Vďaka týmto potravinám budete vyzerať o 20 rokov mladšie


Print Friendly, PDF & Email

9 potravín, vďaka ktorým budeme vyzerať mladšie, pretože najlepšie zamedzujú starnutiu pleti

Potraviny, ktoré jeme, nám môžu pridať alebo ubrať niekoľko rokov, čo sa následne prejaví na zdravotnom stave nášho srdca, kostí či našej pleti.

A práve pleť ako viditeľná časť nášho tela môže náš vek trochu zamaskovať, ale aj naopak, ak nevyzerá dobre, môže nám niekoľko rokov aj pridať.

Granátové jablko (granátovník púnsky), lahodné čučoriedky, samozrejme zelený špenát, tučné ryby a zlato-zelený olivový olej môžu byť kľúčom k predĺženiu našej mladosti!

Veľmi nám pri tom pomôžu aj cesnak, zelený čaj, fazuľa a (áno!) voda. A najlepšie na tom všetkom je, že všetky tieto potraviny sú bežne dostupné a môžeme ich bez problémov zaradiť do našej každodennej lahodnej stravy.

Ale poďme pekne po poriadku

Máte pocit akoby Vás už začal dobiehať Váš vek? Ak sa ešte stále nechceme zmieriť s vráskami, existuje niekoľko spôsobov ako ešte môžeme znaky staršieho veku na nejaký čas oddialiť.

Čulosť a bystrosť nášho mozgu, ako aj sila našich svalov a kostí v prvom rade závisia od potravy, ktorú máme dennodenne na tanieri.

Ak si pri nákupoch vyberáme potraviny s vysokým obsahom antioxidantov, pri príprave jedál používame prísady s protizápalovými účinkami, konzumujeme veľa ovocia a zeleniny, ktoré sú bohaté na obsah dôležitých živín, a pripravujeme si pokrmy, ktoré nášmu srdcu prospievajú, určite budeme v krátkom čase fit.

A áno, omladneme jak vo vnútri, tak aj navonok!

Buďme realisti. To nám však nebráni robiť ohľadom starnutia šikovné rozhodnutia

Správne sa stravovať je nepochybne jedno z najdôležitejších opatrení, ktoré by sme mali dodržiavať, ak chceme vyšší vek a starobu prežiť vitálne a čo najlepšie.

Musíme si však uvedomiť, že žiadna z uvedených výnimočných a zdravých potravín nie je zázračným liekom proti starnutiu. Jedného dňa naše telo začne tak či tak starnúť, či sa nám to už páči alebo nie.

Avšak zdravým stravovaním môžeme do nemalej miery oddialiť niektoré z typických problémov, ktoré sa spájajú s vyšším vekom a starobou.

Ďalej v článku prinášame stručný opis niekoľkých potravín, ktoré majú na naše telo mimoriadne blahodarné účinky, najmä vtedy, keď nám už začínajú pribúdať roky.

Tieto potraviny by však mali byť súčasťou vyváženej a rozmanitej stravy, ktorá pozostáva z mnohých druhov ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov.

A samozrejme, ešte predtým ako začneme tieto potraviny ukladať do nákupného košíka, mali by sme zvážiť aj našu možnú citlivosť či alergické reakcie na tieto potraviny, ako aj iné možné zdravotné obmedzenia, ktoré by nám v konzumácii týchto potravín mohli brániť.

Po všetkom, čo sme si povedali na úvod, teraz nasleduje zoznam výnimočných potravín – tento zoznam by sme mali mať stále poruke.

Omladzujúce potraviny, ktoré účinne zamedzujú starnutiu pleti

1. Granátové jablko (granátovník púnsky)

Granátové jablká sú plné vitamínov a antioxidantov. Tie pomáhajú našej pleti pri zotavovaní, najmä pri jej poškodeniach, ktoré vznikli pôsobením slnečného žiarenia.

Granátové jablká obsahujú kyselinu elagovú. Kyselina elagová zabraňuje rozkladu kolagénu a ako vieme, kolagén pomáha našej pleti udržiavať si pružnosť a mladý vzhľad.

Granátové jablká nám teda pomôžu zabrániť predčasnej tvorbe vrások, zároveň nám pomôžu lepšie sa vyrovnať so zápalovou odpoveďou organizmu na ultrafialové žiarenie zo slnka.1

Aj šťava z granátových jabĺk má nezanedbateľný účinok – pomáha nám udržiavať dobrú pamäť aj vo vyššom veku. Jeden z výskumov sledoval účinok šťavy granátovýh jabĺk na osobách, ktoré mali v súvislosti s vyšším vekom problémy s pamäťou.

Účastníci tohto výskumu pocítili zlepšenie pamäte už po štyroch týždňoch, počas ktorých každý deň vypili 30 ml šťavy z granátových jabĺk.2

2. Extra panenský olivový olej

Nebude zrejme žiadnou náhodou, že extra panenský olivový olej má také pevné miesto v plánoch výživy nadšencov fitnes a zdravého životného štýlu.

Začnime teda čerpať zo sily olivového oleja. Aj my sa môžeme, tak ako obyvatelia Stredomoria, tešiť zo zlepšenej činnosti nášho mozgu a nervovej sústavy aj vo vyššom veku.3

Omega-3 mastné kyseliny obsiahnuté v olivovom oleji nám pomôžu účinne bojovať proti vysokému krvnému tlaku (hypertenzii), reumatoidnej artritíde, srdcovocievnym ochoreniam a dokonca aj proti rakovine – všetky tieto zdravotné problémy sa najčastejšie spájajú práve s vyšším vekom, hoci v skutočnosti sú spôsobované zápalmi.4

3. Čučoriedky

Bobuľovité plody vo všeobecnosti, no najmä čučoriedky, sú bohatým zdrojom antioxidantov. Obsahujú tzv. antokyány, ktoré prispievajú k pružnosti krvných ciev, a tým napomáhajú k znižovaniu nášho krvného tlaku.5

Pitie čučoriedkovej šťavy tiež môže zlepšiť činnosť nášho mozgu a nervovej sústavy. Ak máme pocit, že sa nás občas tiež zmocňuje starecká depresia, pitie čučoriedkovej šťavy môže trochu zmierniť dokonca aj tento problém.

Podľa jednej štúdie, antokyány obsiahnuté v čučoriedkach stimulujú činnosť neurónov v mozgu a takisto zmierňujú príznaky stareckej depresie.6

Zaujímavé tiež je, že antioxidanty v bobuľovitých plodoch môžu teoreticky o niečo spomaliť šedivenie našich vlasov. K šediveniu vlasov dochádza v dôsledku poškodení zapríčinených voľnými radikálmi.

A práve antioxidanty v bobuľovitých plodoch chránia náš organizmus pred škodlivým pôsobením voľných radikálov.7

4. Zelený čaj

Zelený čaj alebo „miláčik Orientu“ sa teší stále rastúcej obľube po celom svete. Tento nápoj, ktorý nám tiež pomáha spomaliť tikot hodín, môže byť skvelým doplnkom našej stravy.

Využime teda v náš prospech účinok polyfenolov a katechínov, ktoré nájdeme v zelenom čaji. Pôsobia proti hyperpigmentácii, ktorá je spôsobená podráždením a zápalom kože po jej expozícii slnečnému žiareniu.

Hyperpigmentácia sa prejavuje škvrnami na pokožke, ktorá potom pôsobí starším dojmom. Zelený čaj teda okrem toho, že je lahodným nápojom, pôsobí aj lokálne ako liek proti oxidačným poškodeniam pleti, ku ktorým dochádza pôsobením UV žiarenia.8

Pri nákupe opaľovacích krémov dajme prednosť najmä takým, ktoré obsahujú polyfenoly zo zeleného čaju, napr. epigalokatechín galát (EGCG). Ďalšou možnosťou je primiešať do opaľovacieho krému extrakt zeleného čaju.

Mnohé výskumy tiež odhalili fakt, že s rastúcim vekom tiež rastie pravdepodobnosť hyperplazie, tzn. pravdepodobnosť rýchlejšieho množenia buniek a tkanív. Hyperplazia je teda logicky predchodcom najmä takých problémov, akým je rakovina.9

No pitie zeleného čaju môže stimulovať apoptózu, v tomto prípade programovanú smrť rakovinových buniek či nádorov. A znova, je to práve epigalokatechín galát (EGCG), ktorý zabraňuje bujneniu rakovinových buniek.10

5. Tmavá listová zelenina

Ďalšiu zásobu mladosti nájdeme v tmavej listovej zelenine. Za všetky jej druhy spomeňme najmä špenát a kel, ktoré sú už tak či tak preslávené z viacerých dôvodov – napríklad vďaka svojmu veľkému obsahu živín a vitamínov.

Tmavá listová zelenina zohráva dôležitú úlohu aj pri zamedzovaní vzniku viditeľných znakov starnutia. A chráňme náš organizmus pred zápalmi.

Zápaly vedú k rýchlejšiemu starnutiu tkanív organizmu, čomu môžeme zabrániť, ak do našej stravy zaradíme aj tmavú listovú zeleninu s jej protizápalovými účinkami, najmä kapustu, kel a špenát.11

Špenát obsahuje aj veľa vitamínu K. Vitamín K účinne pôsobí proti rednutiu kostí, s ktorým treba v pribúdajúcom veku rátať. Keď však máme kosti zdravé a pevné, je menšia pravdepodobnosť, že utrpíme zlomeninu, ktorej sa staršie osoby často obávajú.12

Tmavá listová zelenina je tiež veľmi bohatá na obsah karotenoidov, ako sú luteín a betakarotén, ktoré udržiavajú náš zrak v dobrej kondícii aj vo vyššom veku.

Viacero výskumov potvrdilo, že u osôb, ktoré častejšie konzumujú špenát, je vo vyššom veku nižšie riziko degenerácie makuly (straty centrálneho videnia) a zhoršenia zraku.13

Dokonca aj naše vlasy nás budú milovať za to, že sa v našej strave pravidelne a často nachádza aj špenát. Vitamín A, ktorý je obsiahnutý v tejto zelenine, napomáha optimálnej tvorbe kožného mazu vo vlasovej časti pokožky.

Tento maz je vlastne olejovitá tekutina, ktorú produkuje náš organizmus a ktorá udržiava naše vlasy zdravé. Kožný maz obsahuje napríklad aj vitamín E, ktorý chráni vlasy pred škodlivými vplyvmi slnečného žiarenia.14

Vitamín C zase podporuje tvorbu kolagénu, ktorý je potrebný pre zdravý rast vlasov.15 Vďaka potrebnému množstvu vitamínu A, C a E v strave môžeme zabrániť predčasnému šediveniu vlasov či predčasnej strate vlasov, ku ktorým inak dochádza aj pre nedostatok uvedených vitamínov v našej strave.16

6. Tučné ryby

Ak si chceme udržať dobré zdravie až do nášho zlatého veku, tučné ryby, ako sú losos, tuniak, sardinky a makrela v našej strave rozhodne nemôžu chýbať.

Liečba osteoporózy

Tieto ryby sú okrem iného výborným zdrojom bielkovín a omega-3 mastných kyselín, ktoré účinne pôsobia proti zápalom v organizme.

Niektorí vedci sa dokonca domnievajú, že omega-3 mastné kyseliny svojimi účinkami dokonca môžu zvrátiť priebeh Alzheimerovej choroby, ako aj zlepšiť činnosť mozgu a nervovej sústavy.

Práve vo vyššom veku treba rátať s častejším výskytom zápalových ochorení a poškodením tkanív oxidáciou – oba tieto faktory sú možným dôvodom pre oslabenú činnosť nášho mozgu.17

Pri konzumácii rýb však buďme opatrní a nepreháňajme to. Niektoré ryby môžu obsahovať stopy ortuti a iných jedovatých látok, ktoré sa do ich organizmu dostali zo životného prostredia.

Pri nadmernej a dlhodobej konzumácii rýb by sa tieto látky mohli v našom tele začať ukladať a tak zvyšovať riziko znečistenia až otravy nášho organizmu. Uistime sa, že rybie mäso v našej strave pochádza od bezpečných a spoľahlivých dodávateľov.18

7. Cesnak

Je mnoho dôvodov, pre ktoré je cesnak oslavovaný. Jedným z nich je aj ten, že vďaka tejto potravine výraznej arómy môžeme predísť mnohým zdravotným problémom typických pre vyšší vek.

Vedci sa vo všeobecnosti domnievajú, že s pribúdajúcim vekom sa v našom organizme zároveň hromadí množstvo buniek poškodených oxidáciou. A výsledok?

Srdcovocievne ochorenia, Alzheimerova choroba, rakovina či iné degeneratívne ochorenia. Cesnak, ktorý má vysoký obsah antioxidantov, však môže poškodeniu buniek oxidáciou účinne zabrániť. Ochranný účinok cesnaku sa tak prejaví na celom našom organizme.19

S vyšším vekom a starnutím je často spojené aj tvrdnutie ciev, u niektorých osôb tiež vznik aterosklerózy, čo sú problémy, ktoré môžu viesť k problémom s vysokým krvným tlakom.

Cesnak však napomáha uvoľneniu krvných ciev, čím uľahčuje prúdenie krvi, a tým prispieva aj k znižovaniu krvného tlaku.20 Práve preto by v našej strave cesnak určite nemal chýbať, pretože udržiava naše srdce zdravé, a tak potenciálne zabraňuje vzniku mŕtvice či srdcovému infarktu.

Obe tieto zdravotné riziká totiž majú svoj pôvod v zhoršenom prúdení krvi vo vyššom veku.

Cesnak tiež obsahuje zlúčeniny tzv. organosulfátov ako je napr. disulfid železnatý, ktorý nám pomáha výrazne znižovať riziko vzniku niektorých typov rakoviny.

Mnohé výskumy potvrdili, že cesnak je účinným liečivom pri rakovine hrubého čreva či leukémii, ale aj pri rakovine prostaty, močového mechúra, rakovine žalúdka a niektorých ďalších druhov rakoviny.21

8. Fazuľa

Občas je vhodné nahradiť niektoré živočíšne zdroje bielkovín fazuľou. Nielenže má fazuľa v kuchyni všestranné využitie (prívarky, omáčky, šaláty či polievky), ale je aj menej finančne náročná. A to ešte zďaleka nie je všetko!

Fazuľa má vysoký obsah vlákniny oboch typov – rozpustnej a nerozpustnej. Fazuľa môže znížiť riziko vzniku metabolického syndrómu, cukrovky, mŕtvice a srdcových chorôb, teda zdravotných problémov, ktoré obvykle trápia ľudí vo vyššom veku.

A ešte dodajme, že fazuľa dokonca dokáže pomáhať pri znižovaní hladiny cholesterolu v našej krvi.22

Fazuľa tiež obsahuje fenolové zlúčeniny, flavonoidy a triesloviny (taníny). Tieto uvedené látky zabraňujú tvorbe škodlivých voľných radikálov, a tým aj predčasnému starnutiu či vzniku rakoviny.23

Fazuľa môže dokonca znižovať riziko vzniku rakoviny prsníka, žalúdka, prostaty, obličiek či rakoviny hrubého čreva a konečníka.24

9. Voda

Môže to znieť síce zvláštne, no často prehliadaným aspektom našej výživy je práve to, čo pijeme. A je to práve voda, ktorá pre zdravie nášho organizmu plní nesmierne dôležitú úlohu.

Avšak bez ohľadu na tento zrejmý fakt, dehydratáciou trpí väčšina starších osôb. Podľa niektorých odhadov približne 20 až 30 percent seniorov trpí dehydratáciou v dôsledku nedostatočného príjmu vody.

Za týmto javom sa môžu skrývať rôzne príčiny – napr. znížená činnosť obličiek, hormonálne zmeny, pôsobenie liekov, ako aj zníženie fyzických schopností či znížená činnosť mozgu a nervovej sústavy.

Nanešťastie, nedostatočné pitie vody, ktorým by sme si doplnili jej zásoby, môže značne urýchliť naše starnutie. Jeden z najviditeľnejších prejavov dehydratácie organizmu je práve tvorba vrások.

Dehydratácia však môže tiež viesť k celkovému oslabeniu organizmu a k zvýšenému riziku úmrtia.25

Pitný režim by sme teda určite nemali zanedbávať, ak chceme, aby naše orgány vykonávali svoju činnosť poriadne a aby metabolické procesy v našom tele prebiehali bez problémov.

Voda tiež slúži ako mazadlo pre naše kĺby, a takisto naša pleť bude vďaka nej pružná a žiarivá. Treba k tomu ešte niečo dodávať?26

Zdroje

1. Bae, Ji‐Young, Jung‐Suk Choi, Sang‐Wook Kang, Yong‐Jin Lee, Jinseu Park, and Young‐Hee Kang. “Dietary compound ellagic acid alleviates skin wrinkle and inflammation induced by UV‐B irradiation.” Experimental dermatology 19, no. 8 (2010): e182-e190.

2. Bookheimer, Susan Y., Brian A. Renner, Arne Ekstrom, Zhaoping Li, Susanne M. Henning, Jesse A. Brown, Mike Jones, Teena Moody, and Gary W. Small. “Pomegranate juice augments memory and FMRI activity in middle-aged and older adults with mild memory complaints.” Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine 2013 (2013).

3. Valls-Pedret, Cinta, Aleix Sala-Vila, Mercè Serra-Mir, Dolores Corella, Rafael de la Torre, Miguel Ángel Martínez-González, Elena H. Martínez-Lapiscina et al. “Mediterranean diet and age-related cognitive decline: a randomized clinical trial.” JAMA internal medicine 175, no. 7 (2015): 1094-1103.

4. Wardhana, Eko E. Surachmanto, and E. A. Datau. “The role of omega-3 fatty acids contained in olive oil on chronic inflammation.” inflammation 11 (2011): 12.

5. Eat blueberries and strawberries three times per week. Harvard Health Publications.

6. Krikorian, Robert, Marcelle D. Shidler, Tiffany A. Nash, Wilhelmina Kalt, Melinda R. Vinqvist-Tymchuk, Barbara Shukitt-Hale, and James A. Joseph. “Blueberry supplementation improves memory in older adults†.” Journal of agricultural and food chemistry 58, no. 7 (2010): 3996-4000.

7. Lobo, Vijaya, Avinash Patil, A. Phatak, and Naresh Chandra. “Free radicals, antioxidants and functional foods: Impact on human health.” Pharmacognosy reviews 4, no. 8 (2010): 118.

8. Camouse, Melissa M., Diana Santo Domingo, Freddie R. Swain, Edward P. Conrad, Mary S. Matsui, Daniel Maes, Lieve Declercq, Kevin D. Cooper, Seth R. Stevens, and Elma D. Baron. “Topical application of green and white tea extracts provides protection from solar‐simulated ultraviolet light in human skin.” Experimental dermatology 18, no. 6 (2009): 522-526.

9. Campisi, Judith. “Aging, cellular senescence, and cancer.” Annual review of physiology 75 (2013): 685-705.

10. Du, Guang-Jian, Zhiyu Zhang, Xiao-Dong Wen, Chunhao Yu, Tyler Calway, Chun-Su Yuan, and Chong-Zhi Wang. “Epigallocatechin Gallate (EGCG) is the most effective cancer chemopreventive polyphenol in green tea.” Nutrients 4, no. 11 (2012): 1679-1691.

11. Foods that fight inflammation. Harvard Health Publications.

12. Booth, Sarah L. “Vitamin K status in the elderly.” Current Opinion in Clinical Nutrition & Metabolic Care 10, no. 1 (2007): 20-23.

13. Roberts, Richard L., Justin Green, and Brandon Lewis. “Lutein and zeaxanthin in eye and skin health.” Clinics in dermatology 27, no. 2 (2009): 195-201.

14. Vitamin E. University of Maryland Medical Center.

15. Vitamin C. University of Maryland Medical Center.

16. Vitamin A. University of Maryland Medical Center.

17. Cole, Greg M., Qiu‐Lan Ma, and Sally A. Frautschy. “Dietary fatty acids and the aging brain.” Nutrition reviews 68, no. s2 (2010).

18. Fish and Omega-3 Fatty Acid. American Heart Association.

19. Rahman, Khalid. “Garlic and aging: new insights into an old remedy.” Ageing research reviews 2, no. 1 (2003): 39-56.

20. Ried, Karin, Oliver R. Frank, and Nigel P. Stocks. “Aged garlic extract lowers blood pressure in patients with treated but uncontrolled hypertension: a randomised controlled trial.” Maturitas 67, no. 2 (2010): 144-150.

21. Garlic. American Institute for Cancer Research.

22, 24 All About Beans Nutrition, Health Benefits, Preparation and Use in Menus. North Dakota State University.

23. Amarowicz, Ryszard, and Ronald B. Pegg. “Legumes as a source of natural antioxidants.” European Journal of Lipid Science and Technology 110, no. 10 (2008): 865-878.

25. Hooper, Lee, Diane Bunn, Florence O. Jimoh, and Susan J. Fairweather-Tait. “Water-loss dehydration and aging.” Mechanisms of ageing and development 136 (2014): 50-58.

26. Water – a vital nutrient. Department of Health & Human Services, State Government of Victoria, Australia.

Stop Candida

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*