Prírodný spôsob liečby štítnej žľazy. [Viac info tu]

Vitamín C spúšťa regeneráciu pokožky aktivovaním „génov mladosti“


Vitamín C spúšťa regeneráciu pokožky aktivovaním „génov mladosti“

(Willow Thoi, Natural News) Prelomová štúdia vykonaná japonskými výskumníkmi odhalila výraznú schopnosť vitamínu C omladzovať starnúcu pokožku na genetickej úrovni.

Výskum publikovaný v odbornom časopise The Journal of Investigative Dermatology (Žurnál investigatívnej dermatológie) dokazuje, že vitamín C revitalizuje kľúčové gény zodpovedné za rast kožných buniek, čím buduje hrubšiu epidermu a napráva chradnutie pokožky súvisiace s vekom.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Tento objav spája vedu starostlivosti o pleť s výživou a mení pohľad odborníkov na synergiu medzi stravou a medicínou.

Zvrátenie starnutia pokožky na bunkovej úrovni

Vedecká štúdia pod vedením Dr. Akihita Ishigamiho z Tokijského metropolitného inštitútu pre geriatriu a gerontológiu (TMIG) analyzovala vplyv vitamínu C na ľudskú epidermu.

Pomocou laboratórne vypestovaných modelov kože („epidermálne ekvivalenty“) výskumníci aplikovali roztoky vitamínu C napodobňujúce prirodzené hladiny nachádzajúce sa v krvi (0,1 až 1,0 mol/ml).

Počas dvoch týždňov pozorovali pozoruhodné výsledky: živá vrstva kože (epiderma) výrazne zhrubla, zatiaľ čo vonkajšia vrstva odumretých buniek (stratum corneum) sa stenčila – čo je znakom zrýchlenej bunkovej obnovy.

Do 14. dňa vykazovala pokožka ošetrená vitamínom C 1,6 až 75,2-násobný nárast v 12 kľúčových génoch spojených s proliferáciou buniek.

Súčasne sa zvýšila aktivita enzýmu TET – procesu, ktorý premieňa modifikácie DNA na aktiváciu rastových génov, vďaka úlohe vitamínu C pri darovaní elektrónov.

„Vitamín C pomáha budovať hrubšiu pokožku tým, že podporuje proliferáciu keratinocytov prostredníctvom demetylácie DNA,“ zdôraznil Dr. Ishigami a poukázal na jeho sľubné účinky u starších dospelých so stenčujúcou sa pokožkou.

Veda o genetickej aktivácii pomocou vitamínu C

Mechanizmus účinku vitamínu C závisí od epigenetických zmien. Metylácia DNA zvyčajne umlčí gény pripojením metylových skupín k cytozínovým bázam.

Vitamín C pôsobí ako kofaktor pre enzýmy TET, ktoré tieto metylové skupiny odstraňujú a reaktivujú gény súvisiace s rastom. Konkrétne, vitamín C daruje elektróny na regeneráciu Fe² z Fe³, čím udržiava funkciu TET a umožňuje demetyláciu DNA.

Bez vitamínu C sa aktivita enzýmov TET spomaľuje, čím sa gény zanechávajú neaktívne. Pri dodaní vitamínu C epiderma zhrubne, pretože keratinocyty, z ktorých pochádza 90% epidermálnych buniek, začnú proliferovať.

Štúdia to potvrdila blokovaním aktivity TET: keď bola zablokovaná, prínosy vitamínu C zmizli.

Prírodná liečba osteoartritídy

Praktické využitie týchto poznatkov pri starostlivosti o pleť a výžive

Zistenia potvrdzujú dvojaký význam vitamínu C aplikovaného lokálne aj podávaného v strave. Lokálna aplikácia zlepšuje lokálne dodávanie živín, zatiaľ čo vnútorný príjem zaisťuje systémovú podporu.

Štúdia odkazuje na existujúci výskum, ktorý poukazuje na závislosť kolagénu od vitamínu C: táto živina je kľúčová pre syntézu kolagénu, ktorý udržiava elasticitu pokožky a opravuje poškodenie UV žiarením.

Odborníci odporúčajú na podporu zdravia pokožky a buniek konzumovať 3 000 až 5 000 mg vitamínu C denne spolu s bioflavonoidmi, ideálne rozdelených do menších dávok.

Základný príjem vitamínu C poskytujú zdroje v strave, ako sú citrusy, paprika či kivi, ale pre optimálne hladiny môžu byť potrebné doplnky stravy.

Kombinácia perorálneho príjmu vitamínu C a starostlivosť o pleť pomocou kozmetiky obohatenej o vitamín C (ako sú séra) zosilňuje dosiahnuté výsledky.

Vývoj úlohy výživy v dermatológii

Starostlivosť o pleť sa desaťročia zameriavala výlučne na lokálne riešenia. Tento výskum vśak poukázal na výživu ako základný pilier.

Už v 80. rokoch 20. storočia štúdie spájali vitamín C so syntézou kolagénu, no jeho epigenetický vplyv zostal nepreskúmaný. Teraz, s prielomom z Japonska, sa tento príbeh mení: vitalita pleti nie je len o pleťových mliekach, ale aj o stravovacích návykoch.

Táto súvislosť predstavuje kľúčový poznatok uprostred rastúcich obáv zo starnutia populácie a chronického vystavenia sa UV žiareniu.

Odhaduje sa, že do roku 2050 bude 1,5 miliardy ľudí nad 65 rokov čeliť akcelerácii stenčovania pokožky, čo robí úlohu vitamínu C v bunkovej regenerácii klinicky významnou.

Nová éra pre zdravie pokožky

Štúdia Dr. Ishigamiho uvádza vitamín C ako dvojaký prostriedok – lokálnu terapiu aj základný prvok stravy na udržanie mladistvej štruktúry pokožky.

Prepínaním genetických spínačov a zvýšením výkonu enzýmu TET ponúka nádej na neinvazívne riešenia starnúcej pokožky.

„Dôsledky siahajú ďaleko za estetiku,“ hovorí dermatologička Dr. Emily Fieldsová s odkazom na jeho ochrannú úlohu pred environmentálmymi poškodeniami pokožky.

S postupujúcim výskumom sa synergia výživy a lokálnej starostlivosti objavuje ako transformačná hranica – hranica, kde sa veda o jednoduchých vitamínoch stále viac prehlbuje.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Autor: Willow Thoi, Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*