Teraz budú najdôležitejšie eurovoľby v histórii. Určite choďte voliť a zabráňte progresívnym fašistom navoziť tu státisíce migrantov, zaviesť povinné očkovanie, zakázať autá na benzín, zdražiť energie a potraviny, zaviesť digitálnu totalitu, zatiahnuť nás do vojny a inak vám zničiť život!

8 varovných príznakov, že nepijete dosť vody


Print Friendly, PDF & Email

nedostatok-vody-a-dehydratacia

Život bez vody nie je možný. Každý živý tvor na planéte ju potrebuje. Pomáha totiž telu vykonávať všetky jeho životne dôležité funkcie.

Pamätajte však aj na to, že voda hydratuje telo najlepšie vtedy, ak sa používa vo svojej prirodzenej čistej forme. Teda nie sladené limonády, nápoje s obsahom alkoholu a podobne.

Dostatočný prísun vody udržiava vaše zdravie na optimálnej úrovni. Voda napríklad reguluje teplo či umožňuje trávenie. Voda tiež vyplavuje z tela toxíny.

Jej najdôležitejšia funkcia je to, že umožňuje priebeh chemických reakcií.

Cieľom tohto článku je zvýšiť povedomie o dôležitosti pitného režimu. Nezabúdajte ani na to, že nápoje ako sú džúsy, energetické drinky, káva či dokonca aj mnohé čaje by nemali byť používané ako náhrada vody.

Samozrejme, aj ony sú tekutinami, no nie je to to isté, ako čistá voda. Okrem toho, energetické nápoje a káva zvyknú dehydrovať, čo znamená, že po ich skonzumovaní sa z tela viac vody vylúči než získa.

Vaše telo má svoje vlastné spôsoby, ako vám naznačí, že niečo nie je v poriadku. Keď nerozumiete týmto signálom, potom vám tuto ponúkame návod, ako ich správne identifikovať.

1. Frekvencia močenia

Keď ste zdraví, potom zrejme na malú potrebu chodíte 6 až 7 krát za deň. Toto číslo sa však môže z človeka na človeka líšiť, pretože nie každý z nás pije rovnaké množstvo vody.

Keď na malú potrebu chodíte len 2 či 3 krát denne, pouvažujte o pití viacej vody. Ide o jeden z prejavov, ktorým vám telo hovorí, že máte málo tekutín.

Dlhodobý nedostatok vody spôsobí problémy s obličkami a môže viesť aj k vážnym komplikáciám. Vtedy totiž obličky nedokážu z tela odplavovať všetky toxíny a tie sa v ňom potom začnú hromadiť.

2. Suchá pokožka

Keď chcete mať peknú pokožku, bez dostatku vody sa jednoducho nezaobídete. Pite dosť vody a budete prekvapení, ako sa vaša pokožka čoskoro zmení.

Suchá pokožka predstavuje doslova volanie tela, že by ste mali viacej piť. Preto, keď používate množstvo hydratačných krémov a aj napriek tomu je vaša koža stále suchá, znamená to, že vášmu telu chýba voda.

Skúste vypiť pohár vody každú hodinu, aby ste udržiavali optimálnu hydratáciu. Komplexnosť vašej pokožky sa dramaticky zmení, zvýši sa jej hladkosť a hebkosť.

3. Bolesti hlavy

Dehydratácia je jednou z hlavných príčin bolesti hlavy. Bolesť hlavy vyvolaná dehydratáciou je iná ako ostatné druhy bolesti hláv a zvyčajne je aj oveľa intenzívnejšia.

Vtedy je dokonca veľmi obtiažne vykonávať aj bežné aktivity ako predkloniť sa, rýchlejšie utekať alebo ísť hore či dole po schodoch. A bolesť sa ďalej zhoršuje.

Ak mávate tento typ bolesti hlavy, určite pouvažujte o zvýšení príjmu vody. Najčastejšie sa vyskytuje vtedy, ak dlhšie zabudnete piť alebo, ak ste sa intenzívne potili.

Keď pocítite, že takáto bolesť hlavy prichádza, okamžite vypite pohár vody. Pite ju však pomaly a po dúškoch.

Prírodná liečba osteoartritídy

4. Suché ústa

Nedostatok slín vedie k vysušeným ústam. Ak máte sucho v ústach dlhšiu dobu, riskujete vážne poškodenie slizníc úst a hrdla.

Suché ústa sú často spôsobené celkovou dehydratáciou. Niekedy tvorbu slín môže ovplyvniť aj užívanie niektorých liekov.

Ak zvyknete mávať sucho v ústach, noste si so sebou fľašu čistej vody.

5. Farba moču

Zmeny vo farbe moču indikujú množstvo telesných tekutín. Keď ste dobre hydratovaní, váš moč by mal mať svetlú farbu. Pri nedostatku vody sa jeho zafarbenie dramaticky zmení.

Ak je váš moč tmavý, bez zaháľania zvýšte príjem vody. Pri hnedej farbe sa už jedná o veľmi vážnu dehydratáciu.

Buďte však opatrní. V prípade dehydratácie nikdy nevypite niekoľko pohárov vody naraz. To by mohlo spôsobiť viac škody ako úžitku.

Pite vodu pomaly a priebežne, aby malo telo dostatok času ju rovnomerne rozdistribuovať po do všetkých telesných orgánov.

6. Hlad

Cítite sa často hladní aj vtedy, keď ste už zjedli svoje jedlo? Ak si myslíte, že je to obyčajná žiadostivosť po jedle, mýlite sa.

Nikdy si nezamieňajte hlad so smädom. Namiesto zjedenia balíčka čipsov, vypite pohár čistej vody. Hlad zrejme cítite preto, že ste dehydratovaní a vaše telo si mýli tieto dva odlišné signály.

Preto nabudúce, keď budete mať po obede pocit, že by ste ešte niečo zajedli, vypite pohár vlažnej vody (ale až 30 minút po jedle, aby ste si zbytočne neriedili žalúdočné kyseliny).

Takýto vypitý pohár vody vám dodá pocit zasýtenia, pretože sa nikdy nejednalo o skutočný hlad, ale o maskovaný smäd.

7. Točenie hlavy, závrate

Pocit točenia hlavy by vás nemal príliš znepokojovať. Zrejme je to len signál tela, že prišlo o väčšie množstvo tekutín, ktoré je potrebné doplniť.

Okrem dehydratácie myslite tiež na to, že hromadenie vody v strednom uchu, môže vyvolávať pocity točenia hlavy.

Vždy keď sa takto cítite, vypite pohár vody. Omámenie a závrate bývajú pomerne časté u atlétov, ktorí veľkú čas dňa trávia vonku na slnku.

8. Príznaky chronickej dehydratácie

Chronická dehydratácia sa prejavuje niekoľkými jasnými signálmi, z ktorých sa mnohé často prehliadajú. Keď sa na ne príde, býva už často neskoro, kedy je štádium dehydratácie pomerne pokročilé.

Ide najčastejšie o tieto príznaky:

 • infekcie močových ciest
 • predčasné starnutie
 • zmätenie, úzkosť
 • zvýšená hladina cholesterolu
 • zápcha, pálenie záhy

V prípade, že sa niektoré z týchto príznakov u vás vyskytnú, skúste zvýšiť každodenný príjem čistej vody.

Možno časom zistíte, že na tieto prejavy ani nebudete musieť užívať lieky a váš zdravotný stav napraví obyčajná voda.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Zabudli ste na dôležitosť „mazania kĺbov “ pitným režimom !

 2. terezkaterka

  Naši dedovia pili, keď boli smädní a boli zdraví. Výstrelok dnešnej doby. Pitný režim, pijete dosť vody ? Atď, atď … Tetky, babky, ujovia nosia fľašky s vodou. Smiešne.

  • Ovšem v minulosti slazené a sycené nápoje prakticky neexistovaly, zatímco dnes to pijí všichni, takže jsou pernamentně dehydrovaní.Se slazeným nápojem nedodáte ani tolik vody, která je nutná pro metabolismus cukru v něm obsaženého.A dnes pije čistou a nesycenou vodu málokdo.A pozor, i voda prodávaná jako nesycená, je sycená co2.

 3. Ján Vodník

  Koľko by sme správne mali piť denne tekutín nie mineralizovaných,tvrdých nie sýtených nápojov bez oxidu uhličitého,
  ale čím mäkších vôd aby sa nám celý organizmus nezaniesol vápnikom a inými minerálmi a by nám neskamenel?
  Celovú hmotnosť vydelíme 30-ími a výsledok bude denný pitný režim v litroch.
  V letných horúčavách samozrejme pijeme viac.

 4. jo

 5. Děkujeme za užitečné rady, ale téměř nejdou přečíst – je to strašně maličké písmo. Jde s tím něco udělat,prosím?

  • Písmo na stránke máme praveže nadpriemerne veľké. Ak sa vám zobrazuje malé, problém je váš internetový prehliadač.

   Skúste podržať tlačidlo CTRL a súčasne na myši tým kolečkom otáčať smerom dohora.

 6. V minulosti ľudia pili vodu aj zo studničky,my sa dnes bojíme.Radšej si ju kúpime.A keďže za ňu platime-menej pijeme,lebo šetrime-uživame lieky a zapijame čajom.Zivot si komplikujeme sami-veď to čo píšete je zname už veky-stači to len robiť a budeme zdravo a dlho žiť !

 7. Leonad Na Ohnivom Koni

  posledných 30 rokov
  pijem len pramenistú vodu zo skla
  a myslím ,že dlhodobé pitie takto neupravenej
  vody je Oú Kéj to pre seba uribyť môžem
  môže byť

Pridajte komentár

*