10 dôvodov, prečo by ste mali piť každé ráno 1 lyžičku jablčného ocotu


Print Friendly, PDF & Email

10 dôvodov, prečo by ste mali piť každé ráno jablčný ocot

Súčasný výskum naznačuje, že octy obsahuje antioxidanty, ktoré spomaľujú predčasné starnutie a znižujú riziko vzniku rakoviny. – Dr. Oz

Mnohí ľudia považujú ocot za „starý ľudový liek“. Avšak lekársky výskum poukazuje na účinnosť octu pri zmierňovaní mnohých zdravotných problémov, ako sú obezita, vysoký krvný tlak a ďalšie.

Najpopulárnejší ocot je jablčný. Ako už z názvu vyplýva, jablčný ocot je vyrobený z jablčného muštu.

Presnejšie povedané, jablčný ocot sa vyrába drvením jabĺk a stlačením tekutého obsahu. Jablčný ocot sa bežne používa ako konzervačná látka, do marinád a čatní (indickej prílohy).

Na výrobu jablčného octu potrebujete kvasinky a baktérie, ktoré sa pridajú do šťavy z vylisovaných jabĺk. To aktivuje proces fermentácie, pri ktorej sa cukry menia na alkohol.

Výrobok sa potom premení na ocot pomocou zdravých kyselinotvorných baktérií – je to proces, pri ktorom ocot získa kyslú chuť.

Ocot má množstvo zdravotných prínosov. O mnohých z nich sme už písali v predchádzajúcich článkoch, ako napríklad 8 chorôb, ktoré vylieči jedna lyžica jablčného octu počas 60 dní.

Tu sú ďalšie dobré dôvody pre jeho konzumáciu:

1. Jablčný ocot znižuje hladinu cukru v krvi

Jablčný ocot sa najčastejšie používa na zníženie cukru v krvi. V skutočnosti jablčný ocot pomáha pacientom s cukrovkou 2. typu.

V jednej štúdii konzumácia jablčného octu znižuje hladinu cukru v krvi o 19 až 34 % pri jedle s vysokým obsahom sacharidov.

2. Jablčný ocot pomáha zasýtiť

Výskum ukázal, že jablčný ocot môže zvýšiť pocit plnosti a sýtosti. Samozrejme, umožňuje to skonzumovať menej jedla, čím prijmete menej kalórií. Na druhej strane, dlhodobá konzumácia jablčného octu môže viesť k strate hmotnosti.

V jednej štúdii účastníci, ktorí pili jablčný ocot, mali o 200 až 275 menej kalórií v priebehu 24 hodín.

3. Jablčný ocot znižuje riziko srdcových ochorení

Kardiovaskulárne ochorenia, ako sú srdcové ochorenia a mŕtvica, sú hlavnými príčinami úmrtí na celom svete. Ocot znižuje hladinu zlého LDL cholesterolu v krvi, ktorý spôsobuje upchatie ciev.

Kyselina chlorogenová, najväčší antioxidant v octe, predchádza oxidácii častíc cholesterolu, čím jablčný ocot znižuje riziko srdcových ochorení.

4. Jablčný ocot môže chrániť pred rakovinou

Uskutočnená bola štúdia, pri ktorej bol ryžový ocot aplikovaný krysám.

Stop Candida

Zistenia sú sľubné, aj keď sú potrebné ďalšie experimenty. V Číne boli objavené väzby medzi príjmom octu a znížením prípadov rakoviny pažeráka.

5. Jablčný ocot ničí nezdravé baktérie

Jablčný ocot má antibakteriálne vlastnosti, čo je dôvod, prečo sa tento produkt používa ako konzervačná látka.

Ocot sa tiež používa na čistenie a dezinfekciu radu ochorení, ako sú ušné infekcie, vši, bradavice a hubovité plesne na nechtoch.

Hovorí sa, že Hippokrates, staroveký grécky lekár, používal jablčný ocot na čistenie rán pred viac ako 2000 rokmi. Jednoducho povedané, jablčný ocot môže byť použitý ako antibakteriálne činidlo rôznymi spôsobmi.

6. Jablčný ocot môže liečiť bolesť v hrdle

Jablčný ocot dokáže zničiť baktérie, ktoré spôsobujú bolesť hrdla. Môže odstrániť infekciu, ktorá túto bolesť spôsobuje.

Môžete si vytvoriť jednoduché kloktadlo: Použite 1/4 šálky jablčného octu a 1/4 šálky horúcej vody, keď v hrdle začnete cítiť svrbenie a bolesť.

7. Jablčný ocot predchádza tráviacim problémom

Pre odstránenie žalúdočných problémov ľudia konzumujú jednoduchý odvar z jablčného octu pred jedlom.

Na jeho prípravu rozmiešajte 1 čajovú lyžičku medu a 1 čajovú lyžičku jablčného octu v pohári teplej vody. Tento nápoj vypite pol hodinu pred jedlom.

8. Jablčný ocot dokáže vyliečiť upchatý nos

Ak budete trpieť upchatým nosom, použite jablčný ocot.

Ukazuje sa, že vďaka vysokému obsahu draslíka môže jablčný ocot odstrániť hlieny, ktorý sa nahromadil v nose. Jednoducho zamiešajte lyžičku jablčného octu v pohári studenej vody a vypite to.

9. Jablčný ocot eliminuje množstvo lupín

Dr. Oz odporúča jablčný ocot pri liečbe lupín, pretože mení pH pokožky hlavy. Predchádza tvorbe kvasiniek, čo pomáha predchádzať tvorbe lupín.

Zamiešajte 1/4 šálky jablčného octu s 1/4 šálky vody a túto zmes aplikujte na suché vlasy.

Zabaľte si hlavu do uteráka na 15 minút až 1 hodinu, a potom si vlasy umyte. Tento proces opakujte 2 krát týždenne, aby ste dosiahli optimálne výsledky.

10. Jablčný ocot lieči akné

Ako sme už povedali, jablčný ocot má antibakteriálne vlastnosti, čím pomáha pri kožných problémoch.

Špecifické kyseliny nachádzajúce sa v octe, ako sú kyselina jablčná a mliečna, pomáha v odlupovaní a zmäkčení kože, čo znižuje začervenanie, kým vyrovnáva pH pokožky.

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net, Zdroj: powerofpositivity.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*