Určite choďte voliť v eurovoľbách a pomôžte odstaviť vlastizradných progresívnych fašistov, ktorí už 6 mesiacov nerobia nič iné, len v Bruseli šíria lži a kydajú na Slovensko, aby nám zastavili eurofondy!

Užívate tento liek? Hrozí vám kolaps, zlyhanie srdca, rakovina a demencia


Print Friendly, PDF & Email

uzivanie-liekov

Ide o údajnú epidémiu 21. storočia, hneď po cukrovke či rakovine. Podľa štatistík postihuje 37% dospelých mužov a 40% dospelých žien. V Európe to je až 54% u oboch pohlaví.

Toto ochorenie, respektíve stav, sa nedá vôbec alebo len veľmi ťažko zvrátiť. Ak vám ho raz diagnostikujú, budete zrejme do konca života užívať lieky.

V skutočnosti sa však jedná o vymyslené, čisto fiktívne ochorenie, ktoré donedávna vôbec neexistovalo. Objavilo sa až vtedy, keď sa lekári naučili merať hladinu cholesterolu v krvi.

Prečo je vysoký cholesterol iný ako ostatné ochorenia?

Vysoký cholesterol sa od ostatných ochorení podstatne líši. On totiž navonok neprejavuje nijaké príznaky, na rozdiel od takej cukrovky či anémie. U tých sú príznaky jasné – neustály smäd alebo slabosť.

Mnohí ľudia, ktorí sa cítia perfektne zdraví, trpia na vysoký cholesterol. Ba čo dokonca, cítiť sa dobre je jedným zo znakov vysokej hladiny cholesterolu!

Lekári, ktorí svojich pacientov liečia na vysoký cholesterol, ich musia najprv presvedčiť, že sú chorí a potrebujú po zvyšok svojho života užívať drahé lieky.

Okrem toho, títo pacienti budú potrebovať pravidelné prehliadky a krvné testy.

Títo lekári ale nepôsobia vo vzduchoprázdne. Ich snahy urobiť zo zdravých ľudí pacientov sú podporované štátnymi zdravotníckymi úradmi, médiami, zdravotníckym systémom a rôznymi agentúrami.

Tí všetci pracujú vo vzájomnej zhode. Rozširujú cholesterolovú dogmu a presviedčajú populáciu, že vysoký cholesterol je predzvesťou srdcových ochorení a poprípade aj ďalších chorôb.

Kedy je cholesterol vysoký a kedy nie?

Kto teda trpí ochorením vysokého cholesterolu? Keď sa pozriete do medicínskej literatúry starej 25 či 30 rokov, nájdete tam nasledujúcu odpoveď:

Každý muž v strednom veku, ktorého cholesterol je nad 240 bodov (6.3 mmol/l) s ďalšími rizikovými faktormi ako fajčenie či nadváha.

V roku 1984 sa konala konferencia o cholesterole, počas ktorej vznikol konsenzus, že každý (muž či žena) s hodnotou nad 200 (5.18 mmol/l) je adeptom na túto obávanú diagnózu a môže mať predpísané lieky.

V súčasnosti bola táto hranica posunutá ešte nižšie na hodnotu 180 bodov, respektíve 4,6 mmol/l.

Ak ste náhodou už prekonali infarkt, potom vám lekár predpíše lieky na zníženie cholesterolu aj vtedy, keď ho máte príliš nízky. Infarktom ste sa totiž dopustili hriechu a teda váš cholesterol musel byť vysoký.

Trestom je doživotné užívanie liekov na znižovanie hladiny vášho cholesterolu v krvi a zároveň naordinovaná nízkotučná diéta.

Prečo však čakať až na infarkt, prevencia je predsa vždy najlepšia, nie?!

A tak sú lieky na cholesterol predpísané radšej všetkým. Dnes je táto cholesterolová dogma vžitá až tak hlboko, že sa testy na cholesterol robia aj u mladých dospelých či dokonca u detí.

Najčastejšie druhy liekov na cholesterol

Hlavného vinníka, cholesterol, by sme už mali. Avšak čo je tým zázračným liekom na našu novú chorobu? No predsa statíny! Ide o skupinu látok, do ktorej patria:

 • atorvastatín
 • simvastatín
 • lovastatín
 • pravastatín

Najužívanejším je atorvastatín. Ten je účinnou látkou veľkého množstva liekov od rôznych výrobcov s inými menami. Jedná sa však vždy o jedno a to isté.

Na Slovensku sa atorvastatín vyskytuje ako účinná látka v nasledovných liekoch:

 • Torvacard
 • Torvazin
 • Tulip
 • Sortis
 • Pharmastatin
 • Larus
 • Gletor
 • Dicartil
 • Atorvastatin Teva / Mylan / Farmax / Billev / Actavis
 • Atoris
 • Atorgamma
 • Atordapin
 • Amloat
 • Amlator
 • Amicor

Ako fungujú statíny

Telo si cholesterol vyrába samo. Je to dosť zložitý proces, ktorý sa začína s látkou acetyl-CoA, molekulou obsahujúcou dva atómy uhlíka, ktorému sa občas vraví aj „základný stavebný kameň života“.

Potom nasleduje 7 medzistupňov reťazca, s ktorými vás tu nebudeme zaťažovať. Ak by vás to predsa len zaujímalo, tu je diagram:

cholesterol-retazec

Na konci tohto procesu sú 3 molekuly – cholesterol, ubiquinon (koenzým Q10) a dolichol.

Statíny fungujú tak, že utlmia enzým HMG-CoA, ktorý je potrebný na reakcie medzi druhým a tretím stupňom a prerušia tak celý reťazec. No a tu leží základ problémov.

Statíny totiž utlmia produkciu nielen cholesterolu, ale aj ďalších dvoch pre telo veľmi dôležitých látok. Okrem toho tiež zablokujú výrobu látok na jednotlivých medzistupňoch, z ktorých mnohé majú v našom organizme úlohy samé o sebe.

Koenzým Q10 je kritický pre bunkovú výživu. Spracovávajú ho mitochondrie na výrobu energie. Hrá tiež úlohu pri produkcii ATP v bunkách a funguje aj ako prenášač elektrónov na cytochróm oxidázu – náš hlavný enzým na dýchanie.

Naše srdce potrebuje veľké množstvo koenzýmu Q10. Jedna z jeho foriem sa nachádza v každej bunkovej membráne a je kritický pre vedenie nervových vzruchov a integritu svalov.

Ďalej je potrebný na produkciu elastínu a kolegénu.

Jeho nedostatok vedie k úbytku svalovej hmoty, silným bolestiam chrbta, srdcovému zlyhaniu (srdce je sval), neuropatii, zápalom šliach a väzov a ich častým natrhnutiam.

Dolicholy sú taktiež nesmierne dôležité. V bunkách riadia produkciu bielkovín ako odozvu na príkazy od DNA. Zabezpečujú, že bunky vykonajú správnu odozvu na geneticky naprogramované inštrukcie.

Výsledok?

Statíny tak môžu vyvolať nepredvídateľný chaos na bunkovej úrovni.

Squalén, predchodca cholesterolu (predposledný medzistupeň reťazca) je prekurzorom pre celú rodinu steroidných hormónov. Výskum ukazuje, že skvalén zastavuje rast ciev v nádoroch, čo znamená, že zrejme má protirakovinové účinky.

Logická chyba tvrdenia, že lieky na cholesterol znižujú koronárne ochorenia

Fakt, že niektoré štúdie poukazujú na to, že statíny zabraňujú koronárnym ochoreniam srdca, minimálne krátkodobo, sa dá vysvetliť nasledovne.

Dôvodom nie je zníženie cholesterolu, ale to, že blokujú produkciu mevalonátu. Nízka hladina mevalonátu znižuje aktivitu hladkých svalov a tiež znižuje schopnosť krvných doštičiek produkovať tromboxán.

Artérioskleróza zvyčajne začína rastom hladkej svaloviny vo vnútri stien artérií a tromboxán je nevyhnutný na zrážanlivosť krvi.

Týmto spôsobom sa potom v krátkodobom horizonte javí, že statíny predchádzajú artérioskleróze a upchávaniu ciev krvnými zrazeninami.

Veľká statínová lož

Keď sa prvý krát dostali statíny na trh, predstavovali sľubný nový liek. Nahradili skupinu liekov, ktoré znižovali cholesterol tak, že bránili jeho vstrebávaniu do krvi v črevách.

Tieto lieky však mali veľmi nepríjemné vedľajšie účinky, vrátane nevoľností, ťažkostí s trávením či zápchy. U bežného pacienta však znižovali cholesterol len veľmi málo.

Výsledkom bolo, že pacienti nedodržiavali ich užívanie – prínosy boli totiž oveľa menšie ako bezprostredné vedľajšie účinky.

Liečba osteoporózy

Oproti nim, statíny nemali žiadne okamžité vedľajšie účinky. Nespôsobovali nevoľnosti či problémy s trávením a cholesterol znižovali oveľa lepšie.

Takto sa zo statínov v priebehu posledných 20 rokov stal doslovný bestseller. Len napríklad jeden liek Liptor (atorvastatín) užíva v USA až 16 miliónov ľudí (5% populácie). A tých liekov sú desiatky.

Jediné, čo do tohto biznisu vnáša zmätok sú hromadiace sa vážne vedľajšie účinky statínov.

Tie sa ale u pacientoch začínajú objavovať až po mesiacoch ich užívania. Vtedy je však už ťažšie preukázať súvislosť a lekári, ktorí nechcú prísť pacientov a peniaze, tieto súvislosti buď zatajujú, alebo ich odmietajú uznať.

Vedľajšie účinky a riziká statínov

Ako sme už v titulke článku naznačili, statíny majú množstvo veľmi vážnych rizík.

Na rozdiel od ostatných liekov sa však objavujú až s pomerne veľkým časovým oneskorením. Pacienti ich preto často nevedia prisúdiť týmto liekom a lekári ich pred nimi utajujú.

To nie je žiadna konšpirácia ale fakt, ako nám to potvrdzujú aj mnohí pacienti zo Slovenska.

Poďme sa teraz už bližšie pozrieť na to, čo všetko vám z užívania statínov hrozí.

Bolesti svalov a svalová slabosť až kolaps

Ide o jeden z úplne najčastejších vedľajších účinkov. Niekedy sa nazýva odborne aj rhabdomyolýza a jej príčinou je vyčerpanie koenzýmu Q10.

Farmaceutické firmy uvádzajú, že to postihuje len 2 až 3% pacientov. To je lož.

Dr. Beatrice Golombová zo SanDiega v Kalifornii nedávno uskutočnila sériu štúdií a zistila, že až 98% pacientov užívajúcich lieky s účinnou látkou atorvastatín trpia problémami so svalmi!

U jedného pacienta, Douga Petersona, viedlo užívanie atorvastatínu najprv k problémom so spánkom a triaške rúk, neskôr k strate rovnováhy a tomu, čo nazýva „statínove prešľapovanie“ – pomalá, kymácajúca chôdza.

Neskôr degradovala jeho jemná motorika – trvalo mu 5 minút napísať 4 slová. Napokon utrpeli aj jeho kognitívne schopnosti.

Napriek tomu všetkému bolo nemožné presvedčiť jeho lekára, že na vine je atorvastatín.

Neuropatia

Ide o slabosť, triašku a bolesti v rukách a nohách a tiež ťažkosti s chodením.

Pacienti, ktorí užívajú statíny viac ako 2 roky, majú 4 až 14 násobné vyššie riziko rozvoja idiopatickej polyneuropatie.

Dr. Golombová povrdila, že sa stretla s mnohými pacientami, ktorí tieto problémy hlásili svojmu lekárovi, no ten to odmietal a ubezpečoval ich, že to so statínami nemá nič spoločné.

Pri dlhodobom užívaní liekov na cholesterol býva poškodenie nervov bohužiaľ nezvratné.

Srdcové zlyhanie

V súčasnosti sa nachádzame v epidémií srdcových zlyhaní. Hoci výskyt infarktov mierne poklesol, dostavilo sa zvýšenie výskytu srdcových zlyhaní a to vo vyššej miere ako pokles infarktov.

Príčinou je, podobne ako u svalových kolapsov, vyčerpanie koenzýmu Q10, ktorého produkciu statíny narúšajú. Srdce bez neho totiž nedokáže pracovať.

Kardiológ Peter Langsjoen študoval 20 pacientov s úplne normálnou srdcovou funkciou. Po 6 mesiacoch na nízkych dávkach atorvastatínu (20 mg denne), až 2/3 pacientov vykazovali abnormality prvej fázy, keď sa srdce napĺňa krvou.

Podľa neho bolo príčinou vyčerpanie koenzýmu Q10. Bez neho bunkové mitochondrie nedokážu vyrábať energiu.

Závrate

Ide tiež o pomerne časté vedľajšie účinky statínov, zrejme v dôsledku efektu zníženia tlaku krvi.

Jedna žena hlásila, že už pol hodinu po nasadení lieku cítila závrate. Po ukončení užívania sa závrate prestali objavovať.

Zvlášť citliví na zmeny krvného tlaku bývajú starší ľudia.

Demencia

V novembri 2003 v časopise Smart Money vyšiel článok o Mikeovi Hopovi, majiteľovi úspešnej firmy dodávajúcej oftalmologické pomôcky.

Citujeme:

Keď sa Mikea opýtate na jeho vek, nastanú trápne desiatky sekúnd ticha. Potom nepovie žiadny vtip o tom, že to prestal počítať keď mal 21, ani nezmení tému rozhovoru.

On si jednoducho nepamätá. Prejde 10 sekúnd, potom 20. Konečne si spomenie. „Mám 56“. Blízko, ale nie celkom. Potom znova povie „Budem mať 56 tento rok“.

Po 4 rokov užívania atorvastatínu mu úplne odišla pamäť a reč. Bol nútený zavrieť svoj biznis a odísť do predčasného dôchodku o 10 rokov skôr.

Od ukončenia užívania liekov na cholesterol sa časom jeho kognitívne čiastočne vrátili, no nie úplne. Stále nedokáže udržať súvislú konverzáciu.

Podľa Dr. Golombovej sa až u 15% pacientov užívajúcich statíny rozvinú nejaké kognitívne vedľajšie účinky. Medzi tie najhroznejšie patrí prechodná amnézia, čiže úplná strata pamäte na nejaký čas. Vtedy ľudia nedokážu napríklad nájsť cestu domov alebo si nespomínajú na mená svojich blízkych.

Uvedené dôsledky na pamäť potvrdili aj dve randomizované štúdie a niekoľko prípadových štúdií, z ktorých jedna bola pomerne veľká a zahŕňala až 60 pacientov.

Rakovina

Každá jedna doteraz vykonaná štúdia na myšiach potvrdila, že statíny spôsobujú rakovinu.

Prečo sa to zatiaľ neukázalo aj v štúdiách na ľuďoch? Pretože rakovine trvá dlho, kým sa rozvinie a väčšina štúdií so statínmi netrvá dlhšie ako 2 či 3 roky.

A predsa, v jednej štúdii na ľuďoch sa ukázalo, že statíny zvyšujú riziko rakoviny prsníka až o 1500%, čiže 15 násobne!

Výrobcovia statínov priznávajú, že tieto lieky znižujú imunitu, čo môže viesť k rozvoju rakoviny a infekčných ochorení. Dokonca odporúčajú statíny pre potlačenie imunity u pacientov s transplantovanými orgánmi.

Depresia

Niekoľko štúdií zistili koreláciu medzi nízkou hladinou cholesterolu v krvi a depresiou, sklonom k samovraždám a agresivitou.

Napríklad, jedna štúdia z Fínska vykonaná na 29000 mužoch odhalila, že nízka hladina cholesterolu sa spájala so zvýšeným rizikom hospitalizácie v dôsledku depresie a pokusov o samovraždu.

K podobným zisteniam došli aj mnohé ďalšie výskumy.

Koľko starých ľudí sa pretĺka zlatým obdobím svojho života v depresiách namiesto toho, aby si užívali svoje vnúčatá a hľadeli do minulosti s pocitom hrdosti za úspechy, ktoré dosiahli?

Záver

Natíska sa teraz otázka: Majú lieky na cholesterol vôbec nejaký prínos?

Mnohí lekári sú presvedčení a snažia sa o tom presvedčiť aj svojich pacientov, že prínosy zďaleka prevyšujú riziká. A môžu pri tom aj citovať mnohé štúdie, ktoré ukazujú, ako statíny znížili počet úmrtí na koronárne ochorenia.

Ako však poukázal Dr. Ravnskov vo svojej knihe Cholesterolový mýtus:

Výsledky hlavných štúdií až do roku 2000 v podstate ukázali len malé rozdiely, tie boli často štatisticky nevýznamné a nezáviseli od veľkosti dosiahnutého zníženia cholesterolu.

Dokonca v dvoch štúdiách bol počet úmrtí užívateľov týchto liekov vyšší ako v kontrolnej skupine.

Ani v súčasnosti publikované štúdie však nedávajú odôvodnenie pre neustále prebiehajúcu kampaň, aby sa statíny predpisovali čo najväčšiemu počtu ľudí.

P.S.

Pripravujeme článok, v ktorom vám prinesieme výpovede slovenských žien o tom, aké zdravotné problémy im spôsobili lieky na zníženie cholesterolu.

Preto nás určite aj naďalej sledujte. Prípadne sa prihláste vo formulári pod článkom alebo na konci stránky na odoberanie našich článkov na email, aby ste nič dôležité nepremeškali!

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: Dangers of Statin Drugs: What You Haven’t Been Told About Popular Cholesterol-Lowering Medicines

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Ano mozem potvrdit ….velky podvod a biznis,predpisujem na pokyn lekara statiny kazdy den,v ambulancii dostanu od lekara pokyny,ze ich musia uzivat.Komu mozem tomu to vyhovorim ale su pacienti,ktori ich chcu lebo si myslia ze su to zazracne tabletky.Ked pride pacient s bolestami svalov tak sa jednoducho statiny prestanu uzivat,nasledky nikto neriesi.

  • Alžbeta Baranova

   Mama uživa Dicartil a zle spava v noci a zhoršenie chodze.Čo by mala uživať namiesto Dicartilu?

   • Načo chcete stále niečo užívať??? – upraviť stravu!!! – znížiť sacharidy, pridať zdravé tuky!!!

   • Janko Hraško

    Pani Alžbeta,
    Prečo si neprečítate pribalový leták čo je Dicartil?
    Pribalový leták o lieku Dicartil ma hneď na začiatku napísaných 19 varovaní s ktorým liekom je ho nebezpečne užívať.

    Pribalový leták lieku Dicartil ďalej uvádza vedľajšie účinky a je ich celkom až 47 a tie sa môžu u osôb užívajúcich vyskytnúť.

    To znamená, že osoba dlhodobo hltajúca tabletky lieku Dicartil môže dostať až 47 chorôb.

    Susedka 52 vyjde najďalej zo svojho bytu len na chodbu o paličke a druhou rukou sa podopiera o stenu a nohy ledva ťahá za sebou.
    Keď sa jej na dačo opýtam po prvý krát a druhý krát nič a po opýtaní sa po 5. krát ledva odpovie nie celou vetou a z čoho, že je tak chorá? Striedavé užívanie dlhodobo niekoľkých druhov statínových liekov.

    Výrobca liekov doslovne varuje v pribalovom letáku o aký druh lieku ide, no ľudia sú nepoučiteľný ani na svojich chybách a za zdevastované zdravie už nezodpovedá za nich ani doktor ani ich výrobca a nepochodia ani so žalobou na súde za zničené zdravie, lebo tu platí kolektívna vina a pri tom pribalový leták vopred jasne varuje o škodlivosti lieku a môžu si zato len a len sami.
    A čo mlčanlivosť, svedomie a charakter doktorov a výrobcov…..

    Som o 15 rokov starší ako pani susedka nechodím po doktoroch už dlhé roky a liečim sa iba prírodou a na 10. poschodie vybehnem bez väčšieho zadychania sa.

    Najlepším prostriedkom proti cholesterolu je pohyb, robím ho skoro 5 km denne rýchlejšej chôdze, jem veľa zeleniny a menej ovocia,sladkosti skoro žiadne, bielu múku a jej výrobky nemusím,mastné,hovädzie a bravčové tiež nemusím, ryby sem tam hydina,varené vajíčko,šošovica,fazuľa a kyslá kapusta sú zdravšie a raz, alebo 2 krát ročne robím si čistiacu cievnu kúru, čo je zatiaľ naj liek na cievy na celom svete.
    Postup: 40 strúčikov (kúskov, nie celých hlaviek) cesnaku, 5 okrúhlych citrónov a kto znáša zázvor tak asi 4 cm.
    Celé citróny dobre umyjeme v octovej a slanej vode a rozmixujeme ich na jemnú kašu spolu s cesnakom (a zázvorom-nemusí byť) .
    Pridáme 1l vody a kašu zahrejeme nie celom až do bodu varu a necháme vychladnúť, scedíme do fliaš a nevadí tam vôbec hustejšia kaša a medicínu užívame 2 krát denne.Pred pitím vždy rozmiešame.
    Osoba s hmotnosťou 75 kg ma ho užívať 2 krát denne po 25 ml, štamperlík nie po risku, ale plný.

    • Pre ľudí je pohodlnejšie dať si tabletku, ako držať diétu a celkovo ozdraviť svoj životný štýl. Nad dôsledkami sa nezamýšľajú. No a po niekoľkých rokoch, keď je už ich chémiou nadopovaný mozog dostatočne zdementnený, dôsledok ani príčinu tohto stavu už vidieť ani nemôžu…

    • lubos placek

     Děkuji, hned zítra zkusím vyrobit

    • môj otec dostal tiež tieto lieky aj manžel hned som si prečítala pribalový leták dala im ich internistka,že treba užívať mne dala až 80desiatku atorvasatín a cholesterol sme všetci mali okolo 4,2, 5, 5,2 ako som si prečítala recenzie na internete na statíny okamžite som všetko vyhodila dnes všetko čo dostaneme kontrolujem otec sa dožil 94 rokov a bral lieky len na tlak a cítil sa super a cholesterol mal vždy super tak ako aj my dvaja dodnes toto je svinstvo

   • mama ná zvýšený chole.? tak ja som sa zamerala na „dietu“, t.j. denne 1-2 mrkvy surové(pošúchť, dochutiť…obmieňať kreatívne ako chutí), zemiaky, kys.mlieko, aj jogurt(len grecky), podľa chuti ovocie ale viac sa zamerať na zeleninu koreňovu a tú aj mierne obvariť (aj kapust.list,cibuľa, cesnak, karel. karfi, zeler acc.) a primastiť oliv.olej a prichtiť podľa chuti veget.,provensalske, med,kari,kurkuma.suš.poml.huby acc.
    Potom hl.dokupiť si doplnok výživy CHITOSAN ten si dávať podľa návodu. Ak si doprajem niečo naviac tak si zvýšim chitosan. (mam rada aj slaninku, aj maslo s medom, aj rezeň…)
    Tak som ja odmietla statin. u p.Dr a po kontrole bola spokojna a sa udržiavam. Pohyb je dobrý, ale keď sa nedá ?, maš bolesti, tak aspoň si podľa sily a vôle zacvičiť !!!, ale pravidelne. S cesnakom a citronom to je dobre, ale musíš mať aj dobrý žalúdok.

  • Poznam lekara, ktory predpisuje silne lieky (dvojkombinaciu!) pri hodnote cholesterolu okolo 4.
   Nie je to uz trestny cin ?

  • Prečo to niekde nenahlasiš????

 2. Věra Jelínková

  Dobrý den.
  Díky za tento článek. Já jsem ze statinů ochrnula. Nemohla jsem chodit. Před 13 léty, kdy mi lékař ty statíny předepisoval jsem vyzkoušela téměř co bylo v lékárně a ze všech mi bylo špatně. Nakonec jsem po nějaké době se vůbec nepostavila na nohy a sestřenice mě z Beskyd odvezla do Frýdku-Místku o půlnoci. Tam mi lékař sonem zjistil 3 „fleky“ na játrech. Museli jsme se z chaty sbalit, přijet do Ostravy, kde jsem ve Fakultní nemocnici prošla všemi odděleními vč. nukleárního vyšetření. Proti boleti mi dávali dokonce tramin. Biopsii jater jsem odmítla a poslechla sestřenici, která spolupracovala s panem Jančou. Na její radu jsem pila denně 3x čaj z Ostropestřce mariánského. Na sonu mi lékař poprvé napsal „metastázy na játrech“ a měla jsem dojem, že vyskočím z okna. Po delší době jsem šla na sono a lékař řekl“ Bohužel, já na játrech nic nevidím“! Tak jsem opáčila, že jsem ty „fleky“ rozbila čajem Ostropestřec mariánský. Nelhala jsem, protože jsem během toho léčení čajem někdy cítila, že mi vevnitř něco praská.
  Od té doby vysoký cholesterol s lékařkou neřeším a žádné statiny nepolykám. Držím dietu již 40 let a játra mám lepší než před 4 léty, podle vyjádření lékaře před týdnem. Je mi 73 let, ovšem mám jiné zdrav. potíže, jsem onkologický pacient. Ale všude píši, že nesnáším „statiny“. To bych chtěla dodat k těm statinům.
  Všem přeji hezký den a hlavně zdraví.

 3. Vie mi niekto povedať, načo potom Angličania, či Taliani? robili štúdiu s so statínmi, teda s atorvastatínom ako liečivom na sklerózu multiplex? Viem, že atorvastatín na s.m. sa už niekde podáva aj na Slovensku. Asi pacienti SM majú málo zdravotných problémov….

 4. Dakujem za dobry clanok.Ano na Slovensku sa bezne predpisuje atorvastatin.Mojej mame ho tiez predpisali, ma 84 rokov uziva ho uz tri mesiace, stale sa jej zhorsuje stav s pamätou. Po precitani tohoto clanku jej ho okamzite idem vysadit. Pekny den a neuzivajte lieky, radsej zdrava strava a pozitivne myslenie:)

  • Ano, aj mojej mame ho lekar predpisal, moja mama je nesmierne tvrdohlava, brala ho par rokov, zacali svalova slabost, demencia, agresivita, proste zivy zombie!!! Tento clanok som jej vytlacila a stalo to velku namahu celu rodinu ju presvedcit ale uz statiny neberie, chvalabohu!!! Kupila som jej kvalitny koenzym Q10 a uziva ten, zase mam naspät moju mamu, dakujem Bohu!!!

 5. viera ivančinová

  dobrý deň.aj ja som asi mesiac užívala lieky na zníženie cholesterolu.dnes neviem poriadne rozprávať,neviem dobre piť,jesť.chodím s barlami ,pretože sa potkýnam.prišla som tak o predné zuby ako som spadla na tvár.ináč pred 5 rokmi mi dali umelý kľb.schudla som za 1 1/2 roka 28 kg.teraz vážim 38 kg.čakám,čo bude dalej.pekný deň

 6. Moja mama užíva atorvastatín už niekoľko rokov, možno aj viac ako 10. Najprv užívala 1x20mg. Predpísal ho kardiológ. Po pár rokoch podľa krvných výsledkov nefrológ odporučil vysadiť. Kardiológ sa rozčúlil, že ten liek je aj ochranou proti zápalu ciev a nevysadí ho. Táto situácia sa opakovala niekoľkokrát vždy po pol roku, keď mala mama cholesterol stále pod normou, nakoniec ho kardiológ znížil na 1x10mg. Aj tak bol pod normou, tak ho vysadil. Potom cholesterol zasa vyskočil nad normu, tak ho teraz užíva pol z 10mg. Cholesterol je v norme. Čo sa týka zdravotných ťažkostí, postupne sa u mamy vyvinuli všetky tu spomenuté. Netrúfam si však viniť atorvastatín, užíva toho moc. Mohol by sa tu niekto vyjadriť k informácii, ktorú som už veľmi dávno čítala, že vysadenie statínov po dlhodobom užívaní vedie k väčšej pravdepodobnosti vzniku infarktu. Sú to vraj lieky, ktoré, keď sa začnú užívať, tak už sa musia doživotne.

  • Zuzana Harcsová

   Určite sa doživotne užívať nemusia, moja mama musela vysadiť statíny, mala svalovú slabosť, teraz má cholesterol okolo 6,5-7,5. Hladina cholesterolu ja menšou mierou ovplyvniteľná stravou. Zvýšená hladina homocysteínu v krvi spôsobuje už spomenutý zápal v cievnom systéme a riziko vzniku plátov alebo možno aj krvných zrazenín. Za následok tohto stavu môže viacero činitelov: stres, strava- veľa cukru nás oberá o vitamíny, hlavne B-vitamíny, ktoré držia homocysteín pod kontrolou. Odporúča sa jesť celozrnné potraviny z kvalitnej múky, oriešky napr. orechy, mandle, dobrou alternatívou je užívať pivovarské kvasnice napr. PANGAMIN.

  • Somarina!!! Neverte tomu!!! Moja mama ho vysadila a berie kvalitny koenzym Q10, ten srdce a cievy ochrani.

 7. No, citujem:
  „„My lekári si len s ťažkosťami pripustíme vlastný omyl.Tak tu to máme. Dobrovoľne priznávam, že som sa mýlil,“ vyhlásil známy kardiochirurg Dwight Lundell z americkej Arizony. Tvrdí, že skutočnou príčinou ochorení srdca či infarktu je zápal – bez neho sa cholesterol v našich cievach nezachytí. … Skutočnou príčinou srdcových ochorení je podľa neho zápal steny artérie. „Bez zápalu prebiehajúceho v našom tele neexistuje ukladanie cholesterolu v stenách ciev ani následný vznik ochorení srdca či infarkt. Cholesterol sa voľne pohybuje v tele tak, ako to bolo prirodzene nastavené. Je to práve zápal, ktorý spôsobí, že sa v cievach zachytí,“ vysvetlil.“
  Celý vedecko – populárny článok tuto:
  http://www.pluska.sk/izdravie/budme-zdravi/u-lekara/kardiochirurg-cholesterolom-sme-mylili.html
  Ale jestvujú aj čisto odborné články, od mnohých odborníkov, ktorí na základe analýz a výskumov hovoria to isté.

 8. Uzivala som Atoris 5 rokov, a potom som jedného dňa pocitila, ze nemozem pouzit svaly na stehnach na chodzu po schodoch. priserne ma to bolelo, vysadila som ho, su tomu aj 4 roky, ale svaly na nohách este stále citim. Ale je to ovela lepsie.

 9. Pre tych, ktorych to zaujima a hovorite anglicky, precitajte si The Great Cholesterol Con (Dr. Malcolm Kendrick). Lieky su o miliardach v zisku, nie o lieceni chorob. Statiny su velmi dobrym prikladom. Treba sa vzdelavat, aj ludi okolo vas.

 10. Vďaka za článok. Všetky lieky sú iba sajrajt, ktorým trávia ľudí. Biznis je biznis a straty sú povolené. Mala som 35r, trochu ťažšie obdobie života, takže jasná vec, že sa to odzrkadlilo na zdraví. „Vyletel“ mi cholesterol na hodnotu 4,9 a obvoďák mi hneď napísal Torvazin. Dovtedy som mala hodnoty rozpätí 3,9 – 4,2… Tak som ho vybrala, uložila do poličky a tam si počkal, pokiaľ neprešiel expiráciou. Zaujímavé, cholesterol klesol sám a naďalej ho mám v hodnotách ako predtým… Doktor sa teší, ako dobre mi zabral. ??? Ale… Zo zásady varím IBA s bravčovou masťou a maslom, nepoužívam ŽIADNE produkty z ropy a umeliny. Div sa svete, funguje to na všetkých členov domácnosti… Nikto nemá problémy s cholesterolom… Stačí používať zdravý, sedliacky rozum a bude to najlepšie.

 11. Ďakujem za článok. Mám skoro všetky príznaky o ktorých sa píše v článku. Ošetrujúci lekár mi moc neverí a posiela ma k čertu-diablu len aby sa ma asi zbavil. Dnes mám jasno a Tulip a Sortis odnášam do lekárne. Snáď sa to za tie dva roky užívania ešte úplne nepo…lo. Najradšej by som niekoho zažaloval za ohrozenie života pacienta. Je s podivom, že tieto informácie lekári nemajú, alebo…? Je to smutné.

 12. Mama vysadila Dicartil kvoli statinom na par dni ale zvyšil sa jej tlak…Okrem toho neberie žiadne iné lieky.Odkedy brala Dikartil tak sa jej zhoršila chôdza.

  • ..tlak sa upravuje zvysenym pitnym rezimom, cista voda, najlepsie pitie slamkou, doobedu viacej, poobede menej. V lete melony, atd, sezonne ovocie, v zime kvasena kapusta, stava, kompoty…

 13. Co vie autor o studii, ktora vysla v casopise Arteriosclerosis v auguste 2012, ktorej vysledkom je, ze statiny maju presne opacny ucinok, ako na co sa pouzivaju? Mam to z pocuvania isteho profesora v cudzom jazyku, tak ten nazov casopisu je trosku otazny.

 14. S hrôzou zisťujem, že za to ako sa teraz mizerne cítim môžu lieky na cholesterol. Nevládzem chodiť, mám pocit že mám odumretý mozog, na nič sa nemôžem sústrediť a nevládzem žiť ani robiť. Do všetkého sa musím siliť. Pred tým som bola plná energie, teraz mám pocit, že sa to už nevrãti.

  • Ahoj, mě lékař v dubnu 2015 taky předepsal statiny, přečetla jsem si příbalový leták a věděla jsem, že musí být jiná cesta, jak snížit cholesterol. Začala jsem hned změnou jídelníčku a po roce na kontrole bylo vše v pořádku. Podrobněji se můžete přečíst na http://www.bezdiety-khubnutiazdravi.cz

 15. Asi od januára som brala Atoris ,samozrejme tuky klesli a upravil sa chol.,v apríli ma začala pálit záha,v lete som sa nemohla dočkať dovolenky ,lebo som bola strašne unavená ale ani to nepomohlo.Bola som úplne bez energie ,večer som zle zaspávala.Minulý týždeň ma začali bolieť stehna ,tak som si prečítala pribal.leták a čuduj sa svete všetky moje problémy boli popísané ako nežiadúce účinky.Po dohovore s lekárkou som Atoris vysadila.Teraz som piaty deň bez neho ale nohy ma bolia stále.Dúfam ,že to pominie. Som rada, že som preklikala na túto stránku

 16. Drahomíra


  ok, lenže lekári Vás vôbec nepočúvajú a keď nechcete liek, ktorý vám predpísali, urobia z vás precitliveného človeka, ktorý by mal ísť k psychiatrovi
  mám problém s krčnou chrbticou a bolesť v pravej časti hlavy. prijali ma v nemocnici a hneď od rána 3 x denne vám sestrička prinesie lieky. Po opýtaní , že čo mi to priniesla za lieky ostala v šoku, ale zistila. Márne som všetkým lekárom hovorila že moje telo neznáša lieky proti bolesti a ani ich nechcem. Chcem sa liečiť, to áno, ale nie utlmovať bolesť. … Tak vraj prečo som prišla do nemocnice, keď sa nechcem liečiť, ja nie som lekár, aby som posudzovala čo mi dajú za lieky . . .vôbec pacienta nepočúvajú, bola som tam za čudáka a v prepúšťacej správe mám odporučenie na psychologa, lebo som precitlivelá a aj antidepresíva by mohli urobiť dobre mojej krčnej chrbtici, nakoľko uvoľnujú napätie. No hrôza.

 17. Anna Skokanová

  Lékař mi zjistil vyšší hladinu cholesterolu a chtěl mi napsat léky. Odmítla jsem s tím, že jsem začala užívat chia semínka. Přesto mě přesvědčil a dál mi doplněk stravy ARTERIN. Mám ho užívat 4 měsíce, pak že mi znovu změří hodnoty cholesterolu.
  Po přečtení vašeho článku jsem znovu přesvědčena , že žádné léky nechci, jen nevím, zda mám s Arterinem pokračovat.
  Prosím o odpověď. Děkuji

 18. Aj ja som uzivala Atoris asi 3.roky.Vysledky neviem posudit pretoze hodnoty cholesterolu boli rovnake pred i pocas uzivania, ale vedlajsie ucinky ano.Pred tromi rokmi som zacala mat velke problemy s dychanim, bolestou pod pravym rebrom a vysokym tepom, v klude pod 150 som sa nedostala a neuveritelnou slabostou v nohach.Nedokazala som vyjst na 1.poschodie.Pri vysetreni krvi moje pecenove hodnoty boli katastrofalne.Mala som jedno stastie ,ze na infekcnom oddeleni, lekar ktory ma vysetroval ,tyzden predtym riesil podobny pripad u svojho kolegu.Okamzite vysadil Atoris a nasadil pecenovu liecbu.Velmi mi pomohol Pestrec mariansky.Odvtedy Atoris neuzivam a moje hodnoty cholesterolu su take iste ake som mala aj pocas jeho uzivania.Pomaha vela zeleniny a kyslej kapusty a pohybu.

 19. Dakujem za velmi poučny članok od dnes už TULIP nebudem uživat mam potiaže s klbami a aj ine ktore som sa dočitala mam 64rokov

 20. Doktor mi predpisal Torvacard,ale nechcem ho uzivat,preto som si kupila v lekarni vyzivovy doplnok Arterin.Myslite si,ze ho mozem uzivat?A ako dlho?Dakujem za kazdu radu

 21. Torvacard som si práve vyzdvihla v lekárni, ale užívať ho nebudem!!! Arterin má v lekárňach „výpadok“, nedá sa kúpiť. Čo to znamená? Farmaceurická lobby zistila, že je to účinný liek na prírodnej báze, tak ho treba utlmiť. Arterin sa dá nahradiť červenou fermentovanou ryžou v bioobchodoch.

 22. ja som brala Simvastatin asi 6 a pol roka a už dávnejšie ma bolia svaly ruky nevládzem dvíhať krče v nohách ma budia a až teraz ked už aj v krvi ukázalo veľké zníženie draslíka mi ich vysadili ale som celkovo svalovo slabá,ked som upozornovala na tieto bolesti nechceli ma počuvať že v krvi by to ukázalo len dufam,že to prejde

 23. Janka Samajova

  Arterin je prírodný liek nemá žiadne vedľajšie účinky

 24. sedláčkovci

  dostala som od internistky aj manžel atoris aj atorvasatin,ale mali sme pocit,že padáme do jamy a,že stále chodíme mimo chodník, vrátila som internistke, upravili sme stravu jeme ráno len ovocie a mleté orechy na obed len veľa dusenej zeleniny vyradili sme bravčove mäso a tie nešťastné lieky

 25. Iveta Šramková

  Užívam 3 roky atorvastatín , a žiadne uvedené ťažkosti nemám. Cholesterol sa upravil, keď som potom spravila v liečbe prestávku, opäť išiel hore. Stravujem sa zdravo, som štíhla, u mňa je to skôr genetika. A keďže mám internistu ktorého dobre piznám a dôverujwm mu, budem atorvastatín užívať naďalej.

 26. Beriem atorvastatin už asi 5 rokov,hladinu cholesterolu mám už dlhšie v norme. Po prečítaní článku som sa utvrdil,že by bolo dobré vysadiť ho! Môžem? Môj lekár mi vraví že ho musím užívať už stále…

  • My nepoznáme váš zdravotný stav ani zdravotnú históriu, nemôžeme vám preto dať žiadne odporúčanie ohľadne vysadenia alebo nevysadenia liekov. To rozhodnutie môžete urobiť len vy sám po zrelej úvahe, prípadne po porade s vašim alebo nejakým iným lekárom.

 27. Čo sa týka Arterinu síce mi znížil cholesterol, ale hrozne ma začali bolieť nohy a cítim sa veľmi unavená a pritom ho beriem nepravidelne. Lenže dočítala som sa, že obsahuje monakolín a lovastatín, teda niečo podobné ako sú statíny v predpisovaných liekoch od lekárov. Vysadím ho úplne a uvidím,lebo nechcem prísť o svaly a zdravý úsudok.

 28. Katka Sabová

  Rada by som vedela,ako je na tom.:,Lypanthyl 145 mg.Užívam ho už dosť dlho.Ďakujem.Katka S.

 29. Tak to je,ak farmaceutický priemysel popiera všetko,len aby oni nenažranci mali zisky!!!!
  Skvelý článok,aspoň sa nám otvoria oči!!! Ďakujem vám!

 30. Nazor na lieky na riedenie krvi.Dakujem.

 31. Ja beriem tiež ten statinTulip,a mám problémy s chôdzou,ruky sa my začali triasť,svalovú slabosť ešte nie som tak starí aby som ostal stále na posteli,chcem sa baviť s vnúčatami,nemožem ani do lopty kopnúť čo nohy tuhnu,neviem či je to tými lieky alebo dačo iné,mával som dosť často arytmiu chlopní tak beriem aj proti zražaniu krvi poraďte čo spraviť ako byť zas zdravotné na tom lepšie dakujem

  • Tak skúste tie lieky vysadiť a uvidíte, či sa vám stav zlepší. Lieky na cholesterol nie sú inzulín, mesiac bez nich sa telo bez problémov zaobíde.

Pridajte komentár

*