Tajomstvo muža, ktorý ovláda imunitný systém vôľou svojej mysle


Print Friendly, PDF & Email

Výsledky štúdie zameranej na použitie Wim Hofovej metódy naznačujú, že človek sa dokáže naučiť vedome ovládať svoj imunitný systém.

Wim Hof je holandský držiteľ svetového rekordu, ktorého celosvetovo preslávila jeho schopnosť odolávať chladu. Pre túto svoju neskutočnú rezistenciu na chlad sa mu často hovorí aj ako „ľadový muž“.

Vedci vedení Mathijsom Koxom z medicínskeho centra pri Radboudskej univerzite v holadnskom Nijmegene študovali jeho metódy.

Tie sú dosť podobné tibetským Tummo technikám (jóga vnútorného srdca) a zahŕňajú meditáciu tretieho oka, dychové cvičenia a vystavovanie sa chladu.

Uvedené techniky boli použité na výcvik 12 dobrovoľníkov pre zistenie ich schopnosti sa zbaviť infekcií.

Štúdie sa celkovo zúčastnilo 24 osôb, z ktorých 12 bolo vytrénovaných a 12 ako kontrolná skupina, ktorí neprešli žiadnym tréningom.

Všetci boli vystavení infekčným testom, počas ktorých boli úmyselne nakazení kmeňom baktérií vyvolávajúcich príznaky podobné chrípke.

Štúdia dopadla nad očakávania vedcov

Výsledkom bolo, že dobrovoľníci, ktorí podstúpili tréning Hofovou metódou vykazovali menšie množstvo aj menej intenzívne prejavy podobné chrípke ako tí, čo tréning nepodstúpili.

Vedecký denník PNAS, v ktorom bola štúdia publikovaná, uvádza:

„Trénovaní jedinci produkovali menej proteínov spájaných so zápalmi a väčšie množstvo interleukinu-10, teda proteínu, čo proti zápalom bojuje.

Doteraz sa predpokladalo, že tak autonómny nervový systém ako aj vrodený imunitný systém nemôžu byť ovplyvňované vôľou.

Súčasná štúdia však demonštrovala, že prostredníctvom vykonávania praktík naučených počas krátkodobého tréningového programu, môžu byť tieto dva systémy naozaj ovládané vôľou.“

Ortodoxní neurobiológovia a imunológovia boli skeptickí.

Mysleli si, že štúdia zameraná na skúmanie interakcií medzi nervovým a imunitným systémom je oblasť „nachádzajúca sa niekde v tieni“.

„Táto štúdia je dobrým príkladom poukazujúcim na uvedenú súvislosť“, hovorí Guiseppe Matarese, imunológ na Univerzite v talianskom Salerne, ktorý nebol priamo na štúdii zainteresovaný.

Prírodná liečba osteoartritídy

Austrálski vedci tiež potvrdzujú prepojenie vedomia a imunity

A dokonca nejde o prvú vedeckú štúdiu poukazujúcu na kontrolu imunitného systému mysľou a silou vlastnej vôle. Ďalší na to prišli austrálski vedci.

Ako súčasť experimentu si niekoľko zdravých dobrovoľníkov nechalo do rúk vstreknúť histamín – substanciu, ktorá hrá primárnu úlohu u väčšiny alergií.

Experiment bol konštruovaný tak, aby sa u nich vytvorila ilúzia, že látka bola vstreknutá do falošnej gumenej ruky, pričom reálna injekcia šla do druhej ruky.

Po experimente bola zaznamenávaná intenzita alergickej reakcie v obidvoch rukách a porovnaná s kontrolnou skupinou, u ktorej nebola vyvolaná spomenutá ilúzia.

Výsledok?

Výskumníci zistili, že reakcia bola oveľa silnejšia vo falošnej ruke, o ktorej si dobrovoľníci mysleli, že bol do nej histamín vstreknutý.

Profesor Lorimer Moseley, ktorý experiment viedol, k tomu dodáva:

Takéto zistenie je obzvlášť relevantné pre imunitný systém, pretože jeho primárnou úlohou je rozlíšiť seba samého od „nie seba“.

Podobné výsledky posilňujú argument, že mozog vykonáva určitú kontrolnú funkciu nad špecifickými časťami tela podľa toho, ako silno ich „vlastní“.

Poučenie

Obidve štúdie ukazujú, ako imunitný systém dokáže byť ovládaný vedomím na mnoho spôsobov. To znamená, že vaše myšlienky, presvedčenia a nálada dokážu ovplyvniť vaše telo na fyzickej úrovni.

Ak si to uvedomíte, dokážete sa naučiť kontrolovať svoju myseľ a tým aj imunitný systém a zdravie.

Zamerajte sa na svetlé stránky života, predstavte si samého seba ako šťastného a zdravého, meditujte každý deň a čoskoro uvidíte pozitívne zmeny nielen na svojom zdraví ale v celom vašom živote.

Video o mužovi, ktorý mysľou dokáže robiť neuveriteľné veci

 

 

V uvedenom videu spoznáte muža z Holandska, ktorý pomocou tréningu mysle získal úžasnú kontrolu nad svojím telom.

Dokáže napríklad ovládať svoj imunitný systém či odolávať extrémnemu chladu (video je v angličtine).

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. je to obycajne, trocha brutalnejsie otuzovanie kombinovane s dychovymi cviceniami
  je vseobecne zname ze otuzilci su menej casto chori na nadchu/chripku a ked su chori tak maju lahsi priebeh choroby
  ja osobne otuzujem uz od leta teda asi 5 mesiacov a zatial som chory nebol ale je to dost kratka doba na posudzovanie takze snad to budem moct napisat aj o rok

  co sa tyka tej druhej informacie ze reakcia na falosne vstreknutie je to podla mna uplne normalna, jedna sa o placebo a napriklad ked budem mysliet na to ze ma boli noha tak ma naozaj zacne boliet resp sa stane ovela citlivejsia a toto samozrejme funguje aj naopak ak si nahovorim ze ma nieco neboli tak ma to bude boliet ovela menej no s imunitou to nema nic spolocne, skor s psychikou

  preto si myslim ze ovladat alebo akokolvek ovplyvnovat imunitny system svojou volou je nemozne, jedine co mozme ovladat su nase vedome a ciastocne aj podvedome reakcie a pocity

 2. Dufam, ze ten ladovy muz, nebude iba otazkou plazmodii ;-).

 3. myslim si, ze schopnost ovladat svoje vlastne telo do takej miery, ze dokazem odstranit choroby a iny shit, by mali vyucovat na zakladnej skole

 4. K cemu mu to je? Behat bosky po snehu? Kolika se dozije? Cs. plavec Veclovsky preplaval asi ve 28 kanal La Manche, a zemrel ve veku 51 roku? Moje znama byla ve 30 letech oznacena za sve sportovni vykony „iron lady“, a zesnula v 65 letech…

 5. Každý chce dlho žiť a byť zdravý (fyzicky aj duševne), no to je dopriate iba málo jedincom. Otužovanie a šport môžu zlepšiť kvalitu života, no nie sú zárukou „mladistvého“ života do vysokého veku.

 6. Názor: Zárukou „mladistvého“ života do vysokého veku je sústavná optimalizácia funkčnosti epifýzy – mozgová homeostáza s pH 7,36-7,44 a sofistikované impulzy
  na báze embryonálnej apiterapie cez receptory Jacobsonov orgán – VNO a GPS v mozgu….atď…….Jozef

Pridajte komentár

*