekárov.
   Niektorí z nich konali v ťažkom konflikte záujmov. Roky totiž boli na výplatnej páske firmy Gilead a oni sami, a ich príbuzní, od nej poberali každý polrok tisíce eur.
   Každý občan Slovenska, každučký slovenský novinár, novinárka či šéfredaktor – aj tí z hlboko mlčiacich provládnych a vládou financovaných novín a televízií – by si mali pozorne prehľadať excelové súbory z tejto oficiálnej stránky Národného centra zdravotníckych informácií.
   Tam, kde bol ivermenctin od začiatku pandémie voľne dostupný – napríklad v už spomínanom 100 miliónovom Egypte alebo v 160 miliónovom Bangladéši, dnes majú oproti nám a iným Európanom len malý zlomok počtu úmrtí na milión obyvateľov.
   V Bangladéši je to 48, v Egypte 86 – a na Slovensku zhruba 730.
   Čiže chudobný Bangladéš, najhustejšie osídlená veľká krajina sveta s 10 miliónovým mestom Dháka a s mizerným zdravotníctvom ma v prepočte na milión obyvateľov 6% z počtu obetí covidu v porovnaní so Slovenskom, Egypt 12%.
   A my sa s vážnym ksichtom tvárime, že to nevidíme…

 11. Odporúčam si do googlu zadať:
  MUDr. Michal Piják: „Vynára sa otázka, prečo naši „covidoví experti“, ktorí prezentovali remdesivir ako úžasný liek, vôbec neupozornili na jeho riziká a nedostatok štúdií, ktoré by potvrdili ich tvrdenia“

  No a toto keď som včera videla, AKO ĎAKUJE OBčANOM ZA TESTOVANIE, pochytila ma zlosť. Keď vidíte tohto človeka, ako stojí pri príhovore,alebo aj na TB v pozadí, keď sa mu podarí presadiť svoje, so zopätými rukami, hlavu nabok ako BOŹIA MUKA, tak neveríte vlastným očiam tejto pretvárke.
  Bože dokedy budeme ešte trápení touto vládou?

 12. https://blog.hlavnespravy.sk/25425/vakciny-proti-covid-19-ako-vrchol-korupcie-stat-a-vyrobcovia-v-jednej-posteli/
  Vakcíny proti COVID-19 ako vrchol korupcie – štát a výrobcovia v jednej posteli

 13. https://blog.hlavnespravy.sk/25435/1-who-chysta-dalsi-obrovsky-podvod-2-je-pripraveny-novy-nach-osten/
  1. WHO chystá ďalší obrovský podvod 2. Je pripravený nový ,,nach Osten „

 14. https://zpravy.dt24.cz/zahranicni/pfizer-zacina-testovat-vakcinu-na-detech-akcionar-spolecnosti-prinasi-varovani/
  Pfizer začíná testovat vakcínu na dětech. Akcionář společnosti přináší varování…

 15. MUDr. Anna

  No comment- je to na mňa prisilné café. ALE- aspoň tá prohibícia sa mohla v minulosti podariť. Alkohol- metla ľudstva. S tým súhlasím totálne. Preto je toľko sprostých ľudí na svete.

 16. upozornite zamestnávateľa, že nemôže od zamestnancov žiadať písomnú informáciu o tom, či súhlasí/nesúhlasí s vakcínou a označí vás za sabotéra :0

  • IJen upozorneni za temer nezakonnou zadost zamestnavatela to je malo,. At jim daji jemu samemu a cele jeho rodiner za dozoru jeho zamestnancu jako prvni Vakcimnace a pak dale pokracovani odmiytnout. Zachovate si zamestbnani a treba skriplovani, smrt nebo budete svobodnymi a zdravymi obcany. Ja jako nepoddajny jsem prijel z njivnosti pred 41 roky do USA v utopisticke nadeji jejich propagandy netusice, ze projdu a stale prochazim v USA necim daleko a nepredstavitelne horsim .

 17. Koran zakazuje alkohol tak byl zalozen kult kavy..
  Vite piti alkoholu je umeni. Ja nikdy jsem nebyl opily neb kazdy musi evdet kdy ej mira,spise degustace a bino piti na Staroicecky styl 1/3 vina, 2/3 morske vody ja cistou s ytrochou mozske soli, nemuzete bytrt opily nebo dehydratovany!

  Po vitezne Osmany trvajici necekle 2 hodiny bitve u Mohace kdy „rytiri francousti neposlechli Uhroch a dali se lapit na Osmanskou delostrelbu a pak na uteku utonul take Kral Vladislav Jagelonsky.
  Iman, rekl viteznemu Pasovi: Zustan pokorny, a dekuj Bohu, neb na KAZDEHO FARAONA A JEHO MOCNOU ARMADU NEKDE MUZE CEKAT NEJAKY TEN MOJZIS SE SVYM LIDEM OTROKU NA EXODUSU!!!l
  A co Ho-Ci-Min,
  Fidel Castro, najivni Mr. Jan Hus, proc vubec jezdil do Kostnice, co chtel dokazat a po nem kazatel Jeronym Prazsky… lepe Martin Luter, a jeho zavrazdeny USA soujmenovec a dalsi… ?
  Musime si zvazit realitu a jit v radne promyslenem dynamickou stale se prizpusobujicimu stemu aby jsme dosahli vitezstvi a stale jit cestou jen k naprostemu vitezstvi.
  Muj dedousek jel s Orient Express na jare 1914 kdy se jiz v zacarovanych kruzich vedelo ze zacne brzy svetova valka neb je zalozen Svetovy Financni Fond najivnim napalenem Rotschildy Woodrow Wilson ktery jen s valkou se muze upevnit a radne zbohatnout.
  Rakousko dodalo a zaucilo Osmanum nejlepsi tehdejsi zamerovace pro delostrelectvo, vyrabene v Ceskych zbrojovkach…
  Dedousek, Videnak se setkal 2x s Ataturk jeho maminka byla modrooka blondynka Recka krestanka ze Solune…

  Attaturk rekl dedouskovi, ty jako dustojnik Rakouskeho delostrelectva si musis uvedomit, ze mas zodpovednost za zivoty svych vojaku, aby jsi nedelal zbytecne siroty a vdovy. Pamatuj vzdy nastupujte do bitev odpocati, radejio po motlidbach s jasnou hlavou bez alkoholu jako nase vojska – muslimove. Nepoustej se do bitev kdyz nemas jasnou nadeji na vyhru, ta prilezitost se naskytne nekdy priste. A dedousek prosel 5 frontama, skoncil u Verdunu a za celou valku ztratil jen 2 vojaky a 5x lehce zranene vcetne jeho.
  V Istanbulu jsme nasli v zatoce s pohledem na Baziliku Svate Zofie… tu restauraci kde byl muj dedousek asi 2x na slavnostni hostine s Atatürk, dostal Turecke vyznamenani Bilou hvezdu v Rudem poli za vyuku a trening delostrelectva… a jeho takticke instrukce..

  K smichu a ironii je ale to, ze moji predkove ale vzdy prezili se zucastnili mnohych bitev prave proti Osmanu vcetne obrany Vidne… Jaka ironie a hradky s osudem..
  Ta restaurace je kouzlo na zatoce. Byl tam take Valdimir V. Putin a jsou tam cele sbirky starych fotografii a starozitnych zbrani.
  Fantasticke pohosteni a atmosfera!
  Nezapomenutelne. Ano Atatürk, zakladatel moderniho Turecka, bohuzel dovolil vyvrazdeni a exodus temer pul milionu Reku, pred tim bylo, bohuzel jeste nez byl u moci vyvrazdeno kolem milionu Orthodoxnich Armencu, pry ale na rady z Nemecka, Chazaru tehdy jeste u moci? Ke kazde casti bych mel dodatky treba vyhazeni caje Boston Party bylo ucineno najatymi Indiany za ohnivou vodu… potomci Samuel Adams vari v Bostonu dobe – piva!
  Co George Washington, skotsky Braveheard, Abraham Lincoln , Janko Janosik, Nikola Suhaj Loupeznik… Prazska defenestrace… a dalsi, trochu schvalne pomotane pro dlsi Vase studium.

  Koran take jasne varuje a zakazuje Vakcinace a podlehnuti take psychozy COVID delane Satanisty pro uvrzeni lidstva do Pekel!!!
  Zjevení Janovo – Bible CZ – YouTube
  https://www.youtube.com › watch

  1:27:49

  Zjevení, které Bůh dal Ježíši Kristu, aby ukázal svým služebníkům, co se má brzo stát; naznačil to prostřednictvím …
  Apr 28, 2014 · Uploaded by Novi Zelando

  Evangelium podle Jana – Bible CZ – YouTube
  https://www.youtube.com › watch

  · Translate this page
  2:20:18

  Na počátku bylo Slovo, to Slovo bylo u Boha, to Slovo bylo Bůh. To bylo na počátku u Boha. Všechno …
  Apr 21, 2014 · Uploaded by Novi Zelando
  Missing: knihy ‎zjeveni

  Evangelium podle Matouše – Bible CZ – YouTube
  https://www.youtube.com › watch

  2:45:07

  Ale když pojal ten úmysl, hle, anděl Páně se mu zjevil ve snu a řekl: … Marii, svou manželku; neboť co v ní …
  Apr 27, 2014 · Uploaded by Novi Zelando

  Svätá Biblia – Genesis – 1. Mojžišová kniha – YouTube
  https://www.youtube.com › watch

  4:37:59

  Mojžišová kniha. 126,981 … Zjevení Janovo – Bible CZ … 66 – Zjavenie svätého Jána … Čtení ze Starého …
  Nov 1, 2016 · Uploaded by velvyslanec

  Zjavenie Jana, apokalipsa svätá BIBLIA – YouTube
  https://www.youtube.com › watch
  specialniho delostreleckeho zamerovani s kterym vlastne se Britove neprekonali Dardanely a nedostali se do Cerneho more…

Pridajte komentár

*