Štúdia zistila, že svet sa stáva čoraz hlúpejším. Prečo je tomu tak?


Print Friendly, PDF & Email

Štúdia zisťuje, že svet sa stáva čoraz hlúpejším

Západná Európa je domovom celého radu rozvinutých ekonomík, ktoré dosahujú jedny z najvyšších životných úrovní na svete.

To by sa však mohlo čoskoro zmeniť. Pretože, ako píše Evan Horowitz v novom stĺpčeku „Think“ NBC News, výška IQ vo Francúzsku, Škandinávii, Británii, Nemecku, a dokonca aj v Austrálii začína klesať.

Trend znižovania IQ v západných krajinách

Trend bol dobre zdokumentovaný takmer v celej Západnej Európe a čoskoro by sa mohol preniesť aj do ďalších častí sveta.

To znamená, že sa potvrdzujú údaje, ktoré milióny ľudí sledujúcich správy v televízii alebo pripojených na sociálne siete za posledné tri roky už zrejme tušili: svet hlúpne.

A práve tak sa vynoril aj ďalší znak apokalypsy ´Idiokracie´ (poznámka redakcie: Ide o naozaj dobrý film, odporúčame si ho pozrieť).

Hoci na rozdiel od onoho filmu, ktorý postuluje, že populácia Zeme bude čoraz hlúpejšia, lebo hlupáci sa budú množiť rýchlejšie než ich inteligentnejší spoluobčania, príčinu tohto trendu v Európe treba ešte len stanoviť, pretože hlúpejšími sa stávajú aj deti pomerne inteligentných Európanov.

Detaily sa vzhľadom na dostupné údaje v každej štúdii a na každom mieste líšia.

Prepady IQ v Nórsku a Dánsku sa prejavujú v dlhodobých testoch odvedencov na vojenskú službu, zatiaľ čo informácie o Francúzsku sa zakladajú na menšej vzorke a odlišnom teste.

Jasnejším sa však stal celkový model: Približne od začiatku 21. storočia začali mnohé ekonomicky najrozvinutejšie národy zaznamenávať nejaký druh poklesu IQ.

Jedno možné vysvetlenie je kvázi eugenické.

Prírodná liečba osteoartritídy

Ako bolo naznačené vo filme „Idiokracia“, priemernú inteligenciu ťahá dolu to, že rodiny s nižším IQ majú viac detí (technický termín pre to je „dysgenická fertilita“).

Prípadne hypotéza, že do spoločností s inak vyšším IQ môže privádzať menej inteligentných prišelcov rastúca migrácia.

Lenže nórska štúdia z roku 2018 tieto teórie zrušila, keď ukázala, že IQ neklesá len v rámci spoločností, ale aj v rodinách.

Povedané inak, problém nie je v tom, že nad vzdelanými Nórmi získavajú čoraz väčšiu početnú prevahu imigranti s nižším IQ, ani v deťoch menej vzdelaných občanov.

V rebríčku IQ klesajú ešte aj deti narodené rodičom s vysokým IQ.

Možné vysvetlenie

Možnými vysvetleniami pre to sú:

 • vzostup smartfónov a ďalších zariadení, ktoré nás obrali o schopnosť sústrediť sa
 • nárast menej kvalifikovanej sociálnej práce, ktorá nie je tak intelektuálne stimulujúca
 • menej výživná strava

Nech už je príčina akákoľvek, trend je zrejme znamením dlhodobého poklesu produktivity a ekonomického úspechu, faktorov, ktoré boli dlho spájané s IQ.

Nateraz však čitatelia môžu nachádzať uspokojenie vo vedomí, že to nie sme len my – v skutočnosti hlúpnu všetci naokolo.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zdroj: wakingtimes.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Žiadna novinka to nie je, iba je to čoraz vypuklejšie. Stačí občas sledovať obľúbené monitoringy na školách, a to sme len doma. Ale niektoré pomenovania som doposiaľ nepoznala . prevzaté od Orwella – Idiotizácia spoločnosti pokračuje …l

 2. Možné příčiny? ? ? ?
  Jisté příčiny: Úroveň našeho sametového školství, co učí tělo a mozek zahálet. Co dělají v jiných krajinách mě nemusí zajímat. Já jsem Češka.

 3. Svet sa stáva hlúpejším , lebo myslenie bolí. Vidno to na generácií , ktorá vchádza do života a nevie si poradiť. S jednoduchým životom , zamestnať sa , pracovať , bývať.
  O vzťahoch ani nehovorím. Vzhliada sa na „celebrity“ , ktoré žijú divný umelý život a tie sú vzorom. Kto pracuje je na smiech. Hlavne že ovláda počítač, telefón. Aby mal aplikácie , lebo ako inak. Logika života žiadna. Myslenie? Načo? Potom je plno nešťastných ľudí, so vzdelaním a nemožnosťou sa zamestnať, lebo nič nevedia.

 4. Majorita má všetko po čom zatúži, a čo nemá môže si na to požičať (minorita nemá ani len ten záujem). Pre prežitie už dnes nie je potrebné tvoriť a rozmýšľať. Všetko je človeku naservírované na podnose bez nejakej veľkej námahy. Preto aj používanie mozgu už nie je tak potrebné – netrénuje a zakrnieva – školy nevyžadujú myslenie – len memorovanie a tým klesá aj IQ. Že táto možnosť sa v štúdii nenachádza len potvrdzuje tu uvedenú alternatívu (alebo žeby to bola konšpirácia ? 🙂 )

  • súhlasím, že rozum zakrnieva – školy nevyžadujú myslenie ani memorovanie

   • Základom rozvoja inteligencie je tréning disciplinovanosti mozgu – tréning pevnej vôle spojenej s kombinatorikou napr. šach, jóga, maratón. Všetky tie konania kde sa vyžaduje vytrvalosť spojená s kombinatorikou a správnou výživou s nízkym obsahom sacharidov, dostatkom kvalitných omega 3 MK – najlepší Ľanový olej.

   • Zdenka Jahelková

    Já mám dojem že je vtom podporuji a je zajem udělat hloupou mladeš stou se lépe manipuluje a vtom to je znás chtěji udělat hloupe staré a senilni lidi kteři už nemužou volit a zmladeže hlupakí a potom už je dokonano Česko a Slovensko budou jen v rukach mocnich a nás už bude lechké zničit a maji zemně prosebe. Voto jim zřejmně jde mame preci urodne nerosti a bohatstvi pokterem oni pasou a vtom to vše je.

  • Praveze sa mi to nezda, ze dnes skoly chcu len memorovanie…paradoxne nase skolstvo za komunistov bolo vylucne stavane na memorovani….a nezda sa mi , ze starsie generacie su hlupaci, prave naopak! Ale cim to je?

 5. to je tym,ze vsetci zavrhli memorovanie…mozog sa nenamaha,zacne byt lenivy,teda zavitov ubuda,k comu prispieva aj strava a zivotny styl…. celkovo zavrhnutie “komunistickeho“skolstva …. mozem len potvrdit ze nasa generacia je- a bola najvzdelanejsimi ludmi a kto sme mali stastie,predali sme to svojim detom,ktore to vedia dokonale porovnat s dnesnym kapitalistickym skolstvom,do ktoreho sa plettu slnieckari LGBT a ine mimovladky..ak sa rodicia proti tomu nevzburia ,tak vyhynieme!

 6. Dr .Dusan Belacik

  Albert Instain was right when he said that when advanced
  technology takes over our lives , we will have generation of idiots. Also multiple choice tests at present doen’t teach
  students how to think but it is good only for teachers to test much more students and to make more money.

 7. Drahomir Vojvodca

  Tak AKO SA VTACI A ZVIERATA PRISPOSOBUJU NAM A LIUSKEJ SPOLOCNOSTI TAK SA MY LUDIA BUDEME MUSIET PRISPOSOBOVAT MUDREJ TECHNOLOGIE KTORU VYTVARAME A BUDEME MUSIET BYT JEJ PODRIADENY.A TO VYTVORI GENERACIU IDIOTOV A VYSPELEJ ECHNOLOGIE.TO VEDEL I VEDECKY GENIUS ALBERT AINSTAIN.

 8. Jan Belacik

  Uz dnes ked studenti musia byt skusany v skolach jednoduchou skuskou nazyvanou multiple choice test ktory ich neuci mysliet ale iba dat spravnu odpoved a nova generacia cele hodiny zabija pozerat sa to telefovov a komputeraov a nema ani vcasu na oralnu komunikaciu s okolitymi ludmi,clovek sa vzdialuje od cloveka a je ovladany vyspelou technologiou a tak sa stava jej zavyslym idiotom.

 9. Dusan Belacik

  Az v Kanade a Amerike som zistil ze sa stavaju krajinami novej generacie idiotov a preto sa chcem od nich vzdialit spat na Slovensko.

 10. stále viac ničený ozón – elektrifikácia, klimatizácia, rádiové frekvencie, prudko narastajúci objem výfukových exhalátov, elektromagnety, LED svetlá, v SK od júla už aj 5G siete…

  prežiarené i chemickými látkami namorené a geneticky modifikované potraviny, potraviny znehodnotené pasterizáciou, homogenizáciou, sterilizáciou, zmrazovaním, infražiaričmi…

  chlorizácia vody tiež nepridá na zdraví človeka – ani fyzickom, ani psychickom…

  no a o rozličných kontraindikovaných liečebných postupoch a stále viac a viac prekomplikovaných očkovacích sérach už ani nehovoriac…

 11. Ale veď úroveň inteligencie ludstva sa vyvíja správnym smerom. Ktorá vláda na svete chce inteligentných ludí, ktorí budú reálne analyzovať spoločnosť, vedecky oponovať režimu a poukazovať na jeho hlúposť?
  Vlády potrebujú bezmyšlienkové stáda, ktoré sa lahko ovládajú, neprotestujú a neorganizujú sa proti ich zvrhnutiu.
  Vlády sa boja privelmi vzdelaných ludí.

 12. oxy blue jana

  Súhlas Peter, máš úplnú pravdu, bohužiaľ. Byť vzdelaný v terajšej dobe je skôr na „závadu“.Súčasná mladá-nastupujúca generácia si to neuvedomuje. Rady a skúsenosti svojich rodičov neakceptuje.

Pridajte komentár

*