13 ochorení, ktoré si môžete privodiť nedostatkom tekutín


Print Friendly, PDF & Email

choroby z nedostatku vody

Väčšina ľudí si nemyslí, že by sa mali obávať dehydratácie. Pre nich je dehydratácia niečo, čo sa prihodí cestovateľom v púšti, keď im dôjdu zásoby pitnej vody.

Existuje však aj chronická forma dehydratácie, ktorá nemá taký typický výrazný priebeh, ako akútna forma. Časom však môžu mať jej dôsledky na zdravie devastačný účinok.

Chronická forma dehydratácie je dnes bežnejšia, ako by ste si mysleli. Postihuje každého, kto sa o svoj pitný režim nedostatočne stará.

Nech je nasledujúci zoznam 13 symptómov pre vás inšpiráciou, aby ste siahli po pohári, respektíve viacerých pohároch čistej nebublinkovej vody.

Tiež sa dozviete, ako nedostatok tekutín konkrétny symptóm vyvoláva.

1. Únava, strata energie. Dehydratácia tkanív spôsobuje spomalenie enzymatickej aktivity.

2. Predčasné starnutie. Telo novonarodeného dieťaťa obsahuje až 80% vody. U dospelého sa tento pomer znižuje na 70% a v starobe je ešte nižší.

3. Nadmerná váha a obezita. Môžeme sa prejedať aj preto, lebo naše telo si žiada potraviny bohaté na vodu. Smäd je často zamieňaný za hlad.

4. Vysoký a nízky krvný tlak. Objem krvi nie je dostatočný na zaplnenie celej kapacity artérií, ciev a kapilár.

5. Cholesterol. Keď dehydratácia spôsobí prílišný únik vody z buniek, telo sa snaží zastaviť tento únik tvorbou cholesterolu.

6. Zápcha. Keď požutá potrava vstúpi do čriev, obsahuje príliš veľa vody na to, aby sa správne vyformovala stolica. Preto ju steny hrubého čreva odčerpajú. Pri chronickej dehydratácii črevo vstrebe príliš veľa vody, aby sa tá mohla použiť v iných častiach tela.

Liečba osteoporózy

7. Tráviace poruchy. Pri chronickej dehydratácii sa znižuje sekrécia tráviacich štiav.

8. Gastritída, žalúdočné vredy. Pre ochranu slizníc pred zničením žalúdočnou kyselinou si žalúdok tvorí vrstvy hlienu. Na to je potrebné dostatočné množstvo vody.

9. Ťažkosti s dýchaním. Sliznice dýchacieho systému sú mierne zvlhčené, aby sa chránili pred možnými nečistotami, ktoré sa môžu nachádzať vo vdychovanom vzduchu.

10. Acidobázická rovnováha. Dehydratácia spôsobuje spomalenie enzymatickej aktivity, čo vyvoláva prekyslenie organizmu.

11. Ekzém. Naše telo potrebuje dostatok tekutín, aby mohlo vypotiť približne 0,6 až 0,7 litra vody. Ide o množstvo potrebné na rozriedenie toxínov, aby nedráždili pokožku.

12. Zápal močového mechúra a infekcie močových ciest. Keď toxíny nachádzajúce sa v moči nie sú dostatočne rozriedené, napádajú sliznice v močovom systéme.

13. Reuma a artritída. Dehydratácia abnormálne zvyšuje koncentráciu toxínov v krvi a v medzibunkových priestoroch. Bolesti sa zvyšujú priamo úmerne tejto koncentrácii.

Odporúčané denné dávky vody

Každý deň strácate vodu prostredníctvom dýchania, potenia, močenia a v stolici. Aby vaše telo správne fungovalo, musíte zásoby vody obmieňať konzumáciou nápojov a potravín, ktoré ju obsahujú.

Takže, koľko tekutín by mal denne prijať zdravý dospelý človek v miernom klimatickom pásme?

Inštitút medicíny (The Institute of Medicine) stanovil, že adekvátne množstvo pre muža je približne 3 litre tekutín denne. Pre ženu je to asi 2,2 litra tekutín denne.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zdroj: 13 Disorders Caused by Lack of Water

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Bledá Tvář

  Já jako kontrolu pitného režimu používám barvu moče. Na WC mám nádobku a poledne po 12.00 kontroluji její barvu, pokud je tmavší musím vylepšit pitný režim.

 2. Je treba zduraznit, ze slazene a co2 sycene napoje nejsou voda a jejich konzumace nejenze dehydrataci nezmensi, ale naopak zhorsi.Je pak jasne z ceho jsou vsechny choroby, kdyz drtiva vetsina populace je diky piti tohoto odpadu pernamentne dehydrovana.

 3. A jednu věc bych dodal. Káva také dehydruje a alkohol je velký potič, močič.

 4. terezkaterka

  Tiež dnešné harašenie. Naši rodičia a starí rodičia nepoznali žiadny pitný režim a boli zdravší. Pili, keď boli smädní.

 5. badatel net

  Vážení, obličky su prispôsobené na 35000 l. tekutín.
  To znamená 136 l./den. Kde ste nabrali 3l.denne?
  Týmto článkom strácate moju dôveru.

Pridajte komentár

*